Skrót wiadomości - piątek, 28 stycznia, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 sty 2022, 18:39

Skrót wiadomości - piątek, 28 stycznia, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

KORONAWIRUS

W Polsce stwierdzono w ciągu doby 57.262 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, z powodu COVID-19 zmarło 271 osób - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Liczba nowych infekcji jest o 56,2 proc. wyższa niż w ubiegłym tygodniu. Od początku epidemii odnotowano w Polsce 4.752.700 zakażeń koronawirusem i 104.907 zgonów z powodu COVID-19.

Liczba osób przebywających na kwarantannie wzrosła w piątek do 1.068.384 z 1.010.761 w czwartek - podał resort zdrowia na Twitterze.

Biorąc pod uwagę ostatnie 30 dni udział wariantu omikron w nowych zakażeniach wynosi 52 proc., a w ostatnich siedmiu dniach 63 proc - powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Od wczoraj zaczęła się dominacja wariantu omikron w Polsce - dodał.

Prawie 96 procent przypadków zakażeń we Włoszech zostało wywołanych przez wariant Omikron - to przedstawione w piątek wyniki badań prowadzonych przez krajowy Instytut Służby Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia. W najnowszym raporcie poinformowano, że w ostatnim tygodniu liczba przypadków zakażeń koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców spadła z 2011 do 1823.

Minister zdrowia Karl Lauterbach wyraził ostrożny optymizm w sprawie sytuacji pandemicznej w Niemczech. "Mamy obecnie falę omikronową pod kontrolą" - powiedział w piątek w Berlinie na wspólnej konferencji prasowej z prezesem Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) Wielerem, który apelował o ostrożność.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w styczniu wzrósł do 56,5 pkt. z 51,2 pkt. w grudniu - wynika z danych Komisji Europejskiej.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce na koniec 2022 r. obniży się do 4,9 proc. - wynika z prognozy ekonomistów Banku Pekao. Według nich dynamika płac w tym roku wyniesie 10,3 proc. rdr.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w styczniu spadł o 2,5 pkt. do poziomu 165,1 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator - ESI) w styczniu spadł do 102,0 pkt. ze 106,2 pkt. w grudniu - wynika z danych Komisji Europejskiej.

Stopy proc. w Polsce wzrosną w bezprecedensowo szybkim tempie do 4 proc., a inflacja powróci do celu najwcześniej w 2024 r. - piszą w najnowszym raporcie ekonomiści Banku Pekao.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w styczniu 112,7 pkt. wobec 113,8 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie ze 115,3 pkt. - podała Komisja Europejska w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 114,5 pkt.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec w IV kwartale 2021 r. spadł o 0,7 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w I wyliczeniu. Na rynku spodziewano się -0,3 kdk, po +1,7 proc. w III kw.

Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł o 0,7 proc. w IV kwartale 2021 r. kdk - poinformował urząd statystyczny Insee w I wyliczeniu. Na rynku spodziewano się, że PKB kdk wzrósł o 0,5 proc., po +3,1 w III kw., po korekcie z +3,0 proc.

Deflator PCE w USA w grudniu 2021 r. wyniósł 5,8 proc. rdr, wobec 5,7 proc. rdr miesiąc wcześniej i wobec konsensusu na poziomie 5,8 proc. - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

GIEŁDA

Przy negatywnym otoczeniu rynkowym WIG20 zakończył sesję jako najsłabszy indeks w Europie. Wszystkie krajowe indeksy traciły nie tylko na koniec tygodnia, ale także w ujęciu 5-sesyjnym. W piątek najsłabiej wypadli producenci gier, w śród których negatywnie wyróżniły się CD Projekt i Ten Square Games.

Na koniec tygodnia WIG20 spadł o 2,27 proc .do 2.183,70 pkt., WIG zniżkował o 1,82 proc. do 66.892,11 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 0,91 proc. do 5.128,54 pkt., a sWIG80 stracił 1,12 proc. do 19.349,01 pkt.

SPÓŁKI

Wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez PGNiG w czwartym kwartale wyniósł 10,44 mld m sześc. wobec 9,36 mld m sześc. przed rokiem - poinformowała spółka w komunikacie, dotyczącym szacunkowych danych operacyjnych. W całym 2021 roku wolumen sprzedaży wzrósł do 34,48 mld m sześc. z 31,64 mld m sześc. rok wcześniej.

PGE i Ørsted uruchamiają przetarg na wynajem statków instalacyjnych morskich turbin wiatrowych dla MFW Baltica - podały spółki w komunikacie prasowym.

Rada nadzorcza Banku Millennium zatwierdziła program emisji euroobligacji EMTN o łącznej wartości nominalnej nie wyższej niż 3 mld euro - poinformował bank w komunikacie.

Orlen Paliwa, Zarząd Morskiego Portu Police oraz Grupa Azoty Polyolefins podpisały list intencyjny dotyczący budowy przez Orlen Paliwa nowego Terminalu Gazu Płynnego na terenie portu morskiego w Policach - poinformowała w komunikacie prasowym Grupa Azoty.

Udziały rynkowe grupy PKP Cargo wyniosły w grudniu 2021 roku według masy towarowej 38,3 proc., a według pracy przewozowej 43 proc. - podała spółka na Twitterze, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Thorium Space, producent zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej, chce przeprowadzić IPO w trzecim kwartale bieżącego roku - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Asseco Data Systems kupiło 65,2 proc. udziałów krakowskiej spółki Pirios, zajmującej się automatyzacją obsługi klienta - podało Asseco.

Laurent Marty został nowym prezesem Amundi Polska TFI, a Wojciech Potyra został mianowany wiceprezesem - poinformował fundusz w komunikacie prasowym.

W związku z ekspansją na rynku niemieckim Sunex założył spółkę na terenie tego kraju - podała spółka w komunikacie. Sunex planuje m.in. rozwój sprzedaży internetowej oraz wprowadzanie do sprzedaży produktów o wysokim stopniu złożoności, takich jak np. pompy ciepła.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zawarł porozumienie z organizacjami związkowymi działającymi w spółce w sprawie wzrostu wynagrodzeń w 2022 roku - poinformowało JSW w komunikacie. W efekcie ustaleń wzrost funduszu wynagrodzeń w 2022 roku wyniesie około 250 mln zł.

Relpol zakończył budowę nowej hali produkcyjnej. Planuje zwiększyć moce produkcyjne na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku - podała spółka w komunikacie.

Agencja Fitch potwierdziła długoterminowy rating IDR w walucie obcej i lokalnej grupy PGE na poziomie "BBB+" z perspektywą stabilną - podała agencja w komunikacie.

Agencja Moody’s Investors Service podtrzymała oceny ratingowe Banku Pekao na dotychczasowym poziomie, a perspektywa ratingu pozostała stabilna - poinformował bank w komunikacie prasowym.

Zarząd Develii uważa, że cena zaproponowana w wezwaniu na akcje spółki nie odpowiada ich wartości godziwej - poinformowała spółka w komunikacie. Swoją opinię zarząd Develii opiera m.in. na dostępnych informacjach, notowaniach akcji na giełdzie oraz opinii sporządzonej przez PwC Advisory.

Develia Invest z grupy Develia zawarła z europejską spółką inwestującą w nieruchomości komercyjne list intencyjny w sprawie sprzedaży części nieruchomości gruntowej we Wrocławiu przy ul. Kolejowej - poinformowała spółka w komunikacie.

Develia zawarła z europejskim podmiotem inwestującym w rynek nieruchomości list intencyjny w sprawie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej położonej w Warszawie przy ul. Podskarbińskiej i Żupniczej o łącznej powierzchni 10.518 m kw. za 151 mln zł netto - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

W najbliższych dniach presja na słabszego złotego utrzyma się, a kurs EUR/PLN może pozostać w okolicy 4,59 - powiedział w rozmowie z PAP Biznes analityk TMS Brokers Maciej Madej. Jego zdaniem w przyszłym tygodniu krajowa krzywa dochodowości ma szansę na stabilizację.

NIERUCHOMOŚCI

Większość opinii płynących z rynku świadczy o tym, że sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce będzie się stabilizować, a tempo wzrostu cen będzie niższe od tempa wzrostu płac, co już jest gdzieniegdzie widoczne - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską resort rozwoju i technologii.

FUNDUSZE

Na koniec IV kw. 2021 r. wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych wyniosła 7,7 mld zł, o 16,4 proc. więcej niż przed kwartałem - wynika z danych KNF. Największy udział w rynku utrzymuje PKO TFI, a jego pozycja zmalała o 0,1 pkt. proc. do 32,6 proc. O 1,0 pkt. proc. wzrósł udział TFI PZU, do 17,8 proc.

ROLNICTWO

Według wstępnych danych pogłowie świń w grudniu 2021 r. liczyło 10.242,4 tys. sztuk, wykazując w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku spadek o 12,7 proc." - podał GUS.

MOTORYZACJA

Pomimo problemów, które dotykają motoryzację, producenci części, dystrybutorzy i warsztaty oceniają swoją kondycję optymistycznie i tak również prognozują ją w I kwartale 2022 roku - wynika z badania z badania przeprowadzonego w styczniu 2022 roku przez MotoFocus.pl we współpracy ze Stowarzyszeniem Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) oraz Santander Bank Polska.

TOWARY, PALIWA

Miedź na giełdzie metali w Londynie traci na wartości kolejną sesję. Na rynkach kończy się słaby tydzień dla metali przemysłowych - z pierwszym tygodniowym spadkiem notowań od początku grudnia 2021. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 1,9 proc. do 9.755,50 USD za tonę - podają maklerzy.

Zwyżki cen ropy na globalnych rynkach paliw znów nabierają tempa w związku z oznakami silnego popytu na świecie. W USA surowiec zanotuje już 6. tygodniowy wzrost notowań - informują maklerzy.

Dzięki obniżce podatku w przyszłym tygodniu ceny na stacjach wyraźnie spadną - oceniają analitycy e-petrol.

Dzięki obowiązywaniu obniżki podatku VAT na paliwo detaliczna cena litra benzyny może o 1 lutego spaść o ok. 70 gr - oceniają analitycy BM Reflex.

WYDARZENIA Z KRAJU

W tej chwili nie występuje bezpośrednie, militarne zagrożenie dla Polski - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda na wstępie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Dodał jednak, że takiej sytuacji jak obecnie nie było od 1989 roku.

W kwestii bezpieczeństwa jesteśmy zgodni; nikt nie podważał tego, że polscy politycy wspierają niepodległą i demokratyczną Ukrainę; to jest interes Polski - mówili politycy opozycji po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Podkreślali, że podobne spotkania powinny odbywać się częściej.

W piątek w Pałacu Prezydenckim zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, podczas której omówiono bieżącą sytuację związaną z groźbą inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Spotkanie trwało trzy godziny; całe posiedzenie i jego treść były objęte klauzulą tajności. W spotkaniu uczestniczyli: szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki, Tomasz Siemoniak (KO), szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, szef klubu KP-PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. W posiedzeniu uczestniczyli także m.in. lider Kukiz'15 Paweł Kukiz, szef koła Konfederacji Jakub Kulesza, Jarosław Gowin z koła Porozumienie. Obecni byli także premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki. MON reprezentował wiceszef resortu Wojciech Skurkiewicz, a MSZ - wiceminister Piotr Wawrzyk.

Tak dla szczepień, nie dla zabobonów - mówiły w piątek w Sejmie posłanki Lewicy, apelując wspólnie z Akcją Demokracja o obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19. Poinformowały, że wspierają apel Akcji Demokracja ws. wprowadzenia powszechnego obowiązku szczepień, pod którym podpisało się już ponad 10 tys. osób.

Na zadania związane z ochroną granicy Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wydała około 300 mln złotych; szacujemy, że koszt zakupów, które jeszcze zrealizujemy, będzie na poziomie ok. 200 mln zł - powiedział PAP prezes RARS Michał Kuczmierowski.

24-latek oraz 21-latek usłyszeli w piątek zarzuty za posiadanie środków odurzających w postaci marihuany i zostali zwolnieni do domu - poinformowała PAP mł. asp. Iwona Kijowska z Komendy Rejonowej Policji Warszawa II. Według nieoficjalnych informacji PAP, młodszy z nich to znany raper Michał M. o pseudonimie "Mata".

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Ze strony Rosji wojny z Ukrainą nie będzie, ale możliwe, że ktoś chce sprowokować działania wojenne wokół Ukrainy – oznajmił w piątek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla rozgłośni radiowych.

Podzielamy cel zapewnienia Ukrainie bezpieczeństwa energetycznego i stopniowej integracji Ukrainy z rynkami gazu i energii elektrycznej UE - poinformowali we wspólnym oświadczeniu szefowa KE Ursula von der Leyen i prezydent USA Joe Biden.

Wprowadzenie przez Stany Zjednoczone nowego pakietu sankcji wobec Rosji będzie równoznaczne z zerwaniem stosunków między dwoma krajami – oświadczył w piątek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla rozgłośni radiowych.

Władze Rosji objęły w piątek zakazem wjazdu na terytorium kraju kilku przedstawicieli Unii Europejskiej - poinformował w oświadczeniu resort spraw zagranicznych w Moskwie.

Brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) wezwało w piątek firmy do sprawdzenia swoich zabezpieczeń komputerowych z powodu obaw o możliwość nowych rosyjskich ataków cybernetycznych związanych z napiętą sytuacją wokół Ukrainy.

Rządząca w Kazachstanie partia Nur Otan wybrała w piątek na swego przewodniczącego prezydenta kraju Kasyma-Żomarta Tokajewa. Dotychczas to stanowisko zajmował były prezydent Nursułtan Nazarbajew i jest to kolejna decyzja wskazująca na walkę tych polityków - pisze agencja Reutera.

Wobec wysokich cen gazu w Europie rozwiązaniem może być zmniejszenie popytu na gaz; jesteśmy gotowi szybko to wspierać – zadeklarowała wiceszefowa Europejskiego Banku Inwestycyjnego Lilyana Pavlova.

W Ameryce Łacińskiej 86 mln osób - 14 proc. populacji regionu - żyje w skrajnym ubóstwie, które w 2021 roku zostało pogłębione przez kryzys wywołany pandemią Covid-19 - wynika z danych Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CEPAL). (PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości