DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street z wyraźnymi spadkami po otwarciu, Omikron wzbudza obawy
Giełdy w Nowym Jorku rozpoczęły tydzień od solidnych spadków - na rynki wróciły obawy o globalne skutki szybkiego rozprzestrzeniania się wariantu koronawirusa Omikron. Ponad 5 proc. traci ropa WTI, lekko zniżkują rentowności Treasuries, osłabia się dolar.
Indeks S&P 500 spada o 1,5 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 1,6 proc., tracąc miejscami nawet 600 pkt., a Nasdaq Comp. idzie w dół o 1,5 proc.
Indeksy pogłębiają spadki z poprzedniego tygodnia, gdy S&P 500 stracił 1,9 proc., Nasdaq Comp. niemal 3 proc., a DJI 1,7 proc.
Wariant Omikron został wykryty w już ponad 90 krajach i 43 z 50 stanów w USA. Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba zarażonych tą odmianą koronawirusa może podwajać się co 1,5-3 dni, gdy wirus ma do tego warunki.
Inwestorzy obawiają się, że Omikron wymusi wprowadzenie nowych ograniczeń pandemicznych w wielu krajach, co będzie ciążyć na globalnym wzroście gospodarczym w najbliższych tygodniach. Od niedzieli w Holandii obowiązuje ogólnokrajowy lockdown, a restrykcje zostały zaostrzone także w Niemczech.
Na Wall Street tracą w związku z tym notowania firm lotniczych, przewoźników promowych, związanych z gastronomią. Zniżki notują także banki, przemysł czy detaliści.
Obawy o globalny popyt wyraźnie odbijają się w notowaniach ropy naftowej, przez co pod kreską znalazły się też firmy paliwowe. Devon Energy traci ok. 6 proc., Exxon Mobil ok. 3 proc., a ConocoPhilips również ok. 3 proc.
Kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 67,0 USD za baryłkę, po spadku o 5,4 proc., lutowe futures na Brent idą w dół o 4,7 proc. do 70,1 USD/b.
Słabo radzą sobie także banki - Goldman Sachs, Wells Fargo, JPMorgan i Bank of America tracą po 2-3 proc.
Pod kreską znalazły się też blue chipy - Caterpillar, Boeing, GE.
Nawet 6 proc. zyskuje natomiast kurs Moderny. Producent szczepionek opublikował wyniki badań, które wskazują na znaczy wzrost ochrony przed Omikronem po 3 dawce szczepionki mRNA przeciw koronawirusowi.
Ok. 2,5 proc. tracą na wartości walory Oracle. Gigant informatyczny ogłosił zakup Cerner, firmy przetwarzającej dane medyczne, za 28 mld USD. To największa transakcja w historii Oracle.
Uwagę inwestorów za Oceanem przykuwa również batalia polityczna o pakiet wydatkowy (1,75 bln USD) administracji Joe Bidena. W weekend przeciwko pakietowi opowiedział się senator Joe Manchin, Demokrata z Zachodniej Wirginii. W związku z rozkładem głosów w izbie wyższej Kongresu brak głosu Manchina oznacza, że pakiet Bidena nie może zostać uchwalony.
Po deklaracji Manchina ekonomiści Goldman Sachs obniżyli prognozę wzrostu PKB USA do 2 proc. w I kw. przyszłego roku z 3 proc. i do 3 proc. z 3,5 proc. w II kw.
W Europie indeks Euro Stoxx 600 spada o 1,6 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 2 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 1,1 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 1,3 proc.
Dolar osłabia się o 0,2 proc. wobec koszyka walut do 96,37 pkt.
Euro zyskuje wobec dolara o 0,5 proc. do 1,129/USD.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,2 proc. do 113,45.
Kurs GBP/USD spada o 0,1 proc. do 1,323.
Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 1,39 proc., a 5-letnich spada o 4 pb do 1,13 proc.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów pozostaje bez zmian w okolicy -0,37 proc. (PAP Biznes)
tus/ ana/