Skrót wiadomości - piątek, 14 stycznia, 17.55 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 sty 2022, 18:02

Skrót wiadomości - piątek, 14 stycznia, 17.55

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

ANALIZA PAP BIZNES

Kształtowanie się cen surowców i żywności, reakcja konsumentów na wysoką inflację, dalszy przebieg trwającej ponad dwa lata pandemii COVID-19 i niepewność działań państw w reakcji na problemy makroekonomiczne, które wybuchły w następstwie pandemii - to kluczowe ryzyka dla prognoz gospodarczych w 2022 r. Rynki z coraz większą uwagą śledzą też rozwój sytuacji politycznej - dla Polski istotne kwestie to rozwój sporu z KE i sytuacja za wschodnią granicą.

KORONAWIRUS

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 16.047 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarły 423 osoby - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 34,8 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 4.281.482 zakażenia koronawirusem i 101.841 zgonów z powodu COVID-19.

Dzienna liczba zakażeń Covid-19 osiągnie 15 lutego 73,2-96,5 tys. - wynika z danych na wykresie prognozy Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Liczba to uwzględnia ograniczoną wydolność systemu testowania.

Dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem po raz pierwszy przekroczyła w Niemczech 90 tysięcy. Jak podał w piątek rano Instytut Roberta Kocha (RKI), w ciągu ostatnich 24 godziny zarejestrowano w RFN 92.223 nowe infekcje.

U premier Szwecji Magdaleny Andersson potwierdzono Covid-19 - poinformowały w piątek rządowe służby prasowe. To już kolejny szwedzki polityk, który w ostatnim czasie zakaził się koronawirusem.

Najwyższy od początku pandemii we Włoszech wskaźnik prawie 2 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców zanotowano w minionym tygodniu - podał w piątek krajowy Instytut Służby Zdrowia. Stale rośnie liczba zajętych łóżek w szpitalach.We Włoszech 81 procent zakażeń koronawirusem wywołanych zostało przez wariant Omikron - te wyniki badań przeprowadzonych na początku stycznia opublikował w piątek Instytut Służby Zdrowia. Pierwsza połowa miesiąca przyniosła lawinowy wzrost przypadków do około 200 tys. dziennie.

INFLACJA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrosły rdr o 8,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,9 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. GUS podał, że inflację rdr w grudniu podbiły wyższe ceny w zakresie mieszkania, żywności oraz transportu.

Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2021 r. wyniósł 5,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2021 r. wyniósł 4,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

eWskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w styczniu wzrósł o 1,3 pkt. do 90,7 pkt. - wynika z badań Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Działania zaproponowane przez rząd w ramach tzw. tarcz antyinflacyjnych obniżą szczyt CPI w Polsce o ok. 3,-3,5 pkt. proc., ale okres podwyższonej inflacji wydłuży się - prognozują ekonomiści Goldman Sachs.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

NBP będzie zwiększał zaangażowanie w rynek zielonych obligacji - poinformował w rozmowie z Business Insider szef NBP Adam Glapiński.

Deficyt w handlu strefy euro w listopadzie 2021 r. wyniósł 1,5 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 3,6 mld euro w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Eurostat.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec w 2021 r. wzrósł, bez uwzględnienia czynników sezonowych, o 2,7 proc. - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w listopadzie o 0,9 proc. mdm - podano w wyliczeniu urzędu statystycznego. Analitycy szacowali, że PKB wzrósł o 0,4 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 0,2 proc., po korekcie z +0,1 proc.

Eksport Chin w juanach wzrósł w grudniu o 17,3 proc. rdr - podała w komunikacie chińska administracja celna. Analitycy spodziewali się, że eksport rdr w juanach wzrósł o 16,3 proc., po zwyżce poprzednio o 16,6 proc.

Sprzedaż detaliczna w USA w grudniu 2021 r. spadła o 1,9 proc. miesiąc do miesiąca - podali statystycy Departamentu Handlu. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż spadnie o 0,1 proc.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów planuje przedłużyć na 3 lata zaniechanie poboru PIT od dochodów związanych z kredytem hipotecznym - podano w wykazie prac resortu.

GIEŁDA

Choć główne krajowe indeksy pogłębiły spadki z poprzedniego dnia, to i tak w ujęciu tygodniowym są na plusie. Na piątkowej sesji w WIG20 wyraźnie słabsze były banki, zaś pozytywnie wyróżniły się paliwa i energetyka.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 spadł o 1,02 proc. do 2.383,16 pkt., WIG zniżkował o 0,93 proc. do 72.563,29 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,87 proc. do 5.493,94 proc., a sWIG80 stracił 0,7 proc. do 20.885,04 proc.

SPÓŁKI

PGNiG Obrót Detaliczny obniża ceny gazu ziemnego dla klientów biznesowych o 25 proc. - podała spółka w komunikacie prasowym. Obniżka będzie obowiązywała od 14 stycznia do 28 lutego 2022 r.

Rada nadzorcza KGHM zatwierdziła strategię grupy do 2030 roku z horyzontem roku 2040. Strategia zakłada m.in. zwiększenie produkcji miedzi z zagranicznych aktywów oraz ok. 600 tys. ton miedzi elektrolitycznej w ramach krajowej produkcji w 2030 roku, w tym w oparciu o zwiększony przerób materiałów obcych i miedzi z recyklingu - podała spółka w komunikacie.

Grupa KGHM zakłada w budżecie na 2022 rok, że sprzedaż miedzi płatnej w KGHM Polska Miedź wyniesie 583 tys. ton. Budżet zakłada też, że KGHM Polska Miedź wyprodukuje 392 tys. ton miedzi w koncentracie i 585 tys. ton miedzi elektrolitycznej, w tym 394 tys. ton z wsadów własnych - podał KGHM w komunikacie.

CI Games szacuje przychody w 2021 roku na 105 mln zł - podała spółka. Największy wpływ na przychody miała sprzedaż gry "Sniper Ghost Warrior Contracts 2".

Yovav Carmi zrezygnował ze skutkiem natychmiastowym z zasiadania w zarządzie Globe Trade Centre, gdzie sprawował funkcję prezesa, oraz w zarządzie GTC Real Estate Development Hungary - podało GTC w komunikacie.

P4, spółka należąca do francuskiej grupy Iliad, zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę kredytową na kwotę 470 mln zł - poinformował operator sieci Play w komunikacie.

Grupa Novaturas, operator turystyczny w krajach nadbałtyckich, zanotował w 2021 roku 109,6 mln euro sprzedaży, co oznacza wzrost o 233 proc. rok do roku i spadek o 39 proc. w porównaniu do 2019 r. - podała spółka we wstępnych danych.

Mabion otrzymał dodatkowe zlecenie na produkcję banków komórkowych w ramach umowy produkcyjnej z Novavax - podał Mabion w komunikacie.

Yolo planuje rozwój w obszarze infrastruktury dla pojazdów z napędem elektrycznym i budowę sieci franczyzowej, która w ciągu 4 lat może mieć nawet 2000 stacji - poinformowała spółka w komunikacie.

La Financire d'Intégration Européenne z Luksemburga złożył deklarację o zamiarze objęcia akcji nowej emisji serii E OT Logistics - podała notowana na GPW polska spółka w komunikacie. Cena emisyjna wynosi 10 zł za akcję.

Satis Group rozpoczyna proces przeglądu opcji strategicznych związanych z działalnością biznesową grupy oraz analizę rynku polskiego i zagranicznego - podała spółka w komunikacie.

Kurs spółki Eco5tech rośnie w debiucie na NewConnect około godz. 12 o 123 proc. do 0,96 zł.

Średnio 1,5 tys. zł jednorazowej rekompensaty za pracę w weekendy oraz wzrost średniego wynagrodzenia w Polskiej Grupie Górniczej do kwoty 8200 zł brutto przewiduje porozumienie, zawarte w piątek przez związkowców z zarządem spółki. Związki zakończyły spór zbiorowy i zawiesiły akcje protestacyjne.

Konsorcjum firm, w skład którego wchodzi spółka Introl - Energomontaż, podpisało z Zakładami Górniczo - Hutniczymi "Bolesław" umowę na budowę kogeneracyjnego źródła gazowego - podał Introl w komunikacie. Wartość umowy wynosi ok. 64,7 mln zł netto.

Walne zgromadzenie Creotech Instruments zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez emisję nie mniej niż 99.140 i nie więcej niż 396.558 nowych akcji serii I - podała spółka w uchwałach WZ.

WALUTY

Kurs EUR/PLN w przyszłym tygodniu powinien stabilizować się w okolicy poziomu 4,55 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Jego zdaniem dominujący na rynkach sentyment związany ze spadkiem oczekiwań na podwyżki stóp procentowych m.in. w USA, będzie sprzyjał umocnieniu także na krajowym rynku długu.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1447 USD i 130,17 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ropa naftowa w USA nieznacznie tanieje w czasie piątkowej sesji, ale surowiec zalicza już 4. z kolei tydzień ze zwyżką notowań - to najdłuższa seria wzrostów notowań ropy od X 2021 r. - informują maklerzy.

W nadchodzącym tygodniu możliwa jest korekta w górę cen paliw na stacjach benzynowych - oceniają analitycy e-petrol.

Miedź na giełdzie metali w Londynie traci, a ceny coraz bardziej wycofują się z najwyższych poziomów od niemal 3 miesięcy po jastrzębich komentarzach bankierów z Fed. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 1 proc. - po 9.862,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Ceny gazu w Europie mocno rosną w trakcie piątkowego handlu w reakcji na obawy, że możliwe działania wojsk Rosji na Ukrainie wpłyną na większe ograniczenie dostaw gazu do Europy w najbliższych zimowych miesiącach - informują maklerzy.

W grudniu notowano silny popyt na węgiel w Europie Zachodniej - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP).

WYDARZENIA Z KRAJU

Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej zrezygnowało z doradzania rządowi ws. epidemii. "W dniu 14 stycznia 2022 zwróciliśmy się do Pana Premiera o przyjęcie naszej rezygnacji z dalszego udziału w pracach Rady Medycznej do spraw COVID-19" - napisano w oświadczeniu przesłanym PAP.

W związku z decyzją części członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona; zadanie wypracowania nowej formuły zostało przekazane przez premiera ministrowi zdrowia - poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Rządu.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w styczniu, PiS wraz z Solidarną Polską i Partią Republikańską mogłoby liczyć na poparcie 29 proc. zadeklarowanych uczestników wyborów; KO na18 proc., Polska 2050 na 12 proc., a Konfederacja na 5 proc. - wynika z sondażu CBOS.

Publikacja danych nie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa; ujawniony indeks zawiera wyłącznie informacje powszechnie dostępne - przekazało w piątek Ministerstwo Obrony Narodowej, nawiązując do publikacji portalu Onet.pl, według której do sieci wyciekła baza zasobów polskiego wojska.

Uspokajam, nie wyciekły żadne tajne informacje, a Polska jest bezpieczna - napisał w piątek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. Politykom opozycji zarekomendował "otrzeźwienie". W piątek portal Onet.pl opublikował artykuł pt. "Gigantyczny wyciek danych z wojska. Ponad 1,7 mln pozycji w internecie", w którym napisano m.in., że do sieci wyciekła baza zasobów polskiego wojska.

Polski rząd przekazał już do firmy Meta (Facebook) informację, że nie zgadzamy się z decyzją o usunięciu profilu Konfederacji; będziemy kontynuowali w kraju i na arenie europejskiej prace na rzecz ochrony wolności słowa - powiedział w piątek sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Hakerzy zaatakowali ukraińskie strony rządowe - poinformował w piątek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Do zmasowanego ataku doszło nocą z czwartku na piątek. Po wejściu na stronę MSZ pojawiał się komunikat w trzech wersjach językowych: po ukraińsku, rosyjsku i po polsku.

Ukraiński wywiad wojskowy ostrzega w piątek przed przygotowywanymi przez rosyjskie służby specjalne prowokacjami wobec żołnierzy sił zbrojnych Rosji na terenie separatystycznego Naddniestrza, o które Moskwa może oskarżyć Kijów.

Rosja wysłała na wschodnią Ukrainę grupę agentów w celu zorganizowania prowokacji mającej posłużyć za pretekst do inwazji - podała w piątek telewizja CNN i inne media, powołując się na przedstawiciela administracji prezydenta USA Joe Bidena.

Pojawienie się NATO przy rosyjskich granicach jest absolutnie nie do zaakceptowania, to dla nas czerwona linia – oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie, podsumowującej aktywność rosyjskiej dyplomacji w 2021 r.

Komisja Europejska przekazała, że prowadzi analizy w sprawie tego, czy na unijnym rynku gazu dochodzi do "zachowań antykonkurencyjnych". Chodzi o działania rosyjskiego koncernu Gazprom.

Senat USA odrzucił w czwartek projekt ustawy nakładający dodatkowe sankcje na gazociąg Nord Stream 2. Mimo że za projektem głosowała większość senatorów, nie zdobył on wymaganej liczby 60 głosów.

Korea Północna wystrzeliła w piątek niezidentyfikowany pocisk w kierunku wschodnim – ogłosiło kolegium szefów sztabów Korei Płd. Kilka godzin wcześniej Pjongjang oskarżył USA o „prowokacje” i groził odwetem za dążenie do nałożenia na niego nowych sankcji. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości