Skrót wiadomości - piątek, 24 czerwca | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 cze 2022, 06:03

Skrót wiadomości - piątek, 24 czerwca

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Najnowsze, czerwcowe badania Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na przesunięcie oczekiwań inflacyjnych w kierunku nieco wyższej inflacji w Polsce względem poprzedniego miesiąca - wynika z danych z Biuletynu Statystycznego GUS.

Stopa bezrobocia w maju spadła do 5,1 proc. z 5,2 proc. w kwietniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w maju 2022 r. w ujęciu rdr wzrosły o 23,2 proc., po wzroście o 10,4 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał GUS.

Nowe zamówienia w przemyśle w maju 2022 r. wzrosły o 25,9 proc., po wzroście o 18,2 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-maj 2022 r. wzrosła w skali roku o 13,0 proc., przy zatrudnieniu wyższym o 1,4 proc. i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 11,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w maju 2022 r. wzrosła o 42,9 proc. rdr, a mdm o 2,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, wyniósł w czerwcu 92,3 pkt. wobec 93,0 pkt. - podał instytut Ifo w komunikacie. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 92,8 pkt.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii, z uwzględnieniem sprzedaży paliw, w maju spadła o 0,5 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,4 proc., po korekcie z +1,4 proc. - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się, że mdm sprzedaż spadnie o 0,7 proc.

World Trade Monitor, wskaźnik obrazujący dynamikę wolumenu handlu międzynarodowego, w kwietniu wzrósł o 0,5 proc. względem marca - podało holenderskie Biuro Analizy Polityki Gospodarczej (CPB).

Sprzedaż nowych domów w USA w maju wyniosła 696 tys. w ujęciu rocznym, wobec oczekiwanych 590 tys. - poinformował Departament Handlu.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, w czerwcu spadł do 50 pkt. z 58,4 pkt. miesiąc wcześniej - podano w końcowym wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

Nadwyżka budżetu po maju 2022 r. wyniosła ok. 12,1 mld zł - wynika z komentarza głównego ekonomisty Ministerstwa Finansów Łukasza Czernickiego do szacunkowego wykonania budżetu za okres styczeń - maj. Dochody z VAT w maju br. były niższe o ok. 3,8 mld zł, tj. 25,8 proc. rdr i wyniosły ok. 18,5 mld zł.

Nadwyżka FUS na koniec I kwartału wyniosła 9,3 mld zł - podał ZUS.

Ministerstwo Finansów podnosi od lipca oprocentowanie obligacji opartych na stopę NBP, utrzymuje natomiast oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych - podał resort w komunikacie.

Ministerstwo Finansów może w latach 2023-27 przekazać spółce PKP PLK obligacje łącznie za maks. 3,4 mld zł z przeznaczeniem na podwyższenie kapitału zakładowego w celu modernizacji infrastruktury kolejowej w Rejonie Przeładunkowym Małaszewicze - wynika z projektu ustawy.

GIEŁDA

Tydzień na warszawskim parkiecie zakończył się pozytywnym akcentem, ale jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić, że główne indeksy obroniły majowe minima - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BPS, Tomasz Czarnecki. Zdaniem analityka, aby myśleć o większych wzrostach rynek potrzebuje wyraźnie większych obrotów, i do czasu publikacji przyszłotygodniowych danych makro, musi utrzymać się ponad minimami z maja.

WIG20 zakończył piątkową sesję wzrostem o 1,69 proc. do 1.682,33 pkt., WIG zwyżkował o 1,42 proc. do 53.014,11 pkt. Spośród indeksów małych i średnich spółek sWIG80 spadł o 0,4 proc. do 16.855,16 pkt., a mWIG40 zakończył piątkowe notowania na 1,49 proc. plusie na poziomie 4.026,24 pkt.

SPÓŁKI

PKN Orlen otworzył pierwszą stację wodorową w Polsce. W ciągu ośmiu lat koncern zainwestuje ok. 7,4 mld zł w rozwój wodorowy - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek.

PKN Orlen od 27 VI do końca wakacji oferuje rabat 30 gr/l na benzynę i ON dla posiadaczy aplikacji VITAY - poinformował na Twitterze szef PKN Orlen Daniel Obajtek.

Newag zawarł umowę ze spółką Cargounit na modernizację 15 lokomotyw spalinowych wraz ze świadczeniami dodatkowymi - poinformowała spółka w komunikacie. Łączna wartość umowy wynosi 78,75 mln zł netto.

Zarząd MLP Group, w związku z obecnym programem emisji obligacji przewidującym emisje w kwocie do 100.000.000 euro, rozważa emisję obligacji w III kwartale 2022 r. - podała spółka w komunikacie.

Immofinanz zaktualizował strategię. Spółka planuje koncentrować się na nieruchomościach handlowych i biurowych - podał Immofinanz w komunikacie.

Molecure po rozwiązaniu umowy licencyjnej przez Galapagos planuje w ciągu kilku tygodniu przedstawić dalsze plany rozwoju cząsteczki OATD-01 - poinformowali przedstawiciele spółki.

Marvipol Development rozpoczął sprzedaż mieszkań osiedla Trio Park we Wrocławiu przy ul. Dożynkowej. Inwestycja obejmuje 132 lokale mieszkalne - podał deweloper w komunikacie prasowym.

Grupa R.Power planuje w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy znacząco powiększyć swój udział w rynku włoskim - podał producent energii z sektora fotowoltaiki wielkopowierzchniowej w komunikacie prasowym. Spółka celuje, by w ciągu roku mieć ponad 1 GWp w portfelu rozwijanych projektów.

Event Horizon przesuwa plan debiutu na GPW do momentu poprawy sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej - podała spółka w komunikacie. Producent i wydawca gier nadal będzie prowadzić przygotowania do pierwszej oferty publicznej.

Inpro wypłaci za 2021 r. dywidendę w wysokości 0,25 zł za akcję, czyli łącznie 10,01 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Instalu Kraków zdecydowali, że z zysku netto za 2021 rok spółka przeznaczy na dywidendę prawie 14,6 mln zł, co daje 2 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie. W maju zarząd spółki rekomendował wypłatę 1 zł dywidendy na akcję.

Kurs akcji Games Box, producenta i wydawcy gier wideo na PC i konsole z grupy Ultimate Games, spadł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 29,2 proc. do 8,5 zł.

Akcjonariusze Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja zdecydowali, że z zysku netto za 2021 r. spółka przeznaczy na wypłatę dywidendy 4,77 mln zł, co daje 0,32 zł dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Maxcom zdecydowali, że spółka wypłaci 2,7 mln zł dywidendy, czyli 1 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Creotech Instruments przydzielił wszystkie 396.558 akcji serii I. Redukcja zapisów w transzy detalicznej wyniosła blisko 40 proc. - podała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja zdecydowali, że z zysku netto za 2021 r. spółka przeznaczy na wypłatę dywidendy 4,77 mln zł, co daje 0,32 zł dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt PCC Exol sporządzony w związku z publiczną ofertą oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu obligacji emitowanych w ramach V programu emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej do 100 mln zł - podała KNF w komunikacie.

Getin Noble Bank przeprowadził transakcję sekurytyzacji syntetycznej portfela umów kredytowych udzielonych wspólnotom mieszkaniowym o łącznej wartości 503 mln zł - podał bank w komunikacie.

Akcjonariusze Wirtualnej Polski zdecydowali, że spółka wypłaci 35,3 mln zł dywidendy z zysku za 2021 rok, co daje 1,2 zł na akcję - poinformowała spółka.

SCR-Sibelco zamierza ogłosić wezwanie do sprzedaży 1.075.857 akcji Krynicki Recykling, po cenie 23 zł za akcję - podało pośredniczące Santander Biuro Maklerskie.

WALUTY

Piątek na rynkach akcji i towarów przynosi wyraźną poprawę nastrojów, ale nie przekłada się na umacnianie złotego, choć na rynkach długu rentowności zaczęły rosnąć - powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Jej zdaniem, inwestorzy czekają już na szereg danych makro, które opublikowane zostaną w nadchodzącym tygodniu.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0524 USD i 142,19 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie zmierzają do zakończenia tygodnia z najmocniejszą zniżką od roku - o 6,2 proc. - w reakcji na potęgujące się na rynkach obawy przed globalną recesją. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana w pobliżu 8.409,00 USD, notowanych na zakończenie poprzedniego dnia handlu - informują maklerzy.

Ropa naftowa nieznacznie drożeje w piątek rano na NYMEX w Nowym Jorku, ale będzie to pierwszy od początku kwietnia tydzień ze spadkiem notowań surowca - o 5 proc. - informują maklerzy.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Będziemy finalizować porozumienie z Niemcami w sektorze rafineryjno-naftowym; treść dokumentu jest już wynegocjowana – poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Przedstawiciele MAP oraz Citibanku rozmawiali w piątek o możliwej współpracy w stworzeniu całościowego planu inwestycji energetycznych - przekazał resort aktywów państwowych.

Od września-października można się spodziewać stopniowego pogarszania jakości portfela kredytów mieszkaniowych - ocenia Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Przewozy ładunków w maju 2022 r. rdr wzrosły o 4,1 proc. i wyniosły 48,8 mln ton - podał Główny Urząd Statystyczny.

Globalne zbiory zbóż w sezonie 2022/23 wyniosą 2.255 mln ton wobec 2.251 mln ton prognozowanych w maju - wynika z majowego raportu IGC (Międzynarodowej Rady Zbożowej).

GUS 5 X opublikuje dane na temat wpływu wprowadzanych zmian związanych z wykorzystaniem nowych źródeł danych na PKB - poinformował GUS w komunikacie po posiedzeniu Rady Statystyki. Największe zmiany dotyczyć będą wartości dodanej brutto, salda handlu zagranicznego oraz spożycia gospodarstw domowych.

Liczba turystów zagranicznych w kwietniu wyniosła 423,6 tys. wobec 38,9 tys. w kwietniu 2021 r. - podał GUS.

PKO BP zakłada spadek cen mieszkań w okresie II kwartał 2022 r. - I kw. 2023 r. o 0-5 proc.- podał bank w raporcie.

Rząd Niemiec rozważa możliwość wywłaszczenia tej części niedoszłego gazociągu Nord Stream 2, która leży na terytorium RFN i odcięcia jej od reszty rurociągu - informuje w piątek portal tygodnika "Der Spiegel". Rury prowadzące z lądu do morza można by następnie podłączyć do terminalu LNG.

Szef niemieckiego resortu gospodarki Robert Habeck, w związku ze zmniejszonymi dostawami gazu z Rosji, ponownie ostrzegł przed trudną sytuacją w sezonie zimowym i wezwał do oszczędzania energii.

MŚP, które do końca czerwca br. nie oddadzą nadwyżki wsparcia z Tarczy PFR 2.0, nie będą musiały zwracać całej subwencji - wynika z piątkowego wpisu na Twitterze wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosza Marczuka.

WYDARZENIA Z KRAJU

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek Radę ds. rodziny, edukacji i wychowania w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Nie będzie polskiego państwa i polskiej rodziny bez dobrej edukacji i dobrego wychowania - mówił prezydent podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady.

Zjednoczona Prawica z 37-procentowym poparciem, na Koalicję Obywatelską chciałoby głosować 27 proc. Polaków, a na Polskę 2050 Szymona Hołowni 11 procent - wynika z sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl.

Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4, 292 mln osób - poinformowała w piątek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 27,5 tys. osób.

Do warszawskiego sądu rejonowego prokuratura skierowała kolejny akt oskarżenia przeciwko Katarzynie A., znanej jako "Babcia Kasia". Aktywistka została oskarżona o naruszenie nietykalności policjantów.

Nie sprzedawałem żadnych akcji. Przysługujące mi uprawnienia do akcji z racji mojej pracy w banku zostały zrealizowane i te środki przekazane zostały w całości na cele charytatywne - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał porozumienie o współpracy z UNICEF-em. Dotyczy przeprowadzenia kampanii proszczepiennej w zakresie szczepień obowiązkowych wśród uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie UNICEF przekazał Polsce szczepionki z kalendarza szczepień obowiązkowych, z których skorzystają obywatele Ukrainy.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Rada Europejska zatwierdziła dalszą pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 9 mld euro - powiedział premier Mateusz Morawiecki po unijnym szczycie. Poinformował, że w konkluzjach szczytu znalazły się również zapisy o pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Musimy być przygotowani na zakłócenia w dostawach rosyjskiego gazu i musimy upewnić się, że krajowe plany awaryjne są odpowiednie - powiedziała w piątek na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Istnieje realne ryzyko, że w 2022 roku zostanie ogłoszonych wiele klęsk głodu, a rok 2023 może być nawet gorszy - ostrzegł w piątek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Dodał, że istnieje bezprecedensowe zagrożenie kryzysem na światową skalę, wywołane rosnącym niedoborem żywności.

Poprzez blokowanie ukraińskich portów nad Morzem Czarnym i bombardowanie silosów na Ukrainie, Rosja pogłębia wywołany przez swoją napaść kryzys żywnościowy - napisali we wspólnym oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych państw grupy G7 po spotkaniu w piątek w Berlinie.

Będziemy zabiegali w dyskusjach z naszymi partnerami z NATO, aby przesmyk suwalski był wzmocniony - powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że już obecnie i polskie wojsko, i sojusznicy "zwróceni są swoją siłą operacyjną w kierunku wschodnim i w kierunku przesmyku suwalskiego".

Sąd Najwyższy USA orzekł w piątek, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji, a sprawa regulacji aborcji leży w gestii władz stanowych. Sąd odwrócił tym samym dotychczasowy stan prawny obowiązujący od 1973 roku i precedensowej decyzji w sprawie Roe przeciwko Wade.

Sąd Najwyższy popełnił tragiczny błąd, robiąc to, czego wcześniej nigdy nie zrobił: odbierając Amerykanom wcześniej uznane prawo - oświadczył w piątek prezydent USA Joe Biden, komentując wyrok Sądu, który unieważnił federalne prawo do aborcji. Wezwał Kongres do przyjęcia ustawy przywracającej to prawo, zaś demonstrantów - do pokojowych protestów.

Polski rząd planuje wybudować tymczasowe ośrodki dla 20 tys. osób poszkodowanych w wyniku rosyjskiej agresji, w tym dla 4 tys. w obwodzie kijowskim - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk podczas otwarcia miasteczka modułowego w Buczy pod Kijowem, przeznaczonego dla uchodźców wojennych. Ośrodek powstał dzięki wsparciu polskich władz.

Włochy znacznie zmniejszyły od zeszłego roku swoje uzależnienie od dostaw rosyjskiego gazu - poinformował w piątek po szczycie UE premier Mario Draghi. Na konferencji prasowej w Brukseli szef włoskiego rządu przekazał, że o ile w 2021 roku jego kraj 40 procent gazu importował z Rosji, teraz jest to 25 proc.

Ukraińcy ponoszą straty w rejonie Siewierodoniecka-Lisiczańska na wschodzie kraju i być może stracą te miasta, ale osiągnęli już w tej bitwie swoje cele: spowolnili i osłabili Rosjan – ocenił w nowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Najcięższe walki toczą się w obwodach ługańskim i donieckim – wciąż trwają starcia o Siewierodonieck, Rosjanie atakują pod Myrną Dołyną na południe od Lisiczańska, gdzie w ostatnich dniach zajęli kilka miejscowości – podaje sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w piątek rano.

Kraje UE muszą zacząć wspólnie kupować energię i wprowadzić ograniczenia cenowe na gaz, aby zapobiec poważnemu kryzysowi nadchodzącej zimy - powiedział w piątek belgijski premier Alexander De Croo przed drugim dniem szczytu w Brukseli.

Rosyjska agresja na Ukrainę powoduje wzrost cen energii, żywności i towarów - powiedział w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu szczytu unijnych przywódców.

Przewodniczący rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej, Oliver Dowden, złożył w piątek rano rezygnację w efekcie dwóch bolesnych porażek, które poniosła ona w czwartkowych wyborach uzupełniających do Izby Gmin.

Izba Reprezentantów przegłosowała w piątek ponadpartyjny pakiet reform dotyczących posiadania broni palnej, ustanawiającej m.in. ściślejsze kontrole kupujących broń w wieku poniżej 21. roku życia. Prawo - pierwsza znacząca reforma w tym zakresie od 1994 r. - wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta.

Rosyjskie tankowce, pływające pod liberyjską banderą i ubezpieczone przez indyjską firmę, dostarczają ropę do portów w UE mimo sankcji Unii i USA - podaje w piątek Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), medialne konsorcjum śledzące przestępczość zorganizowaną i korupcję.

Chiński parlament ogłosił w piątek zmianę na stanowisku ministra bezpieczeństwa publicznego, któremu podlega policja. Dotychczasowy wiceminister Wang Xiaohong, uznawany za zaufanego człowieka przywódcy kraju Xi Jinpinga, zastąpił Zhao Kezhiego.

Minister zdrowia Niemiec Karl Lauterbach ogłosił w piątek, że dotychczas darmowe testy na obecność koronawirusa staną się odpłatne i od lipca będą kosztować trzy euro. Bezpłatne testy kosztują rząd średnio miliard euro miesięcznie i "nie możemy sobie na to pozwolić w napiętej sytuacji budżetowej" - powiedział Lauterbach.

(PAP Biznes)

gor/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości