DZIEŃ NA GPW: Początek handlu może być spadkowy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 sty 2022, 08:42

DZIEŃ NA GPW: Początek handlu może być spadkowy

Słabsze nastroje inwestorów na giełdach azjatyckich oraz poranne notowania kontraktów terminowych na rynkach zachodnich wskazują na spadkowy początek wtorkowej sesji na GPW. Analitycy oceniają, że w centrum uwagi inwestorów w dalszej części dnia mogą być wyniki spółek w USA.

"Rynki azjatyckie dziś tracą, na kontraktach futures widać wzmocnioną presję na rynek amerykański, w szczególności na Nasdaq. (...) Należy spodziewać się rozpoczęcia handlu w Polsce i Europie na minusach, otwarte pozostaje też pytanie, czy spadki nie przybiorą na sile po starcie handlu w USA" - napisał w porannym komentarzu Kamil Cisowski, dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego Domu Inwestycyjnego Xelion.

W poniedziałek w Stanach Zjednoczonych nie było sesji.

"Powrót amerykańskich inwestorów na rynek we wtorek będzie de facto realnym rozpoczęciem tygodnia na światowych giełdach. Jednakże z uwagi na brak istotniejszych danych ekonomicznych nie spodziewamy się większych ruchów w notowaniach, a inwestorzy mogą koncentrować się na rozpoczynającym się sezonie wyników kwartalnych w USA" - napisano w porannym raporcie BM BNP Paribas.

Jak podano, przed sesją w USA raporty podadzą m.in. banki Goldman Sachs i BNY Mellon.

ZWRÓĆ UWAGĘ (informacje opublikowane po zamknięciu notowań na GPW):

• Spółka zależna Kruka, Kruk Investimenti, podpisała z Unicredit umowę dot. nabycia na rynku włoskim portfela zabezpieczonych i niezabezpieczonych wierzytelności korporacyjnych o łącznej wartości nominalnej ok. 222 mln euro (1 mld zł).

• OEX sprzedał Sappho Zweiundzwanzigste Holding GmbH 51,03 proc. akcji Divante za 89,3 mln zł.

• LUG Light Factory, spółka zależna LUG, zakończyła rozbudowę swojego drugiego zakładu zlokalizowanego w Nowym Kisielinie i rozpoczęła użytkowanie hali produkcyjno-magazynowej w Centrum Badawczo-Rozwojowym. Dzięki rozbudowie powierzchnia magazynowa zwiększyła się o 3 tys. m kw.

KORONAWIRUS i POLITYKA:

• W Polsce 19.652 nowych zakażeń koronawirusem, 377 osób zmarło - powiedział we wtorek w Wirtualnej Polsce wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

• W Polsce stwierdzono w ciągu doby 10.445 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 34,2 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 4.323.482 zakażenia koronawirusem i 102.309 zgonów z powodu COVID-19.

• Z prognozy Ministerstwa Zdrowia wynika, że szczyt V fali pandemii przypadnie na połowę lutego – powiedział podczas poniedziałkowego briefingu minister zdrowia Adam Niedzielski. Z prognozy resortu wynika, że liczba zakażeń Covid-19 sięgnie wtedy 60 tys. dziennie.

RYNKI AKCJI:

• Przed rozpoczęciem sesji w Europie kontrakty na Stoxx 50 tracą 0,58 proc., na FTSE 100 idą w dół o 0,23 proc., na CAC 40 zniżkują 0,38 proc., a na DAX tracą 0,39 proc.

• Kontrakty na indeksy w USA przed rozpoczęciem handlu spadają o 0,26-0,96 proc.

• Większość indeksów na giełdach w Azji spadała podczas wtorkowego handlu. W Japonii Nikkei 225 stracił 0,27 proc. Wzrosty indeksów zanotowano w Chinach. Shanghai Composite Index zyskał 0,79 proc. W Korei Południowej KOSPI zakończył handel w zniżką o 0,89 proc. W Hongkongu Hang Seng spada o 0,49 proc. W Indiach Sensex zniżkuje o 0,20 proc.

• W USA w poniedziałek rynki giełdowe i obligacji były nieczynne z powodu święta - Dnia Martina L. Kinga.

• Notowania w Europie poszły w górę na zakończenie poniedziałkowej sesji. Inwestorzy oceniają dane makro i możliwy wpływ polityki monetarnej na wyceny na giełdach.

• Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zwyżkował o 0,7 proc., niemiecki DAX wzrósł o 0,32 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,82 proc., a brytyjski FTSE wzrósł o 0,91 proc.

• Krajowe indeksy w większości zakończyły poniedziałkowe notowania blisko poziomów otwarcia, jak i odniesienia. Wyjątek stanowił WIG20, który stracił niemal 1 proc. Do słabości indeksu blue chipów przyczyniły się m. in. Tauron i PGNiG, zaś przed większą przeceną powstrzymało go JSW.

• Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 stracił 0,75 proc. do 2.365,29 pkt., WIG poszedł w dół o 0,43 proc. do 72.250,41 pkt., mWIG40 wzrósł o 0,17 proc. do 5.503,15 pkt., a sWIG80 zyskał 0,43 proc. do 20.974,77 pkt. (PAP Biznes)

pel/ mfm/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości