Captor Therapeutics ogłosił istotny postęp w pracach badawczo-rozwojowych w ramach kolejnego flagowego projektu
Captor Therapeutics (GPW:CTX), osiągnął istotny kamień milowy w prowadzonym projekcie CT-01, który poświęcony jest rozwojowi terapii raka wątrobowokomórkowego w oparciu o technologię celowanej degradacji białek. W ostatnich miesiącach to kolejna informacja o osiągnięciu istotnego etapu w prowadzonych przez Spółkę badaniach – we wrześniu ubiegłego roku, Captor Therapeutics informował o skutecznej degradacji białka MCL-1 przez opracowywany kandydat na lek w ramach projektu CT-03.
- Spółka uzyskała spektakularne wyniki przedklinicznych badań proof-of-concept, które wykazują bardzo znaczącą aktywność przeciwnowotworową dwóch związków wiodących rozwijanych w ramach projektu CT-01. Otrzymane wyniki pokazują, że doustne podanie związków Projektu CT-01 powoduje regresję guzów modelu raka wątrobowokomórkowego, Hep 3B2.1-7, u myszy – powiedział dr Michał Walczak, dyrektor naukowy i współzałożyciel Captor Therapeutics.
Wyniki przeprowadzonych przez Spółkę ww. badań stanowią znaczący kamień milowy i potwierdzają zasadność prowadzenia dalszych prac w ramach projektu CT-01, zmierzających do wprowadzenia jednego z tych związków do fazy IND-enabling studies.
- Osiągnięty etap prac rozwojowych zarówno w przypadku CT-01, jak i CT-03 dowodzi zdolności Spółki do odkrywania degraderów typu klejów molekularnych i degraderów bi-funkcyjnych z wykorzystaniem naszej platformy technologicznej OptigradeTM oraz wskazują, że Spółka z powodzeniem realizuje przyjęty harmonogram. – uzupełnił dr Walczak.
O firmie Captor Therapeutics
Captor Therapeutics to firma biofarmaceutyczna, która koncentruje się na wykorzystaniu technologii ukierunkowanej degradacji białek (TPD) do odkrywania i opracowywania przełomowych leków w chorobach o wysokim stopniu niezaspokojenia potrzeb medycznych. TPD to rewolucyjne podejście do opracowywania nowych leków, które mogą być ukierunkowane na nowe cele molekularne, uznane za "nieuleczalne" przy zastosowaniu klasycznych metod opracowywania leków, a także zapewniać dodatkowe możliwości leczenia chorób, w przypadku których istniejące leki nie zapewniają optymalnych korzyści medycznych. Captor opracowuje obecnie terapeutyki dla niedoleczonych ciężkich schorzeń, w tym nowotworów złośliwych i chorób autoimmunologicznych.
Źródło: Spółka, #CTX