Skrót wiadomości - czwartek, 20 stycznia, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 sty 2022, 18:39

Skrót wiadomości - czwartek, 20 stycznia, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY i ANALIZY PAP BIZNES

Ministerstwo Aktywów Państwowych analizuje plany emisji akcji przez PGE i Eneę. Resort jest przekonany, że w ofertach wezmą też udział inni uprawnieni akcjonariusze - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe Ministerstwa Aktywów Państwowych. Resort poinformował, że program wydzielenia węglowych aktywów wytwórczych jest realizowany zgodnie z założeniami.

W 2022 r. wyzwaniem dla spółek z sektora materiałów budowlanych będzie utrzymanie wolumenów sprzedażowych przy oczekiwanym spadku marż. Wraz ze wzrostem kosztów spodziewana jest kolejna podwyżka cen produktów - oceniają rozmówcy PAP Biznes. Dobry rok może mieć przed sobą firma Ferro, m.in. ze względu na mocno zdywersyfikowaną geograficznie strukturę przychodów.

Chociaż przyrost zakażeń podczas piątej fali pandemii będzie znacznie bardziej gwałtowny niż poprzednio, to krótszy okres hospitalizacji w wyniku zakażenia Omikronem pozwoli uniknąć przeciążenia systemu ochrony zdrowia w Polsce - powiedział PAP Biznes Tyll Krüger z Modelling Coronavirus Spread Politechniki Wrocławskiej. Z kolei zdaniem ekonomistki PKO BP Urszuli Kryńskiej, obecna fala pandemii spowoduje najwyżej przejściowe zaburzenia w gospodarce, związane z chwilowymi niedoborami pracowników.

KORONAWIRUS

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 32.835 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, czyli najwięcej w obecnej fali, z powodu COVID-19 zmarło 315 osób - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji była o 94,5 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu i najwyższa od 1 kwietnia 2021 roku. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 4.406.553 zakażenia koronawirusem i 103.378 zgonów z powodu COVID-19.

Wariant Omicron stanowi 24,5 proc. wszystkich sekwencjonowanych przypadków w Polsce - poinformował resort zdrowia na Twitterze.

W styczniu 53,3 proc. respondentów uważa, że sytuacja epidemiologiczna stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce i jest to wzrost o 1,8 pkt. proc. w porównaniu do grudnia - podał Główny Urząd Statystyczny.

Firmy nie boją się, że w Polsce dojdzie do silnych obostrzeń dla biznesu z powodu nowej mutacji koronawirusa, obawiają się natomiast niepewności sytuacji gospodarczej - podał Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na własne badania.

Paszporty covidowe powinny być głównym instrumentem w ramach obostrzeń w fali pandemii zdominowanej przez wariant Omikron - powiedział w trakcie kongresu EEC Trends w Warszawie prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że w razie potrzeby PFR jest przygotowany na wznowienie pomocy dla firm.

Na Ukrainie zaczął się nowy wybuch zakażeń koronawirusem - oświadczył w czwartek minister ochrony zdrowia tego kraju Wiktor Laszko. Poprzedniej doby zarejestrowano na Ukrainie prawie 18,5 tys. infekcji, najwięcej od listopada.

Jak podaje w czwartek Instytut Roberta Kocha (RKI), w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 234 nowe zgony, związane z koronawirusem. Pojawiło się również 133 536 nowych infekcji. Jednak szczyt fali zachorowań minister zdrowia przewiduje dopiero na połowę lutego.

Każda przesyłka pocztowa przybywająca do Chin z zagranicy będzie dezynfekowana co najmniej cztery razy, by zapobiec szerzeniu koronawirusa – ogłosiły władze. Adresaci takich przesyłek dostają wezwania na badania PCR i grozi im utrata możliwości podróży.

Pomiędzy środą a czwartkiem w Brazylii wykryto 204 tys. infekcji koronawirusem - przekazało ministerstwo zdrowia. To największa liczba dobowych zakażeń od początku epidemii w tym kraju.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W styczniu odnotowano pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny.

W grudniu 2021 r. ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego wzrosły w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku o 28,9 proc., po wzroście o 21,5 proc. w listopadzie - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ceny liczone według HICP w Polsce w grudniu 2021 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 8,0 proc., wobec 7,4 proc. w listopadzie - podał Eurostat. Miesięcznie ceny wzrosły o 0,9 proc.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2022 r. wyniesie ok. 4,0-4,5 proc. - powiedział podczas Kongresu EEC Trends minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

Bilans ryzyka dla wzrostu gospodarczego Polski przesuwa się w kierunku niższej dynamiki PKB - ocenił podczas Kongresu EEC Trends prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Zaznaczył, że polska gospodarka ma przed sobą jeszcze kilka kwartałów silniej koniunktury, a w całym 2022 r. wzrost PKB może wynieść ok. 4,5 proc.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 5,0 proc. w grudniu 2021 r. w ujęciu rdr, po wzroście 4,9 proc. miesiąc wcześniej - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wzrost o 5,0 proc.

Napływ Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w 2021 roku wzrósł o 77 proc. rdr do 1,65 bln USD - ocenia agenda ONZ ds. handlu UNCTAD.

Bank centralny Norwegii - Norges Bank - utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał bank w czwartkowym komunikacie.

Narodowy Bank Węgier (MNB) utrzymał 1-tygodniową depozytową stopę procentową bez zmian - na poziomie 4,00 proc. - poinformował bank w komunikacie.

Bank centralny Chin obniżył stopy procentowe - podał Ludowy Bank Chin (PBOC) w komunikacie. 1-roczna stopa oprocentowania kredytów bankowych dla firm została obniżona do 3,70 proc. z 3,80 proc. poprzednio. 5-letnia stopa referencyjna kredytów hipotecznych została z kolei obniżona do 4,60 proc. z 4,65 proc. poprzednio.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 286 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 220 tys. wobec 231 tys. poprzednio, po korekcie z 230 tys.

BUDŻET, DŁUG

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec grudnia 2021 r. wyniosło ok. 1.138,1 mld zł, bez zmian w porównaniu z końcem listopada - podał resort finansów w szacunkowych danych.

GIEŁDA

Czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie przyniosła spadki głównych indeksów, a zdaniem analityków WIG20 jest blisko wsparć i o dalszym kierunku trendu zadecyduje zachowanie rynku podczas piątkowego handlu. Spośród największych pod względem kapitalizacji spółek mocno stracił Mercator, CCC i LPP, a pozytywnie wyróżniała się branża energetyczna.

WIG20 zakończył czwartkową sesję spadkiem o 0,35 proc. do 2.308,94 pkt., WIG zniżkował natomiast o 0,44 proc. do 70.419,86 pkt. Słabiej zachowywały się indeksy małych i średnich spółek. sWIG80 spadł o 0,92 proc. do 20.379,15 pkt., a mWIG40 zniżkował o 0,54 proc. do 5.340,54 pkt.

SPÓŁKI

Rada nadzorcza Tauronu powołała Artura Warzochę do zarządu i powierzyła mu funkcję wiceprezesa ds. Korporacyjnych - poinformowała spółka w komunikacie.

Cena sprzedaży akcji Ten Square Games w ramach przyspieszonej budowy księgi popytu została ustalona na 315 zł - podała spółka. Dwóch akcjonariuszy sprzeda łącznie 438,1 tys. akcji, stanowiących 6 proc. w kapitale zakładowym spółki.

Projekt 17 - Grupa Echo, spółka zależna Echo Investment, sprzedała firmie Barcarrota za 35,38 mln euro netto West4Business HUB Budynek A we Wrocławiu - poinformowało Echo w komunikacie.

Grupa Orlen, w ramach projektu Hydrogen Eagle, planuje m.in. budowę 9 nowych hubów wodorowych, w tym 5 w Polsce, 3 w Czechach i jednego na Słowacji. Produkcja nisko i zeroemisyjnego wodoru będzie odbywała się tam w oparciu o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych.

GreenX Metals (dawniej Prairie Mining) zidentyfikowała nowe złoża miedzi w ramach projektu Arctic Rift Copper, realizowanego na północy Grenlandii - podała spółka.

Demolish Games, producent gier z gatunku symulatorów z grupy kapitałowej Ultimate Games, planuje zadebiutować na rynku NewConnect w pierwszej połowie 2022 roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Akcjonariusze Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM) zdecydowali o wycofaniu akcji spółki z GPW - podał PBKM w uchwałach po NWZ.

Polski Bank Komórek Macierzystych przechowywał w segmentach B2B i B2C na koniec IV kwartału 439.430 próbek krwi pępowinowej lub tkanek wobec 390.300 rok wcześniej, co oznacza wzrost o 12,6 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.

Zdaniem zarządu Gi Group Poland wycofanie spółki z giełdy to najlepsze rozwiązanie w procesie uzdrawiania jej finansów - poinformowała spółka w przesłanym komunikacie. Zarząd rozważa pozyskanie dodatkowych środków w drodze podwyższenia kapitału - niezależnie od decyzji piątkowego NWZ w sprawie wycofania spółki z obrotu na GPW.

Luneos, dostawca rozwiązań z zakresu transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw, chce rozszerzyć działalność o wytwarzanie energii odnawialnej. Planuje inwestycje o wartości ok. 3 mld zł w nabycie, rozwój, budowę i eksploatację portfela aktywów OZE o mocy ok. 1 GW - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

WALUTY

Podczas porannego handlu kurs EUR/PLN zaatakował poziom 4,50, jednak próba była nieudana, gdyż zdaniem ekonomistów brak jest krótkoterminowych czynników, które taki ruch mogłyby wspierać. Na krajowym długu trwa kontynuacja spadku rentowności, do której dołączył długi koniec krzywej.

FUNDUSZE

Łączna wartość aktywów pod zarządzaniem OFE wzrosła na koniec grudnia o 3,0 proc. mdm do 186,6 mld zł - wynika z danych KNF. Alokacja w akcje spółek notowanych na GPW zmalała do 81,9 proc.

Rok 2021 był udany dla branży funduszy inwestycyjnych, gdyż zwiększyły one aktywa o około 7 proc., co oznacza, że napłynęło do nich 21 mld zł nowych środków - poinformowała prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami Małgorzata Rusewicz. Jej zdaniem, 2022 rok może być trudniejszy i bardziej zmienny.

FUZJE I PRZEJĘCIA

W Polsce na rynku fuzji i przejęć doszło w 2021 roku do 328 transakcji, o 99 więcej niż rok wcześniej - poinformowały we wspólnym raporcie Navigator Capital i Fordata. Największą transakcją było przejęcie podmiotu działającego na rynku ubezpieczeń na życie, Aviva Poland, przez Allianz SE, za 11,7 mld zł.

TOWARY, PALIWA

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje po złagodzeniu polityki monetarnej w Chinach. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej wobec 9.842,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Ropa naftowa w USA jest wyceniana w pobliżu 7-letnich maksimów, a od końca listopada 2021 zyskała już ok. 30 proc. Prezydent USA Joe Biden zobowiązał się do kontynuowania prób obniżenia cen ropy. Z kolei raport branżowy wskazał na wzrost amerykańskich zapasów tego surowca - informują maklerzy.

WYDARZENIA Z KRAJU

Wniosek o powołanie komisji śledczej ws. podsłuchów z pewnością będzie głosowany, choć jesteśmy sceptyczni wobec takich przedsięwzięć, bo to "teatrzyk" - mówił w czwartek szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Popieramy wniosek o powołanie komisji śledczej ws. podsłuchów w latach 2005-2021 i prawdopodobnie przedstawimy kandydata na przewodniczącego tej komisji - oświadczył w czwartek przewodniczący koła Konfederacja Jakub Kulesza. Według niego, tylko jego partia nie jest związana ani z PO, ani z PiS.

Dla mnie sprawa jest zamknięta, nie będę więcej wracał do tematu podniesienia wieku emerytalnego, bo większość Polaków jest temu przeciwna - powiedział przewodniczący Platformy Donald Tusk.

Chcemy, aby od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości zostały zastąpione nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas spotkania w sprawie rozpoczęcia konsultacji na temat praktycznego nauczania przedsiębiorczości w szkołach.

W styczniu notowania Sejmu spadły i są najgorsze na przestrzeni tej kadencji. Opinie o Senacie pozostają stabilne. Prezydentura Andrzeja Dudy już od listopada 2021 r. nieco częściej jest oceniana źle niż dobrze - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Wysłaliśmy Polsce wezwanie do zapłaty kary w związku z niewykonaniem przez ten kraj decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. wymiaru sprawiedliwości Christian Wigand.

Każde naruszenie granicy z Ukrainą przez Rosję spotka się z odpowiedzią - zapewnili sekretarz stanu USA Antony Blinken i szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock podczas czwartkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych czterech państw w Berlinie.

Ponowna inwazja na Ukrainę będzie katastrofą dla Rosji; Putin nigdy nie widział takich sankcji, jakie mu obiecałem- powiedział w środę prezydent USA Joe Biden, choć zaznaczył, że konsekwencje mogą być mniejsze w przypadku "mniejszego najazdu". Prezydent zapowiedział też zwiększenie obecności sił USA w Polsce.

Groźby pod adresem Rosji, że za jakieś hipotetyczne działania Moskwie przyjdzie zapłacić, brzmią z godną pozazdroszczenia regularnością – oświadczył w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując słowa prezydenta USA Joe Bidena o sankcjach w przypadku rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła w czwartek, że UE zareaguje „zmasowanymi” sankcjami gospodarczymi i finansowymi wobec Rosji w przypadku kolejnych ataków na Ukrainę.

Rząd Hiszpanii zapowiedział, że w sytuacji fiaska rozmów NATO-Rosja w sprawie kryzysu na Ukrainie i zaatakowania tego kraju przez Moskwę, Madryt jest gotowy do wysłania swoich wojsk w rejon konfliktu wspólnie z państwami UE.

W pierwszym roku prezydentury poczyniliśmy ogromny postęp w odbudowie gospodarki i walce z Covid-19 - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej w przeddzień rocznicy objęcia władzy. Wezwał też do reformy prawa wyborczego, ostrzegając, że następne wybory mogą być nieuczciwe.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis wyraził w czwartek zadowolenie z zadeklarowanej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona gotowości wysłania wojsk w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO w związku z zagrożeniem wtargnięcia Rosji na Ukrainę.(PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości