Ostoya Capital debiutuje na rynku land developmentu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 kwi 2022, 13:19

Ostoya Capital debiutuje na rynku land developmentu

Ostoya Capital S.A., wrocławska spółka posiadająca 14-letnie doświadczenie na rynku kapitałowym, debiutuje na rynku nieruchomości gruntowych i wakacyjnych. Angażuje się w Projekt Stobrawska Ostoja - “Osada Pokój”, który tworzą piękne grunty budowlane położone w otulinie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w województwie opolskim.

Na cały kompleks składają się w sumie 122 działki budowlane o średniej powierzchni 900 m2 wpisujące się w krajobraz pięknej flory i fauny Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Co ważne, przeszło 16-hektarowa działka osady posiada

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego na cele mieszkaniowe, co ułatwi i znacząco skróci proces podziału geodezyjnego, budowę dróg wewnętrznych, uzbrojenie osady w media, a w przyszłości proces uzyskania pozwolenia na budowę domów całorocznych.

Ostoja w sercu parku krajobrazowego

“Wyjątkowa lokalizacja, piękna przyroda, uzdrowiskowe cechy regionu, zabytkowy i historyczny charakter gminy, a także świetnie przygotowany projekt osady to w mojej ocenie najważniejsze zalety inwestycyjne Osady Pokój” - uważa Karol Bocheński - CEO Buylando, pierwszej w Polsce platformy marketplace dla nieruchomości gruntowych.

Okolica daje wiele możliwości aktywnego spędzania czasu i dbania o zdrowie, a powiększająca się stale infrastruktura ścieżek rowerowych, stadnina koni czy piękne stawy tylko tę perspektywę poszerzają. Jednak istotna jest też bliskość szkół, sklepów, restauracji i punktów usługowych znajdujących się w miejscowości Pokój. Od 5 kwietnia działki inwestycyjne znajdują się w fazie oferty skierowanej do inwestorów indywidualnych współpracujących z Ostoya Capital i Prosper Capital Advisors od wielu lat. Kampania publiczna rozpocznie się 1 maja, natomiast od dziś (22 kwietnia) można zapisywać się na listę rezerwacyjną. Warto to zrobić, ponieważ przeszło połowa gruntów już znalazła swoich docelowych właścicieli.

„Oficjalna data premiery projektu nie jest przypadkowa - to właśnie 22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi” - mówi Szymon Matuszyński - PR manager, Ostoya Capital.

„Wybierając właśnie ten moment na zaprezentowanie Osady Pokój chcieliśmy podkreślić misję naszej działalności, którą jest tworzenie zupełnie nowej przestrzeni do życia i czerpanie energii z natury. Osada położona przy Stobrawskim Parku

Krajobrazowym jest jej najlepszym odzwierciedleniem” - dodaje Bartosz Mazurek. CEO Ostoya Capital.

Przywrócenie świetności uzdrowiskowej osadzie senioralnej

Działki zlokalizowane są przy trasie wojewódzkiej Opole-Namysłów w niewielkiej odległości od większych miast - 30 km od Opola i Namysłowa. Bliżej jest natomiast do Kluczborka (12 km), 75 km dzieli Osadę Pokój od Wrocławia.

Warto podkreślić, że gmina Pokój, będąca częścią Borów Stobrawskich, poza czystym powietrzem posiada także bogate źródła wód leczniczych oraz bogatą historię i zabytkowość regionu.

Plan miejscowy (MPZP) oraz mapa osady zaprojektowana została pierwotnie przez architektów w 2001 roku. Miała być osadą premium dla przyjeżdżających przede wszystkim z Niemiec seniorów leczących się w pobliskim ośrodku rehabilitacyjnym, który specjalizował się w chorobach reumatologicznych.

Ostoya Capital dotarła do historycznych planów i podjęła decyzję o przywróceniu świetności tego projektu, jednocześnie dostosowując go do współczesnych realiów i potrzeb. Projekt zakłada wydzielenie geodezyjne 122 działek budowlanych oraz uzbrojenie ich celem gotowości do zabudowy całorocznej lub pod tzw. second home. W ten sposób przygotowuje unikatowy produkt inwestycyjny dla swoich klientów, zachowując jego historyczny, przyrodniczy i przede wszystkim uzdrowiskowy charakter.

Charakter regionu - dodana wartość inwestycji

Ekonomiczna wartość projektu skupia się wokół czterech kluczowych czynników związanych przede wszystkim z lokalizacją Osady Pokój. Należą do nich:
 

 • wartość krajobrazowa - położenie Osady w Borach Stobrawskich, w sąsiedztwie stawów i wydm pozwala wykorzystać turystyczny i rekreacyjny potencjał regionu,
 • wartość uzdrowiskowa - na wypoczynkowo-zdrowotne walory okolic Pokoju składają się uzdrowiskowa woda źródlana, a także czyste powietrze w sosnowych borach, które pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie,
 • wartość historyczna - pierwsze wzmianki o wsi Pokój datują się na 1747 rok, a sama mieścina w I połowie XIX stulecia uchodziła za istotny ośrodek kulturalny,
 • wartość zabytkowa - niemal w każdej wsi Stobrawskiego Parku Krajobrazowego spotkać można zabytki związane z rzeźbą, architekturą i techniką, a charakterystyczny Posąg Śpiącego Lwa upamiętnia założyciela Pokoju, Carla Christiana Erdmanna.


Warto dodać, że dla czynników lokalizacyjnych równie istotna jest koncepcja architektoniczna osady uwzględniająca części wspólne (prywatne rozlewisko i tereny zielone) oraz przede wszystkim otulina Parku Krajobrazowego, która nie pozwala na dalszą rozbudowę.

Antyinflacyjny charakter inwestycji

Powyższe atuty sprawiają, że szczególnie w odniesieniu do wyzwań, które niesie za sobą dynamicznie zmieniające się otoczenie makroekonomiczne, działki w Osadzie Pokój stają się doskonałą inwestycją antyinflacyjną.

„Pandemia Covid-19, napaść Rosji na Ukrainę, kryzys na rynku energii i surowców, a za chwilę również żywności, ryzyko stagflacji czy nawet recesji to czynniki, których negatywne konsekwencje odczuwają również gospodarstwa domowe przede wszystkim w postaci pędzącej inflacji, stanowiąc również bardzo duże wyzwanie również dla inwestorów” - analizuje Bartosz Mazurek, CEO Ostoya Capital.

„Dlatego tym bardziej warto wziąć pod uwagę inwestycję w nieruchomości gruntowe, które historycznie zawsze doskonale chroniły kapitał przed tym zjawiskiem” - dodaje prezes spółki land deweloperskiej.

Atrakcyjna i zróżnicowana oferta dla każdego

W ofercie skierowanej do inwestorów znalazły się trzy rodzaje działek: Prestige, Premium oraz Standard różniące się umiejscowieniem w osadzie, a tym samym ceną. Działki Prestige posiadają linię brzegową rozlewiska lub graniczą z Parkiem Krajobrazowym. Działki Premium znajdują się w głębi osady i posiadają ekspozycję południową. Działki Standard to działki z ekspozycją północną lub południową znajdujące się na froncie osady.


Radosław Zaręba, prezes zarządu spółki Prosper Capital Advisors, wyłącznego dystrybutora gruntów w osadzie: “Najważniejszym celem w procesie pracy nad koncepcją Osady Pokój było stworzenie szeroko dostępnej nieruchomości gruntowej - czyli atrakcyjnej inwestycji z niską kwotą wejścia. Dzięki temu inwestorzy dysponujący oszczędnościami na poziomie od 40.000 zł mogą nabyć odrębną nieruchomość chroniąc swój kapitał przed inflacją. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wzrost jej wartości jest perspektywa akceleracji gruntów, a także pierwsze zabudowania w osadzie. Może się to przełożyć na znaczący wzrost wartości wszystkich działek w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy” - dodaje Radosław Zaręba.


Akceleracja będzie polegała na uzbrojeniu działek, a także wykonaniu dróg wewnętrznych i wspólnych terenów zielonych zgodnych z mapą planu miejscowego. Koszty rozłożone zostaną na wszystkich 122 właścicieli działek, co przełoży się na optymalizację finansową całego procesu. Uzbrojone działki w zorganizowanej urbanistycznie Osadzie Pokój z prywatnym rozlewiskiem i terenami zielonymi za 24 miesięce mogą zostać wystawione na sprzedaż docelowym mieszkańcom chcącym się wybudować całorocznie lub w kulturze second home.

Wartość zaprojektowanych osad mieszkaniowych i wzrost znaczenia usług land development

Bartosz Mazurek, Ostoya Capital: “Mieszkalnictwo w zorganizowanych osadach zaprojektowanych przez architektów i wykonanych przez land developerów to nowość w zostającej nieco w tyle urbanistycznie Polsce. Na Zachodzie land development i architektoniczna koncepcja takiego zagospodarowania terenu rozwija się z powodzeniem od 30 lat. Mieszkanie w zorganizowanej osadzie jest przeciwieństwem wolno stojącej działki.

Chodzi także o tworzenie zorganizowanej społeczności sąsiedzkiej, która myśli, czuje i postrzega świat podobnie do innych, prowadząc podobny status społeczny czy zawodowy. W takiej społeczności lepiej się żyje. To zupełnie nowa idea, którą trzeba zrozumieć, aby dostrzec jej wartość długoterminową. Z tego powodu nie można porównywać również cen działek w Osadzie do cen działek pojedynczych znajdujących się w okolicy.
 

Bardzo duże zainteresowanie i dynamika sprzedaży Osady Pokój wśród naszych inwestorów pokazuje, że postawiliśmy na właściwy projekt, a inwestorzy doskonale zrozumieli ideę oraz misję Ostoya Capital”.

Oficjalna sprzedaż dostępna publicznie rozpocznie się 1 maja 2022 roku, ale już od 22 kwietnia można zapisywać się na listę rezerwacyjną. Ceny gruntów rozpoczynają się już od 49 zł/m2 brutto. Wyłącznym dystrybutorem działek jest spółka Prosper Capita Advisors należąca do Ostoya Capital, natomiast oferta będzie dostępna również za pośrednictwem platformy Buylando.pl - pierwszego w Polsce marketplace oferującego wyłącznie nieruchomości gruntowe. Harmonogram realizacji całego projektu zakłada uzbrojenie i zamknięcie robót budowlanych w maksymalnie 24 miesiące od momentu sprzedaży wszystkich działek.

O spółce Ostoya Capital:

Ostoya Capital to spółka z 14-letnim doświadczeniem w komercjalizacji projektów inwestycyjnych dotychczas na rynku kapitałowym. Posiada dostęp do kilku tysięcy aktywnych inwestorów oraz bazę danych osobowych ponad 40 000 potencjalnych inwestorów. Spółka debiutuje na rynku jako land developer projektem “Osada Pokój”. W planie ma realizację kolejnych projektów - zarówno enklaw podmiejskich, jak i atrakcyjnych turystycznie projektów deweloperskich w górach, nad morzem i jeziorami.

Źródło: Spółka

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost