DZIEŃ NA RYNKACH: Zmienna sesja na Wall Street, mocno rozczarował JPMorgan | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 sty 2022, 22:12

DZIEŃ NA RYNKACH: Zmienna sesja na Wall Street, mocno rozczarował JPMorgan

Piątkowa sesja na Wall Street była zmienna - na zamknięciu Dow Jones spadł 200 pkt, a S&P 500 i Nasdaq wzrosły. W dół szły banki po gorszych od oczekiwań wynikach za IV kw, a szczególnie mocno rozczarował JPMorgan.Inwestorzy analizują także gorsze od oczekiwań dane makro w USA za grudzień.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,56 proc., do 35.911,81 pkt. To już drugi spadkowy tydzień tego indeksu od początku 2022 roku.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,08 proc. i wyniósł 4.662,85 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował 0,59 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.893,75 pkt.

"Ostatnia wyprzedaż akcji Big Tech wynikała m.in. z tego, że stopy proc. w USA prawdopodobnie wzrosną jeszcze w tym roku, ale także ze względu na rotację inwestorów w cykliczne akcje. Wall Street próbuje zrozumieć, jak bardzo spowolni się wzrost PKB” – powiedział Ed Moya, starszy analityk rynku w firmie Oanda.

W USA rozpoczął się sezon wyników za czwarty kwartał od publikacji raportów kwartalnych największych banków i spółek z sektora finansów.

"Jedyna rzecz, która naprawdę wzrosła to koszty. Widać to było np. w raportach Wells Fargo i JPMorgan" - powiedział analityk sektora bankowego RBC Capital Markets Gerard Cassidy.

Analitycy szacują stopę wzrostu zysków na poziomie 22,4 proc. dla indeksu S&P 500 w czwartym kwartale, co według FactSet byłoby czwartym z rzędu kwartałem ze wzrostem zysków powyżej 20 proc.

Akcje JPMorgan poszły w dół o 6 proc. Skorygowane przychody banku wyniosły w trzech ostatnich miesiącach 2021 roku 29,26 mld USD. Spodziewano się 29,87 mld USD.

Wiceprezes JPMorgan Jeremy Barnum ostrzegł, że bank prawdopodobnie nie zrealizuej kluczowych wskaźników zyskowności w ciągu dwóch najbliższych lat.

"Gospodarka nadal radzi sobie całkiem nieźle pomimo trudności związanych z wariantem Omikron, inflacją i wąskimi gardłami w łańcuchu dostaw. Rynek kredytu nadal jest zdrowy i pozostajemy optymistycznie nastawieni do wzrostu gospodarczego w USA” – napisał dyrektor generalny Jamie Dimon JPMorgan w komunikacie po publikacji wyników.

Notowania BlackRock spadły o 1,5 proc. Przychody funduszu inwestycyjnego wyniosły w czwartym kwartale 5,11 mld USD. Analitycy spodziewali się 5,11 mld USD.

Notowania Wells Fargo rosły o 2 proc. Zysk na akcję Wells Fargo w czwartym kwartale wyniósł 1,38 USD, a oczekiwano zysku na akcję w wysokości 1,1 USD. CEO banku Charles Scharf powiedział, że popyt na kredyty wzrósł w drugiej połowie zeszłego roku.

Citigroup spadł o 2 proc. Zysk na akcję w czwartym kwartale wyniósł 1,46 USD. Oczekiwano 1,57 USD na akcję.

Na wartości traciły też inne duże amerykańskie banki, w tym Morgan Stanley oraz Goldman Sachs.

Las Vegas Sands, Melco Entertainment mocno rosły po tym, jak rząd Makau ogłosił, że ograniczy liczbę licencji kasynowych do sześciu. Spółki idą w górę odpowiednio o ok. 11 proc.

Walt Disney spadł o 2,5 proc. – Guggenheim obniżył rekomendację dla akcji spółki do „neutralnie” z „kupuj”.

Produkcja przemysłowa w USA w grudniu spadła o 0,1 proc. mdm. Oczekiwano +0,2 proc. mdm, wobec +0,7 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z +0,5 proc.

Sprzedaż detaliczna w USA w grudniu 2021 r. spadła o 1,9 proc. miesiąc do miesiąca. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż spadnie o 0,1 proc.

"Zmiana nastawienia Fedu w obrębie polityki monetarnej na walkę z inflacją to modyfikacja, która będzie miała wpływ na wiele sektorów i rynków w nadchodzących miesiącach" - powiedział Dennis DeBusschere, założyciel 22V Research.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał, że w USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 2.730 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 889.613 kolejnych osób. Najnowsze dane wskazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 64,08 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 846.488. Stany Zjednoczone pozostają najbardziej dotkniętym pandemią krajem świata. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości