Sescom zaoszczędził 1,6 mln zł na energii elektrycznej dla jednej z największych marek paliwowych | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 sty 2022, 11:06

Sescom zaoszczędził 1,6 mln zł na energii elektrycznej dla jednej z największych marek paliwowych

Poprawa efektywności energetycznej po prostu się opłaca – pozwala m.in. ograniczyć koszty działalności i zapewnić środki na nowe inwestycje. Jednocześnie taka polityka przynosi niepodważalne korzyści ekologiczne, wpływając na redukcję emisji CO2 i śladu węglowego. Sescom, spółka technologiczna działająca głównie w obszarze usług technicznego Facility Management, z powodzeniem prowadzi projekt z zakresu efektywności energetycznej dla jednej z największych marek paliwowych, udowadniając, że można wygenerować znaczne oszczędności z energii, dzięki zastosowaniu odpowiednich modeli biznesowych.

1,6 mln zł, to kwota oszczędności jaką udało się wypracować ekspertom Sescom dla jednego z klientów, dzięki wprowadzeniu rozwiązania z zakresu efektywności energetycznej. Pilotaż i analiza wielu zmiennych pozwoliły na wdrożenie wszystkich założeń, dzięki czemu klient uzyskał oszczędności przewyższające pierwotne założenia. Z obliczeń przekazanych w 2021 roku wynika, że działania Sescom w poprzedzającym okresie przyniosły spadek zużycia energii dla firmy wynoszący 6%. Podsumowanie kolejnego roku współpracy nastąpi w pierwszym kwartale 2022 roku – Sescom spodziewa się jeszcze lepszych wyników w zakresie spadku zużycia mediów, sięgających ponad 10%.

– 2021 rok to bardzo duże podwyżki cen energii i gazu. Już teraz niektórzy nasi klienci kontraktując energię na 2022 rok, kupują ją nawet dwa razy drożej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Czy to koniec podwyżek? Trudno powiedzieć, dlatego kwestia optymalizacji zużycia energii i oszczędności, która stanowi jedną z gałęzi działania Sescom, jest aktualna i bardzo potrzebna – mówi Paweł Trojanowski, Ekspert ds. Energy i Business Development Manager w Sescom.

Efektywny pilotaż

Firma Sescom wykorzystała autorski system telemetryczny SES Control w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej dla klienta.

– W ramach sześciomiesięcznego pilotażu z wykorzystaniem autorskiego systemu telemetrycznego SES Control, wykonaliśmy szereg działań i pomiarów, które pozwoliły nam określić 5 obszarów, w których istnieje potencjał do redukcji kosztów i wolumenu zużycia energii elektrycznej – informuje Bartłomiej Gawin, Dyrektor R&D wspierający realizację usług Energy w Sescom.

Systemy telemetryczne monitorowały zużycie energii zarówno całych obiektów, jak i poszczególnych sekcji, takich jak między innymi oświetlenie, ogrzewanie elektryczne, klimatyzacja, czy też podmiotów najmujących od firmy obszary terenowe przy ich punktach (restauracje, inne zakłady handlowe i usługowe).

– Opracowaliśmy i wdrożyliśmy ogólnofirmową politykę oszczędnościową dla firmy i nieustannie śledzimy cykl życia budynków, urządzeń i systemów, dążąc cały czas do redukcji śladu węglowego. Wprowadziliśmy rozwiązania zmieniające przyzwyczajenia, styl pracy i działania personelu, bez utraty jakości pracy i użytkowania. Ponadto przekazaliśmy rekomendacje w kwestii poprawy stanu urządzeń i ich właściwej regulacji, a także stanu budynków i stolarki okienno-drzwiowej oraz zajęliśmy się dostosowaniem zamawianych poziomów mocy do rzeczywistych potrzeb energetycznych obiektów i taryf energetycznych do rzeczywistych profili energetycznych. Wszystkie te działania sprawiły, że pomniejszyliśmy zużycie na całej sieci o 2762 MWh – dodaje Piotr Mindykowski, Energy Manager w Sescom.

Redukcja śladu węglowego

Emisja gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, metan czy podtlenek azotu, przyczynia się do globalnego ocieplenia, czyli podnoszenia się średniej temperatury atmosfery przy powierzchni ziemi i oceanów. Każda osoba, organizacja, wydarzenie, czy nawet pojedynczy produkt wywołują określoną ilość gazów cieplarnianych, których całkowita suma, to tzw. ślad węglowy (ang. carbon footprint), który stał się jednym z kluczowych narzędzi współczesnego zarządzania środowiskiem. Ślad węglowy przedsiębiorstwa obejmuje emisje spowodowane przez wszystkie jego działania i umożliwia określenie ich wpływu na środowisko. Jego redukcja wpływa na poprawę klimatu i obecnie zaczyna stanowić przewagę konkurencyjną. Rozwiązania firmy Sescom pomagają klientom osiągnąć założone efekty w ramach zielonych strategii.

– Nad monitorowaniem bieżącego zużycia energii, jak i nad skutecznością działania polityki oszczędnościowej czuwają nasi analitycy i Energy Manager. Tworzymy profile energetyczne obiektów, dobieramy taryfy i zamawiane moce, wykonujemy wielowymiarowe analizy danych i predykcje. Nasza metodyka zarządzania efektywnością energetyczną nie ogranicza się do porównywania faktur, bierzemy pod uwagę wiele zmiennych, w tym warunki atmosferyczne, lokalizacje geograficzne obiektów, powierzchnie, wiek obiektu i technologię budowy – zapewnia Bartłomiej Gawin.

Grupa Kapitałowa Sescom pozyskała dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 - 2020 prac badawczych i rozwojowych w kwocie 2,2 mln zł. i od lutego 2020 roku pracuje nad innowacyjnym projektem: „Platforma Business Intelligence firmy Sescom do inteligentnego zarządzania nieruchomościami i oszczędzania energii”. Celem projektu jest opracowanie algorytmów analitycznych, w postaci systemu informatycznego, na potrzeby inteligentnego zarządzania obiektami handlowymi.

O spółce Sescom:

Sescom to spółka technologiczna, działająca głównie w obszarze usług technicznego Facility Management, mocno skoncentrowana na nowych technologiach do optymalizacji działalności własnej i klientów firmy, a także potrzebach otoczenia związanych ze zrównoważonym rozwojem. Od 2008 roku świadczy kompleksowe usługi dla sieci handlowych. Zapewnia utrzymanie techniczne, optymalizację procesów operacyjnych i pomocniczych oraz efektywność energetyczną z wykorzystaniem zeroemisyjnych źródeł energii. Łączy bezpieczeństwo i standardy jakościowe z indywidualnie projektowanymi rozwiązaniami. W ostatnim roku zrealizowała zlecenia dla ponad 350 klientów z 25 krajów Europy. Spółka Sescom S.A. od 2013 roku notowana jest na GPW w Warszawie.

Źródło: Spółka, #SES

Zobacz także: Sescom SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości