Przejdź do treści

udostępnij:

DZIEŃ NA RYNKACH: Pozytywna sesja na giełdach w Azji, podobnie może być na innych rynkach

Nowy tydzień rozpoczyna się od pozytywnych reakcji inwestorów na azjatyckich giełdach. Rosną też kontrakty na indeksy w Europie i USA. Gracze rynkowi liczą na to, że chińskie władze rozpoczną stymulowanie gospodarki w początkach 2022 r. Rosną też oczekiwania, że Fed nie przyspieszy swoich planów zacieśniania polityki monetarnej po tym, jak CPI w XI osiągnął w USA najwyższy poziom od wielu lat. Rentowność UST rośnie. Drożeje złoto - informują maklerzy.

Na giełdach w Japonii wskaźniki giełdowe zakończyły sesję zwyżkami - po dwóch poprzednich spadkowych dniach handlu.

Na zakończenie sesji Nikkei 225 wzrósł o 0,71 proc. i wyniósł 28.640,49 pkt., po zniżce poprzedniego dnia handlu o 1,0 proc.

Topix zyskał 0,1 proc. do 1.978,13 pkt., po zniżce sesję wcześniej o 0,8 proc.

Akcje firmy Mitsui High zyskały 17 proc., FirstLogic wzrósł o 12 proc., a Kosaido Holdings Co. zwyżkował o 11 proc.

Computer Engineering stracił 16 proc., podobnie jak Tobila Systems i Ateam.

W Chinach Shanghai Composite Index na zamknięciu handlu wzrósł o 0,40 proc.

Hang Seng w Hongkongu zyskuje 0,30 proc. Zwyżkują akcje spółek technologicznych, w tym Alibaba Group Holding Ltd. i Meituan. Słabo radzi sobie sektor nieruchomości.

Nastroje na chińskich rynkach wsparły sygnały ze strony chińskich decydentów, którzy deklarują prowzrostową politykę w 2022 r.

"Sygnały polityczne władz w Pekinie są teraz wystarczająco jasne, aby inwestorzy chętniej kupowali krajowe akcje" - piszą w rynkowej nocie analitycy Thomas Gatley i Wei He z Gavekal Research Ltd.

"Czekanie na bardziej zdecydowane potwierdzenie działań decydentów może dla inwestorów okazać się kosztowne" - dodają.

"Podczas gdy chińskie rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne przez jakiś czas, to stabilne ożywienie gospodarcze wspierane przez bodźce stymulujące gospodarkę, wprowadzanie szczepionek przeciwko koronawirusowi i plany reform strukturalnych, zakładane przez chińskie władze, powinny przynieść wzrosty na rynkach w 2022 r". - wskazuje z kolei Banny Lam, szef badań w CEB International Investment Corp.

W Korei Południowej KOSPI zakończył handel spadkiem o 0,28 proc., po zniżce na zakończenie poprzedniego dnia handlu o 0,6 proc. W trakcie poniedziałkowej sesji indeks zyskiwał nawet 1,1 proc.

W tym kwartale wskaźnik spadł o 2,2 proc., ale w ciągu ostatnich 52 tygodni KOSPI zyskał 8,4 proc.

W poniedziałek akcje spółki Samsung Biologics Co. zniżkowały o 3,2 proc.. Z kolei Sungshin Cement Co. stracił 7,6 proc. Taniały też walory firm Naver, Kakao, Kakao Pay i Hybe i to one w dużym stopniu przyczyniły się do strat KOSPI.

W Indiach Sensex zyskuje 0,26 proc.

Australijski S&P/ASX 200 wzrósł o 0,4 proc.

Dla inwestorów rozpoczyna się ciekawy tydzień - około 20 banków centralnych poda w najbliższych dniach swoje decyzję dotyczące polityki monetarnej - w tym amerykańska Rezerwa Federalna, Bank Anglii i Europejski Bank Centralny, a w Azji banki centralne m.in. Japonii, Indonezji, Filipin, Tajwanu i Australii.

Decyzje te mogą potencjalnie wywołać "huśtawkę" na rynkach w czasie, gdy inwestorzy próbują ocenić odporność globalnego ponownego otwarcia gospodarki na mniej hojne nastawienie monetarne banków centralnych i w obliczu rosnących wyzwań w związku z pojawieniem się kolejnego szczepu koronawirusa.

W centrum zainteresowania inwestorów pozostaje też geopolityka - szefowie dyplomacji państw grupy G7 na zakończonym w niedzielę spotkaniu "zgodnie potępili rosyjskie zbrojenia i agresywną retorykę wobec Ukrainy". Zapewnili, że dalsza agresja Rosji "będzie miała ogromne konsekwencje i pociągnie za sobą poważne koszty".

"Wzywamy Rosję do deeskalacji, wykorzystania kanałów dyplomatycznych i przestrzegania zobowiązań międzynarodowych w zakresie przejrzystości działań wojskowych, co uczynił prezydent (USA Joe) Biden podczas rozmowy z prezydentem (Rosji Władimirem) Putinem w dniu 7 grudnia" - napisali ministrowie spraw zagranicznych w oświadczeniu wydanym po spotkaniu w Liverpoolu.

W poniedziałek na rynku walutowym japoński jen kosztuje 113,48 za 1 USD.

Juan jest wyceniany po 6,3663 za 1 USD.

Euro kosztuje 1,1299 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,49 proc., wyżej o 1 pb.

Rentowność 10-letnich australijskich papierów dłużnych jest na poziomie 1,60 proc., niżej o 3 pb.

Złoto jest wyceniane po 1.785,65 USD za uncję, wyżej o 0,2 proc.

Przed rozpoczęciem sesji w Europie kontrakty na Stoxx 50 Europe zwyżkują o 0,32 proc., na FTSE 100 rosną 0,15 proc., na CAC 40 w górę 0,25 proc., a na DAX zwyżkują o 0,21 proc.

Notowania na koniec piątkowej sesji w Europie poszły w dół.

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował o 0,22 proc., niemiecki DAX spadł o 0,1 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 0,24 proc., a brytyjski FTSE stracił 0,4 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 stracił 0,29 proc.

Kontrakty na indeksy w USA rosną o 0,24-0,27 proc.

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się umiarkowanymi wzrostami głównych indeksów.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,60 i wyniósł 35.970,99 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,95 proc. i wyniósł 4.712,02 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował 1,71 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.517,37 pkt.

To był najlepszy tydzień dla indeksów S&P 500 i Nasdaq od lutego, a dla Dow Jones najlepszy tydzień od marca. (PAP Biznes)

aj/ ana/

udostępnij: