DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w USA zwyżkują; dolar osłabia się | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
23 maj 2022, 16:52

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w USA zwyżkują; dolar osłabia się

Indeksy w USA rosną, podobnie jak notowania na europejskich rynkach. Inwestorzy analizują perspektywy dla wzrostu PKB na świecie wobec zapowiedzi podwyżek stóp proc. w lipcu przez prezes EBC. Dolar osłabia się, a rentowności obligacji rosną.

Indeks S&P 500 rośnie o 1,16 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkuje o 1,44 proc., a na Nasdaq Comp. idzie w górę o 0,44 proc.

Rosyjska inwazja wojskowa na terenach Ukrainy trwa już trzy miesiące. Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy z niedzieli na poniedziałek miasto Korosteń w obwodzie żytomierskim, na zachód od Kijowa. Mikołajew na południu Ukrainy został ostrzelany z systemów rakietowych Smercz - podał portal Ukrańska Prawda.

Rosyjskie wojska prawdopodobnie starają się utworzyć nową linię frontu na północ od miasta Popasna w obwodzie ługańskim, aby okrążyć Siewierodonieck, czyli kluczowy cel ofensywy w Donbasie, na wschodzie Ukrainy - ocenili w najnowszym raporcie eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

Dostawca usług w chmurze VMWare rośnie o 19 proc. po tym, jak media podały, że producent chipów Broadcom prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia firmy. Broadcom spada o 4,5 proc.

JPMorgan rośnie o 5 proc. po tym, jak największy amerykański bank pod względem aktywów podniósł swoje perspektywy dotyczące dochodów odsetkowych netto. CEO banku Jamie Dimon powiedział, że "chmury burzowe" nad gospodarką USA mogą niedługo się rozwiać.

Electronic Arts idzie w górę o 1,5 proc. Puck News poinformował, że firma aktywnie poszukuje kupca lub partnera do fuzji. EA podobno prowadziła rozmowy między innymi z Waltem Disneyem, Apple i Amazonem.

"Rynki czekały na rajd od jakiegoś czasu. Nie oznacza to jednak, że zbliża się koniec spadków, które trwają od początku tego roku, ale mogłaby być to przerwa od trwałej wyprzedaży aktywów" - powiedział Paul Nolte, menedżer portfela w Kingsview Investment Management.

„Inwestorzy próbują zmierzyć się z tym, co się dzieje i zawsze próbują odgadnąć jaki będzie rezultat. Rynki nienawidzą niepewności i jest to okres, w którym nie mają jasnych wskazówek, co się stanie z tym przeciąganiem liny między inflacją a gospodarką” – powiedziała Susan Schmidt, analityczka z Aviva Investors.

W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,03 proc. i wyniósł 31.261,90 pkt. W tym tygodniu Dow stracił 2,9 proc. i jest to jego pierwsza 8-tygodniowa seria spadków od 1932 r.

S&P 500 spadł o ponad 20 proc. z rekordowego poziomu zamknięcia z 3 stycznia w trakcie sesji w piątek, spychając go na skraj potwierdzenia rynku niedźwiedzia. Indeks jest teraz o 18,7 proc. poniżej najwyższego poziomu w historii.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 30 pkt.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,69 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 0,9 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,47 proc., a brytyjski FTSE 100 rośnie 1,28 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,79 proc.

Rosną akcje spółek z branży energetycznej po zwyżce notowań ropy naftowej. Subindeks Stoxx Europe 600 Energy zyskuje 1,6 proc. Kurs TotalEnergies i BP rosną po 2,5 proc. Shell zyskuje 2 proc.

Siemens Gamesa zyskuje 6 proc. po tym, jak Siemens Energy złożył ofertę na nabycie pakietu akcji tego producenta turbin wiatrowych, których do tej pory nie posiadał.

Kingfisher zyskuje 2 proc. po aktualizacji danych o sprzedaży i buybacku.

KBC Ancora zwyżkuje o 7 proc. Belgijski bank rozpocznie buyback akcji za 53 mln USD 10 czerwca, aby zmniejszyć liczbę pozostających w obrocie akcji uprawiających do dywidendy.

Dolar spada o 0,9 pkt. wobec koszyka walut do 102,22 pkt.

Eurodolar umacnia się o 1 proc. do 1,0666.

Kwotowanie USD/JPY obniża się o 0,26 proc. do 127,56.

Kurs funta zwyżkuje o 0,69 proc. wobec dolara do 1,2569.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 3 pb do 2,81 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rośnie o 3 pb do 3,01 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 21 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 178 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów rośnie o 3 pb do 0,97 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 109,69 USD za baryłkę, po spadku o 0,5 proc., lipcowe futures na Brent idą w dół o 0,25 proc. do 112,26 USD/b.

NAPAŚĆ ROSJI NA UKRAINĘ

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck ostrzegł Węgry przed dalszą blokadą embarga na ropę z Rosji i wezwał ten kraj do współpracy w tej sprawie. Niektóre państwa uniemożliwiają solidarność w Unii Europejskiej - powiedział polityk w poniedziałek na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Intensywność działań bojowych spadła na niektórych kierunkach na wschodzie Ukrainy - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opisującym sytuację na froncie według stanu na poniedziałek rano. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział wczoraj wieczorem, że na wschodnim froncie wojny codziennie ginie od 50 do 100 Ukraińców.

Pięć osób zginęło, a 11 zostało rannych w niedzielę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku ostrzałów rosyjskich - poinformował szef władz regionu Pawło Kyryłenko w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

Nie powinno być żadnego handlu z Rosją, trzeba wprowadzić całkowite embargo na import rosyjskiej ropy i objąć sankcjami wszystkie banki. Niezbędne jest stworzenie globalnego precedensu, który zniechęci przyszłych agresorów do użycia siły - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Już w lipcu świat ostro odczuje kryzys żywnościowy, spowodowany zbrojną agresją Rosji przeciwko Ukrainie - alarmuje ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski, cytowany w poniedziałek przez agencję Ukrinform.

"Nie wywieźliśmy jeszcze 5 mln ton pszenicy, które planowaliśmy wywieźć. Chcieliśmy wywieźć co najmniej 10-15 mln ton pszenicy z tych zbiorów. Na następny rok nie zdołamy zasiać w takiej skali, w jakiej chcieliśmy. Odczują to wszystkie rynki" - powiedział minister.

Otrzymaliśmy już 44 tys. zgłoszeń dotyczących rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, w które było zamieszanych 87 tys. żołnierzy wroga - oświadczyła w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

STOPY PROC. W STREFIE EURO

Europejski Bank Centralny wskazał, że może zacząć podnosić stopy procentowe w lipcu, gdy zakończy program skupu obligacji. Według prezes EBC Christine Lagarde, stopy proc. mogą wzrosnąć do końca III kw. o 50 pb.

„Spodziewamy się, że zakupy netto w ramach programu APP zakończą się bardzo wcześnie w trzecim kwartale. To pozwoliłoby nam na podwyżkę stóp proc. na posiedzeniu w lipcu, zgodnie z naszymi prognozami. W oparciu o obecną perspektywę, prawdopodobnie będziemy w stanie wyjść z ujemnych stóp procentowych do końca trzeciego kwartału” – podała w poniedziałek we wpisie na blogu prezes EBC.

„Zakończenie programu skupu aktywów wskazuje, że podwyżka o 50 pb to będzie minimum do września, a nie wykluczyłbym nawet rozpoczęcia podwyżek w czerwcu czy wzrostu stóp proc. o 50 pb w lipcu. Wraz z atrakcyjnymi wycenami na giełdach, pomoże to wesprzeć euro. Fed nadal zdecydowanie kieruje oczekiwaniami w polityce monetarnej, więc powrót eurodolara do bardziej adekwatnych wycen zajmie trochę czasu. Musimy pamiętać, że w Europie ryzyka dla wzrostu PKB pozostają silniejsze” – powiedział Geoffrey Yu, starszy strateg walutowy w Bank of New York Mellon. (PAP Biznes)

kkr/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości