Warunkiem realizacji strategii Tauronu jest wydzielenie aktywów węglowych - prezes | StrefaInwestorow.pl

Cavatina Holding

Obrazek użytkownika Wiadomości
23 cze 2022, 12:23

Warunkiem realizacji strategii Tauronu jest wydzielenie aktywów węglowych - prezes

Tauron chce do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną. Spółka zakłada w nowej strategii, że do 2030 roku wyda na inwestycje 48 mld zł, a warunkiem realizacji strategii jest wydzielenie aktywów węglowych do NABE - poinformował PAP Biznes prezes Paweł Szczeszek. Spółka liczy też, że jeszcze w tym roku dojdzie do zbycia Tauronu Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa.

"Głównym celem, do którego dążymy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku i nasza nowa strategia pokazuje, jak przez najbliższe lata będziemy do tego celu zmierzać" - powiedział PAP Biznes prezes Paweł Szczeszek.

Grupa Tauron zakłada w strategii skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku grupa planuje mieć 1600 MW w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego grupy. Obecnie moc zainstalowana w OZE w grupie wynosi ok. 614 MW.

"Do końca 2025 roku zamierzamy mieć w zielonych aktywach wytwórczych 1,6 GW mocy. Będziemy chcieli zarówno budować moce OZE od zera, wchodzić w partnerstwa z podmiotami, które już mają projekty na pewnym etapie zaawansowania, jak i realizować przejęcia" - powiedział prezes Tauronu.

"Pracujemy nad akwizycjami i budową lądowych farm wiatrowych. Liberalizacja ustawy 10h tę pracę nam ułatwi" - dodał.

Grupa chce mieć 1000 MW w 2030 roku w morskiej energetyce wiatrowej.

"Z jednej strony planujemy współpracę z PGE w ramach zawartego listu intencyjnego, ale i podejmujemy też samodzielne działania, by być uczestnikiem inwestycji w polskiej części Bałtyku. Złożyliśmy wnioski na nowe koncesje offshore" - powiedział Szczeszek.

Strategia zakłada, że paliwem stabilizującym miks energetyczny grupy będzie gaz wykorzystywany w wysokosprawnych źródłach kogeneracyjnych. Tauron analizuje również możliwości udziału w budowie małych reaktorów modułowych (SMR).

"W strukturach grupy Tauron pozostaje obszar ciepłowniczy. Będziemy dążyli do istotnego obniżenia emisji CO2 ze źródeł ciepłowniczych, a w dalszej perspektywie planujemy zdekarbonizować ciepłownictwo w 100 proc. Pokładamy nadzieje, że będzie to możliwe z wykorzystaniem nowoczesnych technologii modułowych reaktorów jądrowych" - powiedział prezes.

Łączne nakłady inwestycyjne grupy w latach 2022-30 sięgnąć mają ok. 48 mld zł.

"Do 2030 roku wydamy w sumie 48 mld zł na inwestycje, z czego 17 mld zł na OZE - nie tylko w źródła wiatrowe, fotowoltaiczne, ale i w magazyny energii oraz 24 mld zł zamierzamy wydać na sieć dystrybucyjną, która musi być bardzo nowoczesna i gotowa do absorbcji nowych źródeł OZE" - powiedział prezes.

Ocenił, że warunkiem dającym możliwość finansowania strategii grupy jest wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

"Zrealizowanie strategii i założonych w niej inwestycji bez wydzielenia aktywów węglowych do NABE będzie niemożliwe. A jeśli nawet, to nie w tym zakresie i harmonogramie. Projekt NABE daje nam szansę dostępu do środków dłużnych, których potrzebujemy do realizacji inwestycji. Nasz poziom ekspozycji węglowej paraliżuje teraz nasze zdolności pozyskiwania finansowania zewnętrznego" - powiedział prezes.

"Zakładamy, że projekt NABE dojdzie do skutku i nie widzimy zagrożenia dla terminu zakładanego przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, czyli do końca tego roku" - dodał.

Spółka liczy też, że jeszcze w tym roku dojdzie do zbycia Tauronu Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa.

"Do zbycia akcji Tauronu Wydobycie na rzecz Skarbu Państwa prawdopodobnie dojdzie przed wydzieleniem wytwórczych aktywów węglowych, czyli w tym roku" - powiedział Paweł Szczeszek.

(PAP Biznes), #TPE

pel/ osz/

Zobacz także: Tauron PE SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości