Skrót wiadomości - środa, 19 stycznia, 18.55 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 sty 2022, 18:59

Skrót wiadomości - środa, 19 stycznia, 18.55

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

KORONAWIRUS

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 30.586 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarło 375 osób - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była najwyższa od kwietnia 2021 roku i o 89,1 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 4.373.718 zakażeń koronawirusem i 103.062 zgony z powodu COVID-19.

Dzienna liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w przyszłym tygodniu może sięgnąć ponad 50 tys. - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że zczyt obecnej fali będzie na przełomie stycznia i lutego.

W Polsce potwierdzono dotąd 966 przypadków zakażenia wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2. Jest to prawie 20 proc. badanych próbek – przekazał w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W ciągu kilku dni wydane zostanie rozporządzenie w sprawie nakazu pracy zdalnej w administracji publicznej - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Lockdowny nie będą już raczej wykorzystywane w polityce epidemicznej - powiedział Niedzielski. Zaznaczył, że instrumentem służącym do walki z rozprzestrzenianiem się pandemii jest powszechne stosowanie certyfikatów.

112 323 nowe zakażenia koronawirusem zarejestrowano w Niemczech w ciągu ostatniej doby - przekazały w środę władze zdrowotne. To najwyższy od początku pandemii dobowy bilans nowych infekcji w tym kraju, po raz pierwszy przekroczył on też granicę 100 tysięcy.

Zasada 2G, oznaczająca wstęp tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców, obowiązująca we wszystkich sklepach w Bawarii, z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i stacji benzynowych, została w środę uchylona przez sąd w Monachium. Sąd przychylił się w ten sposób do skargi właścicielki sklepu z lampami.

Na Litwie minionej doby odnotowano 6234 nowe zakażenia koronawirusem i jest to największa w kraju liczba infekcji od początku pandemii. Na Covid-19 zmarło też na Litwie w ciągu ostatnich 24 godzin 9 osób. W środę rząd rozpoczyna społeczną kampanię zachęcającą do szczepień.

Wszystkie restrykcje wprowadzone w Anglii w związku z pojawieniem się wariantu Omikron koronawirusa przestaną obowiązywać najpóźniej do 27 stycznia - ogłosił w środę brytyjski premier Boris Johnson.

Czeski rząd Petra Fiali zdecydował w środę, że szczepienia przeciwko Covid-19 nie będą obowiązkowe. Dotyczy to zarówno osób powyżej 60 roku życia, jak i wybranych grup zawodowych. Jednocześnie premier wezwał do udziału w akcji szczepień.

W Szwecji odnotowano w środę 42 725 nowych przypadków koronawirusa, najwięcej od początku pandemii. Regiony nie są w stanie testować wszystkich chętnych, a wielu pracowników służby zdrowia przebywa na zwolnieniach.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech, ponad 192 tysiące nowych przypadków zakażeń - to środowe dane Ministerstwa Zdrowia. Raporty te są kwestionowane, ponieważ zdaniem ekspertów są niepełne, gdyż wiele zakażonych osób nie robi testów i nie rejestruje się.

Brazylia odnotowała 137 103 nowych zakażeń koronawirusem, co stanowi rekord od początku epidemii. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało we wtorek, że w ostatnich 24 godzinach zmarło 351 osób - podała agencja Reutera

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Trudno przewidywać decyzje w polityce pieniężnej, jest duża niepewność - powiedziała w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych kandydatka Sejmu do RPP Elżbieta Ostrowska. Dodała, że polityka pieniężna nie może przeszkadzać działalności gospodarczej, a zarazem powinna umożliwiać akcję kredytową.

NBP musi brać pod uwagę, obok inflacji, także poziom bezrobocia - powiedział w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych kandydat Sejmu na członka RPP Wiesław Janczyk.

Trzeba pilnować kwestii dostarczania kapitału dla biznesu, więc nie może być on zbyt drogi - powiedział Wiesław Janczyk. Jego zdaniem, wartość złotego względem USD i EUR wygląda całkiem nieźle.

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka (sa) w listopadzie wyniosła 23,6 mld euro - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę domów w USA w grudniu 2021 r. (wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze) wyniosła w ujęciu zanualizowanym (SAAR) 1,873 mln wobec 1,717 mln w poprzednim miesiącu, po korekcie z 1,712 mln - podał Departament Handlu.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA w grudniu 2021 r. wyniosła 1,702 mln w ujęciu zanualizowanym (SAAR). Miesiąc wcześniej wskaźnik ten wyniósł 1,678 mln, po korekcie z 1,679 mln - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

GIEŁDA

Po wyraźnych spadkach na początku sesji GPW, główne krajowe indeksy zakończyły notowania na minimalnych minusach. Zdaniem analityków, wydźwięk środowych notowań w Warszawie jest umiarkowanie pozytywny, a brak osłabienia PLN może sugerować korekcyjny charakter ostatnich spadków.

WIG20 zakończył środową sesję spadkiem o 0,02 proc. do 2.316,94 pkt., a WIG zniżkował o 0,25 proc. do 70.733,07 pkt. Słabiej zachowywały się indeksy małych i średnich spółek. sWIG80 stracił 1,04 proc. i wyniósł 20.567,43 pkt., a mWIG40 zamknął sesję na 0,67 proc. minusie na poziomie 5.369,59 pkt.

SPÓŁKI

Mercator Medical wstępnie szacuje, że jego skonsolidowana strata netto w IV kwartale 2021 roku wyniosła 7,7 mln zł, wobec 348,6 mln zł zysku netto osiągniętego w IV kwartale 2020 r. - poinformowała spółka w komunikacie.

Zarząd PGE złożył wniosek o objęcie przez Skarb Państwa od 214,6 do 374 mln nowo emitowanych akcji serii E - podała spółka. Akcje miałyby został objęte w zamian za wkład pieniężny pochodzący ze środków Funduszu Reprywatyzacji. Objęcie akcji w liczbie minimalnej ma zapewnić utrzymanie udziału Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki na niezmienionym poziomie.

Grupa PGE chce z planowanej emisji akcji ok. 1,6 mld zł przeznaczyć na rozwój dystrybucji, ok. 1,1 mld zł na dekarbonizację poprzez rozwój źródeł niskoemisyjnych, a ok. 470 mln zł na rozwój odnawialnych źródeł energii - poinformowała spółka w prezentacji.

PGE liczy, że środki z planowanej emisji akcji o wartości ok. 3,2 mld zł pozwolą przyspieszyć realizację strategii grupy - poinformował Ryszard Wasiłek, wiceprezes PGE ds. operacyjnych.

Enea chce wyemitować do 88.288.515 akcji serii D z wyłączeniem prawa poboru. Celem emisji jest finansowanie projektów inwestycyjnych w obszarze dystrybucji grupy - podała Enea w komunikacie. Emisja będzie miała charakter subskrypcji prywatnej , przeprowadzonej w drodze oferty publicznej zwolnionej z obowiązku opublikowania prospektu.

Inwestorzy mogą być negatywnie zaskoczeni planami PGE i Enei dot. emisji akcji. Ruchy spółek mogą oznaczać duże opóźnienie projektu wydzielenia aktywów węglowych - oceniają analitycy. Wskazują, że w emisjach będzie musiał wziąć udział Skarb Państwa, nie można wykluczyć też uczestnictwa innych podmiotów Skarb Państwa.

Lentex skupił 3 mln akcji własnych, stanowiących 6,46 proc. kapitału zakładowego - poinformowała spółka w komunikacie. Średnia jednostkowa cena zakupu wynosiła 12,50 zł za sztukę.

Maciej Popowicz i Arkadiusz Pernal chcą sprzedać w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu ok. 365.088 akcji Ten Square Games stanowiących ok. 5 proc. udziału w kapitale zakładowym - poinformowała spółka w komunikacie.

Hydra Games, producent i wydawca gier, zadebiutuje na rynku NewConnect w piątek, 21 stycznia - wynika z uchwały zarządu giełdy.

Grupa LPP chce uruchomić pod Rzeszowem nowy magazyn e-commerce o łącznej powierzchni 69 tys. m kw. - podała spółka w komunikacie prasowym. Budynek ma zostać oddany do użytku w trzecim kwartale tego roku.

PKN Orlen oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczą 200 mln zł na projekty badawczo-rozwojowe. Nowy program grantowy Neon, czyli New Orlen, skierowany jest do konsorcjów jednostek naukowych i naukowo-przemysłowych - poinformował koncern w komunikacie prasowym.

PGNiG uzyskało cztery nowe obszary koncesyjne do zagospodarowania na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na trzech z czterech nowo nabytych koncesji PGNiG będzie pełniło funkcję operatora - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. W jednej z koncesji mniejszościowe udziały otrzymała Grupa Lotos.

Lotos Exploration and Production Norge AS w wyniku corocznej rundy koncesyjnej (APA 2021) otrzymał cztery nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze. Po ich przyjęciu portfel Lotos Norge w Norwegii wzrośnie do 34 koncesji - poinformował Lotos w komunikacie prasowym.

W 2021 r. pracodawcy zamieścili na Pracuj .pl 974.294 oferty pracy i jest to najwyższy wynik w historii serwisu - wynika z raportu Pracuj .pl „Rynek Pracy Specjalistów 2021”. W minionym roku rosło zapotrzebowanie na pracowników IT i kompetencje cyfrowe, ale także na pracowników fizycznych czy specjalizacje wcześniej dotknięte przez pandemię.

Kernel ogłosił skup do 3,78 mln akcji własnych. Cena za akcję wyniesie od 50 do 60 zł - podała spółka w komunikacie.

Kruk planuje wyemitować obligacje serii AM2 o łącznej wartości nominalnej do 50 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Krajowa Izba Odwoławcza unieważniła wybór najkorzystniejszej oferty konsorcjum z Mirbudem na 425,9 mln zł brutto na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz - Toruń, odc. 3 - podała spółka w komunikacie.

Grupa Żywiec otrzymała decyzję Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach określającą wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2014 rok w wysokości 90 mln zł - podała spółka w komunikacie.

One Solution, spółka działająca na rynku zakupu wierzytelności, zadebiutuje na rynku NewConnect w poniedziałek, 24 stycznia - wynika z uchwały zarządu giełdy.

WALUTY

Para EUR/PLN po raz trzeci testuje poziom 4,52 i zdaniem ekonomistów, jeśli nie zdoła go pokonać w najbliższych dniach, na rynku może pojawić się korekta w kierunku 4,56-4,58. Ich zdaniem na długim końcu krzywej krajowego długu korektę blokuje sytuacja na rynkach bazowych i w najbliższym czasie można oczekiwać stabilizacji rentowności lub ruchu w kierunku 4,15-4,20 proc.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1345 USD i 129,86 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

KREDYTY

Firmy pożyczkowe udzieliły w grudniu finansowania na kwotę 768 mln zł, czyli o 66,2 proc. więcej rdr - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

ENERGETYKA

Działania ESMA są zachętą do zwiększonej spekulacji na rynku uprawnień - napisał w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. KOBIZE pisze, że problem rosnącej spekulacji uwidocznił się w szczególności w ostatnim kwartale 2021 r., kiedy aktywność inwestorów na opcjach na uprawnienia była przyczyną wykładniczych wzrostów ich cen.

Załamanie wzrostowego trendu cen EUA możliwe w przypadku załamania na rynkach lub złagodzenia pakietu klimatycznego UE - napisał w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

W grudniu odnotowano bardzo dużą zmienność cen uprawnień EUA - napisał w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Polska sprzedała na aukcji na giełdzie EEX łącznie 2.658.000 uprawnień do emisji CO2 po 80,70 euro/EUA - poinformowała giełda EEX.

HANDEL

Sprzedaż detaliczna supermarketów w grudniu wzrosła w Polsce o 1,4 proc. rdr - wynika z szacunków Polskiej Izby Handlu i firmy badawczej CMR.

Sprzedaż detaliczna sklepów małoformatowych w grudniu wzrosła w Polsce o 7,9 proc. rdr - wynika z szacunków Polskiej Izby Handlu i firmy badawczej CMR.

TOWARY, PALIWA

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje po zapewnieniach Chin o mocniejszym wsparciu chińskiej gospodarki. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,5 proc. wobec 9.676,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Ropa naftowa w USA kosztuje ponad 86 USD za baryłkę, a Brent na ICE jest po niemal 88 USD po tym, jak poprzedniego dnia surowiec osiągnął najwyższe notowania od 7 lat. W środę do zwyżki cen ropy przyczyniły się informacje o eksplozji kluczowego naftociągu biegnącego z Iraku do Turcji, w czasie już i tak napiętej sytuacji na rynkach paliw - informują maklerzy.

W ciągu miesiąca średnia cena benzyny PB95 w Polsce spadła o 23 gr/litr - podaje Polska Izba Paliw Płynnych.

PROGNOZY

2022 rok może okazać się dobry dla długu, zwłaszcza na rynkach wschodzących i w Polsce, ale droga do zysków może być jeszcze długa i wyboista, gdyż nie brakuje czynników ryzyka - uważają zarządzający TFI, uczestnicy debaty poświęconej perspektywom rynku obligacji podczas konferencji iWealth Summit.

W 2022 roku inwestycje na rynku akcji nie będą już tak zyskowne jak w roku poprzednim, przy czym podwyższona zmienność na rynkach będzie źródłem okazji dla inwestorów aktywnie zarządzających - ocenili eksperci na środowej konferencji iWealth Summit 2022 r. Na rynkach rozwijających się również zalecają podejście selektywne, a do akcji amerykańskich mają podejście mieszane.

WYDARZENIA Z KRAJU

Kwestie związane z pogłoskami o dymisji są tylko i wyłącznie pogłoskami - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski pytany o to, czy wiąże swoją ewentualną dymisję z wprowadzeniem lub nie ustawy ws. weryfikacji covidowej. Ma ona kluczowe znaczenie dla przejścia przez piątą falę - dodał.

Kalendarz inwigilowania mnie pokrywa się w 100 proc. z kalendarzem wyborczym; ataki ustały kilka dni po wyborach w 2019 roku - powiedział w środę senator KO Krzysztof Brejza. Dodał, iż dzięki systemowi Pegasus z jego telefonu wykradziono "wszelkie dane" nt. kampanii i list wyborczych KO. Kolejne posiedzenie komisji odbędzie się 26 stycznia; jej świadkiem będzie mec. Roman Giertych. W przyszłym tygodniu komisja planuje też zaprosić prok. Ewę Wrzostek, która - według kanadyjskich ekspertów z Citizen Lab, podobnie jak Brejza i Giertych - była inwigilowana przy użyciu Pegasusa.

Lider PO Donald Tusk powrócił w ostatnich dniach do przerwanego latem objazdu po Polsce - tym razem jego spotkania poświęcone są kłopotom przedsiębiorców związanym z inflacją, podwyżkami opłat za gaz i Polskim Ładem.

W przepisach ws. stanu wyjątkowego doszło do nieproporcjonalnego wkroczenia w wolność przemieszczania się oraz wyboru miejsca pobytu, co doprowadziło do naruszenia konstytucji - uznał Sąd Najwyższy, uniewinniając dziennikarzy ukaranych za pobyt w strefie stanu wyjątkowego, przy granicy polsko-białoruskiej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Komisja Europejska poinformowała w środę, że termin końcowy na zapłatę kar dotyczących kopalni Turów minął we wtorek i nie otrzymała od Polski środków. Rzecznik KE Balazs Ujvari wskazał, że w kolejnym kroku KE potrąci pieniądze z płatności należnych Polsce z budżetu UE.

Premier Petr Fiala po posiedzeniu gabinetu w środę powiedział dziennikarzom, że sprawa kopalni "Turów” będzie wymagać dalszych negocjacji. Fiala potwierdził, że częścią rządowej umowy ma być m.in. wycofanie przez czeską stronę skargi z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Rząd Francji wesprze firmy, które straciły ponad 30 proc. swoich obrotów z powodu pandemii Covid-19. Będą one mogły ubiegać się o pokrycie 20 proc. kosztów wynagrodzeń pracowników. Minister gospodarki Bruno Le Maire zapewnił również, że rząd dalej będzie starał się ograniczać wzrost cen paliw.

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel odrzuciła ofertę pracy z Organizacji Narodów Zjednoczonych - przekazało w środę biuro byłej szefowej niemieckiego rządu. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres proponował jej objęcie stanowiska doradcy wysokiego szczebla w Organizacji.

Koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy ukraińskiej daje prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi możliwość podjęcia dalszych agresywnych działań przeciwko Ukrainie "z bardzo krótkim wyprzedzeniem" - oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken w środę w Kijowie.

Ukraińcy muszą trzymać się razem, szczególnie w tym okresie - zaapelował w środę w Kijowie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Ostrzegł też, że ukraińskie społeczeństwo powinno się przygotować do tego, iż mogą nadejść "trudne dni".

Sąd w Kijowie nałożył w środę na byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę, podejrzanego o zdradę stanu i wspieranie terroryzmu, tzw. osobiste zobowiązania. Poroszenko ma zdać paszport zagraniczny. Były szef państwa uważa sprawę za umotywowaną politycznie. (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości