Skrót wiadomości - czwartek, 13 stycznia, 18.25 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 sty 2022, 18:33

Skrót wiadomości - czwartek, 13 stycznia, 18.25

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY I ANALIZY PAP BIZNES

Pepco Group liczy na wzrost sprzedaży LFL w sieci Pepco w tym roku obrotowym, jeśli nie będzie dużego zwiększenia restrykcji pandemicznych - poinformował PAP Biznes dyrektor generalny Andy Bond. Grupa chce otworzyć ponad 400 nowych sklepów, wiosną planuje wejść na rynek niemiecki.

Po okresie wysokiej inflacji światowa gospodarka wejdzie w okres znaczącego spowolnienia – uważa Jacek Babiński, wiceprezes Pekao TFI. Jego zdaniem, jesteśmy już prawdopodobnie w ostatniej fazie wzrostów na amerykańskich giełdach, obecnie warto postawić raczej na krótkoterminowe instrumenty dłużne i rozwiązania mieszane, a w dalszej perspektywie na surowce i rynki wschodzące.

Część ekspertów liczy na odbicie w branży producentów gier na GPW po słabym 2021 roku wskazując, że sektor wchodzi w nowy rok z atrakcyjniejszymi wycenami, a dodatkowo zbliżają się premiery kilku istotnych produkcji. Faworytami biur maklerskich są m.in. Ten Square Games, 11 bit studios i Creepy Jar.

Warunki finansowe przedstawione przez PKN Orlen przy sprzedaży części aktywów Grupy Lotos zawiodły, zwłaszcza w segmencie rafineryjnym - oceniają analitycy. Ich zdaniem, akcjonariusze Lotosu nie będą się nimi kierować przy decyzji o zgodzie na parytet wymiany akcji z Orlenem, oczekując, że będzie on wyższy.

KORONAWIRUS

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 16.878 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarło 481 osób - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 1,8 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 4.265.433 zakażenia koronawirusem i 101.419 zgonów z powodu COVID-19.

Naukowcy z UM w Białymstoku we współpracy z innymi ośrodkami wskazali gen odpowiedzialny za ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19. Resort zdrowia zapowiada opracowanie - do końca I półrocza - testu genetycznego do szybkiej identyfikacji, czy pacjent jest obciążony większym ryzykiem.

Rząd Węgier podjął decyzję o skróceniu kwarantanny związanej z pandemią koronawirusa do siedmiu dni, a także o możliwości otrzymania czwartej dawki szczepionki w razie takiej rekomendacji lekarza – poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas.

Od poniedziałku okres izolacji dla w pełni zaszczepionych mieszkańców Anglii, u których test potwierdził obecność koronawirusa, zostanie skrócony z siedmiu do pięciu pełnych dni - ogłosił brytyjski minister zdrowia Sajid Javid.

Osoby niezaszczepione stanowią obecnie zdecydowaną większość wszystkich pacjentów przyjmowanych na covidowe oddziały intensywnej terapii - ogłosiły w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) oraz stowarzyszenie intensywnej opieki medycznej DIVI.

Przed nami dramatyczny wzrost liczby zakażeń wywołany wariantem Omikron - oznajmił w czwartek główny epidemiolog kraju Anders Tegnell. W Szwecji pod koniec stycznia liczba nowych przypadków może sięgnąć 70 tys. na dobę.

Wraz z falą zakażeń Omikronem laboratoria w Niemczech doświadczają drastycznego wzrostu liczby testów PCR i wkrótce nie będą już w stanie ocenić wszystkich; na północy kraju laboratoria już teraz z trudem radzą sobie z terminową oceną wszystkich testów PCR - informuje w czwartek stacja ARD.

Stosowanie dodatkowych dawek szczepionki może być częścią planu zwalczania pandemii Covid-19, ale podawanie ich co cztery miesiące tworzy potencjalne ryzyko osłabienia układu odpornościowego - powiedział Marco Cavaleri z Europejskiej Agencji Leków (EMA).

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Deficyt w obrotach bieżących w listopadzie 2021 r. wyniósł 1.112 mln euro wobec konsensusu 1.384,0 mln euro deficytu - podał Narodowy Bank Polski. Eksport wzrósł w listopadzie o 14,2 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 11,3 proc., a import wzrósł o 29,0 proc. wobec prognozy wzrostu o 25,6 proc.

W listopadzie odnotowano mocne wzrosty wartości eksportu m.in koksu, miedzi - podał NBP.

Narodowy Bank Węgier (MNB) utrzymał 1-tygodniową depozytową stopę procentową bez zmian - na poziomie 4,00 proc. - poinformował bank w komunikacie.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w grudniu wzrosły o 0,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 9,7 proc. - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 230 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 200 tys. wobec 207 tys. poprzednio.

BUDŻET, DŁUG

Deficyt sektora rządowego i samorządowego po trzech kwartałach '21 wyniósł 3,157 mld zł - wynika z danych GUS.

Na przetargu zamiany Ministerstwo Finansów sprzedało papiery OK0724, WZ1126, PS0527, WZ1131 i DS0432 za 4.067,258 mln zł i odkupiło obligacje PS0422, OK0722, WS0922 i WZ1122 łącznie za 3.859,200 mln zł - poinformował resort finansów w komunikacie.

Po przetargu zamiany obligacji stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto na 2022 r. wynosi ok. 48 proc. – poinformowało PAP Biznes Ministerstwo Finansów.

GIEŁDA

Czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie upłynęła pod znakiem małej zmienności głównych indeksów, które w większości zakończyły dzień na niewielkich minusach. Zdaniem analityków obraz naszego rynku można ocenić pozytywnie, a WIG20 jest na dobrej drodze, aby zaatakować październikowe szczyty. Ich zdaniem głównym, globalnym zagrożeniem pozostają przyszłe działania Fed.

WIG20 zakończył czwartkową sesję spadkiem o 0,14 proc. do 2.407,62 pkt., a WIG zniżkował o 0,12 proc. do 73.245,28 pkt. Identyczne pod względem procentowym do WIG spadki zanotował mWIG40 zamykając dzień na 5.541,97 pkt.

SPÓŁKI

Liczba użytkowników allegro. pl i aplikacji Allegro wzrosła w grudniu 2021 r. do 21.867.084 z 21.795.318 w listopadzie - wynika z danych Mediapanel Gemius Polska przygotowanych dla PAP Biznes.

Transfer danych w mobilnej sieci Orange Polska w 2021 roku wzrósł o 25 proc. do 1,7 mln TB. Około 96 proc. ruchu odbywa się w standardzie LTE - poinformował na blogu rzecznik spółki Wojciech Jabczyński.

Pepco Group miało w pierwszym kwartale 2021/22, zakończonym 31 grudnia 2021 r., 1.352 mln euro przychodów, co oznacza wzrost o 12,4 proc. rdr, przy założeniu stałego kursu walutowego - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Wikany zdecydują o upoważnieniu zarządu do nabycia do 500 tys. akcji własnych spółki za maksymalnie 2 mln zł - wynika z projektów uchwał NWZ zwołanego na 10 lutego.

Sąd okręgowy w Brunszwiku otworzył 1 stycznia 2022 roku postępowanie upadłościowe spółek ICOS GmbH, Theysohn Kunststoff GmbH oraz Theysohn Formenbau GmbH z Grupy ICOS - podał Boryszew w komunikacie.

Walne zgromadzenie OncoArendi Therapeutics zdecydowało o zmianach w statucie. Spółka zmieni nazwę na Molecure - wynika z podjętych przez czwartkowe NWZ uchwał.

WALUTY

Po porannej stabilizacji, w drugiej części czwartkowych notowań złoty osłabia się względem euro, i zdaniem ekonomistów, może pozostać w okolicach 4,54 do końca obecnego tygodnia. Według nich, na krajowym długu inwestorzy przeszacowują swoje oczekiwania dotyczące możliwej skali przyszłych podwyżek stóp w kierunku niższych poziomów.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1318 USD i 130,45 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI

Wskaźnik ROE sektora bankowego na koniec listopada wyniósł 2,09 proc wobec 1,84 proc. w październiku i wobec 3,2 proc. w listopadzie 2020 roku - podała KNF w opracowaniu.

ENERGETYKA, GÓRNICTWO

Zużycie energii elektrycznej w Polsce w grudniu wyniosło 16.227 GWh, co oznacza wzrost o 6,12 proc. rdr - wynika z danych PSE.

Produkcja energii elektrycznej z elektrowni opartych na węglu kamiennym wzrosła w Polsce w grudniu 2021 r. do 50,96 proc. całej produkcji z 48,43 proc. w grudniu 2020 roku - wynika z danych PSE.

Związki zawodowe, które w maju 2021 podpisały umowę społeczną ws. transformacji górnictwa, chcą gwarancji realizacji zapisów tego dokumentu. Zapowiadają protesty, jeżeli do 21 stycznia rząd nie podejmie w tej sprawie rozmów – ogłosili w czwartek związkowcy. W ich ocenie umowa nie jest realizowana.

Po czwartkowych "trudnych rozmowach" w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pojawiła się szansa na zawarcie porozumienia - oceniają związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG), prowadzący spór płacowy z zarządem tej największej górniczej spółki. Rozmowy będą kontynuowane w piątek w Katowicach.

TOWARY, PALIWA

Miedź na giełdzie metali w Londynie jest wyceniana najwyżej od X 2021 r. w reakcji na zacieśnianie się sytuacji na rynkach metali. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana blisko 10.064,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy. Na Comex miedź traci na razie 0,85 proc. i jest po 4,5375 USD za funt.

Ceny ropy naftowej w USA są blisko najwyższych poziomów od 2 miesięcy, powyżej 82 USD za baryłkę, po mocnym spadku amerykańskich zapasów surowca i zacieśnianiu się sytuacji podażowej na rynkach - informują maklerzy.

W ciągu miesiąca średnia cena benzyny PB95 w Polsce spadła o 25 gr/litr - podaje Polska Izba Paliw Płynnych.

Magazyny gazu są zapełnione w Polsce w 83 proc. - poinformował w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

WYDARZENIA Z KRAJU

Postawa KE wobec Polski - która wezwała Polskę do zapłaty kar za wydobycie węgla w kopalni w Turowie - jest bezzasadna i niesłuszna - oceniła w czwartek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Podkreśliła, że Polska nie zgodzi się na wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie, bo to pozbawi ludzi prądu i pracy.

Nie planujemy takich zmian w rządzie - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o medialne doniesienia, że minister sprawiedliwości, prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro miałby zostać zdymisjonowany.

Senacka komisja nadzwyczajna, która ma wyjaśnić przypadki nielegalnej inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus, rozpoczęła pracę. Najbliższe, merytoryczne, posiedzenie komisji zaplanowano na najbliższy poniedziałek; jej pierwszymi świadkami będą eksperci z kanadyjskiej grupy Citizen Lab.

Kujawsko-pomorska policja prowadzi postępowanie ws. podszywania się pod numer telefonu kancelarii adwokackiej Doroty Brejzy, żony senatora KO Krzysztofa Brejzy. Z tego numeru w środę wieczorem wysyłano m.in. fałszywe informacje o podłożeniu bomb w szpitalach w regionie.

Wydatki poniesione przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny były racjonalne i adekwatne do stopnia zaawansowania inwestycji - powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała odnosząc się do raportu NIK. Nie wiadomo, ile dokładnie budowa będzie kosztować - wskazuje NIK.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w czwartek wykluczyła z posiedzenia Izby Grzegorza Brauna (Konfederacja) za odmowę założenia maseczki. Braun nie reagował na apele Witek, marszałek Sejmu stwierdziła, że poseł uniemożliwia prowadzenie obrad.

Sejm odrzucił w czwartek wniosek o wotum nieufności wobec ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Komisja Europejska poinformowała w czwartek na konferencji prasowej, że wysłała do Polski dwa wezwania do zapłaty kar dot. kopalni Turów i jak dotąd nie otrzymała pieniędzy. Rzecznik KE Balazs Ujvari przekazał, że zgodnie z procedurą, jeśli nie otrzyma pieniędzy, potrąci środki z funduszy należnych z budżetu UE.

Minister środowiska Czech Anna Hubaczkova zadeklarowała w czwartek w Gródku nad Nysą przy granicy z Polską, że jest gotowa pojechać do Warszawy z propozycją podpisania umowy o Turowie lub jej ostatecznego przedyskutowania.

Dotychczasowe dwie rundy rozmów Rosji z USA nie były udane – oświadczył rzecznik prasowy rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow. Kreml uważa, że NATO „nie może dyktować Rosji, gdzie na swoim terytorium ma umieszczać wojska”.

Premier Czech Petr Fiala powiedział w czwartek na konferencji prasowej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem, że współpraca Polski, Czech, Słowacji i Węgier w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4) nie może być jedyną. Czechy chcą blisko współpracować także z innymi krajami UE - podkreślił.

Jeżeli napięcia w stosunkach między Rosją i USA będą narastać, nie można wykluczyć wysłania rosyjskich wojsk na Kubę i do Wenezueli - oświadczył w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow.

Limit cen na niektóre artykuły spożywcze na Węgrzech będzie obowiązywać przez trzy miesiące, ale w razie potrzeby może zostać przedłużony – poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas.Oświadczył, że w każdym sklepie objęte limitem artykuły od 1 lutego będą mogły kosztować najwyżej tyle, po ile sprzedawano je w danym sklepie 15 października. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości