Popyt na kredyty mieszkaniowe w XI wzrósł o 28,1 proc. rdr - BIK | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 gru 2021, 06:57

Popyt na kredyty mieszkaniowe w XI wzrósł o 28,1 proc. rdr - BIK

Popyt na kredyty mieszkaniowe w listopadzie 2021 roku wzrósł o 28,1 proc. rdr - podał BIK w komunikacie.

"Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Kolejny dodatni odczyt Indeksu jest nadal wysoki i wynosi 28,1 proc. Wartość Indeksu oznacza, że w listopadzie 2021 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 28,1 proc. w porównaniu do listopada 2020 r" - napisano.

BIK podaje, że w listopadzie o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 36,08 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 31,71 tys. rok wcześniej i jest to wzrost o 13,8 proc. Jednak w porównaniu do października było ich mniej o 7,4 proc.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu w listopadzie wyniosła prawie 338 tys. zł i była wyższa o 12,6 proc. w relacji do wartości z listopada 2020 roku.

"Pomimo nadal dużego optymizmu panującego na rynku kredytów mieszkaniowych, należy zwrócić uwagę, że od szczytu w marcu mamy comiesięczny spadek liczby wnioskodawców w ujęciu mdm. Popyt w ujęciu liczby osób wnioskujących o kredyt traci więc zdecydowanie na impecie. Tym, co nadal utrzymuje wysoki odczyt Indeksu, jest przede wszystkim średnia kwota wnioskowanego kredytu, która w ujęciu mdm rośnie już praktycznie nieprzerwanie (z wyjątkiem stycznia 2021), od 17 miesięcy, czyli od czerwca 2020 r. W przypadku stabilizacji lub spadku cen na rynku nieruchomości średnia wartość wnioskowanego kredytu przestanie rosnąć, co przy spadku liczby wnioskodawców spowodowałoby spadek wartości Indeksu" - ocenia główny ekonomista BIK Waldemar Rogowski.

"W październiku doszedł jeszcze jeden negatywny czynnik, który w mojej opinii w sposób istotny może ochłodzić popyt na kredyty mieszkaniowe, a jest nim podwyżka stóp procentowych. Uważam, że jest to dopiero początek serii podwyżek. Wyższe stopy procentowe spowodują wyższą ratę odsetkową, a tym samym negatywnie wpłyną na zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Dwie podwyżki stóp procentowych zwiększyły wysokość raty o około 16-18 proc. obniżając zdolność kredytową. Kolejne miesiące będą więc bardzo ciekawe na rynku kredytów mieszkaniowych. Należy pamiętać, że ewentualny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe znajdzie swoje odzwierciedlenie w akcji kredytowej po około 2 miesiącach - dodaje Rogowski. (PAP Biznes)

map/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości