NBP powinien przeprowadzić przegląd strategii polityki pieniężnej na wzór EBC - Hardt i Gatnar z RPP | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 sty 2022, 09:52

NBP powinien przeprowadzić przegląd strategii polityki pieniężnej na wzór EBC - Hardt i Gatnar z RPP

Wzorem Europejskiego Banku Centralnego, Narodowy Banki Polski powinien przeprowadzić przegląd strategii polityki pieniężnej, dotyczący m.in podziału kompetencji między Zarządem NBP a RPP, czy interakcji polityki pieniężnej z polityką fiskalną - napisali w artykule dla "Rzeczpospolitej" kończący kadencję członkowie RPP Łukasz Hardt i Eugeniusz Gatnar.

"Ostatnie sześć lat pokazało wyraźnie, że w obszarze polityki pieniężnej są kwestie, które wymagają szczególnej uwagi i pogłębionej analizy, i od których będzie zależała w długim okresie zdolność NBP do dbania o wartość złotego. Są to zarówno zagadnienia prawne (m.in. podział kompetencji między Zarządem a Radą, jak też to, na ile tolerancja Rady dla trwale ujemnej realnej stopy procentowej zgodna jest z zapisami Konstytucji RP i ustawy o NBP), ale też takie tematy jak m.in. rola systemu rezerwy obowiązkowej, wpływ transformacji energetycznej na procesy inflacyjne, starzenie się społeczeństwa i wpływ tego procesu na mechanizmy transmisji monetarnej, interakcje polityki pieniężnej z polityką fiskalną i makroostrożnościową, czy wreszcie transformacja cyfrowa, a zwłaszcza kwestia zasadności wprowadzenia cyfrowego złotego" - napisali członkowie RPP.

"Proponujemy więc, aby wzorem Europejskiego Banku Centralnego, Narodowy Banki Polski przeprowadził fundamentalny przegląd strategii polityki pieniężnej. Taką propozycję przedkładamy do rozważenia już nowym członkom Rady, choć oczywiście ich pierwszorzędnym zadaniem musi być obniżenie inflacji" - dodali.

Autorzy artykułu poinformowali, że analizowali w trakcie swojej kadencji również kwestię zasadności zmiany systemu rezerwy obowiązkowej, aby jej poziom zależał, chociaż częściowo, od aktywów objętych obowiązkiem rezerwowym podmiotu (tzw. asset based reserve requirement system), co pozwoliłoby Radzie wpływać nie tylko na ilość kredytu w gospodarce, ale również na jego rodzaj.

Zlecona przez nich ekspertyza prawna wskazała jednak, że bez zmiany ustawy o NBP takie rozwiązanie nie jest możliwe do wprowadzenia.

Kadencja Gatnara w RPP upływa 25 stycznia, a Hardta 20 lutego.

Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowano na 8 lutego. (PAP Biznes)

tus/ mfm/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości