Fundraising to najlepsza inwestycja na czas niepokoju. W maju ruszy 13 edycja Zawodowego Kursu Fundraisera CFR | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 mar 2022, 12:41

Fundraising to najlepsza inwestycja na czas niepokoju. W maju ruszy 13 edycja Zawodowego Kursu Fundraisera CFR

Trzynasta edycja Zawodowego Kursu Fundraisera CFR, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu, rozpocznie się już w maju. To właśnie tam kształcą się ludzie chcący spróbować swoich sił w tej branży i nauczyć się pozyskiwania środków na inwestycje we wspólnoty.

Na rynku brakuje fundraiserów, specjalistów, którzy potrafią pozyskać środki na rzecz instytucji realizujących cele społeczne. Ci którzy już na nim są, aby pracować lepiej i skuteczniej, wykorzystują narzędzia wprost wywodzące się z biznesu. Dostarczają im ich ludzie, którzy uczą bycia skutecznym fundraiserem.

Fundraising jest procesem pozyskiwania dóbr na rzecz przeróżnych spraw. Fundraiser może pracować na rzecz domu dziecka, hospicjum, ale też muzeum albo uczelni wyższej. Jego zadaniem jest zbudowanie wokół zatrudniającej go instytucji społeczności, która będzie chętna finansować jej działalność. W pewien sposób fundraiser musi więc w sobie łączyć talenty dyplomaty i sprzedawcy. Musi umieć zainteresować ofertą i jednocześnie pozyskać długookresowe wsparcie. Metoda „sprzedaj i w nogi” w fundraisingu po prostu nie działa.

- Polski sektor pozarządowy jest coraz bardziej profesjonalny, na fundraising otwierają się też instytucje publiczne, na przykład szkoły. Jednocześnie, cały czas brakuje na rynku ludzi, którzy potrafią zajmować się fundraisingiem w sposób umiejętny i na cały etat. Każdy, kto teraz wejdzie do zawodu i się w nim sprawdzi, może liczyć na ciekawą, perspektywiczną pracę – ocenia Robert Kawałko, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu.

Praca fundraisera musi być profesjonalna. Nie ma co liczyć na szybkie zrywy i chęć pomocy od czasu do czasu i właśnie dlatego trzeba się nauczyć tego zawodu. W celu zabezpieczenia środków na działalność i realizację projektów, fundraiser musi budować wokół siebie sieć kontaktów. Pomóc mu w tym może wiedza, z jakiej na co dzień korzystają specjaliści do spraw sprzedaży, PRu, marketingu czy organizacji eventów. Zawodowe pozyskiwanie funduszy na cele społeczne musi być co najmniej tak samo dobrze zorganizowane, jak działalność przedsiębiorstw nastawionych na zysk.

- Fundraising to działalność na rzecz wspólnoty, ale odpłatna. Zysk w pracy fundraisera nie jest niczym złym. Wprost przeciwnie, za dobrze wykonaną pracę należy się odpowiednia płaca. O tym mówimy głośno bo inny model finansowania działalności kogoś, kto zawodowo zbiera fundusze po prostu nie zadziała – podsumowuje Kawałko. Marcin Chmielowski, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu dodaje, że problemy makroekonomiczne mogą wywołać jeszcze większe zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu.

– Załamanie się finansów publicznych, zmniejszenie budżetów obywatelskich, mniej grantów z ministerstw czy Brukseli – to wszystko prawdopodobnie wydarzy się już wkrótce i spowoduje wzrost zapotrzebowania na fundraising oparty o relacje. Jak zwykle, twórcza destrukcja spowoduje pojawienie się nie tylko nowych zagrożeń, ale też nowych szans. Te organizacje i instytucje, które już dziś postawią na fundraising wygrają. Każdy, kto wejdzie teraz na rynek profesjonalnych fundraiserów otworzy sobie drzwi do nowych możliwości – konkluduje Chmielowski.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost