DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie spadki na Wall Street; rentowności obligacji rosą
Indeksy w USA są na lekkich minusach, a notowania na europejskich giełdach głównie zniżkują. Inwestorzy oceniają informacje dotyczące skuteczności dostępnych szczepionek przeciwko koronawirusowi wobec nowego wariantu Omikron. Rentowności obligacji idą w górę.
Indeks S&P 500 idzie w dół o 0,02 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,1 proc., a Nasdaq Comp. spada o 0,07 proc.
Pfizer spada o 0,5 proc. Pfizer i BioNTech powołały się na własne wstępne testy laboratoryjne, twierdząc, że dawka przypominająca zapewnia podobną ochronę, jak dwie dawki w przypadku starszego szczepu. Firmy stwierdziły, że 2 dawki mogą nadal chronić przed ciężkim przebiegiem choroby.
CEO Pfizera Albert Bourla, powiedział we wtorek, że wariant Omikron wydaje się być łagodniejszy niż poprzednie szczepy, ale wydaje się również rozprzestrzeniać szybciej i może prowadzić do większej liczby mutacji w przyszłości.
Jednakże naukowcy z RPA podali we wtorek, że Omikron może omijać ochronę generowaną przez szczepionkę firmy Pfizer i BioNTech - wynika z wstępnych wyników badań.
Campbell Soup zwyżkuje o 1,5 proc. Zysk na akcję w III kw. wyniósł 89 centów. Oczekiwano 81 centów.
Thor Industries rośnie o 2,5 proc. Zysk na akcję w III kw. wyniósł 4,34 USD. Oczekiwano 3,24 USD.
„Staje się jasne, że jest to wariant, który jest bardziej zakaźny, ale mniej szkodliwy. Początkowa panika dotyczyła reakcji rządów na nowy wariant. O tej porze roku obroty są niższe, nie trzeba wiele, aby akcje wzrosły” – powiedział Keith Temperton, handlowiec w Forte Securities.
„Inwestorzy byli uwarunkowani przez historię rynku, aby utrzymywać długie pozycje przy każdej wyprzedaży. Ta ostatnia wyprzedaż i potężne odbicie po raz kolejny potwierdziło tę lekcję. Dwa rajdy, które mieliśmy w poniedziałek i wtorek, były tak silne, że trzeba zrobić sobie przerwę" – powiedział CNBC Mike Zigmont, szef handlu i badań w Harvest Volatility Research..
We wtorek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,40 proc. do 35.719,43 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 2,07 proc. i wyniósł 4.686,75 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował 3,03 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.686,92 pkt.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zniżkuje do 21,37 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,82 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,7 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,58 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,1 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 0,47 proc.
Infineon Technologies zniżkuje o 4,5 proc. po obniżeniu rekomendacji dla akcji tej spółki przez analityków Morgan Stanley - do "równoważ" z "przeważaj" i JPMorgan - do "neutralnie" z "przeważaj".
Hellofresh spada o 10 proc., najmocniej od marca, po tym, gdy prognoza EBITDA spółki rozczarowała giełdowych graczy.
Man Group zyskuje 3 proc. Spółka ogłosiła wykup do 96 mln akcji za maksymalnie 250 mln USD do 7 grudnia 2022 r.
Berkeley zyskuje 3 proc. po publikacji pozytywnych półrocznych wyników.
Dolar osłabia się o 0,31 proc. wobec koszyka walut do 96,24 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,53 proc. do 1,1322.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,1 proc. do 113,84.
Kurs funta zniżkuje o 0,32 proc. wobec dolara do 1,3199.
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb do 1,5 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rośnie o 4 pb do 1,84 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 80 pb, natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 144 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 6 pb do -0,32 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 72 USD za baryłkę, po spadku o 0,08 proc., a styczniowe futures na Brent idą w dół o 0,04 proc. do 75,41 USD/b.
PONAD 5,27 MLN OFIAR KORONAWIRUSA
Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na całym świecie potwierdzono łącznie 267,3 mln infekcji Covid-19. Liczba zgonów z tego powodu sięgnęła 5,27 mln.
Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał, że w USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1.767 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 113.992 kolejnych osób. Najnowsze dane wskazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 49,39 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 791.514.
W ciągu ostatniej doby berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI) odnotował w Niemczech 93.087 zakażeń koronawirusem, najwięcej od początku pandemii, a także 811 zgonów wywołanych przez Covid-19. RKI naliczył w Niemczech 6,31 mln wykrytych infekcji SARS-CoV-2 od początku pandemii. Liczba zgonów związanych z Covid-19 wzrosła do 104.051.
We Francji w ciągu minionej doby zarejestrowano 59.019 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, 171 chorych zmarło w szpitalach. Od początku pandemii koronawirusem zakaziło się 8,09 mln osób, z których 120.884 zmarły.
W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 45.101 zakażeń koronawirusem oraz stwierdzono 180 zgonów z powodu Covid-19. Od początku pandemii w Wielkiej Brytanii stwierdzono 10,62 mln zakażeń, z powodu których zmarło 146.281 osób.
Ministerstwo Zdrowia Włoch poinformowało, że minionej doby zarejestrowano 99 zgonów na Covid-19 i ponad 15.741 nowych zakażeń koronawirusem. Liczba zmarłych we Włoszech od początku pandemii wynosi 134.387. Liczba przypadków wzrosła do 5,13 mln. (PAP Biznes)
kkr/ asa/
