IMC zakończyła „wojenny” siew zbóż jarych w optymalnym terminie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
17 maj 2022, 15:06

IMC zakończyła „wojenny” siew zbóż jarych w optymalnym terminie

15 maja grupa rolnicza IMC działająca na Ukrainie, zakończyła najcięższą kampanię siewną w całej swojej 15 letniej historii działalności. Pomimo trwającej wojny spółce udało się przeprowadzić siew zbóż w ciągu 3 tygodni.

W sumie zasiano słonecznik na powierzchni 19,2 tys. ha oraz kukurydzę na areale 50,2 tys. ha. Łącznie z uprawami ozimymi w tym sezonie spółka obsiała 73% banku ziemi. Reszta areału, położona na terenach gdzie toczyły się walki, musi być rozminowana. Władze spółki planują przywrócenie ich do użytkowania już przy jesiennym siewie pszenicy ozimej.

- Jeszcze na początku marca nie byliśmy przekonani, że będziemy mogli przystąpić do siewu choćby w jednym z naszych klastrów. Wówczas część obwodu czernihowskiego oraz sumskiego była okupowana, a wojska rosyjskie były rozlokowane w odległości kilkudziesięciu kilometrów od naszych gospodarstw w połtawskim obwodzie. Jednak, udane działania naszych sprawnych Sił Zbrojnych Ukrainy doprowadziły do deokupacji wskazanych regionów. Jednocześnie dały nam możliwość, co prawda z opóźnieniem spowodowanym również warunkami pogodowymi, przystąpić do siewu zbóż jarych i co więcej zakończyć ten proces w optymalnych terminach. Stało się to możliwe dzięki pełnej poświęceniu pracy całego zespołu produkcyjnego IMC – podkreśla Oleksandr Wierżichowskij, Dyrektor Operacyjny IMC.

Dodaje, że siew na powierzchni 32 tys. ha w czernihowskim obwodzie nie mógł być zrealizowany. – Te tereny były bezpośrednią areną działań bojowych oraz leżą bezpośrednio przy głównych szlakach przemieszczania się wrogich wojsk. W konsekwencji te tereny najpierw trzeba zbadać pod kątem obecności materiałów wybuchowych i odłamków pocisków, a dopiero potem dać zielone światło na przeprowadzenie prac polowych. Bezpieczeństwo pracowników to nasz podstawowy priorytet. Obecnie zbadaniem i rozminowaniem tych pól aktywnie zajmują się odpowiedni specjaliści i jesienią planujemy je przywrócić do użytkowania – wyjaśnia Oleksandr Wierżichowskij.

O IMC:

IMC jest zintegrowaną grupą rolniczą działającą na terenie Ukrainie. Jej główne kierunki działalności to: produkcja płodów rolnych (kukurydza, pszenica, słonecznik), magazynowanie płodów rolnych oraz produkcja mleka.

IMC dysponuje bankiem ziemi o powierzchni 120 tys. ha w regionie Połtawy, Czernichowa i Sumy. Spółka została założona w 2007 r. W 2020 r. IMC wypracowała zysk netto o wartości 31,7 mln USD i EBITDA na poziomie 71,8 mln USD.

IMC jest jedną z 10 największych firm rolniczych Ukrainy. W maju 2011 r. spółka przeprowadziła ofertę publiczną akcji i zadebiutowała na GPW.

Źródło: Spółka, #IMC

Zobacz także: IMC SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości