Ryzyko "zarażania" zw. z słabą sytuacją niektórych instytucji finans. nie jest zagrożeniem dla całego sektora - NBP | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 gru 2021, 10:20

Ryzyko "zarażania" zw. z słabą sytuacją niektórych instytucji finans. nie jest zagrożeniem dla całego sektora - NBP

Ryzyko "zarażania" związane ze słabszą kondycją finansową niektórych instytucji kredytowych obniżyło się i nie tworzy istotnego zagrożenia dla stabilności całego sektora bankowego - podał NBP w półrocznym raporcie o stabilności systemu finansowego w Polsce.

"Ryzyko zarażania związane ze słabszą kondycją finansową niektórych instytucji kredytowych obniżyło się i nie tworzy istotnego zagrożenia dla stabilności całego sektora bankowego. Bezpośrednie ekspozycje między bankami są w Polsce ograniczone i kanałem zarażania może być głównie wzrost składek innych banków w celu uzupełnienia funduszy BFG. Dodatkowe obciążenia finansowe wynikające z procesu resolution lub ewentualnej upadłości słabszych podmiotów nie powinny jednak w sposób istotny pogarszać sytuacji finansowej pozostałych banków" - napisano.

NBP wyjaśnia, że efekty zarażania rozumiane są jako zagrożenie upadłością stabilnego banku, które występuje w wyniku konieczności poniesienia podwyższonych kosztów składek BFG. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości