Skrót wiadomości, czwartek 19 maja | StrefaInwestorow.pl

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Wiadomości
20 maj 2022, 06:03

Skrót wiadomości, czwartek 19 maja

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY PAP BIZNES

PKO BP utrzymuje silną pozycję kapitałową i płynnościową, co stwarza solidne podstawy do dalszego finansowania rozwoju gospodarki - poinformowała PAP Biznes prezes PKO BP Iwona Duda.

PZU liczy, że w najbliższym czasie utrzyma rentowność ubezpieczeń komunikacyjnych na obecnym poziomie, a pod koniec roku możliwa jest jej poprawa - poinformował PAP Biznes członek zarządu PZU Tomasz Kulik.

Zarząd PZU przedstawi swoją rekomendację w sprawie podziału zysku do końca maja, maksymalny poziom dywidendy na akcję wynieść może 2,27 zł - poinformował PAP Biznes członek zarządu PZU Tomasz Kulik.

IMC stopniowo wznawia eksport i spodziewa się, że do końca maja wyeksportuje do krajów Unii Europejskiej blisko 30 tys. ton kukurydzy. Z uwagi na blokadę ukraińskich portów grupa szuka alternatywnych rynków zbytu - poinformował PAP Biznes prezes Alex Lissitsa. IMC spodziewa się dość dobrego urodzaju ozimej pszenicy.

Ambra spodziewa się dodatniej dynamiki przychodów zarówno w czwartym kwartale, jak i w całym roku obrotowym 2021/22, jednak będzie ona niższa niż odnotowana w ubiegłym roku – ocenił w rozmowie z PAP Biznes wiceprezes Piotr Kaźmierczak. Grupa wprowadza w tym roku podwyżki cen swoich produktów i szacuje, że rynek wina w Polsce w 2022 r. czeka wzrost, ale wolniejszy niż w ostatnich latach.

WYNIKI SPÓŁEK W I KWARTALE

Zysk netto przypisany właścicielom jednostki dominującej grupy PZU w pierwszym kwartale 2022 roku spadł do 758 mln zł z 880 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Zysk okazał się 11 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 683 mln zł.

Zysk netto grupy PKO BP w pierwszym kwartale 2022 roku wzrósł do 1,42 mld zł i okazał się proc. 5 proc. powyżej oczekiwań rynku. PKO BP pokazał silne przychody, a wyniki banku przebiły rynkowe oczekiwania pomimo zawiązania dodatkowych odpisów związanych z wojną w Ukrainie - uważają analitycy.

Grupa kapitałowa PGNiG miała w pierwszym kwartale 2022 roku 47,4 mld zł przychodów, 9,6 mld zł EBITDA, 8 mld zł zysku operacyjnego oraz 4,09 mld zł zysku netto - poinformowała spółka w komunikacie. Wyniki są zgodne z wcześniejszymi szacunkami podanymi przez spółkę.

Grupa JSW zanotowała w pierwszym kwartale wynik EBITDA na poziomie 2.635,6 mln zł, ok. 3 proc. powyżej oczekiwań rynkowych. Analitycy wskazują na bardzo mocny wynik CF operacyjnego. Zauważają, że w drugim kwartale warunki dla JSW są nawet bardziej korzystne.

GTC odnotowało w I kw. 2022 roku 14,9 mln euro zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 14,4 mln euro konsensusu. W ocenie analityków, na przebicie prognoz wpłynęły dodatnie rewaluacje związane z wyceną projektu Pillar. Dynamika wzrostu FFO w dalszej części roku powinna być jeszcze większa.

Neuca odnotowała w I kw. 2022 roku 59,7 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 49,9 mln zł przed rokiem - podała spółka w raporcie. Konsensus PAP Biznes zakładał, że zysk netto wyniesie 52,4 mln zł, a prognozy analityków znajdowały się w przedziale 51,1-54,2 mln zł.

Mirbud szacuje, że miał w I kw. 2022 roku 15 mln zł zysku netto, 42 mln zł zysku brutto ze sprzedaży i 502 mln zł przychodów - podała spółka w komunikacie.

Unimot szacuje, że skorygowana EBITDA grupy w pierwszym kwartale 2022 r. wyniosła 85,1 mln zł - podała spółka w komunikacie. Na początku kwietnia Unimot szacował skorygowaną EBITDA w pierwszym kwartale na co najmniej 80 mln zł.

Zysk netto j.d. Inter Cars w pierwszym kwartale 2022 roku wyniósł 115,8 mln zł, w porównaniu do 116,1 mln zł zysku przed rokiem - poinformowała spółka. Wynik jest o 23,6 proc. niższy od średniej prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes.

Grupa Atal odnotowała w I kw. 2022 roku 406,4 mln zł przychodów i 109 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej - podała spółka w raporcie. Konsensus PAP Biznes zakładał, że zysk netto wyniesie 69,8 mln zł, a przychody ukształtują się na poziomie 360,8 mln zł.

Grupa GPW szacuje skonsolidowane przychody w pierwszym kwartale 2022 r. na 110,2 mln zł, a zysk netto na 38 mln zł, co oznacza spadek rdr o odpowiednio 1,2 proc. i 2,2 proc. - poinformowała GPW w komunikacie prasowym. Konsensus PAP Biznes zakładał 35 mln zł zysku netto i 108 mln zł przychodów.

Apator miał w pierwszym kwartale 2022 r. 16,4 mln zł EBITDA, 237,1 mln zł przychodów oraz 3,8 mln zł straty netto - wynika z raportu kwartalnego. Wyniki są zgodne z wcześniejszymi szacunkami.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Koniunktura w handlu w Polsce w II kwartale 2021 r. pogorszyła się, ale przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w najbliższych 6 miesiącach są optymistyczne - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na III kwartał 2022 roku, po uwzględnieniu korekty sezonowej, wynosi +11 proc. - wynika z badania Manpower.

GPW Benchmark zaczyna publikację codzienną wskaźników referencyjnych stopy procentowej - podano w komunikacie na stronie GPW.

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu deficyt (sa) w marcu wyniósł 1,6 mld euro - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed w maju spadł do 2,6 pkt. z +17,6 pkt. miesiąc wcześniej - podał Fed z Philadelphii w czwartek w komunikacie.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board w kwietniu spadł o 0,3 proc. - podała Conference Board. Analitycy oczekiwali, że indeks wzrośnie o 0,3 proc.

BUDŻET, DŁUG

Nabywcami nowo wyemitowanych obligacji przez Ministerstwo Finansów, nominowanych w euro, były głównie fundusze inwestycyjne i banki - podał resort finansów w komunikacie.

GIEŁDA

Europejskie rynki akcji, w tym warszawska GPW, obroniły się przed dużymi spadkami w czwartek, po gwałtownej przecenie na Wall Street w środę. Zdaniem dyrektora departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities Sobiesława Kozłowskiego, WIG20 ma szansę na kontynuację zapoczątkowanego w zeszłym tygodniu odreagowania ostatnich spadków i dotarcie do poziomu 1 920 pkt.

WIG20 wyniósł na zamknięciu 1.776,40 pkt. W odniesieniu do poprzedniego zamknięcia indeks stracił 1,4 proc. Pozostałe główne indeksy GPW również straciły na wartości. WIG zniżkował o 1,3 proc. do 55.555,31 pkt., mWIG40 spadł o 1,5 proc. do 4.256,57 pkt., a sWIG80 poszedł w dół o 0,5 proc. do 17.840,16 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd LPP na podstawie dokonanego przeglądu ofert i rozmów z potencjalnymi nabywcami podjął decyzję o sprzedaży należącej do grupy zarejestrowanej w Rosji spółki RE Trading OOO konsorcjum chińskiemu - podało LPP w komunikacie. Konsekwencją zawartej transakcji będzie zakończenie działalności Grupy LPP na terytorium Rosji po 20 latach obecności na tym rynku.

PKO BP widzi możliwość dalszej poprawy wyników, ale dostrzega też szereg ryzyk geopolitycznych i regulacyjnych. Portfel kredytowy PKO BP zachowuje się dobrze i bank nie obserwuje realnych problemów u swoich klientów - poinformowali w czwartek przedstawiciele banku.

PKO BP nie widzi sygnałów pogarszania się jakości portfela kredytowego, bank nie obawia się obecnego poziomu stóp procentowych - poinformował wiceprezes banku Piotr Mazur.

W I kwartale 2022 roku udział w sprzedaży przez PKO BP kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową osiągnął poziom 38 proc., a w samym marcu udział ten wynosił 53 proc. - poinformował w czwartek bank.

PZU z optymizmem patrzy na możliwość realizacji strategii. Wskaźnik wypłacalności jest dobrym prognostykiem dla wypłaty dywidendy - poinformował członek zarządu PZU Tomasz Kulik. W drugim kwartale częstość szkód w ubezpieczeniach komunikacyjnych wraca coraz mocniej w kierunku poziomów sprzed pandemii, widoczne będą wzrosty cen - powiedział Kulik.

PGNiG chce w 2023 roku sprowadzić za pośrednictwem Baltic Pipe 4,5 mld metrów sześciennych gazu, a w kolejnych latach stopniowo zwiększać wykorzystanie tego gazociągu - poinformował wiceprezes PGNiG Robert Perkowski.

CD Projekt, w oparciu o rekomendację osób zarządzających produkcją tytułu, planuje wydanie gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na konsole najnowszej generacji w czwartym kwartale 2022 r. - podała spółka w komunikacie.

PGE Energia Odnawialna, spółka z grupy PGE, wybuduje na terenie powiatu zgorzeleckiego, w pobliżu kompleksu Turów, dwie jednomegawatowe farmy fotowoltaiczne PV Zawidów 1 i PV Zawidów 2. Instalacje powstaną do końca maja 2023 r., zostaną dofinansowane ze środków Unii Europejskiej - poinformowała PGE EO w komunikacie prasowym.

Ciech na razie jest w stanie przerzucać na klientów rosnące koszty surowców, zwłaszcza w segmencie sodowym - poinformował prezes spółki Dawid Jakubowicz. Ciech liczy na dalszy, dwucyfrowy wzrost segmentu agro.

Przychody Mangaty Holding mogą w 2022 roku sięgnąć 1 mld zł wobec 791 mln zł w 2021 roku – poinformował podczas telekonferencji prezes spółki Leszek Jurasz. Dodał, że tegoroczne inwestycje grupy zwiększą się do 60-85 mln zł z 54 mln zł w 2021 roku.

Neuca spodziewa się w kolejnych kwartałach 2022 roku 4-5 proc. dynamiki wzrostu rynku hurtu aptecznego - poinformował w czwartek prezes Piotr Sucharski. Neuca spodziewa się, że marża brutto na sprzedaży grupy dalej będzie rosła. Mimo rosnących kosztów, spółka nie zmienia wewnętrznych założeń finansowych na ten rok. Zarząd wierzy, że rosnąca marża brutto w istotny sposób zmityguje wzrost kosztów.

Mennica Polska podpisała z Alcatel Submarine Networks, częścią koncernu Nokia, kontrakt o wartości 91,5 mln USD na budowę podmorskiego światłowodu. To część planowanego systemu łączącego Europę z Bliskim Wschodem - podała Mennica w komunikacie prasowym. Kolejne umowy będą podpisywane wkrótce, a szacowany koszt całego projektu to 190 mln USD.

Medicalgorithmics zawarł umowę opcji nabycia wybranych aktywów Medi-Lynx przez podmiot obecny w branży medycznej w USA. Kupujący udzieli Medi-Lynx pożyczki do kwoty 2,5 mln USD - podał Medicalgorithmics w komunikacie.

Zarząd i rada nadzorcza GPW wyraziły zgodę na nabycie 65,03 proc. udziałów w Armenia Securities Exchange (AMX) - podała GPW w komunikatach. Całkowita cena akcji AMX nabywanych przez GPW wynosić będzie 826.297.550,00 AMD i będzie płatna w dwóch transzach.

DYWIDENDA

Zarząd PKN Orlen, z uwagi na toczące się procesy inwestycyjne w Grupie Orlen, postanowił zmienić propozycję daty dnia dywidendy z 10 sierpnia na 27 lipca 2022 r. - poinformowała spółka w komunikacie. Termin wypłaty dywidendy, czyli 3 października, oraz proponowana kwota pozostają bez zmian.

Zarząd Globe Trade Centre zamierza rekomendować walnemu zgromadzeniu, aby spółka wypłaciła w formie dywidendy za 2021 rok 0,28 zł na akcję - podało GTC w komunikacie.

Walne zgromadzenie Budimeksu podjęło uchwało ws. wypłaty pozostałej części dywidendy za 2021 r. w wysokości 23,47 zł na akcję - podała spółka w komunikacie. Biorąc pod uwagę wypłaconą w październiku zaliczkę w kwocie 14,9 zł, łączna dywidenda Budimeksu za 2021 r. wyniesie 38,37 zł na akcję.

Zarząd DGA proponuje, by spółka wypłaciła z zysku za 2021 rok dywidendę w wysokości 405,3 tys. zł, czyli 0,4 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Zarząd Amiki rekomenduje przeznaczenie na wypłatę dywidendy 26,7 mln zł z zysku wypracowanego w 2021 r., co daje 3,5 zł dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie.

Odlewnie Polskie wypłacą z zysku netto za 2021 rok 8,04 mln zł dywidendy, co daje wypłatę na poziomie 0,40 zł na jedną akcję - wynika z podjętych przez walne zgromadzenie uchwał.

Echo Investment ma wypłacić łącznie za 2021 rok 132,1 mln zł dywidendy, czyli 0,32 zł na akcję - podał deweloper projektach uchwał na Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Uwzględniając wypłaconą w grudniu zaliczkę na poczet dywidendy w kwocie 90,8 mln zł (0,22 zł na akcję), do podziału pozostałaby kwota 41,3 mln zł (0,10 zł na akcję).

WALUTY

W przełomie tygodnia kurs EUR/PLN może zejść poniżej 4,63 - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Na krajowym rynku długu ekonomista spodziewa się stabilizacji lub lekkich spadków rentowności.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0525 USD i 134,46 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

FUNDUSZE

Według stanu na 29 kwietnia wartość aktywów PPK wyniosła 8,6 mld zł, o 3,9 mln zł mniej mdm - poinformował PFR Portal PPK.

BUDOWNICTWO

W II kw. sytuacja w budownictwie poprawiła się, ale przewidywania są niekorzystne dla branży - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w planowanym terminie, nie przewidujemy jego zmiany - powiedział PAP wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Podkreślił, że przy zmieniającej się sytuacji rynkowej ochrona nabywców mieszkań jest tym bardziej potrzebna.

HANDEL

Wskaźnik odwiedzalności centrów handlowych w kwietniu 2022 roku był o 2,5 proc. wyższy niż w kwietniu 2019 r., przed pandemią - poinformowała w komunikacie prasowym Polska Rada Centrów Handlowych.

TOWARY, PALIWA

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie lekko rosną, ale pozostają blisko 7-miesięcznego minimum. Obawy o globalny wzrost gospodarczy osłabiają perspektywy światowego zapotrzebowania na metale przemysłowe. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,1 proc. - po 9.242,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Wypełnienie magazynów gazu wg. stanu na 18 maja wynosi 90 proc. - poinformował Gas Storage Polsand, spółka celowa PGNiG.

W czwartek po południu ropa naftowa Brent drożeje w Londynie o 1,37 proc. do 110,61 dol. za baryłkę. Rośnie także cena ropy naftowej WTI w Nowym Jorku - o 1,15 proc. do 108,27 dol. za baryłkę.

WYDARZENIA Z KRAJU

Reforma systemu dyscyplinarnego jest, likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN jest, a jeżeli chodzi o przywrócenie sędziów, to "dajemy procedurę, w której to się może odbywać" - mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller pytany o spełnienie przez Polskę warunków postawionych przez Komisji Europejskiej.

Ustawa o Sądzie Najwyższym, zakładająca likwidację Izby Dyscyplinarnej musi być podpisana przez prezydenta do końca czerwca - powiedział w czwartek w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że Sejm powinien się nią zająć na następnym plenarnym posiedzeniu.

Pieniądze z KPO na pewno przypłyną w ciągu kilku miesięcy, a niezależnie od tego już teraz ruszają pierwsze programy - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, który z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem odwiedził gospodarstwo rolne na Mazowszu.

Lekcja ukraińska pokazuje nam najwyraźniej, jak ważne dla naszego bezpieczeństwa jest to, że udało się Polskę zakorzenić w strukturach Zachodu; to jest kwestia "być albo nie być" Polski - powiedział w czwartek w Zielonej Górze szef PO Donald Tusk.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz skierował list do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z prośbą o podjęcie inicjatywy zmierzającej do odnowienia paktu senackiego z 2019 r. Mam nadzieję, że marszałek podejmie to wyzwanie i dojdzie do odnowienia tego paktu - podkreślił.

Polska przeznaczyła do tej pory na wsparcie militarne Ukrainy 7 mld zł. Nie ma drugiego kraju w UE, który wsparł Ukrainę militarnie tak jak Polska – mówił w czwartek we Wrocławiu szef KPRM Michał Dworczyk.

Posłowie KO złożyli w czwartek wniosek do wojewody o odwołanie małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak. Parlamentarzyści uważają, że jest ona „szkodliwym kuratorem” i „nie staje po stronie dzieci, a po stronie partii politycznej”. Nowak nie zgadza się z argumentami posłów KO i uważa, że chcą ją zniszczyć.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Państwa unijne i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących magazynowania gazu w Unii Europejskiej. Nowe regulacje to odpowiedź UE na agresję Rosji wobec Ukrainy i wynikające z tego zagrożenie, że w Europie może zabraknąć błękitnego paliwa.

Opowiadamy się za szybką decyzją w sprawie przyjęcia jednocześnie Szwecji i Finlandii - oznajmił w Kopenhadze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z premier Danii Mette Frederiksen.

Turcja "powie nie" wstąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO - powiedział w czwartek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, ponownie oskarżając te dwa kraje o wspieranie organizacji terrorystycznych.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w środę, że Stany Zjednoczone nie będą tolerować żadnej agresji wobec Finlandii i Szwecji przed ich akcesją do NATO - relacjonuje dziennik "The Hill" na swych stronach internetowych.

Szwecja i Finlandia to silne demokracje, które mają mocne poczucie tego, co jest moralnie właściwe; kraje te spełniają wszystkie kryteria członkostwa w NATO - oświadczył w czwartek prezydent USA Joe Biden na konferencji prasowej, zwołanej po spotkaniu z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto.

Amerykański Senat przyjął w czwartek zdecydowaną większością głosów ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą. Aby ustawa weszła w życie musi ją jeszcze podpisać prezydent Joe Biden.

Rosyjskie wojska dokonały korekty swoich celów i sposobu działania na Ukrainie; wobec problemów organizacyjnych i zaciętego ukraińskiego oporu najeźdźcy posyłają do walki mniej liczne formacje i atakują w relatywnie bezpieczniejszych miejscach - poinformował w nocy ze środy na czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na źródło w Pentagonie.

Nie zaakceptujemy żadnego zawieszenia broni, dopóki wszyscy rosyjscy żołnierze się nie wycofają - poinformował w czwartek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Zakręcając gaz Polsce i Bułgarii, Rosja pokazała, że nie jest wiarygodnym partnerem handlowym - oświadczyła w czwartek w Parlamencie Europejskim unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

Parlament Europejski w czwartkowym głosowaniu poparł propozycję Komisji Europejskiej, zawieszającą cła na cały ukraiński eksport do UE na rok, aby wesprzeć gospodarkę kraju zaatakowanego przez Rosję.

Rosyjskie linie lotnicze nie będą mogły sprzedać swoich niewykorzystywanych slotów na lotniskach w Wielkiej Brytanii - ogłosił w czwartek rząd tego kraju w ramach dalszych sankcji na rosyjski sektor lotniczy.

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski zaapelował o nałożenie sankcji na byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera za jego działalność na rzecz Rosji.

Władze regionu Gotlandia, szwedzkiej wyspy położonej strategicznie pośrodku Morza Bałtyckiego, przygotowują się na ewentualny atak ze strony Rosji w okresie rozpatrywania wniosku Szwecji o wstąpienie do NATO.

W Madrycie ogłoszono alert sanitarny z powodu wykrycia w tym regionie 7 wstępnie potwierdzonych oraz 22 podejrzanych przypadków zakażenia wirusem małpiej ospy – poinformowała Europa Press w czwartek. Madryckie służby sanitarne oczekują na dalsze wyniki badań laboratoryjnych, przeprowadzają dochodzenie epidemiologiczne oraz identyfikują możliwe kontakty chorych. (PAP Biznes)

gor/ mfm/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości