Urteste opracowała prototyp testu diagnostycznego na raka płuca | StrefaInwestorow.pl
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 gru 2021, 10:23

Urteste opracowała prototyp testu diagnostycznego na raka płuca

Urteste S.A., biotechnologiczna spółka specjalizująca się w tworzeniu innowacyjnej technologii umożliwiającej wykrywanie chorób nowotworowych z próbek moczu w efekcie zakończonych prac badawczo-rozwojowych opracowała prototyp testu diagnostycznego na raka płuca. Ponadto złożony został wniosek do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie patentu na wynalazek. Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów spośród wszystkich nowotworów. Rocznie na świecie z powodu raka płuca umiera 1,8 mln osób.

Rozwijana przez Urteste technologia polega na wykrywaniu nowotworów przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu. Test Urteste przy reakcji z enzymem ulega rozpadowi i powoduje zmianę intensywności barwy moczu, która świadczy o występowaniu nowotworu u pacjenta. Profil aktywności enzymatycznej jest swoisty dla danego nowotworu.

- Nowotwory płuca powodują na świecie najwięcej zgonów spośród wszystkich nowotworów. Potrzeba diagnostyczna jest zatem ogromna. Z tego względu opracowanie prototypu testu diagnostycznego na raka płuca jest dla nas bardzo istotne. Obecnie dysponujemy już prototypami testów diagnostycznych na raka płuca, wątroby, trzustki i prostaty. Nowotwory te odpowiadają za 35% wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami na świecie. Sukcesywnie będziemy poszerzać portfolio prototypów testów diagnostycznych o kolejne wskazania. W kolejnych miesiącach będziemy pracowali nad prototypami testów diagnostycznych na nowotwory m.in.: nerki, jelita grubego i dróg żółciowych - mówi Grzegorz Stefański, prezes zarządu i współzałożyciel Urteste.

Według raportu „Global Cancer Statistics 2020” w 2020 r. na świecie odnotowano 2,2 mln nowych przypadków chorych na nowotwory płuca oraz 1,8 mln zgonów spowodowanych nowotworami płuca. Nowotwory płuca odpowiadały za największą liczbę zgonów spośród wszystkich nowotworów (18%).

- Spodziewamy się, że jeszcze w tym roku otrzymamy raport końcowy z zakończonego eksperymentu medycznego w projekcie testu na raka prostaty. Będzie to pierwsze prowadzone przez niezależne CRO (contract research organization) badanie, które zweryfikuje parametry czułości i swoistości naszych testów - mówi Grzegorz Stefański, prezes zarządu i współzałożyciel Urteste.

Obecnie w pipeline Urteste znajduje się 15 projektów testów onkologicznych, na różnych etapach rozwoju, na różne typy nowotworów, takie jak: rak prostaty, trzustki, nerki, jelita grubego, płuca, dróg żółciowych, wątroby, jajnika, trzonu macicy, żołądka, przełyku, piersi, białaczka, chłoniak, glejak. Najbardziej zaawansowanymi projektami Spółki są Easy-Test (rak prostaty) oraz Panuri (rak trzustki). Obecnie w ramach tych projektów prowadzone są eksperymenty medyczne, w których uczestniczy łącznie kilkuset ochotników.

O spółce Urteste:

Urteste specjalizuje się w tworzeniu innowacyjnej technologii do wykrywania chorób nowotworowych na wczesnych etapach rozwoju. Motto działalności Urteste brzmi: Wczesna diagnostyka nowotworów ratuje życie – Early cancer detection saves lives. Przełomowa technologia firmy polega na wykrywaniu nowotworów przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu. Urteste rozwija testy diagnostyczne dla kilkunastu najczęściej występujących nowotworów. Zespół spółki tworzą menedżerowie z dużym doświadczeniem w kierowaniu firmami z branży medycznej oraz naukowcy specjalizujący się w obszarze enzymów proteolitycznych i chemii peptydów.

Źródło: Spółka, #URT

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost