DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street w piątek z dużymi wzrostami, ale cały tydzień na minusie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 maj 2022, 22:08

DZIEŃ NA RYNKACH: Wall Street w piątek z dużymi wzrostami, ale cały tydzień na minusie

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów, ale cały tydzień po raz kolejny przyniósł spadki. Inwestorzy wrócili do aktywów ryzykownych po pełnej zmienności sesji w czwartek, ale analitycy przestrzegają, że może to być krótkotrwały zryw kupujących.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,47 proc. i wyniósł 32.196,66 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 2,39 proc. i wyniósł 4.023,89 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł 3,82 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.805,00 pkt.

Pomimo mocnych wzrostów podczas piątkowej sesji, główne indeksy amerykańskiej giełdy zanotowały spadki w skali całego tygodnia. Dow zniżkował ponad 2 proc., co oznacza dla tego indeksu pierwszą od 2001 roku serię siedmiu spadkowych tygodni z rzędu.

W ciągu tygodnia S&P 500 stracił około 2,5 proc., co jest najdłuższą taką serią od 2011 roku. Nasdaq stracił w tym czasie około 3 proc.

Rynki uspokoił w piątek nieco szef Fed Jerome Powell, który w wywiadzie radiowym Marketplace potwierdził, że Fed prawdopodobnie podniesie stopy procentowe o pół punktu procentowego na każdym z kolejnych dwóch posiedzeń, chociaż pozostawił możliwość, że Rezerwa zrobi więcej, jeśli zajdzie taka potrzeba, aby kontrolować wysoką inflację.

Część analityków sugeruje jednak ostrożność, gdyż w czasie trendu spadkowego zdarzają się mocne odbicia, ale są one z reguły krótkotrwałe.

"Tak jak drzewa nie rosną do nieba, tak ceny akcji nie spadają wiecznie. Nawet podczas korekty czy w rynku niedźwiedzia, mają tendecję do całkiem solidnych wzrostów. Początek tego mogliśmy dzisiaj zobaczyć" - powiedział Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny z CFRA.

"Moim zdaniem jest to rynek, który handluje emocjami, a nie racjonalną logiką. Przez ostatnie dni od rana mamy wzrosty, a potem jest zmienność” – dodał Jim Lebenthal, analityk z Cerity Partners.

W opinii Kathy Entwistle, dyrektorki w Morgan Stanley Private Wealth Management, rynki przeżywają jednak trudny okres.

"Przyjęliśmy założenie cierpliwego wyczekiwania, by zobaczyć jak sytuacja na rynkach się rozwinie. Na horyzoncie widzimy wiele zmienności” - powiedziała Entwistle.

Rosyjska inwazja wojskowa na terenach Ukrainy trwa już ponad dwa i pół miesiąca. Rosyjskie wojska nieustannie ostrzeliwują miejscowości w obwodzie ługańskim i donieckim Ukrainy, a w okupowanym obwodzie chersońskim płonie półtora tysiąca hektarów lasu - wynika z zestawienia sytuacji w regionach przygotowanego przez portal Ukrainska Prawda na podstawie danych władz obwodowych z ostatniej doby.

Trzy osoby zginęły na skutek uderzenia pocisku w budynek przemysłowy w obwodzie charkowskim - poinformowała w piątek Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

Akcje Twittera spadły o 9 proc. po tym, jak prezes Tesli Elon Musk podał, że przejęcie Twittera zostaje "tymczasowo wstrzymane" w oczekiwaniu na informacje nt. liczby fałszywych kont. Musk dodał później, że nadal jest zainteresowany przejęciem Twittera.

Akcje Robinhood Markets rosły o 22 proc. po tym, jak Sam Bankman-Fried – który założył giełdę kryptowalut FTX – ujawnił, że ma 7,6 proc. udziałów w firmie.

Affirm Holdings zwyżkował o 21 proc. po tym, jak strata na akcję wyniosła 19 centów wobec oczekiwanej straty 51 centów.

Duolingo rósł o 35 proc. Spółka odnotowała mniejszą stratę kwartalną i lepsze od oczekiwanych przychody.

Figs spadł o 25 proc. po tym, jak spółka wydała słabsze niż oczekiwano prognozy na cały rok.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 6 pb do 2,91 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rośnie o 4 pb do 3,05 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 30 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 193 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na czerwiec są wyceniane po 109,54 USD za baryłkę, po wzroście o 3,2 proc., lipcowe futures na Brent idą w górę o 2,94 proc. do 110,63 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ pr/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości