Skrót wiadomości - środa, 25 maja, 18.30 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 maj 2022, 18:38

Skrót wiadomości - środa, 25 maja, 18.30

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WYWIADY PAP BIZNES

Początek roku dla BM PKO BP okazał się bardzo dobry, podobnie jak cały 2021 rok - ocenia dyrektor BM PKO BP Grzegorz Zawada. Jego zdaniem, jest szansa na hossę na rynku obligacji, a zagadką pozostaje rynek pierwotny, na którym może w 2022 roku nie dojść do żadnego dużego IPO.

M Food, działający na rynku obrotu miodem i produktami pszczelimi, pracuje nad nową 5-letnią strategią, którą planuje opublikować jesienią. Grupa chce zwiększać działalność i poprawiać marże m.in. poprzez rozwój w nowoczesnych kanałach dystrybucji – poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes Jerzy Gądek. Ocenił, że branżę, w której działa grupa, czeka stabilny wzrost.

Postępowania wyjaśniające UOKiK względem praktyk stosowanych przez 17 banków przy wcześniejszej spłacie kredytów hipotecznych są na początkowym etapie - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe UOKiK.

Shopee dostrzega możliwości, jakie daje dynamiczny rozwój polskiego rynku e-commerce - poinformował PAP Biznes w wywiadzie dyrektor działu business development Shopee Poland Michał Tykarski.

Łączny zysk spółek S&P 500 za I kw. wzrósł o 9,1 proc. w porównaniu do zeszłego roku – wynika z zestawienia przygotowanego przez FactSet Research. Prognozy na kolejne kwartały 2022 r. są umiarkowanie optymistyczne, lecz analitycy obawiają się recesji w amerykańskiej gospodarce i trwałej, wysokiej inflacji.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 5,2 proc. z 5,4 proc. w marcu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w I kwartale 2022 r. 3,1 proc. wobec 2,9 proc. w IV kwartale 2021 r. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze, majowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań inflacyjnych w kierunku nieco niższej inflacji w Polsce względem poprzedniego miesiąca - wynika z danych z Biuletynu Statystycznego GUS.

W kolejnych miesiącach inflacja będzie determinowana cenami żywności oraz paliw; szczyt inflacji może przypaść na sierpień - powiedział PAP członek zarządu NBP Paweł Szałamacha, który uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Europejski Bank Centralny powinien podwyższyć stopy procentowe na swoim posiedzeniu w lipcu o pół punktu procentowego - poinformował członek zarządu ECB Olli Rehn, prezes banku centralnego Finlandii.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na czerwiec wyniósł -26,0 pkt. wobec -26,6 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z -26,5 pkt. - podała w komunikacie grupa badań rynkowych GfK. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie -25,5 pkt.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec w I kwartale 2022 r. wzrósł o 0,2 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w II wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się +0,2 kdk, po -0,3 proc. w IV kw.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w kwietniu wzrosły o 0,4 proc. mdm wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 0,6 proc. mdm, po korekcie z +1,1 proc. - poinformował Departament Handlu USA we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano wzrostu o 0,6 proc.

DANE GUS

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w kwietniu 2022 r. w ujęciu rdr wzrosły o 10,4 proc., po wzroście o 16,5 proc. rdr w marcu - podał GUS.

Nowe zamówienia w przemyśle w kwietniu 2022 r. wzrosły o 18,2 proc., po wzroście o 24,9 proc. rdr w marcu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-kwiecień 2022 r. wzrosła w skali roku o 13,5 proc., przy zatrudnieniu wyższym o 1,4 proc. i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 10,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w kwietniu 2022 r. wzrosła o 42,0 proc. rdr, a mdm spadła o 10,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W maju odnotowano pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny.

Średni koszt budowy m kw. mieszkania w I kwartale spadł do 5.252 zł wobec 5.134 zł w IV kwartale 2021 roku - podał GUS.

BUDŻET, DŁUG

Od czerwca Ministerstwo Finansów rozpoczyna emisję nowego rodzaju obligacji, opartych o stopę referencyjną NBP - podał resort finansów w komunikacie.

GIEŁDA

Optymistyczny początek środowej sesji na warszawskim parkiecie został szybko zgaszony za sprawą słabości rynków bazowych, a WIG20 przy małych obrotach naruszył 1.800 pkt. - powiedział PAP Biznes analityk DM BPS, Artur Wizner. W jego ocenie, inwestorzy liczą, że środki z KPO pobudzą polską gospodarkę i uniknie ona spodziewanego, globalnego spowolnienia.

WIG20 zakończył środowe notowania spadkiem o 0,8 proc. do 1.796,58 pkt., a WIG zniżkował o 0,61 proc. do 56.167,94 pkt. Stracił także reprezentujący średnie spółki mWIG40, który poszedł w dół o 0,4 proc. do 4.299,98 pkt. W okolicach poziomu odniesienia, na 0,06 proc. plusie zamknął się sWIG80 kończąc notowania na poziomie 17.906,53 pkt.

SPÓŁKI

Walne zgromadzenie PKN Orlen zdecydowało o wypłacie 3,50 zł dywidendy na akcję z zysku netto za 2021 rok - poinformował przewodniczący walnego Radosław Kwaśnicki. Łącznie na dywidendę dla akcjonariuszy trafi 1,49 mld zł.

Zarząd CD Projekt rekomenduje przeznaczenie na dywidendę kwoty 100,74 mln zł z zysku za 2021 r., co daje 1 zł dywidendy za akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Zarząd Cyfrowego Polsatu zdecydował o nabyciu od spółki Embud 2 łącznie13.067.138 akcji własnych, reprezentujących ok. 2,04 proc. kapitału zakładowego oraz ok. 1,6 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu - podała spółka w komunikacie. Akcje mają zostać nabyte za cenę nie wyższą niż 22,28 zł w ramach transakcji poza rynkiem regulowanym.

Pierwsze komercyjne dostawy gazu skroplonego w ramach kontraktu długoterminowego zawartego przez PGNiG z firmą Venture Global Plaquemines LNG pochodzące z terminala Plaquemines, spodziewane są w 2026 roku - podał koncern w komunikacie. Wolumen dostaw LNG wyniesie 4 mln ton LNG rocznie, tj. około 5,4 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji na rok. Dostawy będą realizowane przez 20 lat.

Grupa CI Games wypracowała w I kwartale 2022 r. 12,9 mln zł przychodów, EBITDA wyniosła w tym okresie 6,3 mln zł, a zysk netto 4,1 mln zł - podała spółka w raporcie.

Strata netto grupy Getin Holding przypisana akcjonariuszom jednostki dominującej w I kwartale 2022 roku wyniosła 218,3 mln zł, podczas gdy rok wcześniej zysk grupy wyniósł 13,9 mln zł - poinformowała spółka w raporcie. Wpływ na wyniki miały odpisy na ukraińskie aktywa.

Echo Investment odnotowało w I kwartale 2022 roku 51,4 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej - poinformowała spółka w raporcie. Konsensus PAP Biznes zakładał zysk na poziomie 25,6 mln zł.

Producent gier Huuuge widzi duże ożywienie na rynku fuzji i przejęć, do tego skorygowane zostały wyceny wielu firm - poinformował Jon Bellamy, wiceprezes wykonawczy ds. strategii i inwestycji Huuuge.

Grupa AB z optymizmem patrzy na możliwości rozwoju w kolejnych okresach. Celem spółki jest długoterminowe utrzymanie wysokich dynamik wzrostu – poinformował podczas środowej wideokonferencji zarząd. Spółka ocenia, że popyt na rynku nadal nie został zaspokojony. Wartość zapasów na koniec czerwca powinna być niższa niż na koniec marca.

Enea dywersyfikuje dostawy biomasy w związku z zakłóceniami dostaw ze Wschodu - poinformowali przedstawiciele grupy Enea.

Pesa podpisała umowę na dostawę tramwajów dla Tallina. Zakłada ona dostawę 8 pojazdów w pierwszym etapie i dodatkowych 15 w ramach opcji - podała Pesa w komunikacie prasowym. Wartość kontraktu to 52 mln euro, co obejmuje podstawowe zamówienie oraz opcję.

Prezes Play Jean Marc Harion ocenia, że wyzwaniem będzie utrzymanie niskich cen usług telekomunikacyjnych w Polsce w obliczu inflacji, umocnienia USD i wzrostu stóp procentowych.

PGE prowadzi negocjacje z Polską Grupą Górniczą w sprawie cen węgla - poinformowali przedstawiciele PGE na konferencji prasowej. Spółka PGE Paliwa, która importuje węgiel, może osiągnąć w tym roku rekordowe wyniki finansowe.

Shoper ma przedwstępną umowę kupna agencji omnichannel Selium za 1,65 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Obecna wartość portfela zamówień ML System jest rekordowa i wynosi 120 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. W I kwartale 2022 r. spółka zanotowała 2,8 mln zł straty netto.

W odpowiedzi na zaproszenie Master Pharmu do sprzedaży akcji własnych zostało złożonych 25 ofert sprzedaży na łączną liczbę 1.816.919 akcji. Średnia stopa redukcji wyniosła 5,33 proc. - podała spółka w komunikacie.

Walne zgromadzenie Asseco Poland zdecydowało o wypłacie 279 mln zł dywidendy z zysku netto za 2021 rok, co daje 3,36 zł dywidendy na jedną akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

ZWZ Seco/Warwick zdecydowało, aby z zysku netto za 2021 rok przeznaczyć na dywidendę 2,55 mln zł, co daje wypłatę w wysokości 0,3 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Zarząd Grupy Recykl rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 0,5 zł na akcję, czyli łącznie na ten cel miałoby trafić 826 tys. zł - podała spółka w komunikacie.

Należący do Getin Holdingu Idea Bank Ukraina nadal prowadzi działalność operacyjną w zmniejszonym zakresie, ale bank wznowił akcję kredytową - poinformował prezes spółki Piotr Kaczmarek.

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo grupy kredytobiorców przeciwko Bankowi Millennium o ustalenie odpowiedzialności banku z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia w związku z umowami o kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego - poinformował w środę bank.

Boryszew podpisał z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych przedwstępną warunkową umowę sprzedaży 100 proc. udziałów w spółce Nylonbor - podał Boryszew w komunikacie. Przewidywany termin finalizacji transakcji to III kwartał 2022 roku.

ZWZ Seco/Warwick zdecydowało, aby z zysku netto za 2021 rok przeznaczyć na dywidendę 2,55 mln zł, co daje wypłatę w wysokości 0,3 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Przedsiębiorstwo Górnicze "Silesia", spółka zależna Bumechu, zawarła z podmiotem krajowym umowę na sprzedaż węgla energetycznego w sortymencie Miał-II-A w klasie 20MJ. Dostawy będą realizowane do końca 2022 r. w oparciu o miesięczne harmonogramy dostaw - podał Bumech w komunikacie. Szacowane przychody z tytułu tej umowy powinny wynieść około 45 mln zł.

Spółka z Grupy R.Power - Menlo Electric - podpisała umowę z Risen Energy o wartości około 200 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Głównym przedmiotem kontraktu jest zakup i dostawa modułów fotowoltaicznych.

Zarząd Krynicy Vitamin podjął uchwałę o wystąpieniu do ZWZ o przeznaczenie zysku netto za rok obrotowy 2021 w wysokości 15,58 mln zł w całości na pokrycie kwoty wypłaconej jako zaliczka na poczet dywidendy oraz wyrażenie zgody na użycie kapitału zapasowego w wysokości 2,43 mln zł celem pokrycia różnicy między wysokością zysku netto a wypłaconą zaliczką - podała spółka w komunikacie.

Grupa CCC miała w pierwszym kwartale roku obrotowego 2022/23 (luty-kwiecień) 208,6 mln zł straty netto jednostki dominującej wobec 185,9 mln zł straty w analogicznym okresie rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Grupa CCC sprzedała spółkę zależną w Rosji - podała grupa w raporcie kwartalnym.

CCC widzi w II kwartale roku obrotowego wzrost sprzedaży o 35 proc. rdr. Spółka odnotowuje też dalszy wzrost marży brutto - poinformował prezes Marcin Czyczerski.

Zarząd Celon Pharma rekomenduje wypłatę dywidendy z części kapitału zapasowego w wysokości 0,29 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Zysk netto grupy Asseco Poland w pierwszym kwartale wzrósł o 5,6 proc. rok do roku, do 107,9 mln zł - poinformowała grupa w raporcie. Wynik jest zbliżony do szacunków opublikowanych wcześniej przez spółkę.

Portfel zamówień grupy Asseco Poland na 2022 rok, według kursów z 20 maja, ma wartość 11,19 mld zł - poinformowała spółka w raporcie. Backlog jest o 30 proc. wyższy od wartości portfela zamówień na 2021 rok, który grupa notowała w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zysk netto Grupy TIM w pierwszym kwartale 2022 r. wzrósł do 31,2 mln zł z 13,5 mln zł rok wcześniej, a skonsolidowane przychody wzrosły o 49,4 proc. rdr do 410 mln zł - wynika z raportu kwartalnego. EBITDA wzrosła rdr o 91,6 proc. do 47,3 mln zł, a EBIT wzrósł do 41,4 mln zł (19,1 mln zł rok wcześniej).

Grupa Tauron miała w pierwszym kwartale 2022 roku 1,955 mld zł EBITDA wobec 1,735 mld zł zysku przed rokiem - podała spółka w raporcie kwartalnym. Wynik jest zgodny z wcześniejszymi szacunkami spółki.

Grupa Ferro odnotowała w pierwszym kwartale 2022 roku 21,7 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost o 22 proc. rdr - podała spółka. Ferro zakłada, że w tym roku CAPEX przekroczy 30 mln zł.

Incuvo wyznaczyło datę premiery gry Green Hell VR w wersji na PC na 9 czerwca 2022 r. - podała spółka w komunikacie.

Walne zgromadzenie Grupy Kęty zdecydowało o przeznaczeniu na wypłatę dywidendy 505,38 mln zł, czyli 52,37 zł na akcję - podała spółka w komunikacie. Będzie ona wypłacona w dwóch transzach.

WALUTY

Pomimo cofnięcia na rynku EUR/USD presja na umocnienie złotego pozostaje silna, a kurs EUR/PLN w perspektywie najdalej dwóch tygodni może zmierzać do okolic 4,57-4,55 - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski. Jego zdaniem, na rynek krajowego długu w krótkim terminie wpływają przeciwstawne czynniki, co może prowadzić do stabilizacji notowań, głównie na długim końcu krzywej dochodowości.

TOWARY

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie nieznacznie rosną, a inwestorzy oceniają działania władz w Chinach w celu wsparcia gospodarki. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,2 proc. wobec 9.454,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 1,02 mln baryłek, czyli o 1,4 proc. do 419,8 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

WYDARZENIA Z KRAJU

Od 19 do 25 maja badania potwierdziły 1871 zakażeń, w tym 166 ponownych. Zmarło 60 osób z COVID-19 – poinformowało w środę w cotygodniowym zestawieniu Ministerstwo Zdrowia.

Zatwierdzenie KPO przez KE powinno nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni - powiedział na briefingu premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem Polaków, na drugim miejscu jest premier Mateusz Morawiecki; na trzecim - prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Jarosław Kaczyński znalazł się przed Donaldem Tuskiem, awansując z siódmego na czwarte miejsce.

Liderzy czterech partii opozycyjnych: PO, PSL, Lewicy oraz Polski 2050 podpisali w środę przygotowaną przez ruch "TAK! Dla Polski" deklarację dot. decentralizacji i wzmocnienia samorządów. W dokumencie jest mowa m.in. o zapewnieniu samorządom stabilnego finansowania oraz utworzeniu funduszu dla małych gmin.

Zgłaszamy poprawki do projektu noweli ustawy o SN, które przywrócą możliwość tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego w stosunku do już zapadłych orzeczeń oraz wykreślą propozycję wpisania do ustawy preambuły - mówił w Sejmie Marek Ast (PiS). Poprawki te idą wbrew postulatom Solidarnej Polski.

Tak długo, jak PiS ma przewagę w Sejmie i może przegłosować każdą machlojkę dotyczącą ordynacji wyborczej czy terminów, musimy być przygotowani na każdy scenariusz - w ten sposób lider PO Donald Tusk skomentował doniesienia medialne nt. możliwego przesunięcia wyborów samorządowych.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Wycofanie rosyjskich wojsk do linii sprzed 24 lutego może być pierwszym krokiem do rozmów - powiedział w środę podczas konferencji w Davos prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Komisja Europejska zaproponowała w środę rozszerzenie zestawu przestępstw, za które grozi konfiskata mienia o naruszanie unijnych sankcji. KE zaproponowała też dodanie naruszeń sankcji wobec Rosji do wykazu przestępstw Unii Europejskiej.

Unia Europejska ma nadzieję, że uda się uzgodnić sankcje na rosyjską ropę przed kolejnym posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowanym na poniedziałek i wtorek - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Najgorsza faza kryzysu żywnościowego z powodu wojny na Ukrainie może dopiero nastąpić - taką opinię wyraził szef misji ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Pierre Vauthier. Ujawnił, że rozważane są różne możliwości uratowania ukraińskich zbóż.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis podpisał w środę ustawę pozwalającą na masowe wydobycie gazu ziemnego ze złóż usytuowanych na dnie Morza Czarnego.

Brytyjski premier Boris Johnson, ustosunkowując się w środę do raportu w sprawie imprez na Downing Street w czasie restrykcji covidowych, wyjaśniał, że uczestniczył w nich przez krótki czas i nie wiedział wtedy, że "trwały one znacznie dłużej, niż było to konieczne".

Według najnowszego raportu Pesticide Action Network Europe (PAN) Belgia ma najwyższy odsetek owoców i warzyw skażonych toksycznymi pestycydami (34 proc.) w Europie, informuje dziennik “The Brussels Times”.

(PAP Biznes)

gor/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości