Skrót wiadomości - czwartek, 26 maja, 18.18 | StrefaInwestorow.pl

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Wiadomości
26 maj 2022, 18:22

Skrót wiadomości - czwartek, 26 maja, 18.18

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Pod koniec roku inflacja powinna zacząć spadać - oceniła minister finansów Magdalena Rzeczkowska, w Radiu Warszawa.

Koszt wakacji kredytowych, przyznanych w latach 2022-2023, dla sektora bankowego może sięgnąć 20 mld zł, jeśli skorzystają wszyscy uprawnieni - napisał NBP w opinii do projektu ustawy.

Prezes Banku Światowego David Malpass powiedział w środę, że wojna na Ukrainie i jej wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe oraz wysokie ceny energii, a także problemy z dostępem do nawozów sztucznych mogą wywołać globalną recesję.

Narodowy Bank Węgier (MNB) utrzymał 1-tygodniową depozytową stopę procentową bez zmian - poinformował bank w komunikacie.

Bank centralny Turcji utrzymał benchmarkową, jednotygodniową stopę repo na poziomie 14 proc. - poinformował bank w komunikacie.

Bank centralny Rosji obniżył stopy procentowe - benchmarkowa stopa procentowa została obniżona do 11,0 proc. z 14,00 proc. - podał w czwartek bank centralny w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

W czerwcu wielkość oferty nowych typów obligacji detalicznych opartych o stopę referencyjną NBP wyniesie: rocznych obligacji skarbowych o oprocentowaniu zmiennym (ROR) 3 mld zł oraz 2-letnich obligacji skarbowych o oprocentowaniu zmiennym (DOR) 3 mld zł - podano w listach emisyjnych obligacji.

Ministerstwo Finansów, w ramach sprzedaży dodatkowej, sprzedało papiery za 253,028 mln zł (WZ1127 za 85,5 mln zł i WZ1131 za 167,528 mln zł) - podał resort w komunikacie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 224,46 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje OK0724, PS0527, WZ1127, WS0428, WZ1131 i DS0432 za łącznie 5.529,328 mln zł, przy popycie 7.027,328 mln zł - podał resort w komunikacie.

GIEŁDA

Czwartkowe wzrosty głównych indeksów, którym prym przewodził WIG20 otwierają drogę do kontynuacji korekcyjnego odbicia na kolejnych sesjach - powiedział w rozmowie z PAP Biznes analityk BM BNP Paribas Lukas Cinikas. Zdaniem analityka, obecna zwyżka wydaje się być tylko korektą dłuższego trendu spadkowego, a rynkowy dołek może wystąpić najwcześniej w drugiej połowie br.

"Czwartkowa sesja była udana na krajowym rynku akcji, a prym wiodły głównie największe spółki skupione w WIG20. Z punktu widzenia analizy technicznej ważne jest to, że stronie popytowej udało się obronić 1.800 pkt., co jest pozytywnym sygnałem przed końcem tego tygodnia i daje nadzieje na kontynuację krótkoterminowego odreagowania" - powiedział PAP Biznes analityk BM BNP Paribas Lukas Cinikas.

Na węgierskiej giełdzie w czwartek kursy akcji wielu spółek mocno zniżkowały po tym, jak premier Węgier ogłosił plany nałożenia nieoczekiwanych podatków, aby wesprzeć krajowy budżet - informują maklerzy.

SPÓŁKI

Allegro obniża prognozy wyników finansowych w 2022 bez uwzględnienia wyników Grupy Mall i WE|DO .- podała spółka w komunikacie.

Skorygowana EBITDA Allegro w pierwszym kwartale 2022 roku spadła rdr o 13,6 proc. do 462,9 mln zł. Konsensus PAP Biznes zakładał 444,4 mln zł.

Allegro spodziewa się niedużego wzrostu take rate w II kwartale w stosunku do I kwartału 2022 roku - poinformował w wywiadzie dla PAP Biznes Jon Eastick, dyrektor finansowy spółki. Podtrzymał zapowiedzi zwyżki tego wskaźnika w całym 2022 roku, ale nie w tempie jakie było w latach 2020 i 2021.

Allegro przewiduje w II kwartale większą dynamikę sprzedaży GMV niż w I kw. 2022 roku - poinformował w wywiadzie dla PAP Biznes Jon Eastick, dyrektor finansowy spółki. Dodał, że grupa nie zmienia celów finansowych do 2026 roku.

Allegro ma opcję na zainstalowanie 2.000 automatów paczkowych w placówkach sieci sklepów detalicznych. Szczegóły umowy będą znane w najbliższych tygodniach - poinformował PAP Biznes w wywiadzie Jon Eastick, dyrektor finansowy spółki. Podtrzymał tegoroczny cel uruchomienia 3 tys. własnych automatów paczkowych.

Zarząd Cyfrowego Polsatu zamierza rekomendować walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy za 2021 rok w wysokości 1 zł na akcję - podała spółka w komunikacie. Łącznie na dywidendę miałoby trafić 550,7 mln zł.

Zarząd Lubelskiego Węgla Bogdanka chce przeznaczyć na wypłatę dywidendy 85 mln zł z zysku netto wypracowanego przez spółkę w 2021 r., co dałoby dywidendę w wysokości 2,5 zł na akcję - podała Bogdanka w komunikacie.

Grupa Wielton miała w pierwszym kwartale blisko 9 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 18,8 mln zł zysku przed rokiem - podała spółka w raporcie kwartalnym. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się zysku w przedziale od 3 do 13 mln zł.

Pointpack podpisał umowę o współpracy ze spółką Ruch - podał Pointpack w komunikacie.

Grupa Caspar chce zwiększyć udział w rynku funduszy mieszanych do 5 proc. - poinformował w rozmowie z PAP Biznes prezes Caspar Asset Management Leszek Kasperski. Zapowiada on, że Caspar TFI otworzy nowy subfundusz obligacji, a grupa pracuje też nad dodatkowymi funduszami zamkniętymi.

Zarząd Delko rekomenduje, by spółka wypłaciła w formie dywidendy za 2021 rok łącznie 4,78 mln zł, czyli 0,80 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Shoper podpisał umowę inwestycyjną w sprawie przejęcia 100 proc. udziałów w agencji marketingu internetowego Sempire Europe. W pierwszej części transakcji Shoper kupił 60 proc. udziałów Sempire za 15 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Benefit Systems oczekuje w tym roku poprawy zysków w polskim segmencie z każdym kolejnym kwartałem, a najpóźniej w czwartym kwartale powrotu do poziomu marżowości notowanego przed pandemią - ocenił podczas czwartkowej telekonferencji członek zarządu Bartosz Józefiak. Grupa rozpoczęła sprzedaż kart na rynku tureckim i ocenia, że rynek ten ma duży potencjał i może być ciekawą opcją rozwoju w kolejnych latach.

Liczba klientów XTB przekroczyła w maju granicę 500 tysięcy - podała spółka w komunikacie prasowym.

AVIA Solar, marka odpowiedzialna za segment fotowoltaiki w Grupie Unimot, zrealizuje projekt instalacji fotowoltaicznej na magazynie centralnym sieci sklepów spożywczych Dino - podał Unimot w komunikacie prasowym. Instalacja o mocy 690 kWp będzie zasilała obiekt od początku 2023 r.

Euro-Tax .pl planuje, że wypłaci w formie dywidendy za 2021 rok łącznie 1,5 mln zł, czyli 0,3 zł na akcję - podała spółka w projektach uchwał na ZWZ zwołane na 22 czerwca.

Grupa Azoty zainteresowana technologią SMR i prowadzi rozmowy z dostawcami - poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.

Tauron zakłada, że EBITDA w segmencie wydobycia może w tym roku oscylować wokół zera - poinformowali przedstawiciele grupy.

CCC podtrzymuje plan IPO Modivo w 2022-23 roku, ale ostateczne decyzje zależne będą od otoczenia rynkowego - poinformował prezes CCC Marcin Czyczerski.

CCC widzi wśród klientów wzrost zainteresowania produktami z niższych progów cenowych w związku z wysoką inflacją - poinformował prezes Marcin Czyczerski.

CCC liczy w kolejnych kwartałach na utrzymanie dynamik kosztów ogólnego zarządu z I kwartału - poinformował wiceprezes Kryspin Derejczyk.

Grupa Asseco jest zadowolona z wyników pierwszego kwartału 2022 roku, chociaż wiceprezes Karolina Rzońca-Bajorek ocenia, że rentowność operacyjna w kolejnych kwartałach może się nieco obniżyć. Spółka, podobnie jak cała branża, odczuwa presję płacową i rozmawia z klientami o indeksowaniu umów.

Grupa STS pracuje nad poprawą efektywności, liczy, że II kwartał będzie dla grupy dobry, a drugie półrocze bardzo dobre. STS spodziewa się, że NGR wzrośnie w tym roku o 15-20 proc., a marża EBITDA przekroczy 40 proc. - poinformował prezes STS Holding Mateusz Juroszek.

ComCERT, polska spółka z grupy kapitałowej Asseco Poland z branży cyberbezpieczeństwa, spodziewa się podwojenia swojego biznesu w 2022 roku - poinformował prezes ComCert Krzysztof Dyki. Wskazuje na ogromny wzrost zainteresowania rozwiązaniami cyberbezpieczeństwa po wybuchu wojny w Ukrainie.

Zarząd Lokum Deweloper rekomenduje, aby z zysku netto za 2021 rok na dywidendę trafiło łącznie 29,7 mln zł, co oznacza 1,65 zł dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie.

Kino Polska TV nie obawia się fluktuacji na rynku reklamy, a sygnały z rynku wskazują na jego jednocyfrowy wzrost w tym roku - poinformowali przedstawiciele zarządu podczas czwartkowej wideokonferencji. W ocenie zarządu pozytywny wpływ na Kino Polska TV ma zmiana grupy widowni komercyjnej.

PGE GiEK wystawiła notę obciążeniową w kwocie 561,5 mln zł konsorcjum firm Mitsubishi Power Europe Gmbh, Tecnicas Reunidas oraz Budimex - podało PGE w komunikacie. Konsorcjum realizowało dla PGE GiEK projekt obejmujący zaprojektowanie i wykonanie w formule "pod klucz" bloku energetycznego w Turowie.

Soho Development otrzymał oferty sprzedaży obejmujące łącznie 22.579.724 akcje własne - podała spółka w komunikacie, dotyczącym wstępnych wyników rozliczenia buybacku. Spółka nabędzie łącznie 5.990.214 akcji własnych po cenie 3,27 zł za sztukę, czyli łącznie za 19,6 mln zł.

Walne zgromadzenie Stalprofilu zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę kwoty 21 mln zł, co daje 1,2 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Wittchen zdecydowało, że na dywidendę trafi łącznie 55,4 mln zł, co daje 3,03 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Zarząd Caspar Asset Management rekomenduje walnemu zgromadzeniu, by spółka wypłaciła w formie dywidendy za 2021 rok łącznie 6,7 mln zł, co oznacza kwotę 0,68 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Walne zgromadzenie Ten Square Games zdecydowało o wypłacie 73 mln zł dywidendy, co daje kwotę 10 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2022 roku wyniósł 68,9 mln zł - podała spółka w raporcie. Zysk jest zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy prognozowali wynik na poziomie 70 mln zł. W porównaniu z ubiegłym rokiem wynik wzrósł o 112 proc.

Genomed planuje skup do 21,5 tys. akcji własnych za cenę nie mniejszą niż 36 zł i nie większą niż 42 zł za sztukę. Łącznie na buyback spółka zamierza wydać 774 tys. zł - wynika z projektów uchwał na walne zgromadzenie, zaplanowane na 22 czerwca. Akcje własne będą nabywane w celu zaoferowania ich do nabycia pracownikom i współpracownikom spółki.

EBITDA grupy BoomBit wyniosła w I kw. 2022 roku 6 mln zł i była niższa o 27 proc. w porównaniu do 8,2 mln zł w analogicznym okresie 2021 roku. Zysk netto ukształtował się w tym czasie na poziomie 2,3 mln zł wobec 3,9 mln zł rok wcześniej, co oznacza spadek o 41 proc. rdr - podała spółka w raporcie.

Sky Tower, spółka zależna Develii, nabyła prawo użytkowania wieczystego nieruchomości we Wrocławiu. Wartość transakcji wynosi 34,9 mln zł netto, czyli 42,9 mln zł brutto - podała spółka w komunikacie. Na zakupionym terenie Develia zamierza wybudować ok. 200 lokali mieszkalnych.

Onde skupiło w celu umorzenia 517.241 akcji własnych po 58 zł za sztukę. Łącznie na buyback trafiło 30 mln zł - podała spółka w komunikacie. W ramach skupu złożono oferty sprzedaży obejmujące łącznie 52.675.178 akcji spółki, a średnia stopa redukcji ofert wyniosła 98,19 proc.

WALUTY

Złoty pozostaje po mocniejszej stronie rynku pomimo zawirowań w regionie, a inwestorzy czekają na zatwierdzenie KPO - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Jej zdaniem, na krajowym długu wzrosty rentowności mogą być kontynuowane w oczekiwaniu na wstępny odczyt inflacji w Polsce.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0697 USD i 135,95 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa naftowa w USA jest wyceniana powyżej 110 USD za baryłkę. Inwestorzy skupiają uwagę na amerykańskich zapasach tego surowca i produktów naftowych przed rozpoczynającym się za kilka dni sezonem letnich wyjazdów mieszkańców Stanów Zjednoczonych - informują maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie zniżkują po słabych prognozach dla gospodarki Chin, która jest poważnym importerem metali bazowych na świecie. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 0,1 proc. - po 9.362,00 USD za tonę, po zniżce notowań już 3. sesję z rzędu - informują maklerzy.

Ceny gazu w Europie spadają przy utrzymujących się stabilnych dostawach tego paliwa z Rosji. Kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Endex Dutch TTF) zniżkują o 2,9 proc. do 85,50 euro za MWh, po spadku wcześniej o 4,4 proc. - informują traderzy.

Zużycie trzech głównych gatunków paliw (benzyna, olej napędowy, LPG) po trzech miesiącach 2022 r. wzrosło w Polsce o 11 proc. rdr i wyniosło 8.152 tys. m sześc. - wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

W ciągu miesiąca średnia cena benzyny PB95 w Polsce wzrosła o 0,86 zł - podaje Polska Izba Paliw Płynnych.

OPINIE, PROGNOZY

Polska gospodarka będzie stopniowo spowalniała, na przełomie roku możliwa jest też delikatna recesja – prognozuje główny ekonomista mBanku Marcin Mazurek. Wzrost gospodarczy w bieżącym roku będzie wciąż solidny, jednak 2023 r. przyniesie mocne hamowanie - dynamika PKB spowolni do 0,7 proc. Średnioroczna inflacja w 2022 r. może wynieść ponad 13 proc., kluczowa jest jednak ścieżka inflacji bazowej.

Krajowy rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji, jednak potencjał do dalszych spadków bezrobocia jest już niewielki - oceniają ekonomiści Banku Pekao.

Wyniki Allegro za pierwszy kwartał 2022 roku okazały się w większości parametrów powyżej konsensu. W ocenie analityków zaktualizowane tegoroczne prognozy grupy są wciąż optymistyczne, co powinno być pozytywnie odebrane przez inwestorów.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Susza rolnicza notowana jest w 14 województwach w Polsce - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Spółki Skarbu Państwa planują zwiększyć wydobycie węgla energetycznego w tym roku o ok. 1,5 mln ton - powiedział w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik.

Na początku czerwca ruszy pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację, a odbiór końcowy interkonektora nastąpi na przełomie II i III kwartału 2022 - poinformował operator Gaz-System.

WYDARZENIA Z KRAJU

Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała przywrócenie do projektu zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym przepisu dotyczącego "testu bezstronności i niezawisłości sędziego" w odniesieniu do prawomocnych już orzeczeń. Opowiedziała się też za wykreśleniem preambuły. Podczas ponad godzinnego posiedzenia w środę wieczorem komisja zarekomendowała 16 spośród 53 poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu zmian przepisów o SN.

Do Polski od 24 lutego przyjechało 3,613 mln osób z Ukrainy, wyjechało na Ukrainę 1,584 mln osób - podała Straż Graniczna.

Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 54 468 731 szczepionek – poinformowano w czwartek na stronach rządowych.

Wyrok 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu i grzywny dla kardiochirurga dr. Mirosława G. za przyjęcie od pacjentów i ich rodzin korzyści finansowych jest już ostateczny. W czwartek Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratury ws. zarzutów od których G. uniewinniono.

Zakończył się egzamin dla ósmoklasisty z języka obcego – trzeci, ostatni z egzaminów, które w tym tygodniu pisali uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej. Wszystkie trzy to egzaminy pisemne.

27 proc. badanych dobrze oceniło działalność rządu, 63 proc. - źle; premiera Mateusza Morawieckiego pozytywnie oceniło 29 proc., niezadowolonych z niego było 61 proc. Pracy prezydenta Andrzeja Dudy pozytywną ocenę wystawiło 33 proc., negatywną - 56 proc. - wynika z sondażu Kantar Public.

Zbigniew Ziobro jest szkodnikiem i najgorszym ministrem sprawiedliwości ostatnich 30 lat - mówili w czwartek politycy opozycji, uzasadniając wniosek o wotum nieufności wobec szefa MS. Kłamstwa i inwektywy opozycji pokazują skalę jej bezradności i niekompetencji - odpowiedział Ziobro.

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest koniecznością, bo Lotnisko Chopina wyczerpało swoją przepustowość - powiedział wiceszef MI Marcin Horała. Dodał, że wkrótce zostanie zaproponowana nowela, która zapewni wywłaszczonym z terenów CPK osobom "więcej niż wartość rynkowa ich nieruchomości".

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Brytyjski minister finansów Rishi Sunak ogłosił w czwartek warty 15 mld funtów pakiet wsparcia dla gospodarstw domowych zmagających się z rosnącymi kosztami życia, który zostanie w dużej mierze sfinansowany z podatku od nadzwyczajnych zysków spółek naftowych i gazowych.

Normy prawa międzynarodowego muszą być przestrzegane, to oznacza, że Ukraina powinna wrócić do swoich granic uzgodnionych międzynarodowo, czyli Rosja powinna się wycofać ze wszystkich ziem, które zajęła z normalnych, międzynarodowo uznanych granic Ukrainy - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Były amerykański sekretarz Stanu Henry Kissinger oświadczył, że trzeba oddać Rosji fragment Ukrainy, aby nie zniszczyć związków Moskwy z Europą; widocznie u niego w kalendarzu wciąż jest rok 1938, a nie 2022 i wydaje mu się, że przemawiał w Monachium, a nie w Davos - ocenił w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złoży wizytę w Polsce 2 czerwca, jeśli do tego czasu zostanie zakończona procedura zatwierdzania dla Polski Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - poinformowała w środę na Twitterze rzeczniczka KE Dana Spinant.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oświadczył w czwartek w Davos, że prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi "nie udało się osiągnąć wszystkich założonych celów strategicznych" w wojnie w Ukrainie.

Holenderskie gminy mają czas do 10 października na zmianę dostawcy gazu z rosyjskiego Gazpromu na innego - poinformował minister klimatu i energii Rob Jetten. Część samorządów narzeka na tę decyzję.

Rosyjskie władze okupacyjne planują wywieźć z portu w zajętym Mariupolu ukraińskie wyroby metalowe i zboże, wykorzystując w tym celu statki zarejestrowane w innych państwach - poinformowało w czwartek Radio Swoboda, powołując się na dane ze zdjęć satelitarnych.

Siły rosyjskie zwiększają swą liczebność na okupowanych terenach obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy, a także budują tam już trzecią linię umocnień; te działania wroga wskazują, że zamierza pozostać tam na długo - ocenił w środę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Włochy odebrały wysokie odznaczenia czterem pierwszym przedstawicielom władz i biznesu z Rosji, w tym premierowi Michaiłowi Miszustinowi. W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek dekrety Urzędu Prezydenta. Decyzje zostały podjęte jako konsekwencja napaści Rosji na Ukrainę.

(PAP Biznes)

asa/ mfm/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości