Przejdź do treści

udostępnij:

Skrót wiadomości - czwartek, 16 grudnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIAD PAP BIZNES

Amazon jest zadowolony z pierwszego odbioru Amazon Prime w Polsce - poinformował PAP Biznes w wywiadzie dyrektor generalny Amazon. pl Mourad Taoufiki.

KORONAWIRUS

Katowicki sanepid potwierdził pierwszy przypadek wariantu omikron koronawirusa w Polsce. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho - podało Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 22.097 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarły 592 osoby - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 19,5 proc. niższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 3.903.445 zakażeń koronawirusem i 90.306 zgonów z powodu COVID-19.

W najbliższych tygodniach spodziewane są spadki zakażeń. Nowa wersja wirusa Omikron odegra rolę za ok. 2 miesiące, gdy nastąpi zwiększenie liczby zachorowań - powiedział na briefingu rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Urzędy zdrowia w Niemczech zgłosiły do Instytutu Roberta Kocha (RKI) 56.677 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Tydzień temu odnotowano 70.611 zakażeń. Wzrosła jednak liczba zgonów. W środę padł dzienny rekord szczepień na Covid-19.

W środę było 11 625 potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2, podało ministerstwo zdrowia Czech w czwartek. To najmniejszy wzrost od 15 listopada br. Dzienna liczba nowych przypadków porównywana tydzień do tygodnia spada od czternastu kolejnych dni.

27 przypadków zakażenia wariantem Omikron wykryto dotąd we Włoszech, są podejrzenia co do kilku następnych - poinformowały w czwartek władze medyczne. Instytut Służby Zdrowia podkreślił, że należy spodziewać się wzrostu liczby tych przypadków. Obecnie stanowią one 0,19 proc. rejestrowanych infekcji koronawirusem.

Kolejną rekordową liczbę zakażeń koronawirusem odnotowano w Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatniej doby wykryto ich 88 376 - o prawie 10 tys. więcej niż w najwyższym dotychczas bilansie - podała w czwartek Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA).

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w środę, że szczepionka przeciw Covid-19 być może będzie obowiązkowa we Francji, ale obecnie nie jest to priorytet. Dodał, że szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat jest pożądane, ale ostatecznie jest to wybór rodziców.

Wraz z nasilaniem się pandemii Covid-19 w Portugalii rząd Antonia Costy zapowiedział w czwartek, że zamierza wydać zgodę na podawanie czwartej dawki szczepionki przeciwko tej chorobie. Dodał, że po 9 stycznia 2022 r. chce utrzymać restrykcje sanitarne.

DEBATA PAP BIZNES

W 2022 r. stopy zwrotu na zagranicznych giełdach nie będą już tak atrakcyjne jak w 2021 r. i w przypadku szerokich indeksów mogą wynieść 5-10 proc. - uważają uczestnicy XXV debaty PAP Biznes „Strategie rynkowe TFI”. Ich zdaniem, na tle rosnących stóp procentowych, GPW wygląda umiarkowanie optymistycznie, przy czym bardzo ważne będą selekcja i dywersyfikacja portfela.

W 2022 r. inflacja w Polsce nadal będzie podwyższona, powrót wskaźnika cen do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego będzie długotrwałym procesem - uważają uczestnicy debaty PAP Biznes „Strategie rynkowe TFI”. Niedopuszczenie do pojawienia się w gospodarce spirali płacowo-cenowej to główne zadanie banku centralnego.

Kluczowym wydarzeniem dla rynków w 2022 roku będą próby poradzenia sobie przez banki centralne z inflacją - uważają uczestnicy debaty PAP Biznes. W ich ocenie Fed będzie nadawał ton w polityce monetarnej wśród największych banków centralnych.

Nadchodzący 2022 rok nadal nie będzie dobry dla rynku obligacji, aczkolwiek w pierwszej połowie przyszłego roku korzystniej powinny prezentować się zmiennokuponowe obligacje korporacyjne - uważają uczestnicy XXV debaty PAP Biznes „Strategie rynkowe TFI”.

Brak inwestycji w nowe moce wytwórcze przełoży się na ograniczoną podaż surowców, a szybkie wdrożenie polityki ESG utrudni producentom dostęp do finansowania, co zwiększy koszty produkcji. W konsekwencji ceny surowców będą szły w górę - oceniają uczestnicy XXV debaty PAP Biznes „Strategie Rynkowe TFI”.

DECYZJE BANKÓW CENTRALNYCH

Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC podtrzymał, że stopy proc. pozostaną na obecnym lub niższym poziomie do czasu, gdy inflacja osiągnie poziom 2 proc. na długo przed końcem horyzontu projekcji, a wzrost inflacji jest przejściowy.

Rada Prezesów EBC zdecydowała o zakończeniu pandemicznego programu skupu aktywów PEPP z końcem marca 2022 r. i wydłużyła o rok minimalny okres reinwestycji spłat kapitału w ramach tego instrumentu, przynajmniej do końca 2024 r. - podał EBC w komunikacie. EBC zwiększył regularny skup APP do 40 mld EUR na miesiąc w II kw. 2022 r. i do 30 mld/m-c w III kw. przyszłego roku.

W obecnych okolicznościach jest bardzo mało prawdopodobne, że EBC podniesie stopy procentowe w 2022 r. - powiedziała w trakcie konferencji prasowej prezes EBC Christine Lagarde.

Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa polityki monetarnej SNB i stopa depozytowa wynoszą nadal po minus 0,75 proc. - podał bank w czwartek w komunikacie.

Bank Anglii (BoE) podniósł główną stopę procentową o 15 pb do 0,25 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia. Bank podał, że pewne skromne zacieśnianie monetarne jest jeszcze możliwe.

Bank centralny Turcji (CTB) obniżył benchmarkową stopę repo o 100 pb do 15 proc. - poinformował bank w komunikacie. Kurs liry spadł do rekordowo niskiego poziomu wobec dolara po decyzji banku.

Bank centralny Norwegii - Norges Bank - podwyższył stopy procentowe o 25 pkt. bazowych - podał bank w czwartkowym komunikacie.

Narodowy Bank Węgier (MNB) podwyższył w czwartek 1-tygodniową depozytową stopę procentową do 3,60 proc., z 3,30 proc. - poinformował bank w komunikacie. To już 5. podwyżka tej stopy w ciągu ostatnich kilku tygodni.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

NBP intensyfikuje prace nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego. Niewykluczone, że zaplanowana na 2022 r. analiza potencjalnych skutków emisji cyfrowego złotego wykaże konieczność przejścia do dalszych prac w tej sferze – wynika z odpowiedzi NBP na pytania PAP.

Nominalne godzinowe koszty pracy w III kwartale 2021 r. w Polsce wzrosły o 9,3 proc. rdr, po wzroście o 7,9 proc. rdr w II kwartale i o 4,8 proc. w III kwartale 2020 roku - podał Eurostat.

Czynniki ryzyka związane z perspektywami wzrostu w strefie euro pozostają zasadniczo zrównoważone - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC. EBC zrewidował w górę prognozy dynamiki PKB w strefie euro na 2021 r. do 5,1 proc., na 2022 r. w dół do 4,2 proc., a na 2023 w górę do 2,9 proc.

Nadwyżka w handlu strefy euro w październiku wyniosła 3,6 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 7,3 mld euro w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 53,3 pkt. wobec 55,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano wskaźnik na 54,3 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 58,0 pkt. wobec 58,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 57,8 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 57,9 pkt. wobec 57,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 56,9 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 56,9 pkt. wobec 57,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w grudniu 57,8 pkt. wobec 58,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 58,5 pkt.

Produkcja przemysłowa w USA w listopadzie wzrosła o 0,5 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna USA. Oczekiwano +0,6 proc. mdm, wobec +1,7 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +1,6 proc.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w listopadzie (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,712 mln wobec 1,653 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie z 1,65 mln - podał Departament Handlu.

INFLACJA

Inflacja bazowa w listopadzie wyniosła 4,7 proc. wobec 4,5 proc. przed miesiącem - podał NBP.

EBC zrewidował w górę prognozy inflacji na 2021 r. do 2,6 proc., na 2022 r. w górę do 3,2 proc., a w 2023 r. w górę do 1,8 proc.

Prawdopodobnie widać ryzyko "w górę" dla perspektyw inflacji w eurolandzie - powiedziała w trakcie konferencji prasowej prezes EBC Christine Lagarde.

Presja inflacyjna powinna obniżyć się w 2022 r. - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC.

GIEŁDA

Czwartkowe notowania przyniosły wzrost WIG20 o 2,5 proc., największy od pierwszej dekady listopada, zacierając złe wrażenie po sesji w środę. Według analityka BM BNP Paribas BP Lukas Cinikas utrzymanie WIG20 powyżej poziomu 2,2 tys. pkt. na sesji piątkowej, będzie optymistycznym sygnałem na kolejny tydzień.

Indeks WIG20 zyskał 2,5 proc., kończąc notowania na 2.213,89 pkt. Także pozostałe indeksy GPW zakończyły sesję wzrostami - WIG i mWIG40 zyskały 2,1-2,2 proc. zamykając notowania na poziomie 67.984,08 pkt. i 5.232,80 pkt. odpowiednio. Słabiej wypadł sWIG80, który zyskał 1,1 proc. i zakończył dzień na 19.980,16 pkt.

SPÓŁKI

CD Projekt podpisał wiążące porozumienie zawierające kluczowe warunki ugody, czyli "Settlement Term Sheet", ze skarżącymi spółkę w USA. Spółka wraz z ubezpieczycielem, Colonnade Insurance, wypłaci im łącznie1,85 mln USD - poinformował CD Projekt w komunikacie.

Enea zakłada 68 mld zł nakładów inwestycyjnych w latach 2023-2042, w większości w obszarze dystrybucji. Grupa chce zwiększyć moce OZE o 1.510 MW do 2023 roku i 3.580 MW do 2040. Zwrot na kapitale (ROE) ma wynieść 6,4 proc. w 2030 i wzrosnąć do 7,1 proc. w 2040 - podała spółka w zaktualizowanej strategii.

GPW podpisała z Towarową Giełdą Energii, Narodowym Bankiem Węgier i Budapest Stock Exchange porozumienie term sheet, w którym zadeklarowano zamiar utworzenia do 30 września 2022 r. spółki Central Post-trade Solutions ("CPS"), działającej w obszarze post transakcyjnym na rynkach towarowych - poinformowała GPW w komunikacie.

Agencja Rozwoju Przemysłu nabyła w ramach ogłoszonego w październiku wezwania 1.899.315 akcji Rafametu - poinformowało pośredniczące w wezwaniu BM PKO BP.

Celon Pharma podpisał z Glenmark Pharmaceuticals aneks do umowy ws. rejestracji Salmeksu na rynkach zagranicznych. Na podstawie aneksu rozszerzony został zakres terytorialny umowy o Australię - podała spółka w komunikacie.

W Nitrze powstaje pierwszy na Słowacji sklep HalfPrice, a swoją działalność rozpocznie w kwietniu 2022 roku - poinformowała spółka HalfPrice w komunikacie. Słowacja będzie piątym zagranicznym rynkiem, na którym zadebiutuje ta, należąca do Grupy CCC, sieć.

Kurs akcji producenta gier Iron Wolf Studio spadł na otwarciu w czwartkowym debiucie na NewConnect o 44 proc. do 9,01 zł.

ML System otworzył linię produkcyjną QGlass, transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Moce wytwórcze nowej linii szacowane są na ok. 60 tys. m kw. w skali roku.

Planowane na lata 2022-23 inwestycje eo Networks mają być zrealizowane ze środków własnych - poinformował prezes Euvic i członek rady nadzorczej eo Networks Wojciech Wolny podczas czwartkowej wideokonferencji. Dodał, że prowadzone są rozmowy z inwestorem branżowym oraz rozważana jest emisja akcji, co mogłoby znacznie zwiększyć kwotę, która przeznaczona zostanie na inwestycje

Unibep podpisał warunkową umowę na realizację centrum handlowo-rozrywkowego w Zaporożu na Ukrainie za ok. 260 mln zł netto - podał Unibep w komunikacie.

Należąca do grupy kapitałowej Unibepu i zależna od Unidevelopment spółka UNI 12 Sp. z o.o. podpisała przedwstępną umowe zakupu działek w Częstochowie za 9 mln zł netto - podał w komunikacie Unibep.

Gi Group Poland podpisał z Sun Group umowę sprzedaży posiadanych 80,22 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki zależnej Prohumán 2004 za 147,5 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Globe Trade Centre po zakończeniu procesu budowania księgi popytu na akcje serii O ustalił cenę emisyjną tych akcji na 6,40 zł za sztukę - poinformowała spółka w komunikacie. Przedmiotem oferty będzie łącznie 88.700.000 akcji.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało z Polskim Holdingiem Hotelowym (PHH) warunkową umowę sprzedaży spółki Geovita, która zarządza kilkunastoma obiektami wypoczynkowymi - poinformowało PGNiG w czwartkowym komunikacie. Strony nie podały wartości transakcji.

WALUTY

Kurs EUR/PLN powinien do końca roku dotrzeć w okolice 4,65, co będzie związane z nadchodzącym okresem świątecznym, mniejszą płynnością i mniejszymi ruchami - ocenił rozmowie z PAP Biznes ekonomista Santander Bank Polska, Wojciech Mazurkiewicz. Jego zdaniem, rentowności polskich obligacji powinny dotrwać w okolicy obecnych poziomów do końca roku.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do euro na 4,6315 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1336 USD i 129,37 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

ENERGETYKA

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieli kredytów o łącznej wartości 175 mln zł na budowę dwóch farm wiatrowych w Polsce o łącznej mocy 63,1 MW - podał EBOiR w komunikacie prasowym.

Wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w 2020 r. wzrósł rdr o 0,76 pkt. proc. do 16,13 proc. - podał GUS.

Produkcja energii elektrycznej z elektrowni opartych na węglu kamiennym wzrosła w Polsce w listopadzie do 54,30 proc. całej produkcji z 48,36 proc. w listopadzie 2020 roku - wynika z danych PSE.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce w listopadzie wyniosło 14.911 GWh, co oznacza wzrost o 2,31 proc. rdr - wynika z danych PSE.

Postulujemy kompleksową reformę systemu uprawnień emisji i ograniczenie, a nawet wyłączenie roli instytucji finansowych - powiedziała w czwartek w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że elementem transformacji energetycznej w Polsce muszą być inwestycje w gaz.

AUKCJA NA RYNKU MOCY

Aukcja główna na rynku mocy na rok 2026 została zakończona w pierwszej rundzie - wynika z informacji na stronie internetowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Polska Grupa Energetyczna zakontraktowała w aukcji rynku mocy na 2026 r. łącznie nie mniej niż 1.534,51 MW obowiązków mocowych dla jednostek należących do grupy - podała spółka w komunikacie.

Grupa Energa zakontraktowała dla swoich jednostek na aukcji rynku mocy na 2026 r. co najmniej 1.901,059 MW obowiązku mocowego - podała spółka w komunikacie. Łączne przychody grupy w 2026 roku z tytułu zawartych kontraktów mogą wynieść co najmniej 697,78 mln zł.

Grupa Orlen zakontraktowała na aukcji rynku mocy na rok dostaw 2026 co najmniej 2,17 GW, w tym dwa planowane bloki CCGT w Ostrołęce i Grudziądzu - podał koncern w komunikacie prasowym.

ZE PAK zakontraktował w aukcji rynku mocy na 2026 r. łącznie 493 MW obowiązku mocowego dla nowej jednostki rynku mocy wytwórczej - podała spółka w komunikacie.

Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna (ENS) zaoferowała w aukcji rynku mocy na 2026 r. łącznie 112 MW obowiązku mocowego. ENS do czasu zakończenia aukcji nie złożył ofert wyjścia z aukcji - podała Polenergia w komunikacie.

TOWARY, PALIWA

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje w trakcie czwartkowego handlu, po zapowiedzi wstrzymania pracy przez jedną z największych kopalń miedzi w Peru. Metal w transakcjach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej wobec 9.200,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje po tym, jak zapasy tego surowca spadły najmocniej od września - informują maklerzy.

WYDARZENIA Z KRAJU

Obszar preferowanej lokalizacji Portu Solidarność obejmuje ok. 41 km kw. - poinformował w czwartek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. Dodał, że na tym terenie znajduje się ok. 3,8 tys. działek z ok. 520 budynkami mieszkalnymi.

PiS prowadzi nieformalne rozmowy z opozycją ws. ustawy dotyczącej uprawnień covidowych dla pracodawców; wiemy, że ta ustawa przejdzie - powiedział w czwartek wiceszef sejmowej komisji zdrowia, poseł PiS Bolesław Piecha.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo ws. przekroczenia uprawnień poprzez pozostawienie bez biegu wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu – poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka stołecznej prokuratury prok. Aleksandra Skrzyniarz.

Prawomocny jest już wyrok, na mocy którego obecny sędzia TK Stanisław Piotrowicz ma przeprosić b. I prezes SN Małgorzatę Gersdorf i sędziego tego sądu Krzysztofa Rączkę w związku ze swoją wypowiedzią z 2018 r. W czwartek sąd apelacyjny oddalił apelację Piotrowicza.

Pół tysiąca norek na fermie w Biadkach k. Krotoszyna zostało zakażonych koronawirusem. To pierwsze ognisko u tych zwierząt w naszym województwie – powiedział w czwartek PAP Wojewódzki Wielkopolski Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Nie widzimy deeskalacji ze strony Rosji na granicy z Ukrainą - oświadczył w czwartek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

W obliczu rosnących rosyjskich gróźb militarnych wobec Ukrainy każda agresja ze strony Moskwy musi mieć dla niej wysoką cenę ekonomiczną i polityczną - wynika z rezolucji przyjętej w czwartek przez Parlament Europejski.

Dziesiątki tysięcy osób zostały ewakuowane do tymczasowych schronów na południu i w centrum Filipin w związku ze zbliżającym się silnym tajfunem - podaje w czwartek Associated Press.

W środę przez środkowe rejony Ameryki przetoczyły się gwałtowne burze, tornada i wybuchły pożary. Do około 36 mln ludzi władze skierowały ostrzeżenia przed silnymi wiatrami. Ewakuowano część Oklahomy.

Sześć europejskich sieci supermarketów, w tym dwie należące do holenderskiej firmy Ahold Delhaize i filii Carrefour, poinformowało w środę, że przestaną sprzedawać niektóre lub wszystkie produkty wołowe z Brazylii z powodu powiązań ich hodowli z niszczeniem lasów Amazonii. (PAP Biznes)

gor/ mfm/

udostępnij: