Skrót wiadomości, piątek, 13 maja, 18.05 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
13 maj 2022, 18:13

Skrót wiadomości, piątek, 13 maja, 18.05

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIAD PAP BIZNES

Bumech, właściciel kopalni Silesia, korzysta z wysokich cen węgla. Ocenia, że w tym roku przychody kopalni mogą wzrosnąć dwukrotnie, do ponad 800 mln zł - poinformował PAP Biznes Andrzej Buczak, prezes Bumechu. Nie wykluczył, że spółka mogłaby wypłacić dywidendę za 2022 rok.

KGHM monitoruje rynki zagraniczne pod kątem przejęć nowych złóż, szuka projektów greenfield w obszarach bliskich logistycznie - poinformował PAP Biznes prezes Marcin Chludziński.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2,0 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny.

Wzrost cen w zakresie żywności w kwietniu o 4,4 proc. podbił wskaźnik inflacji o 1,05 pkt. proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Zwyżkująca inflacja bazowa oznacza, że charakter wzrostu cen jest popytowy, na co wpływa wysoki wzrost gospodarczy, "ciasny" rynek pracy i ekspansywna polityka fiskalna - uważają ekonomiści. Część ekspertów widzi rosnące ryzyko nakręcania pętli inflacyjnej. Szczyt inflacji, spodziewany w połowie roku, może ich zdaniem sięgnąć 14-15 proc.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w kwietniu wzrósł o 2,0 pkt. do 98 pkt. - wynika z badań Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Deficyt w obrotach bieżących w marcu 2022 r. wyniósł 2.972 mln euro wobec konsensusu 2.757,5 mln euro deficytu - podał Narodowy Bank Polski. Eksport wzrósł o 16,2 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 17,1 proc., a import zwiększył się o 34,3 proc. wobec mediany prognoz wskazującej na wzrost o 29,7 proc.

W wyniku sankcji udział eksportu do Rosji i na Białoruś spadł do najniższego poziomu co najmniej od 2000 r. - podał NBP.

Wartość sprzedaży dzieł sztuki i antyków w 2021 roku wzrosła o 41,3 proc. rdr do 591,2 mln zł - podał GUS.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w marcu o 17,4 proc. rdr, po wzroście o 17,5 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

132 tys. obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce na podstawie uproszonych procedur – podała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w marcu spadła o 1,8 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,5 proc., po korekcie z +0,7 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm spadnie o 2,0 proc.

BUDŻET, DŁUG

Zadłużenie w obligacjach po aukcji zamiany, według stanu na 16 maja, będzie wynosiło 774.059,988 mln zł - podał resort finansów na stronie internetowej.

GIEŁDA

Piątkowe, mocne wzrosty na warszawskim parkiecie są początkiem większego ruchu korekcyjnego, dla którego pierwszym celem mogą być okolice 1.850 pkt. dla WIG20 - powiedział PAP Biznes analityk BM PKO BP, Przemysław Smoliński. Zdaniem analityka, aby obraz rynku zmienił się na pozytywny, WIG20 musiałby pokonać ważne, średnioterminowe opory usytuowane w okolicach 2.000 pkt.

WIG20 zakończył piątkową sesję wzrostem o 4,38 proc. do 1.765,63 pkt., WIG zwyżkował o 3,9 proc. do 55.143,54 pkt., a sWIG80 poszedł w górę o 1,86 proc. do 17.667,58 pkt. Na poziomie 4.233 pkt. zamknął natomiast piątkowe notowania mWIG40, co oznaczało wzrost o 3,67 proc.

SPÓŁKI

KGHM złożył z TotalEnergies kilka wniosków o pozwolenie lokalizacyjne na farmy morskie na Bałtyku - poinformował wiceprezes KGHM Andrzej Kensbok.

KGHM Polska Miedź może nie zrealizować w tym roku pewnego zakresu rzeczowego CAPEX-u, choć kwotowo wydatki mogą być zgodne z budżetem - poinformował wiceprezes KGHM Andrzej Kensbok.

PKP Cargo szacuje, że odnotowało w I kwartale 2022 roku 47,6 mln zł skonsolidowanej straty netto i 1.166,3 mln zł przychodów z tytułu umów z klientami - podała spółka w komunikacie.

Grupa AmRest podtrzymuje założenia, że w 2022 roku jej przychody mogą wzrosnąć o ponad 10 proc. - powiedział członek zarządu Eduardo Zamarripa podczas telekonferencji dla inwestorów.

Skorygowana EBITDA przejętych niedawno przez Allegro spółek Mall Group i WE|DO CZ w roku obrotowym zakończonym 31 marca 2022 roku była ujemna i wyniosła 96 mln zł - poinformowało Allegro w komunikacie.

Zortrax zwiększył w I kw. 2022 r. przychody o 48 proc., do 17,6 mln zł, znormalizowana EBITDA wyniosła 2,7 mln zł (wobec 0,7 mln zł kwartał wcześniej) - poinformował producent drukarek 3D w komunikacie. Wzrost przychodów spółka tłumaczy koncentracją na rynkach o dużym potencjale: edukacyjnym i kosmicznym.

PKO BP i Bank Pekao przygotowały nową ofertę depozytową, z wyższym oprocentowaniem - poinformowały w piątek banki.

Aplisens zakłada, że w związku ze spodziewanym spadkiem przychodów z rynków WNP w całym 2022 r. może nie utrzymać dynamiki wzrostu sprzedaży z pierwszego kwartału. Pozytywnie w perspektywie drugiego kwartału prezentuje się obraz rynków UE oraz segmentu "Rynki pozostałe" - ocenili przedstawiciele zarządu podczas piątkowej wideokonferencji.

Zarząd Cognor Holding rekomenduje, by z zysku osiągniętego w 2021 roku na dywidendę przeznaczyć 25,7 mln zł, do daje 0,15 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych rekomenduje, by z zysku netto za 2021 rok przeznaczyć 115 mln zł na dywidendę, co dałoby wypłatę w wysokości 2,74 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Zarząd Inkaso WEC rekomenduje wypłatę 0,03 zł dywidendy na akcję, czyli łącznie 296,5 tys. zł - podała spółka.

Zarząd Instalu Kraków rekomenduje, by z zysku netto za 2021 rok przeznaczyć na dywidendę prawie 7,3 mln zł, co daje 1 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Introl chce przeznaczyć z zysku netto za 2021 rok kwotę 6,2 mln zł na dywidendę, co daje 0,24 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Artur Klimczak zrezygnował z funkcji prezesa Getin Noble Banku - poinformował bank w komunikacie. Rezygnacja została uzasadniona stanem jego zdrowia.

Przychody T-Mobile Polska w pierwszym kwartale 2022 roku wzrosły o 2 proc. rok do roku, do 1,58 mld zł, a wynik EBITDA po kosztach leasingu (EBITDAaL) zwiększył się o 4,9 proc. do 452 mln zł - podała spółka w komunikacie prasowym.

Zarząd Atende nie będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu wypłaty dywidendy w 2022 roku z kapitału zapasowego - poinformowała informatyczna spółka w komunikacie.

Przejęcie Twittera zostaje czasowo wstrzymane w oczekiwaniu na informacje nt. ilości fałszywych kont – podał prezes Tesli Elon Musk. Po tej informacji akcje Twittera idą w dół o 16 proc. przed sesją.

WALUTY

Pomimo umacniającego się dolara złoty jest stabilny, a w perspektywie tygodnia kurs EUR/PLN może testować dolny zakres strefy wsparcia rozciągający się między 4,67 a 4,63 - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Jego zdaniem, rentowności krajowego długu utrzymają trend wzrostowy ze względu na uporczywość inflacji i perspektywę dalszych podwyżek stóp.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0385 USD i 133,91 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

W kwietniu 2022 roku saldo wpłat i wypłat funduszy inwestycyjnych wyniosło -2,2 mld zł, w porównaniu do -8,8 mld zł w marcu - wynika z szacunków serwisu Analizy pl. To był już siódmy z rzędu miesiąc z przewagą umorzeń nad wpłatami. Licząc od początku roku bilans sprzedaży wyniósł -15,6 mld zł.

BANKI

Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-marzec 2022 roku wyniósł 6,2 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 139 proc. - poinformował Narodowy Bank Polski. W samym marcu 2022 r. zysk netto wyniósł 2,1 mld zł, czyli wzrósł 312 proc. rdr.

NIERUCHOMOŚCI

NBP odnotował wzrost cen transakcyjnych w I kwartale 2022 r. na rynku pierwotnym na siedmiu największych rynkach nieruchomości o 16,77 proc. rdr - podał NBP.

Sprzedaż mieszkań w tym roku spadnie o 20-30 proc., a liczba nowo rozpoczętych inwestycji spadnie do 125 tys. - ocenia Polski Związek Firm Deweloperskich.

TOWARY, PALIWA

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie niewiele się zmieniają na koniec burzliwego tygodnia dla wielu aktywów na globalnych rynkach. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest po 9.086,00 USD za tonę, po zamknięciu sesji w czwartek na najniższym poziomie od X 2021 r. - informują maklerzy.

Ropa naftowa w USA drożeje w ostatnim dniu handlu w tym tygodniu, który zaliczyć można do kolejnego burzliwego okresu dla cen surowca. Inwestorzy rozważają perspektywę zakazu importu ropy z Rosji przez kraje Unii Europejskiej i niepewność co do dalszego przebiegu epidemii Covid-19 w Chinach - informują maklerzy.

W najbliższym czasie można oczekiwać dalszych wzrostów cen paliw na stacjach benzynowych - wynika z raportu analityków e-petrol.

WYDARZENIA Z KRAJU

W najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO; w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych ws. KPO. Polska i KE doszły do porozumienia ws. "kamieni milowych" - poinformował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

Wokół Krajowej Rady Sądownictwa nie ma sporu z Komisją Europejską - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller. Wcześniej poinformował, że doszło do porozumienia zespołów negocjacyjnych ze strony Polski i Komisji Europejskiej ws. KPO.

Jesteśmy bardzo blisko zawarcia porozumienia z PiS, jeśli chodzi o przyszły kształt ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział w piątek szef MS, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Niezależnie od tego, kiedy odbędą się wybory parlamentarne, Polska 2050 będzie do nich przygotowana - zadeklarował w piątek lider ugrupowania Szymon Hołownia. Jego zdaniem, najbardziej prawdopodobne są przyspieszone wybory w tym roku. Zapowiedział też program edukacyjny dla szkół.

Gdyby wybory odbyły się w maju, w parlamencie znalazłyby się: PiS - z poparciem 36 proc. badanych, KO z 19 proc. poparciem i Polska 2050, na którą oddałoby głos 9 proc. Progu wyborczego nie przekroczyłyby: Lewica - 4 proc., Konfederacja - 3 proc. i PSL-KP - 2 proc. poparcia.

Rośnie zagrożenie wystąpienia suszy - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Rozpoczyna się nowa, długotrwała faza wojny na Ukrainie po szeregu niepowodzeń wojsk rosyjskich i powstrzymywaniu ich przez siły ukraińskie m.in. w Mariupolu i na wschodzie – oznajmił w piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na Facebooku.

Ukraińskie siły zbrojne zapobiegły przeprawieniu się rosyjskich żołnierzy przez rzekę Doniec w Donbasie na wschodzie kraju. W czasie próby przeprawy, do której doszło na zachód od Siewierodoniecka, Rosjanie stracili znaczną ilość sprzętu, w tym most pontonowy - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Później kanclerz poinformował na Twitterze, że podczas "długiej rozmowy" zwrócił Putinowi uwagę, że "na Ukrainie musi jak najszybciej dojść do zawieszenia broni".

Kwestia wprowadzenia embarga UE na rosyjską ropę zostanie poruszona w poniedziałek na spotkaniu szefów MSZ państw Unii Europejskiej - przekazało w piątek dziennikarzom w Brukseli wysokie rangą źródło unijne. „Nie potrafię powiedzieć, czy znajdziemy kompromis” – dodała ta osoba.

W ogłoszonym w tym tygodniu przez rząd Japonii nowym pakiecie sankcji przeciwko Rosji znalazł się m.in. zakaz eksportu zaawansowanych technologii, takich jak drukarki 3D i komputery kwantowe – podała publiczna japońska stacja NHK.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w piątek kolejne sankcje przeciwko Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Retorsje - w postaci m.in. zamrożenia aktywów i zakazu podróży - uderzają w 12 osób z najbliższego otoczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w tym w jego byłą żonę i krewnych.

Turcja nie jest za członkostwem Finlandii i Szwecji w strukturach sojuszu wojskowego NATO – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Ardogan w Stambule.

Rząd Mołdawii przekazał władzom unijnym kwestionariusz z odpowiedziami dotyczącymi kandydatury tego kraju do UE - poinformował w piątek kiszyniowski dziennik internetowy Stiri.

Chiński urząd imigracyjny ogłosił, że “niekonieczne wyjazdy” Chińczyków za granicę będą “ściśle ograniczane” – przekazały w piątek media. Komentatorzy zwracają uwagę, że z powodu surowych restrykcji covidowych w kraju wielu Chińczyków zaczęło myśleć o emigracji.(PAP Biznes)

gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości