Synektik rozszerza umowę z Intuitive i przejmuje rynek robotów da Vinci w Czechach i na Słowacji
Synektik podpisał z Intuitive Surgical aneks do zawartej w 2018 roku umowy dystrybucyjnej dot. systemów chirurgicznych da Vinci. Aneks rozszerza od 1 lutego 2022 r. zakres umowy na terytorium Czech i Słowacji - podał Synektik w komunikacie.
Na mocy umowy dystrybucyjnej Synektik pozostaje wyłącznym dystrybutorem na Polskę systemów chirurgicznych da Vinci i odpowiada za sprzedaż oraz serwis chirurgicznych systemów robotycznych, instrumentów i akcesoriów do ww. urządzeń, a także szkolenia operatorów systemów, kwestie regulacyjne oraz marketingowe.
Jednocześnie spółka Synektik Czech Republic, w której Synektik ma 100 proc. udział, zawarła z Intuitive Surgical Srl i Intuitive Surgical s.r.o. umowę zobowiązującą sprzedaży dwóch zorganizowanych części przedsiębiorstw.
"W umowie zbywcy zobowiązali się do przeniesienia na nabywcę zorganizowanych części ich przedsiębiorstw, przeznaczonych do prowadzenia działalności na terenie Czech i Słowacji w zakresie sprzedaży i serwisu chirurgicznych systemów robotycznych, instrumentów i akcesoriów do ww. urządzeń, szkolenia operatorów systemów oraz prowadzenia działalności marketingowej, w tym zobowiązań i wierzytelności wynikających z umów z klientami Zbywców na terenie Czech" - podano w komunikacie.
"Nabywca stanie się podwykonawcą umów dotychczas zawartych ze słowackimi klientami przez Intuitive Surgical Srl. Po wejściu w życie Aneksu (od 1 lutego 2022 r.) nowe umowy ze słowackimi klientami będą zawierane przez nabywcę. Nabywca stanie się stroną umów z pracownikami, świadczącymi pracę w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa Intuitive Surgical s.r.o. na terenie Czech" - dodano.
Jak podano, Synektik Czech Republic ma zapłacić spółkom Intuitive Surgical cenę, na którą składa się kwota 1,5 mln USD, płatna kwartalnie w ratach w latach 2022-2023, a także kwota odpowiadająca 30 proc. dochodu z działalności operacyjnej w latach 2024 i 2025, z tym że będzie ona wynosić nie więcej niż 2 mln USD rocznie. Jak podano, spółka zamierza zapłacić cenę sprzedaży ze środków własnych wypracowanych przez nabywane zorganizowane części przedsiębiorstwa.
Umowa została zawarta pod warunkiem zawieszającym dostarczenia przez Synektik dowodu uzyskania wszelkich zgód, zezwoleń, rejestracji i koncesji, które są niezbędne do prowadzenia działalności objętej umową dystrybucyjną na terenie Czech i Słowacji.
W celu przeniesienia zorganizowanych części przedsiębiorstw strony zawrą umowy rozporządzające.
"W wyniku zawarcia umowy, umów rozporządzających i aneksu nabywca przejmie do obsługi wszystkie instalacje chirurgicznych systemów robotycznych na terytorium Czech i Słowacji (16 systemów), w tym kontrakty serwisowe oraz dostawę narzędzi i akcesoriów do operacji chirurgicznych, a także pozostałe wynikające z tych umów wierzytelności i zobowiązania" - podał Synektik w komunikacie.
Grupa będzie wyłącznym dystrybutorem Intuitive Surgical Srl do dnia 30 kwietnia 2026 na rynkach polskim, czeskim i słowackim zgodnie z postanowieniami umowy dystrybucyjnej wraz z aneksami. Jak podano, nabywane zorganizowane części przedsiębiorstw są porównywalne pod względem przychodów z działalnością emitenta w zakresie robotyki chirurgicznej w Polsce.
(PAP Biznes), #SNTsar/
