Mercator Medical miał w IV kw. 7,7 mln zł straty netto - szacunki (opis) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 sty 2022, 19:42

Mercator Medical miał w IV kw. 7,7 mln zł straty netto - szacunki (opis)

Mercator Medical wstępnie szacuje, że jego skonsolidowana strata netto w IV kwartale 2021 roku wyniosła 7,7 mln zł, wobec 348,6 mln zł zysku netto osiągniętego w IV kwartale 2020 r. - poinformowała spółka w komunikacie.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły w ostatnim kwartale 2021 roku 278,5 mln zł, wobec 652,2 mln zł w IV kwartale 2020 r. oraz 361,7 mln zł w III kwartale 2021 r.

Skonsolidowany wynik EBITDA wyniósł 5,3 mln zł, wobec 405,4 mln zł przed rokiem oraz 58 mln zł w III kwartale 2021 r.

Spółka podała, że obserwowane już od pierwszego kwartału 2021 roku spadki cen rękawic i wzrosty ich rynkowej dostępności trwały także w czwartym kwartale.

"Kolejne fale koronawirusa i wprowadzane w wielu krajach obostrzenia nie wpłynęły jednak pozytywnie na sytuację producentów i dystrybutorów rękawic jednorazowych. Jednocześnie druga połowa 2020 roku oznaczała rekordowo wysokie ceny rękawic, co przełożyło się na efekt bardzo wysokiej bazy porównawczej rok do roku, chociaż negatywne tendencje zaobserwowaliśmy również w ujęciu kwartał do kwartału" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym członek zarządu ds. finansowych Mercator Medical, Michał Romański.

"Mamy nadzieję, że w bieżącym roku rynek rękawic znajdzie już równowagę, która pozwoli nam na ustabilizowanie i wzrost generowanych rezultatów" - dodał.

Na koniec grudnia 2021 r. grupa posiadała ok. 530,7 mln zł płynnych środków pieniężnych.

"Na początku sierpnia spółka Mercator Medical przekazała akcjonariuszom 312 mln zł w ramach rozliczenia dywidendowego skupu akcji własnych. Finalizowana jest również warta całościowo około 200 mln zł inwestycja w fabrykę nr 3 w Tajlandii, w której pierwsza linia produkcyjna jest już właściwie gotowa. Mimo to prezentujemy solidną gotówkę netto, stwarzającą dużą przestrzeń do realizacji założonych celów strategicznych" - powiedział Romański.

Mercator Medical zastrzegł, że prezentowane wielkości mają charakter wstępny i szacunkowy.

Spółka podała, że finalne wyniki finansowe za czwarty kwartał zostaną przekazane w ramach publikacji zaudytowanego raportu rocznego za rok 2021, który jest w trakcie przygotowania.

(PAP Biznes), #MRC

seb/ asa/

Zobacz także: Mercator Medical SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości