Skrót wiadomości - czwartek, 23 czerwca, 17.50 | StrefaInwestorow.pl

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Wiadomości
23 cze 2022, 17:53

Skrót wiadomości - czwartek, 23 czerwca, 17.50

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wpływ Funduszu Inwestycji Strategicznych na PKB Polski to ok. +0,1 pkt. proc. w 2022 r. i ok. +0,5 pkt proc. w 2023 r. - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski.

W czerwcu odnotowano pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny.

W czerwcu wskaźniki koniunktury na poziomie niższym lub zbliżonym do kwietniowego - podał Główny Urząd Statystyczny.

26,8 proc. firm z sektora przetwórstwa przemysłowego spodziewa się spadku inwestycji w 2022 roku wobec 2021 roku - podał Główny Urząd Statystyczny.

Podaż pieniądza (M3) w maju 2022 r. wzrosła o 7,6 proc. rdr, do 2.015.134,6 mln zł - podał Narodowy Bank Polski. W ujęciu miesięcznym podaż pieniądza wzrosła o 0,1 proc.

Wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych ogółem w maju spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem o 4.684,8 mln zł i wyniosła 524.605,2 mln zł - wynika z danych NBP.

Wartość udzielonych przez banki kredytów konsumpcyjnych ogółem w maju wzrosła mdm o 504,2 mln zł i wyniosła 203.261,8 mln zł - wynika z danych NBP.

Banki w maju wypłaciły gospodarstwom domowym odsetki od depozytów w wysokości 1.070,3 mln zł wobec 945,0 mln zł w kwietniu i wobec 878,1 mln zł w maju 2021 roku - wynika z danych NBP.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 52,0 pkt. wobec 54,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 53,8 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 52,8 pkt. wobec 56,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano wskaźnik na 55,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 52,4 pkt. wobec 55,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 54,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 52,0 pkt. wobec 54,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano, że indeks wyniesie 54,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 54,4 pkt. wobec 58,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano 57,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 54,4 pkt. wobec 58,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano 57,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 51,0 pkt. wobec 54,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w I wyliczeniu. Na rynku szacowano 54,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, spadł w czerwcu do 52,4 pkt. z 57 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 56 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, spadł w czerwcu do 51,6 pkt. z 53,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 53,3 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, spadł w czerwcu do 51,2 pkt. wobec 53,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w I wyliczeniu. Analitycy spodziewali się 52,9 pkt.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w czerwcu 104 pkt. wobec 106 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie instytut statystyczny INSEE. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 105 pkt.

Narodowy Bank Węgier (MNB) utrzymał 1-tygodniową depozytową stopę procentową bez zmian - poinformował bank w komunikacie.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 53,4 pkt. wobec 54,6 pkt. miesiąc wcześniej - podano w komunikacie w I wyliczeniu. Na rynku spodziewano się, że indeks wyniesie 53,6 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, wyniósł w czerwcu 53,4 pkt. wobec 53,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu S&P Global. Na rynku prognozowano, że indeks wyniesie 52,9 pkt.

Bank centralny Norwegii - Norges Bank - podwyższył stopy procentowe o 50 pb - podał bank w czwartkowym komunikacie.

Bank centralny Turcji utrzymał benchmarkową, jednotygodniową stopę repo na poziomie 14 proc. - poinformował bank w komunikacie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 229 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 226 tys. wobec 231 tys. poprzednio, po korekcie z 229 tys.

BUDŻET, DŁUG

Do wzrostu podaży pieniądza w maju przyczynił się m.in. wzrost depozytów gospodarstw domowych - podał Narodowy Bank Polski.

KPO zwiększy PKB Polski w 2023 o 1 pkt proc. i 1,3 pkt. proc. w 2024 - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 190,3 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje OK0724, PS1024, PS0527, WZ1127, WZ1131 i DS0432 za łącznie 4.023,500 mln zł, przy popycie 6.892,000 mln zł - podał resort w komunikacie.

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy, która zmienia stabilizującą regułę wydatkową służącą do wyliczania dopuszczalnego limitu wydatków państwa.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która ma chronić niektórych odbiorców przed wysokimi cenami węgla. Ustalona w ustawie maksymalna cena jednej tony węgla wyniesie 996,60 zł.

Rosja uregulowała w rublach płatności z tytułu obligacji denominowanych w walutach obcych, powołując się na nowe zasady - wynika z komunikatu rosyjskiego resortu finansów. W niedzielę mija ostateczny termin płatności odsetek od obligacji z innej emisji, co może doprowadzić do uznania Rosji za niewypłacalną.

GIEŁDA

Choć WIG20 przejściowo odnotowywał w czwartek wzrosty, to na koniec sesji wrócił jednak do porannych spadków. Zdaniem Przemysława Smolińskiego, analityka DM PKO BP, tylko silne wzrosty w USA dałyby szansę na odwrócenie trendu na GPW.

Na zamknięciu WIG20 spadł o ponad 1,5 proc. poniżej 1660 pkt., mWIG40 stracił 1,4 proc., schodząc poniżej 4000 pkt., a stosunkowo najlepiej wypadł sWIG80, który zniżkował o ponad 0,2 proc. do 16 922 pkt.

SPÓŁKI

Wakacje kredytowe będą wspierały jakość aktywów bankowych, a ich największą korzyścią dla sektora będzie utrzymanie niskiego kosztu ryzyka (CorR). Pekao ocenia, że realnym poziomem CoR dla banku w kolejnych kwartałach jest około 40 pb, a koszty wakacji kredytowych bank uwzględni w wynikach II kwartału - poinformował PAP Biznes prezes Pekao, Leszek Skiba.

PKO BP rozpoczął prace nad budową nowej strategii banku, planuje ją przedstawić pod koniec 2022 roku - poinformowała PAP Biznes prezes banku Iwona Duda.

Tauron chce do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Spółka zakłada w nowej strategii, że do 2030 roku wyda na inwestycje 48 mld zł, a warunkiem realizacji strategii jest wydzielenie aktywów węglowych do NABE - poinformował PAP Biznes prezes Paweł Szczeszek. Spółka liczy też, że jeszcze w tym roku dojdzie do zbycia Tauronu Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa.

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2022 roku 58,2 tys. ton i była niższa rdr o 7 proc. Produkcja miedzi płatnej KGHM wyniosła w tym czasie 64,3 tys. ton, co oznacza spadek rdr o 2 proc. - podała grupa w komunikacie, dotyczącym wstępnych wyników produkcyjnych i sprzedażowych.

Akcjonariusze PKN Orlen 21 lipca zdecydują o połączeniu z Grupą Lotos - wynika z uchwał na NWZ.

Trakcja podpisała wstępne warunki finansowania związane z planowanym dokapitalizowaniem spółki przez PKP Polskie Linie Kolejowe - podała Trakcja w komunikacie. Inwestor zamierza objąć w spółce akcje serii E nowej emisji za kwotę 200 mln zł. Akcjonariusze Trakcji zdecydowali o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez emisję 250 mln akcji serii E. Emisja ma być przeprowadzona w drodze subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru i zostanie skierowana do spółki PKP Polskie Linie Kolejowe - wynika z uchwał podjetych przez NWZ.

ZUS wybrał Asseco Poland do obsługi Kompleksowego Systemu Informatycznego na kolejne cztery lata. Spółka podpisała kontrakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Aplisens zaprosił akcjonariuszy do sprzedaży do 828.417 akcji, oferując po 14,4 zł za jeden walor - podała spółka.

Aplisens zaprosił akcjonariuszy do sprzedaży do 828.417 akcji, oferując po 14,4 zł za jeden walor - podała spółka.

Spółka zależna Photon Energy zawarła umowę na świadczenie pełnego zakresu usług technicznego utrzymania (Operations & Maintenance) dla dwóch elektrowni fotowoltaicznych w Polsce o łącznej mocy 48 MWp - podał Photon Energy w komunikacie. Do końca 2022 r. spółka zamierza zwiększyć portfel umów na usługi O&M w Polsce do 100 MWp.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło eksploatację złoża ropy naftowej i gazu ziemnego Kamień Mały w województwie lubuskim. Obsługująca je instalacja zapewnić ma ponad 24 tys. ton ropy i 3,6 mln m sześc. gazu rocznie - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Grupa Orlen planuje uruchomienie w 2025 r. w Porcie Świnoujście pierwszego na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Orlen Neptun, spółka Grupy Orlen do nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej, stara się o dzierżawę terenu pod przyszły obiekt.

Walne Zgromadzenie Bogdanki zdecydowało w czwartek o przeznaczeniu na dywidendę 85 mln zł, do daje 2,5 zł dywidendy na akcję - podała Bogdanka w komunikacie.

Shopee i InPost zdecydowały o rozszerzeniu dotychczasowej współpracy i nawiązały partnerstwo strategiczne - poinformowały spółki w komunikacie prasowym.

K2 Holding, które sprzedało Netii spółkę zależną Oktawave, część środków z transakcji planuje przeznaczyć na rozwój, w tym akwizycje w segmencie software - poinformowali przedstawiciele spółki podczas wideokonferencji. W trzecim, czwartym kwartale spółka planuje przedstawić aktualizację strategii.

Akcjonariusze Wieltonu zdecydowali, że z zysku za 2021 rok spółka wypłaci 12,08 mln zł dywidendy, czyli 0,2 zł na akcję, pod warunkiem, że nie sprzeciwią się temu banki kredytujące, tj. BGK, BNP Paribas Polska i PKO BP - podał Wielton w komunikacie.

Walne zgromadzenie Cyfrowego Polsatu zdecydowało w czwartek o wypłacie łącznie 660,8 mln zł dywidendy, czyli 1,2 zł na akcję. Zarząd wcześniej proponował przeznaczenie na dywidendę 550,7 mln zł, czyli 1 zł na akcję.

British Automotive Holding (BAH) chce w 2022 r. zbliżyć się do poziomu 1,1 tys. wolumenu sprzedaży nowych samochodów oraz mieć 36-proc. udział w polskim rynku samochodów JLR - poinformowali przedstawiciele spółki podczas czwartkowej wideokonferencji. BAH koncentruje się na wzroście rentowności oraz - poza sprzedażą nowych samochodów - rozwija sprzedaż samochodów używanych i produktów dodatkowych.

Walne Zgromadzenie STS Holding zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę 57,9 mln zł, co daje 0,37 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Walne Zgromadzenie Archicomu zdecydowało o wypłacie łącznie 1,38 zł dywidendy na akcję, w tym 1,24 zł na akcję stanowiła zaliczka wypłacona w listopadzie zeszłego roku, a 0,14 zł dywidendy na akcję otrzymają akcjonariusze w 2022 roku - poinformowała spółka w komunikacie.

Prace nad prospektem Dr Irena Eris zostały zawieszone - podano na stronie KNF. Spółka w komunikacie prasowym poinformowała, że zarząd w porozumieniu z akcjonariuszami i doradcami, podjął decyzję o czasowym zawieszeniu postępowania z uwagi na niekorzystną sytuację na rynkach finansowych w Polsce i na świecie.

Walne Zgromadzenie Grupy Azoty ZA Puławy zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę 126,2 mln zł, czyli 6,6 zł na akcję - podały Puławy w komunikacie.

Zarząd Onde zdecydował o rozpoczęciu procesu przeglądu opcji strategicznych związanego z dalszym rozwojem przez spółkę portfela projektów w obszarze energetyki odnawialnej - podało Onde w komunikacie. Spółka nie rozważa przeprowadzenia emisji akcji.

Prace nad prospektem Event Horizon zostały zawieszone - podano na stronie KNF.

ZWZ spółki Tarczyński zdecydowało o wypłacie dywidendy z zysku netto za rok 2021 w wysokości 2 zł na akcję - podała spółka w komunikacie. Łącznie na ten cel trafi 22,7 mln zł.

ZWZ Atende zdecydowało w sprawie ustanowienia programu motywacyjnego na lata 2022-24 - poinformowała spółka w komunikacie.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Stalproduktu zdecydowało o przeznaczeniu 66,96 mln zł z zysku netto za 2021 rok na wypłatę dywidendy, co oznacza 12 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Globalne obawy przed recesją oraz krajowe dane stworzyły presję na osłabienie złotego - powiedział Łukasz Zembik, analityk DM TMS Brokers. Te same nastroje przyczyniły się do zwiększonego popytu na polskie obligacje.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0493 USD i 142,11 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa naftowa kontynuuje spadki notowań na giełdzie w Nowym Jorku. Od 8 czerwca surowiec staniał już o ponad 15 proc. w reakcji na coraz silniejsze obawy o globalne spowolnienie gospodarcze - informują maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie zniżkują i są najniżej od 15 miesięcy. Inwestorzy wskazują, że prezes Fed Jerome Powell podczas swojego środowego wystąpienia w Kongresie USA niewiele zrobił, aby złagodzić globalne obawy przed recesją w USA. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana poniżej 8.773,00 USD, notowanych na zakończenie poprzedniego dnia handlu - informują maklerzy.

Rząd Hiszpanii postanowił uwolnić 2,3 mln baryłek ropy naftowej z krajowych rezerw, aby ograniczyć negatywny wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę na rynek energetyczny i ustabilizować ceny rynkowe.

Rząd Norwegii i Komisja Europejska uzgodniły w czwartek, że "poszerzą współpracę, aby zapewnić dodatkowe krótkoterminowe i długoterminowe dostawy norweskiego gazu" - głosi komunikat stron wydany po spotkaniu wiceszefa KE Fransa Timmermansa i ministra energetyki Norwegii Terje Aaslanda.

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck (Zieloni) zapowiedział uruchomienie drugiej fazy w kryzysowym planie awaryjnym, dotyczącym gazu. Wynika to z trwających od połowy czerwca cięć w dostawach rosyjskiego gazu oraz wysokich cen surowca na rynku – uzasadnił Habeck w czwartek w Berlinie. „Sytuacja jest obecnie poważna, ale bezpieczeństwo dostaw jest zagwarantowane” – zapewnił.

W ciągu miesiąca średnia cena benzyny PB95 w Polsce wzrosła o 0,64 zł - podaje Polska Izba Paliw Płynnych.

Drożeje gaz w Europie - benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Endex Dutch TTF) są wyceniane wyżej o 4,8 proc. po 133,25 euro za MWh, po wzroście ceny wcześniej o 5,6 proc, po tym jak w Niemczech ma być wprowadzony podwyższony alert w związku ze zmniejszeniem dostaw paliwa z Rosji - podają maklerzy.

Parlament Europejski poparł w czwartek nowe przepisy nakazujące krajom UE zapełnianie magazynów gazu do określonego poziomu każdego roku przed zimą. To odpowiedź na agresję Rosji wobec Ukrainy, która uderzyła w bezpieczeństwo energetyczne państw członkowskich.

OPINIE, PROGNOZY

Spadek wartości akcji kredytowej w '22 może być głębszy niż szacowane wcześniej 10 proc. rdr - ocenia Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Koniunktura konsumencka w czerwcu znacząco pogorszyła się, ale w danych realnych może to uwidocznić się z pewnym opóźnieniem - wskazują ekonomiści.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Kluczowe dla rozwoju sektora funduszy inwestycyjnych jest stworzenie prostych i transparentnych produktów dopasowanych do potrzeb i profilu inwestorów, które będą konkurować z funduszami zagranicznymi oraz innymi rynkami oferującymi możliwości inwestycyjne, w tym aktywa wirtualne - uważa przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje zmiany w rozporządzeniu dotyczącym zapasów paliw w energetyce - podał resort w planie prac.

Rząd chce od 2023 r. zrezygnować z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego na własne cele mieszkaniowe, bez ograniczeń powierzchni zabudowy - powiedział w trakcie konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Prowadzimy prace nad stworzeniem dużego holdingu przemysłowego; chcemy budować silny podmiot ochrony infrastruktury krytycznej - powiedział PAP wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Procesy konsolidacyjne będą kontynuowane - zapowiedział.

W czerwcu 2022 r. dla 49,1 proc. respondentów obecna sytuacja na terytorium Ukrainy stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce, to o 4,7 pkt. proc. więcej w porównaniu do poprzedniego miesiąca - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wartość sprzedaży w aptekach w Polsce wzrosła w maju o 14,6 proc. rdr do 3,58 mld zł - poinformowała w raporcie firma badawcza PEX PharmaSequence.

WYDARZENIA Z KRAJU

Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Proponowane przepisy zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia.

Lider PO Donald Tusk chciałby, by obywatelski projekt liberalizujący prawo do aborcji był dalej procedowany w Sejmie. Jak mówił w czwartek, jeszcze przed głosowaniem ws. odrzucenia projektu, w klubie KO nie będzie w tej sprawie dyscypliny.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz jest przeciwny obywatelskiemu projektowi liberalizującemu prawo aborcyjne. Według niego, większość ludowców zagłosuje przeciwko tej propozycji. Zdaniem Kosiniaka-Kamysza należy powrócić do kompromisu z 1993 r. i przeprowadzić referendum.

Nie weszliśmy do klubu PiS, mamy odrębność jako koło Polskie Sprawy; dla nas bardzo ważne jest bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne, i w tym zakresie podpisaliśmy porozumienie i będziemy wspierać PiS - oświadczyła minister w KPRM, przewodnicząca koła Polskie Sprawy Agnieszka Ścigaj.

Wszystkie senackie poprawki zgłoszone do nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw odrzucił w czwartek Sejm. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Większość klubów parlamentarnych opowiedziała się w czwartek za dalszym procedowaniem projektu nowelizacji Kodeksu pracy, który m.in. reguluje zasady pracy zdalnej. Poseł Konfederacji Grzegorz Brown zapowiedział złożenie wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Z badań i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że konieczne jest wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia – powiedziała w czwartek w TVP 1 szefowa ministerstwa rodziny i pracy Marlena Maląg, odnosząc się do procedowanego w Sejmie projektu noweli Kodeksu pracy.

Składamy projekt ustawy o ochronie ludności, który ma wspierać samorządy w ich kluczowym działaniu, czyli wspieraniu mieszkańców i ochronie ludności w miejscu ich zamieszkania - poinformowali w czwartek w Sejmie posłowie Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki i Tomasz Szymański.

Obowiązek ujawnienia oświadczenia majątkowego przez prezesa i wiceprezesów NBP zakłada projekt ustawy przygotowany przez posłów Lewicy. Oczekujemy od przedstawicieli najważniejszych instytucji w państwie jawności i przejrzystości - mówiła na czwartkowej konferencji posłanka Magdalena Biejat.

Liczba stopni awansu zawodowego zostanie zmniejszona, a nauczyciele w pierwszych latach pracy będą zarabiać więcej – zdecydował w czwartek Sejm, uchwalając nowelizację ustawy Karta nauczyciela.

Czwartkowa wypowiedź wiceministra edukacji i nauki Tomasza Rzymkowskiego była niefortunna i nie powinna paść - ocenił rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do słów wiceszefa MEiN o pensjach nauczycieli. W czwartek w Radiu Zet Rzymkowski był pytany o kwestie zarobków nauczycieli. Przyznał, że osobiście zna nauczyciela, którego wysokość wynagrodzenia jest porównywalna z wynagrodzeniem poselskim i wynosi 11 tys. zł netto. "To jest nauczyciel, który pracuje po prostu w dwóch szkołach i jest w pełni zadowolony z tego powodu" – ocenił.

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski jako poseł i wiceminister edukacji pluje w twarz nauczycielom - tak szef PO Donald Tusk skomentował w czwartek słowa Rzymkowskiego w kwestii zarobków nauczycieli.

Sejm nie poparł w czwartek uchwały Senatu w sprawie odrzucenia noweli ustawy o działach administracji rządowej, która przewiduje włączenie do działu rozwój regionalny spraw związanych z przygotowaniem i realizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz inwestycji towarzyszących.

To Jarosław Kaczyński jest głównodowodzącym agresywnej armii politycznej w wojnie domowej, którą bezwzględnymi metodami toczy od wielu lat w Polsce - ocenił lider PO Donald Tusk, komentując wtorkowe słowa prezesa PiS.

Do Polski od 24 lutego przyjechało 4,265 mln osób z Ukrainy, wyjechało na Ukrainę 2,289 mln osób - podała Straż Graniczna.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Przy 529 głosach za, 45 przeciw i 14 wstrzymujących się Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą szefów państw i rządów, którzy zgromadzili się na szczycie UE, do przyznania „bezzwłocznie” Ukrainie i Republice Mołdawii statusu kandydata do UE.

Premier Czech Petr Fiala wygłosił w środę wieczorem telewizyjne orędzie do narodu, w którym m.in. zapowiedział szokowy wzrost cen energii, zapewniając jednak obywateli o pomocy państwa. Jak mówił, Rosja chce uczynić kraje zachodniej Europy, w tym Czechy, słabymi i podatnymi na szantaż.

Odcięcie dostaw gazu przez Rosję uderzyło w 12 państw członkowskich Unii Europejskiej - powiedział w czwartek nadzorujący unijną politykę klimatyczną wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Rosjanie ściągają rezerwy do Siewierodoniecka, a także na kierunek Toszkiwka-Zołote, gdzie trwają walki; wojska przeciwnika próbują otoczyć zgrupowanie sił ukraińskich – poinformował w środę wieczorem szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

W obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy siły przeciwnika kontrolują 55 proc. terytorium – powiadomił szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

W prowadzeniu działań w internecie przeciwko Rosji wspiera Ukrainę prawie 300 tys. cyberekspertów z wielu państw świata - poinformował w środę ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow.

Okupacyjne rosyjskie władze przeprowadzają tajną mobilizację w zrujnowanym Mariupolu; mężczyznom proponuje się pracę w służbach ochrony, ale bez wyjaśnienia, że chodzi o "ochronę" okopów na pierwszej linii frontu - poinformował w czwartek doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

Kryzys wokół ukraińskiego zboża zablokowanego przez rosyjskie okręty musi zostać rozwiązany w ciągu najbliższego miesiąca, przed nowymi żniwami - powiedziała w czwartek brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss podczas wizyty w Ankarze.

Wielka Brytania rozszerzyła w czwartek listę towarów, które są objęte zakazem wywozu do Rosji w związku z dokonaną przez ten kraj napaścią na Ukrainę.

Unia Europejska musi być przygotowana na użycie przez Rosję dostaw gazu jako broni - powiedział w czwartek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przed szczytem unijnych przywódców w Brukseli.

Parlament Europejski zatwierdził porozumienie z państwami członkowskimi, dotyczące przedłużenia ram prawnych unijnego cyfrowego certyfikatu COVID o kolejne 12 miesięcy.

We Włoszech prawie o 60 procent wzrosła w ciągu tygodnia liczba zakażeń koronawirusem - poinformowała w czwartek medyczna fundacja Gimbe w kolejnym raporcie z monitoringu pandemii. Przypadków jest coraz więcej we wszystkich regionach kraju.

Jeden z dwóch Brytyjczyków skazanych na karę śmierci przez prorosyjskich separatystów z Doniecka został poinformowany, że egzekucja zostanie wykonana - przekazała stacji BBC jego rodzina.

Podczas szczytu NATO w Madrycie Stany Zjednoczone ogłoszą kolejne kroki w kierunku wzmocnienia europejskiego bezpieczeństwa, uzupełniając znaczące zwiększenie sił przez innych sojuszników - zapowiedzieli przedstawiciele administracji prezydenta Joe Bidena. USA mają również zaproponować kolejne sankcje przeciwko Rosji.(PAP Biznes)

asa/ osz/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości