DZIEŃ NA RYNKACH: Futures w USA spadają; rynki analizują decyzję Fedu
Kontrakty w USA idą w dół, a indeksy w Europie zwyżkują. Inwestorzy analizują decyzję Fed i wypowiedzi prezesa po ostatnim posiedzeniu Rezerwy Federalnej USA oraz najnowsze informacje z Ukrainy, gdzie Rosja prowadzi inwazję. Ceny ropy rosną, dolar umacnia się.
Kontrakty na S&P 500 spadają o 0,51 proc., na Dow Jones Industrial zniżkują o 0,39 proc., a na Nasdaq Comp. idą w dół o 0,64 proc.
Rosyjska inwazja wojskowa na terenach Ukrainy trwa już ponad dwa miesiące. W czwartek rano siły rosyjskie prowadziły bezustanny ciężki ostrzał i szturm na zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko, cytowany przez CNN. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że z Azowstalu w ciągu ostatniej operacji udało się ewakuować 344 cywilów.
W obwodzie ługańskim w ciągu doby znaleziono ciała pięciu osób, zabitych w rosyjskich ostrzałach, ale wiele domów wciąż płonie – powiadomił szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Rosjanie wzięli do niewoli strażaka-ratownika, który wcześniej służył w marynarce wojennej.
Akcje Twittera rosną o 2,5 proc. przed sesją po tym, jak Elon Musk podał szczegóły dotyczące 7,2 mld USD zobowiązań finansowych na swoją umowę kupna firmy. Zgłoszenie do SEC pokazuje, że współzałożyciel Oracle Larry Ellison i inwestor Ron Baron są wśród tych, którzy angażują się w zbieranie funduszy.
Etsy spada o 12 proc. przed sesją. Prognozy zysku na II kw. były niższe od oczekiwań.
Shopify idzie w dół o 14 proc. w handlu przedsesyjnym. Strata na akcję w I kw. wyniosła 20 centów wobec oczekiwanych 64 centów.
Akcje eBay spadają o 7,5 proc. przed sesją. Prognoza przychodów na II kw. była niższa od oczekiwań.
Booking Holdings rośnie o 10 proc. przed sesją. Wyniki za I kw. były lepsze od oczekiwań.
W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 932 punkty, czyli o 2,81 proc. i wyniósł 34.061,06 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 2,99 proc. i wyniósł 4.300,17 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 3,19 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.964,86 pkt. Dla Dow i S&P 500 była to najlepsza sesja od 2020 roku.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 25,85 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,61 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1,61 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 1,88 proc., a brytyjski FTSE 100 rośnie 1,58 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 1,18 proc.
Stellantis rośnie o 2 proc. po pozytywnych danych o przychodach spółki w I kw. 2022.
Airbus zwyżkuje o 7 proc. po publikacji swoich danych z I kw.
Trainline zyskuje 10 proc. po publikacji pozytywnych rocznych danych finansowych, po trudnych dwóch poprzednich latach, co związane było z pandemią Covid-19.
Morgan Advanced Materials rośnie o 6,5 proc. po aktualizacji danych o tradingu w I kw.
Dolar umacnia się o 0,6 pkt. wobec koszyka walut do 103,18 pkt.
Eurodolar osłabia się o 0,42 proc. do 1,0566.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,44 proc. do 129,84.
Kurs funta zniżkuje o 1,69 proc. wobec dolara do 1,2409. To najmocniejszy dzienny spadek od marca 2020 r.
Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb do 2,94 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rośnie o 1 pb do 3,02 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 29 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 206 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 4 pb do 0,94 proc.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec są wyceniane po 109,34 USD za baryłkę, po wzroście o 1,4 proc., lipcowe futures na Brent idą w górę o 1,6 proc. do 111,88 USD/b.
NAPAŚĆ ROSJI NA UKRAINĘ
Armia rosyjska przeprowadziła w nocy atak rakietowy na dzielnice mieszkalne i centrum miasta Kramatorsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, raniąc 25 cywilów, sześciu z nich jest hospitalizowanych - informuje w czwartek "Ukrainska Prawda".
Wojska rosyjskie zmieniają taktykę w porównaniu z pierwszymi dniami wojny i działają dużo ostrożniej - oceniła w czwartek wojskowa administracja obwodu zaporoskiego w komunikacie opublikowanym za pośrednictwem serwisu Telegram. Wojsko Ukrainy podało, że odzyskało kontrolę nad kilkoma osadami otaczającymi Mikołajów i Chersoń na południu kraju.
W swoim mniemaniu Rosja przegrała już wojnę na Ukrainie, skoro nie osiągnęła żadnego z początkowych celów, jakie wyznaczyła sobie przed rozpoczęciem inwazji - przekazała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki w wypowiedzi dla Ukrinformu, cytowanej w czwartek przez agencję.
Z ostatniego sondażu Eurobarometr, którego rezultaty zostały opublikowane w czwartek, wynika, że 80 proc. mieszkańców UE popiera sankcje nałożone na Rosję po ataku na Ukrainę.
KOMENTARZE PO FEDZIE
Podczas posiedzenia 4 maja Fed podniósł główną stopę procentową w USA do przedziału 0,75-1,00 proc. Fed ogłosił rozpoczęcie redukcji sumy bilansowej do 47,5 mld USD miesięcznie od 1 czerwca i powtórzył, że dalsze podwyżki stóp proc. uznaje za właściwe. Fed podał, że po 3 miesiącach tempo redukcji sumy bilansowej wzrośnie do 95 mld USD miesięcznie.
"Jesteśmy na ścieżce, aby szybko przenieść naszą stopę procentową do bardziej normalnych poziomów, zakładając że warunki gospodarcze i finansowe będą ewoluować zgodnie z oczekiwaniami. W Komisji panuje ogólne przekonanie, że kolejne podwyżki o 50 pb powinny być przedmiotem dyskusji w ciągu następnych kilku spotkań” - powiedział prezes Fedu Jerome Powell na konferencji w środę po posiedzeniu.
"Podwyżka stóp proc. o 75 punktów bazowych to nie jest coś, co FOMC obecnie rozważa” – dodał.
„Pomimo zaostrzenia warunków finansowych, które widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy, jasne jest, że Fed chciałby, aby były one jeszcze bardziej zaostrzone. Wyższe wyceny akcji są niezgodne z tym pragnieniem, więc o ile łańcuchy dostaw nie naprawią się szybko lub więcej pracowników nie zasili siły roboczej, wszelkie wzrosty akcji będą prawdopodobnie na wyrost, ponieważ komunikaty Fed znów staną się bardziej jastrzębie” - zauważył Zachary Hill, szef strategii portfelowej w Horizon Investments. (PAP Biznes)
kkr/ osz/
