Skrót wiadomości - poniedziałek, 17 stycznia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 sty 2022, 06:02

Skrót wiadomości - poniedziałek, 17 stycznia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

ANALIZY PAP BIZNES

Wspierany pandemią wzrost rynku e-commerce w Polsce pozostanie w 2022 roku dwucyfrowy, ale jego dynamika może być mniejsza rdr z powodu spowolnienia gospodarczego - uważają analitycy. Ich zdaniem, kursy Allegro i InPostu mają w bieżącym roku potencjał do wzrostu, po ponad 50-proc. przecenie akcji obu spółek w 2021 roku.

Wysoka inflacja cen żywności powinna wesprzeć w tym roku sprzedaż porównywalną spółek z sektora handlu spożywczego. Wyzwaniem dla branży będzie presja kosztowa, w tym ze strony dostawców, ale marża EBITDA Biedronki i Dino Polska powinna być stabilna - oceniają analitycy. Eurocash może poprawić wyniki.

KORONAWIRUS

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 10.445 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 34,2 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 4.323.482 zakażenia koronawirusem i 102.309 zgonów z powodu COVID-19.

Liczymy, że na przełomie stycznia i lutego będą mogły ruszyć w Polsce szczepienia trzecią dawką przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku 12-17 lat - powiedział w poniedziałek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że resort czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków w sprawie tych szczepień. Rzecznik nie wykluczył, że w Polsce może dojść do skrócenia okresu kwarantanny.

W Polsce zanotowano 671 przypadków omikronu – poinformował w poniedziałek w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Z prognozy Ministerstwa Zdrowia wynika, że szczyt V fali pandemii przypadnie na połowę lutego – powiedział podczas briefingu minister zdrowia Adam Niedzielski. Z prognozy resortu wynika, że liczba zakażeń Covid-19 sięgnie wtedy 60 tys. dziennie.

Przy premierze zostanie powołana nowa rada ds. walki z koronawirusem, w szerszej formule; w jej gronie, oprócz lekarzy, znajdą się m.in. ekonomiści i socjolodzy – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wzrost liczby zakażeń, który następuje przede wszystkim w województwach wschodnich, gdzie czwarta fala przechodziła jako pierwsza, może świadczyć o wejściu kraju w piątą falę epidemii - poinformował w poniedziałek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Koronawirus będzie krążył jeszcze przez wiele lat, ale fala związana z wariantem Omikron powinna być ostatnią, która wiąże się z licznymi ograniczeniami - powiedział w poniedziałek szef koncernu farmaceutycznego Pfizer Albert Bourla francuskiej stacji BFM TV.

Do tej pory osoby po przebyciu zakażenia koronawirusem przez sześć miesięcy miały w Niemczech status ozdrowieńców - teraz okres ten skrócono do trzech miesięcy. Ministerstwo Zdrowia Niemiec potwierdziło w poniedziałek zmianę w wytycznych Instytutu im. Roberta Kocha i uzasadniło decyzję pojawieniem się wariantu Omikron koronawirusa.

W nocy z niedzieli na poniedziałek weszła w życie w Grecji regulacja, która zobowiązuje osoby powyżej 60 roku życia do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi. Ci, którzy tego nie zrobią, zapłacą grzywnę. Kara będzie wynosić 50 euro w styczniu, a od lutego 100 euro.

Zaplanowany na 26 stycznia przegląd restrykcji, wprowadzonych w Anglii w ramach covidowego "planu B", i zniesienie większości z nich może się odbyć już w tym tygodniu, gdyż dane wskazują, że szczyt tej fali pandemii minął - podają w poniedziałek brytyjskie media.

Władze Pekinu wiążą pierwszy lokalny przypadek wariantu koronawirusa Omikron z przesyłką pocztową z Kanady. Miasta i regiony ChRL zacieśniają tymczasem kontrole covidowe w związku z rozpoczynającym się w poniedziałek sezonem podróży przed Świętem Wiosny.

Kanadyjskie ministerstwo zdrowia dopuściło do użytku pierwszy lek przeciw Covid-19, który może być stosowany w domu po przepisaniu przez lekarza – poinformowały w poniedziałek władze medyczne Kanady.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po listopadzie 2021 r. wyniosła 1,0 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

Udział Niemiec w polskim eksporcie po listopadzie 2021 roku wyniósł 28,7 proc. wobec 28,9 proc. przed rokiem - podał GUS.

Inflacja bazowa w grudniu wyniosła 5,3 proc. wobec 4,7 proc. przed miesiącem - podał NBP.

Ankietowane przez NBP ośrodki analityczne spodziewają się, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce wyniesie w 2022 roku 7,4 proc. - wynika z najnowszej ankiety NBP. Ekonomiści oczekują w 2022 r. wzrostu PKB Polski o 4,3 proc. i referencyjnej stopy procentowej NBP na poziomie 3,0 proc.

Wyprzedzający wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w grudniu wzrósł o 0,94 proc. rdr, a mdm spadł o 0,02 proc. i wyniósł 100,44 pkt. - podała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Ekonomiści Credit Agricole BP zrewidowali swoją prognozę średniorocznej inflacji w Polsce w 2022 r. do 7,5 proc. z 7,4 proc., podnieśli również szacunek wskaźnika CPI w 2023 r. do 5,5 proc. z 3,5 proc. prognozowanych wcześniej - wynika z najnowszego raportu banku.

Bank centralny Chin obniżył 7-dniową stopę reverse repo o 10 pb - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w IV kw. 2021 r. o 4,0 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy spodziewali się w IV kw. wzrostu PKB o 3,3 proc., po wzroście w III kw. 4,9 proc.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w grudniu o 4,3 proc. rdr - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy prognozowali wzrost produkcji o 3,7 proc., po jej wzroście miesiąc wcześniej o 3,8 proc.

BUDŻET, DŁUG

Sprzedaż obligacji detalicznych w grudniu wyniosła 3,496 mld zł wobec 3,604 mld zł w listopadzie - podał resort finansów w komunikacie.

Zadłużenie w obligacjach po aukcji zamiany, według stanu na 17 stycznia, wynosi 761.628,945 mln zł - podał resort finansów na stronie internetowej.

Stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec grudnia 2021 r. wyniósł łącznie 6.125,1 mln euro wobec 5.593,6 mln euro miesiąc wcześniej - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

GIEŁDA

Krajowe indeksy w większości zakończyły poniedziałkowe notowania blisko poziomów otwarcia, jak i odniesienia. Wyjątek stanowił WIG20, który stracił niemal 1 proc. Do słabości indeksu blue chipów przyczyniły się m. in. Tauron i PGNiG, zaś przed większą przeceną powstrzymało go JSW.

Na poniedziałkowym zamknięciu WIG20 stracił 0,75 proc. do 2.365,29 pkt., WIG poszedł w dół o 0,43 proc. do 72.250,41 pkt., mWIG40 wzrósł o 0,17 proc. do 5.503,15 pkt., a sWIG80 zyskał 0,43 proc. do 20.974,77 pkt.

SPÓŁKI

UOKiK nałożył 44,2 mln zł kary na Santander Consumer Bank. Urząd zakwestionował praktyki związane z udzielaniem kredytów konsumenckich - poinformował UOKiK w komunikacie.

Budżet grupy KGHM na 2022 rok jest zgodny z oczekiwaniami dla biznesu krajowego, ale rozczarowują założenia dla aktywów zagranicznych - oceniają analitycy.

Spółka zależna Kruka, Kruk Investimenti, podpisała z Unicredit umowę dot. nabycia na rynku włoskim portfela zabezpieczonych i niezabezpieczonych wierzytelności korporacyjnych o łącznej wartości nominalnej ok. 222 mln euro (1 mld zł) - podał Kruk w komunikacie.

Dekpol sprzedał w 2021 roku 490 lokali wobec 148 lokali przed rokiem. Grupa rozpozna w wyniku finansowym tego okresu 406 lokali wobec 622 lokali przed rokiem - poinformowała spółka w komunikacie dotyczącym działalności w segmencie deweloperskim.

Jastrzębska Spółka Węglowa i Moravia Steel podpisały umowę ramową na dostawy węgla - podała JSW w komunikacie. Szacunkowa wartość umowy wynosi 2,6 mld zł.

PGE i Ørsted rozpoczęły przetarg na przygotowanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla dwóch etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica, tj. Baltica 3 o mocy ok. 1.045 MW i Baltica 2 o mocy ok. 1.500 MW - podały spółki w komunikacie prasowym.

Kaufland Polska planuje przeznaczyć w tym roku 70 mln zł na podwyżki wynagrodzeń - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Maksymalne wynagrodzenie na stanowisku kasjer-sprzedawca ma wzrosnąć o 400 zł brutto w porównaniu do 2021 roku.

OEX sprzedał Sappho Zweiundzwanzigste Holding GmbH 51,03 proc. akcji Divante za 89,3 mln zł - podał OEX w komunikacie.

XPlus chciałby w 2022 roku przenieść notowania akcji spółki z NewConnect na rynek regulowany GPW - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

W najbliższym czasie czynniki zewnętrzne będą wspierały złotego, a kurs EUR/PLN może kierować się w stronę bariery 4,50 - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem krajowe obligacje skarbowe, w ślad za rynkami bazowymi, są pod presją zacieśniającej się polityki banków centralnych, przez co rentowności SPW mogą rosnąć.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1403 USD i 130,64 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

Napływy netto środków do otwartych funduszy akcyjnych i mieszanych zarządzanych przez Investors TFI wyniosły w 2021 roku ponad 400 mln zł - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Zbigniew Wójtowicz.

Certyfikaty inwestycyjne funduszu zamkniętego Eques Akumulacji Majątku FIZ zadebiutowały w poniedziałek na warszawskiej giełdzie. Fundusz zarządzany jest przez Eques Investment TFI.

ENERGETYKA

Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej sprzedawanej w kontraktach dwustronnych (OTC) w czwartym kwartale wyniosła 322,58 zł/MWh i była najwyższa od 2010 roku - podał w komunikacie Urząd Regulacji Energetyki.

OPINIE

Akcje na światowych giełdach mają prawo drożeć w 2022 r., ale nie musi to być trwały trend, a w drugiej połowie roku ryzyko inwestowania w akcje może przewyższyć korzyści. Rentowności długoterminowych obligacji skarbowych USA i Europy mogą wyraźnie rosnąć - uważa Jarosław Niedzielewski z Investors TFI.

TOWARY, PALIWA

Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje po publikacji słabszych danych makro w Chinach. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej wobec 9.720,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Ropa naftowa drożeje w trakcie poniedziałkowej sesji, pomimo słabszych danych makro z Chin - czołowego na świecie importera paliw - które mogłyby potencjalnie osłabić zwyżki notowań surowca - informują maklerzy.

W ciągu miesiąca średnia cena benzyny PB95 w Polsce spadła o 25 gr/litr - podaje Polska Izba Paliw Płynnych.

Cena gazu w Niderlandach pozostanie wysoka co najmniej do końca roku, prognozują analitycy ABN Amro. Eksperci państwowego banku uważają, że pomimo tego, iż europejskie ceny gazu ostatnio nieco spadły to jednak ryzyko niedoborów zapasów będzie windować cenę.

WYDARZENIA Z KRAJU

Uważam, że powinniśmy tak długo, jak długo to możliwe, unikać takich rozwiązań związanych z przymusem szczepień. Być może z jednym wyjątkiem – to znaczy z wyjątkiem służby zdrowia - mówi dla polskatimes.pl wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Polski Ład zniszczy bardzo wielu przedsiębiorców; wraz z drożyzną za gaz i prąd, doprowadzi do szeregu bankructw - mówili w poniedziałek politycy KO na konferencjach prasowych zorganizowanych w kilku miastach Polski. "Wszystkie dzwony w Polsce powinny obudzić rząd do działania" - oświadczyli.

Wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro do Trybunału Konstytucyjnego dotyczący decyzji podjętej przez premierów Donalda Tuska i Ewę Kopacz w 2014 r. ws. zmiany unijnego systemu handlu emisjami CO2, będzie niedługo złożony - zapowiedział wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Posiadamy dowody kryminalistyczne potwierdzające, że z telefonu senatora Krzysztofa Brejzy zostały wykradzione dane; jesteśmy przekonani, że senator był monitorowany w bardzo szeroki sposób - poinformował ekspert z Citizen Lab w Toronto, podczas posiedzenia senackiej komisji nadzwyczajnej ds. Pegasusa.

Od północy do godz. 8.15 w związku z silnym wiatrem strażacy interweniowali 532 razy - przekazał PAP bryg. Karol Kierzkowski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Największa liczba interwencji miała miejsce na Pomorzu (219), w woj. zachodniopomorskim (143) oraz na Warmii i Mazurach (109).

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Każda nowa agresja przeciwko Ukrainie będzie mieć wysoką cenę - oświadczyła w poniedziałek w Kijowie minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.

Ukrainie zagraża nie tylko 100 tys. rosyjskich wojskowych, zgromadzonych przy jej granicach, lecz prawie milionowa armia Rosji - oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny.

Mój kierowca uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19. Z przykrością muszę zatem odwołać swój udział sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim. Wracam do Brukseli - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Zmiany prawa wyborczego, dokonywane w stanach rządzonych przez Republikanów, mają na celu sprawienie, by głos wyborców nie miał znaczenia - powiedział w poniedziałek prezydent Joe Biden, wzywając do przyjęcia federalnej reformy prawa wyborczego w dzień pamięci Martina Luthera Kinga.

Parlament Macedonii Północnej zatwierdził nowy rząd złożony z przedstawicieli Socjaldemokratycznego Związku Macedonii (SDSM) i dwóch partii mniejszości albańskiej. Na czele gabinetu stanął Dimitar Kowaczewski.

Sąd w Chinach skazał w poniedziałek byłego zastępcę sekretarza Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w prowincji Kuejczou, Wang Fuyu, na karę śmierci w zawieszeniu za przyjęcie łapówek opiewających na 450 mln juanów (70,7 mln dolarów) – podały chińskie media.

Szef jednego z największych szwajcarskich banków Credit Suisse, Antonio Horta-Osorio, złożył rezygnację, gdy wyszło na jaw, że naruszył przepisy dotyczące kwarantanny - poinformował bank w oświadczeniu wydanym w nocy z niedzieli na poniedziałek.

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek po południu nawiedziło zachodni Afganistan, zginęło 26 osób; zniszczone zostały setki domów - podały lokalne władze. (PAP Biznes)

gor/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości