Skrót wiadomości - czwartek, 27 stycznia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 sty 2022, 06:02

Skrót wiadomości - czwartek, 27 stycznia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY i ANALIZY PAP BIZNES

Dane makroekonomiczne z końca 2021 r. pokazują, że czynniki, które do tej pory napędzały wzrost gospodarczy w Polsce, stopniowo wyczerpują się - ocenia główny ekonomista Banku Millennium, Grzegorz Maliszewski. Polska gospodarka w 2022 r. może urosnąć o ok. 4,5 proc., jednak negatywne czynniki ryzyka narastają.

Cognor obserwuje dobrą koniunkturę na rynku producentów wyrobów stalowych i spodziewa się mocnych wyników grupy w I kw. 2022 roku - poinformował PAP Biznes w wywiadzie członek zarządu spółki Krzysztof Zoła. Dodał, że powtórzenie w całym bieżącym roku ubiegłorocznych, rekordowych wyników grupy będzie trudne w związku z planowanymi przestojami w produkcji.

Część giełdowych banków podzieli się zyskiem za 2021 rok z akcjonariuszami, do wypłaty dywidendy powróci PKO BP, a najwyższy wskaźnik wypłaty będzie miał Bank Handlowy - wynika z ankiety PAP Biznes. Na dywidendy z banków za 2021 rok trafić może łącznie ponad 6 mld zł, nadzorca raczej nie zgodzi się na jej wypłatę z kapitałów nadwyżkowych - ocenia analityk Ipopema Securities Marta Czajkowska-Bałdyga.

Pozytywnie na wycenę TIM w najbliższym czasie może przełożyć się m.in. prezentacja nowej strategii i planowane IPO spółki zależnej - 3LP. Zamiar pozostania większościowym akcjonariuszem w 3LP to dobra decyzja spółki - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk BM mBanku Piotr Poniatowski. Analityk spodziewa się, że w 2022 r. TIM pokaże kilkunastoprocentowy wzrost przychodów.

KORONAWIRUS

Wprowadzenie rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, a także żądanie przez pracodawców informacji o negatywnym wyniku takiego testu – to cel nowego poselskiego projektu ustawy.

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 57.659 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarły 262 osoby - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. To najwyższy poziom zakażeń od początku pandemii, a liczba nowych infekcji jest o 75,6 proc. większa niż w ubiegłym tygodniu. Do tej pory odnotowano łącznie 4.695.435 zakażeń koronawirusem i 104.636 zgonów z powodu COVID-19.

Liczba osób przebywających na kwarantannie przekroczyła w czwartek 1 mln i wyniosła 1.010.761 wobec 909.567 w środę - podał resort zdrowia na Twitterze.

Od piątku rozpocznie się proces wystawiana skierowań na dawkę przypominjącą dla nastolatków w wieku 12-15 lat - poinformował w czwartek na Twitterze resort zdrowia.

Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna ogłosił, że rozpoczął badania kliniczne nad dawką przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19, zaprojektowaną specjalnie przeciwko wariantowi Omikron.

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid przy leczeniu Covid-19. Wnioskodawcą jest koncern Pfizer.

Na Ukrainie poprzedniej doby zarejestrowano najwięcej zakażeń koronawirusem od początku pandemii - ponad 32 tys. - wynika z czwartkowych danych ministerstwa ochrony zdrowia tego kraju.

Dzienna liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Czechach w środę po raz pierwszy podczas pandemii przekroczyła 50 tys. W porównaniu do poprzedniego tygodnia liczba zakażeń podwoiła się do 54.685, wynika z danych resortu zdrowia.

Siódmy dzień z rzędu w Rosji padł rekord infekcji koronawirusem. W czwartek odnotowano 88,8 tys. przypadków zakażeń. Ponadto w związku z Covid-19 zmarło 665 osób.

Instytut im. Roberta Kocha (RKI) poinformował w czwartek o 203.136 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Również siedmiodniowa zapadalność, czyli liczba infekcji liczona na sto tysięcy mieszkańców w ciągu siedmiu kolejnych dni, osiągnęła najwyższy dotychczasowy poziom i wynosi 1017,4 (940,6 poprzedniego dnia i 638,8 dokładnie tydzień temu).

Czwartek przyniósł najwyższy od początku pandemii dobowy wskaźnik infekcji koronawirusem w Austrii - potwierdzono 43 053 nowe przypadki. Prawie co trzeci zakażony, to mieszkaniec Wiednia – informuje Vienna Online.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Zapowiedzi Komisji Europejskiej o możliwości wstrzymania wypłaty środków UE dla Polski są negatywne dla profilu kredytowego kraju (credit negative) – napisała w raporcie agencja ratingowa Moody’s.

W lutym Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp proc. o 50 pb - powiedziała agencji Bloomberg członkini RPP Grażyna Ancyparowicz, której 9 lutego wygasa kadencja w Radzie.

Wartość inwestycji venture capital w Polsce w 2021 roku wyniosła 3,6 mld zł - poinformował w czwartek w komunikacie PFR Ventures

Odsetek Polaków, którzy oceniają, że tarcza antyinflacyjna przyczyni się do łagodzenia wzrostu cen, choć raczej w niewielkim stopniu, wynosi 46 proc. - wynika z badania CBOS. 9 proc. ankietowanych ocenia, że działania rządu w sposób znaczący złagodzą inflację, zaś blisko co trzeci badany (32 proc.) uważa, że nie będą one miały znaczenia.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na luty wyniósł -6,7 pkt. wobec -6,9 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z -6,8 pkt. - podała w komunikacie grupa badań rynkowych GfK. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie -8,0 pkt.

Narodowy Bank Węgier (MNB) podwyższył 1-tygodniową depozytową stopę procentową o 30 pb - poinformował bank w komunikacie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 260 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 260 tys. wobec 290 tys. poprzednio, po korekcie z 286 tys.

Produkt Krajowy Brutto USA w czwartym kwartale wzrósł o 6,9 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podał Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu. Oczekiwano +5,5 pro

BUDŻET, DŁUG

Rząd, czasowo do 30 listopada obniża podatek od kopalin o ok. 30 proc., koszt dla budżetu ok. 726 mln zł - podano w ocenie skutków regulacji.

Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje OK0724, WZ1126, PS0527, WZ1131 i DS0432 za łącznie 5.999,50 mln zł, przy popycie 7.320,00 mln zł - podał resort w komunikacie.

Ministerstwo Finansów, w ramach sprzedaży dodatkowej, sprzedało papiery serii WZ1126 za 270 mln zł i papiery serii PS0527 za 5 mln zł - podał resort w komunikacie.

Po przetargu sprzedaży obligacji i sprzedaży dodatkowej stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto na 2022 r. wynosi ok. 51 proc. – poinformowało PAP Biznes Ministerstwo Finansów.

Sejm odrzucił w czwartek wszystkie 65 poprawek Senatu do budżetu na 2022 r., w tym dotyczące m.in. zwiększenia dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia o 20 mld zł, przeznaczenia 10 mld zł na transformację energetyczną, czy dodatkowych 6,5 mld zł na podwyżki dla nauczycieli.

KADRY

Nowy wiceminister w MF Artur Soboń nadzoruje w resorcie Departament Polityki Podatkowej i Biuro Komunikacji i Promocji.

GIEŁDA

Pomimo trwającego na zagranicznych rynkach odbicia krajowe indeksy zakończyły czwartkową sesję blisko poziomów odniesienia. Choć w WIG20 mocno rosły spółki górnicze i PZU to indeksowi ciążyło spadające o blisko 7 proc. Dino i zbliżające się do historycznego minimum Allegro.

Indeks WIG20 zyskał 0,05 proc. do 2.234,33 pkt., WIG zwyżkował o 0,14 proc. do 68.131,21 pkt., mWIG40 wzrósł o 0,5 proc. do 5.175,74 pkt., a sWIG80 poszedł w dół o 0,16 proc. do 19.567,24 pkt.

SPÓŁKI

Oczyszczona EBITDA LIFO grupy PKN Orlen w czwartym kwartale 2021 roku wyniosła 4,309 mld zł - podała spółka w prezentacji wynikowej. Konsensus PAP Biznes zakładał, że oczyszczona EBITDA LIFO wyniesie 4,303 mld zł. Rekordowy wynik pokazał segment rafineryjny, o 76 proc. poprawiła się EBITDA w petrochemii.

PKN Orlen planuje, że nakłady inwestycyjne grupy wyniosą w tym roku 15,2 mld zł - podała spółka w prezentacji.

W pierwszym kwartale 2022 roku modelowa marża downstream, marża petrochemiczna i modelowa marża rafineryjna spadają w porównaniu z czwartym kwartałem 2021 r. - podał Orlen w prezentacji.

PKN Orlen oczekuje w 2022 roku wzrostu marż rafineryjnych rdr do poziomu 4-5 USD/bbl i spadku marż petrochemicznych do poziomu 1.100-1.200 euro/t - podała spółka w prezentacji.

PKN Orlen nie rozważa udziału w emisjach akcji PGE i Enei - poinformował Konrad Włodarczyk z biura relacji inwestorskich Orlenu, pytany o to przez analityków podczas czwartkowej telekonferencji.

Proponowany parytet wymiany akcji PKN Orlen i Grupy Lotos powinien być znany w kwietniu, a w czerwcu będą nad nim głosować akcjonariusze obu koncernów - poinformował Robert Śleszyński, dyrektor departamentu fuzji i przejęć PKN Orlen.

PKN Orlen w najbliższym czasie ogłosi strategię wodorową grupy, w której zawarte będą elementy obniżenia emisyjności wodoru, jak i jego wykorzystania do celów transportowych - poinformował członek zarządu Orlenu Armen Artwich.

PKN Orlen podtrzymuje zapisaną w strategii do 2030 roku politykę dywidendową pomimo planowanej na ten rok fuzji z Grupą Lotos - poinformował członek zarządu PKN Orlen Jan Szewczak. Rekomendacja zarządu co do podziału zysku za 2021 rok będzie w marcu.

Zarząd KGHM zawarł porozumienie z centralami związkowymi. Załoga otrzyma podwyżkę w wysokości 10 proc. od stycznia 2022 roku. Pracownicy Polskiej Miedzi dostaną dodatkowo jednorazową gratyfikację w wysokości 2.000 zł - podał KGHM w komunikacie prasowym.

Rząd zaproponował czasową, do 30 listopada, obniżkę podatku od wydobycia miedzi i srebra o ok. 30 proc. Analitycy szacują, że KGHM może na tym zyskać w tym roku ok. 600-750 mln zł oszczędności. Kurs KGHM rośnie ok. 0,6 proc.

Priorytetowe inwestycje w Norwegii związane z zapewnieniem dostaw gazu przez Baltic Pipe nie będą ograniczane, chociaż PGNiG modyfikuje niektóre inne projekty inwestycyjne z powodu trudnej i zmiennej sytuacji na rynku gazu - poinformował prezes PGNiG Paweł Majewski. Zapewnia, że koncern ma wystarczające środki na kapitał obrotowy.

Agencja Moody's podtrzymała rating depozytów Banku Millennium na poziomie "Baa1", perspektywa ratingu jest stabilna - podał Moody's w komunikacie.

Vortex Energy, spółka holdingowa podmiotu działającego na rynku energii odnawialnej w Polsce, tj. grupy Vortex Energy, ogłosiła zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej akcji. Spółka planuje ubiegać się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji do obrotu na rynku podstawowym GPW - podała spółka w komunikacie prasowym. Szacuje, że wpływy netto z emisji nowych akcji wyniosą do 150 mln zł.

Open Finance, po konsultacjach z przedstawicielami pracowników, przyjął regulamin zwolnień grupowych. W wyniku konsultacji zweryfikowano liczbę zatrudnionych i objętych zamiarem zwolnień pracowników i ustalono, że zwolnienia obejmą do 1.082 pracowników - podał Open Finance w komunikacie.

Szwedzka grupa OX2, która rozwija projekty OZE w Polsce, chce wspólnie z partnerem aplikować o koncesje offshore w polskiej części Bałtyku - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej.

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące rynku reklamy radiowej i badania słuchalności stacji radiowych - poinformował UOKiK w komunikacie. Pracownicy UOKiK od 24 stycznia prowadzą kontrole u firm tworzących Komitet Badań Radiowych (KBR), czyli w spółkach należących do grup radiowych: Eurozet, RMF FM, Agora i Time, a także u przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą.

KGL szacuje przychody ze sprzedaży w 2021 r. na ok. 576 mln zł, co oznacza wzrost o 52 proc. rdr - podała spółka w komunikacie. Według wyliczeń PAP Biznes, w samym czwartym kwartale 2021 r. przychody wyniosły 149,2 mln zł, wobec 98,6 mln zł przed rokiem.

MW Trade i Beyondream Investments wezwały do sprzedaży 6.704.440 mln akcji MW Trade, oferując po 5 zł za walor - podało Noble Securities, pośredniczące w wezwaniu.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Polenergii, związany z ofertą publiczną do 21,43 mln nowych akcji - podała spółka. Cena emisyjna wyniesie 47 zł za papier, a wpływy z oferty szacowane są w przedziale od 917 mln zł do 1 mld zł.

Zarząd Bogdanki porozumiał się ze związkami zawodowymi. Od stycznia stawki zaszeregowania wzrosną o 10 proc., a od lutego wzrosną dodatki do przepracowanych dniówek - poinformował w mediach społecznościowych jeden ze związków w Bogdance.

Ark Global Emerging Companies, fundusz zarządzany przez Seven Canyons Advisors, przekroczył próg 5 proc. w akcjonariacie spółki iFirma - podała iFirma w komunikacie.

WALUTY

Po środowym jastrzębim Fed dolar umacnia się, a jednocześnie dynamicznie umacniają się waluty regionu, w tym także złoty - powiedział PAP Biznes ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Na rynku długu można zaobserwować silny wzrost rentowności na całej długości krajowej krzywej.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1160 USD i 128,74 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

BANKI, KREDYTY

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w styczniu w stosunku do grudniowego odczytu o 1 pkt do 17,4 pkt. - poinformowały Związek Banków Polskich oraz Kantar. Z badania wynika, że spodziewany jest dalszy spadek popytu na kredyty oraz wzrost zainteresowania klientów produktami depozytowymi.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,1160 USD i 128,74 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

NIERUCHOMOŚCI

Dynamika wzrostu cen mieszkań osłabnie, nie będzie jednak spadków - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Według PIE osłabienie wzrostów cen wynikać będzie z podwyżek stóp procentowych, które wpływają na koszty kredytów i zdolność kredytową potencjalnych klientów.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy na globalnych giełdach paliw wycofują się z 7-letnich maksimów po tym, jak amerykańska Rezerwa Federalna zapowiedziała zacieśnianie polityki pieniężnej - informują maklerzy.

W ciągu miesiąca średnia cena benzyny PB95 w Polsce wzrosła o 6 groszy - podaje Polska Izba Paliw Płynnych.

Miedź na giełdzie metali w Londynie mocno tanieje po jastrzębich komentarzach z Fed. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej o 1,5 proc. - po 9.767,00 USD za tonę - podają maklerzy.

WYDARZENIA Z KRAJU

Liczba ludności Polski spadła w ciągu dekady o 332 tys., mocno zaś wzrosła liczba osób w wieku poprodukcyjnym - wynika ze wstępnych danych GUS Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Projekt ustawy, która miałaby umożliwić wykonanie werdyktów TSUE odnoszących się do polskiego wymiaru sprawiedliwości, a tym samym odblokować środki unijne, przedstawili w czwartek przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych, tworzących Porozumienie dla Praworządności.

Do Nowoczesnej wraca b. lider tego ugrupowania Ryszard Petru. "Jako ekspert będzie doradzał w sprawach gospodarczych" - poinformował w czwartek na Twitterze poseł KO Adam Szłapka.

Kiedy trzeba opowiadać przed kamerami, że walczy się z pandemią, zjawiają się najwyżsi urzędnicy państwowi i mówią, że mają gotową ustawę, Sejm się zbiera się i ustawy nie ma - stwierdził szef PO Donald Tusk odnosząc się do zapowiadanego projektu uzupełniającego rozwiązania "lex Hoc".

Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił w czwartek 46-letniego Tomasza K., oskarżonego o to, że w 2017 r. zbił kamieniem szyby w mieszkaniu Michała Tuska, syna b. premiera. Wyrok jest prawomocny.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Czesko-polskie negocjacje w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów mogą doprowadzić do porozumienia w ciągu kilku tygodni - powiedział w czwartek w Czeskim Radiu premier Petr Fiala. Dodał, że jest w kontakcie z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

Negocjacje z Polską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów nie zostały jeszcze zakończone i nie można podpisać umowy - powiedział w środę po posiedzeniu rządu szef czeskiego gabinetu Petr Fiala. Zapowiedział kontynuowanie rozmów, najprawdopodobniej na szczeblu premierów.

12 myśliwców Su-35S zakończyły przebazowanie na Białoruś – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Samoloty bojowe mają wziąć udział w „sprawdzianie sił reagowania” Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, którego częścią będą wspólne manewry w lutym.

Napięcie, jakie panuje teraz w Europie przypomina czasy zimnej wojny. Uwagi ze strony USA i NATO o tym, że nasze główne żądania są nieakceptowalne, nie napawają optymizmem - powiedział w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

W odpowiedzi USA w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Rosji są pozytywne aspekty, ale nie ma reakcji na jej najważniejsze pytanie - oświadczył w czwartek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Sojusznicy z NATO rozważają rozmieszczenie wojsk na Słowacji - potwierdził w czwartek doniesienia brytyjskich mediów słowacki minister spraw zagranicznych Ivan Korczok. Według niepotwierdzonych informacji, chodzi o stworzenie ugrupowania bojowego liczącego około 1.000 żołnierzy, operujących także w innych krajach.

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock zagroziła Rosji ostrą reakcją w przypadku ataku na Ukrainę. "W przypadku nowej agresji mamy do dyspozycji szerokie spektrum odpowiedzi, w tym Nord Stream 2" - powiedziała w czwartek w Bundestagu Baerbock podczas debaty o konflikcie ukraińskim.

Komitet koordynacyjny instrumentu CEF zatwierdził wniosek operatorów przesyłowych z krajów bałtyckich i Polski o 170 mln euro na szereg projektów w ramach synchronizacji Litwy, Łotwy i Estonii z siecią energetyczną kontynentalnej Europy - podali w czwartek operatorzy.

Demokratyczni członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów pracują nad nową ustawą, która ma na celu napędzanie produkcji czipów komputerowych w USA. Chcą przeznaczenia na ten cel 52 mld dolarów, by stworzyć konkurencyjny rynek wobec Chin - przekazała agencja United Press International (UPI).

Unia Europejska skierowała w czwartek do Światowej Organizacji Handlu (WTO) sprawę przeciwko Chinom, w związku z dyskryminującymi praktykami handlowymi tego kraju wobec Litwy - poinformował w Brukseli wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. (PAP Biznes)

gor/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości