ZBP za wprowadzeniem do programu wakacji kredytowych dodatkowych kryteriów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
27 maj 2022, 14:03

ZBP za wprowadzeniem do programu wakacji kredytowych dodatkowych kryteriów

Związek Banków Polskich opowiada się za wprowadzeniem do programu wakacji kredytowych dodatkowych kryteriów, ograniczających ten program do pomocy kredytobiorcom, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Do programu wakacji kredytowych w formule zaproponowanej przez ZBP kwalifikowałoby się do kilkunastu tysięcy kredytobiorców - ocenił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

"Spodziewalibyśmy, że byłoby to od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Jak patrzymy na jakość polskiego portfela kredytowego mieszkaniowych to jest ona bardzo dobra i dobra - także w ostatnich miesiącach nie odnotowujemy tutaj kłopotów, a także oceniamy to pod względem liczby wniosków, które trafiły do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Obserwujemy tutaj pewien wzrost liczby wniosków w styczniu, lutym, w marcu i w kwietniu, ale ta liczba wniosków świadczy o pewnej dość zamkniętej liczbie osób, która ma te problemy fundamentalne. (...) Można się spodziewać, że byłoby to 2-3 krotnie więcej wniosków niż na FWK (...)" - powiedział Pietraszkiewicz.

Związek Banków Polskich podał w piątek, że jeśli z programu wakacji kredytowych w rządowej formule skorzystałoby 80 proc. uprawnionych kredytobiorców spłacających kredyty złotowe na nieruchomości niekomercyjne to łączny koszt dla sektora bankowego wyniósłby 13,1-16,4 mld zł w 2022 roku oraz 21,3-27,9 mld zł w okresie 2022-2023.

Według ZBP w projekcie ustawy wprowadzającej wakacje kredytowe kluczowe jest określenie dodatkowych kryteriów dostępowych do ubiegania się przez kredytobiorców o te wakacje w związku z rosnącą inflacją i podwyżkami stóp procentowych.

Bankowcy proponują, by wakacje kredytowe były ograniczone do osób, które faktycznie tego potrzebują i chcą wprowadzenia kryterium powierzchni nieruchomości.

ZBP chce, by wakacje kredytowe były dostępne dla kredytobiorców spełniających poniższe warunki:

- stosunek wydatków kredytobiorcy związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu mieszkaniowego do miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy przekracza 40 proc. na dzień złożenia wniosku;

- opóźnienie w spłacie kredytu nie przekracza 30 dni na dzień złożenia wniosku;

- posiada i zamieszkuje lokal mieszkalny o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 75 mkw albo dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 100 mkw, na którego środki pozyskano z umowy kredytu, której dotyczy wniosek.

Zdaniem ZBP wprowadzone w toku konsultacji społecznych kryterium jedynie w zakresie ograniczenia wsparcia do nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych jest daleko niewystarczające. Według ZBP kluczowe jest również wyłączenie z zakresu zastosowania umów kredytu o stałej stopie oprocentowania.(PAP Biznes)

seb/ mfm/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości