Skrót wiadomości - wtorek, 28 czerwca, 18.10 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
28 cze 2022, 18:15

Skrót wiadomości - wtorek, 28 czerwca, 18.10

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W lipcu podwyżka stóp proc. powinna wynieść co najmniej 100 pb - powiedział PAP Biznes członek RPP Ludwik Kotecki. Dodał, że na początku 2023 r. inflacja może ponownie bardzo silnie wzrosnąć z powodu spodziewanych dużych podwyżek gazu i prądu. Zdaniem Koteckiego potrzebna jest dyskusja o oprocentowaniu środków rezerwy obowiązkowej.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w czerwcu w Polsce spadł o 3,3 pkt. w stosunku do maja - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

W razie potrzeby EBC może podnosić stopy proc. w szybszym tempie - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na forum w portugalskiej Sintrze. Lagarde dodała, że EBC będzie reinwestować zapadające obligacje w sposób elastyczny, by zapewnić równą transmisję polityki monetarnej banku.

Europejski Bank Centralny powinien rozważyć pierwszą podwyżkę stóp procentowych powyżej planowanych 25 pb, jeśli pojawią się oznaki, że wysokie odczyty inflacji podsycają oczekiwania - poinformował członek Rady Prezesów EBC Martins Kazaks, prezes banku centralnego Łotwy.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na lipiec wyniósł -27,4 pkt. wobec -26,2 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z -26,0 pkt. - podała w komunikacie grupa badań rynkowych GfK. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie -27,3 pkt.

We Francji nastroje konsumentów okazały się słabsze od rynkowych ocen. Wskaźnik nastrojów wyniósł w czerwcu 82 pkt., wobec 85 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z 86 pkt. - poinformował instytut statystyczny Insee. Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 84 pkt.

Narodowy Bank Węgier (MNB) podniósł we wtorek referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę o 185 pb do 7,75 proc. - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. Było to trzynaste z kolei posiedzenie MNB, na którym podniesiono stopę procentową.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w czerwcu do 98,7 pkt. ze 103,2 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie ze 106,4 pkt. - wynika z raportu Conference Board.

Zapasy amerykańskich hurtowników w maju wzrosły o 2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował we wstępnym odczycie Departament Handlu. Oczekiwano +2,1 proc.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed w czerwcu wyniósł -19 pkt. wobec -9 pkt. miesiąc wcześniej - poinformował oddział Fed w Richmond.

BUDŻET, DŁUG

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, tzw. czternastej emeryturze – poinformowało biuro prasowe KPRP. Dodatkowe świadczenie otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób, koszt to ok. 11,4 mld zł. Wypłaty ruszą pod koniec sierpnia.

GIEŁDA

WIG20 na zakończenie wtorkowej sesji wzrósł o ponad 1,5 proc. do 1.739 pkt. Momentami sięgał nawet 1.745 pkt. To trzecia z rzędu wzrostowa sesja dla głównego warszawskiego indeksu. mWIG40 zwyżkował o ponad 0,5 proc. powyżej 4.100 pkt., sWIG80 zyskał ponad 0,3 proc. do 17.076 pkt., a indeks szerokiego rynku WIG zakończył dzień na 1,2-proc. plusie, sięgając 54.492 pkt.

Wzrosty cieszą, ale niewielkie obroty nie gwarantują ich utrzymania, równie dobrze możemy mieć ruch w drugim kierunku - uważa Artur Wizner, analityk DM BPS. WIG20 wzrósł o 1,5 proc., a spadki notowały głównie spółki energetyczne i spożywcze. Zdaniem Wiznera sentyment na rynku poprawiły informacje z EBC.

SPÓŁKI

Giełda Papierów Wartościowych podpisała umowę nabycia 65,03 proc. akcji w Armenia Securities Exchange - poinformowała spółka w komunikacie.

Strategia True Games Syndicate do 2024 roku zakłada realizację średnio budżetowych projektów z budżetem w przedziale ok. 0,5 mln zł - 1 mln zł, w tym część w modelu współfinansowania z inwestorami zewnętrznymi na zasadzie project finance - poinformowała notowana na rynku spółka, której głównym akcjonariuszem jest Movie Games.

PGE Energia Odnawialna podpisała umowy na budowę czterech farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 25 MW na Mazowszu i Podlasiu - podała PGE EO w komunikacie prasowym.

PGNiG prowadzi rozmowy w sprawie kolejnych kontraktów na dostawy gazu ziemnego przez uruchamiany w tym roku gazociąg Baltic Pipe - poinformowała prezes PGNiG Iwona Waksmundzka Olejniczak. Strategicznym celem jest osiągnięcie jak największego zapełnienia Baltic Pipe gazem z własnego wydobycia.

Grupa Pracuj sfinalizowała przejęcie 100 proc. udziałów w niemieckiej spółce Spoonbill Holding GmbH oraz pośrednio w spółkach Spoonbill GmbH, softgarden e-recruiting GmbH i absence.io GmbH za 117,6 mln euro - poinformowała Grupa Pracuj w komunikacie.

Akcjonariusze notowanej na NewConnect spółki Kupiec uchwalili wypłatę 0,38 zł dywidendy na akcję z zysku za 2021 rok - podała spółka w komunikacie. Łącznie na dywidendę trafi 1,3 mln zł.

Polska jest bezpieczna energetycznie, ale najbliższa zima będzie bardzo trudna; apelujemy do naszych klientów o oszczędzanie energii - powiedział we wtorek prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas III Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym.

Oferta Budimeksu została oceniona najwyżej w przetargu GDDKiA dot. projektu i budowy drogi ekspresowej S17 Piaski-Hrebenne, odcinek węzeł Zamość Wschód - węzeł Zamość Południe - podała spółka w komunikacie. Wartość oferty wynosi 358,2 mln zł netto.

Akcjonariusze CD Projekt zdecydowali o przeznaczeniu na dywidendę kwoty 100,74 mln zł z zysku za 2021 r., co daje 1 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie po WZ.

Walne zgromadzenie Megaron zdecydowało o przeznaczeniu 540 tys. zł z zysku netto za 2021 rok na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, co daje 0,20 zł brutto na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze Capital Partners zdecydowali o przeznaczeniu całego zysku z 2021 r. w kwocie 3,16 mln zł na kapitał rezerwowy utworzony w celu sfinansowania nabycia akcji własnych. Spółka chce nabyć do 3,66 mln akcji własnych w celu ich umorzenia po cenie 6,66 zł za jedną akcję - podał Capital Partners w uchwałach po WZ.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie spółki Abak zdecydowało, że z zysku za 2021 rok na dywidendę trafi 269,5 tys. zł, co daje 0,10 zł na jedną akcję - poinformowała notowana na rynku NewConnect spółka w komunikacie.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Comarchu zdecydowało, by z zysku osiągniętego w 2021 roku na dywidendę trafiło 32,5 mln zł, co daje 4 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Ambicją Polskiej Spółki Gazownictwa jest budowa gazociągów przystosowanych do przesyłu wszystkich gazów domieszkowych, jednak problemem jest koszt przyłączenia biogazowni do naszej sieci - ocenił prezes spółki gazowej Robert Więckowski podczas VIII Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowniczego.

Zarząd spółki XPlus rekomenduje walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy w kwocie 0,10 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

ZWZ spółki Eurosnack zdecydowało o wypłacie 1,7 mln zł dywidendy za 2021 rok, co daje 0,05 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Polskiego Holdingu Nieruchomości zdecydowało, że spółka wypłaci w formie dywidendy za 2021 rok łącznie 18,4 mln zł, czyli 0,36 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie zdecydowało we wtorek o przeznaczeniu zysku osiągniętego w 2021 roku w całości na kapitał zapasowy - poinformowała spółka w komunikacie.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie MakoLabu zdecydowało o przeznaczeniu na dywidendę z zysku za rok obrotowy 2021 kwoty 489,1 tys. zł, co oznacza, że na jedną akcję przypadnie 7 groszy - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Choć w ostatnich dniach zawirowania dotknęły węgierskiego forinta, to złoty broni poziomów w okolicach 4,70 za euro, co ułatwiają oczekiwania na podwyżki stóp procentowych - ocenił Jarosław Kosaty, analityk z Santander Bank Polska. Niewielka zmienność występuje na obligacjach.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0561 USD i 143,67 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej rosną we wtorek na głównych rynkach paliw w reakcji na ryzyko zakłóceń w dostawach surowca m.in. z Libii ii Ekwadoru. Zbliża się comiesięczne spotkanie OPEC+, na którym zapadnie decyzja o dostawach ropy od tej grupy producentów - informują maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie spadają i są blisko najniższych poziomów od 16 miesięcy. Na rynkach metali zbliża się do końca najgorszy kwartał od 2008 r. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 0,5 proc. - po 8.375,50 USD - informują maklerzy.

Ceny gazu w Europie spadają w reakcji na wznowieniu przepływów rosyjskiego gazu przez Turcje, po zakończeniu robót konserwacyjnych. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Endex Dutch TTF) są wyceniane niżej o 0,6 proc. po 128,63 euro za MWh - podają maklerzy.

Spodziewamy się, że do Danii od października będzie trafiać 20 proc. surowca płynącego nowym gazociągiem - przekazał we wtorek dyrektor generalny Duńskiej Agencji Energetycznej, odnosząc się do powstającego Baltic Pipe. Pozostałe 80 proc. gazu ma trafiać do Polski.

OPINIE, PROGNOZY

Inflacja utrzyma się w Polsce powyżej poziomu 10 proc. do połowy 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy do poziomu 7 proc. we wrześniu, a od połowy przyszłego roku zacznie je obniżać - prognozują ekonomiści PKO BP w najnowszym raporcie.

Rynek wstępnie prognozuje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu wyniósł 15,5 proc. w ujęciu rok do roku. Wzrostowi CPI sprzyja bardzo niska baza odniesienia z ubiegłego roku i utrzymująca się, silna presja cenowa we wszystkich kategoriach koszyka inflacyjnego.

Ministerstwo Finansów nie widzi wielkiego zagrożenia dla inflacji ze strony wprowadzenia wakacji kredytowych - powiedział w trakcie posiedzenia komisji w Senacie wiceminister finansów Piotr Patkowski.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Składka na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny wyniesie 0,45 proc. w przypadku otwartych rachunków powierniczych - podano w rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Ustaw.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje specustawę, która ułatwi waloryzację kontraktów we wszystkich kategoriach umów objętych zamówieniami publicznymi. Dla umów zawartych przed 1 stycznia 2021 r. będzie możliwość wprowadzenia klauzul waloryzacyjnych, a w umowach zawartych po tej dacie możliwe będzie podniesienie limitów waloryzacji.

Stanowisko polskiego rządu wobec planowanego przez UE zakazu produkcji samochodów spalinowych od 2035 r. jest negatywne; prowadziliśmy rozmowy w zakresie budowania koalicji państw, które będą przeciw - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Dostosowanie sektora ciepłownictwa systemowego w Polsce do wymogów zaproponowanych w projekcie regulacji pakietu „Fit for 55” będzie kosztowało łącznie od 277 mld zł do 410 mld zł do 2045 roku, z czego do 2026 roku nakłady inwestycyjne musiałyby wynieść od 145 do 250 mld zł – wynika z analizy przeprowadzonej przez zespół Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych. PTEZ postuluje zmiany do „Fit for 55”.

Rząd określi w rozporządzeniu perspektywę wsparcia wytwórców OZE do 2027 roku - podano w wykazie prac legislacyjnych KPRM.

Projekt ustawy odległościowej, dotyczący lokalizowania elektrowni wiatrowych, będzie przedmiotem obrad na posiedzeniu rządu w przyszłym tygodniu - poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.

Prace nad reformą wskaźników referencyjnych prowadzone są w taki sposób, żeby jej implementacja od 1 stycznia 2023 r., zgodnie z pierwotnymi deklaracjami, była realna - powiedział PAP Biznes w kuluarach Senatu wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Stanowisko Pełnomocnika Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej zostanie zlikwidowane - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Wprowadzenie zakazu sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 r., co proponuje Komisja Europejska w swoim planie osiągnięcia neutralności klimatycznej, jest dla Polski nie do przyjęcia; ani rynek, ani społeczeństwo nie jest na to gotowe - oświadczyła we wtorek w Luksemburgu minister klimatu i środowiska RP Anna Moskwa.

WYDARZENIA Z KRAJU

Komitet Polityczny PiS podjął we wtorek decyzję o zaakceptowaniu nowej struktury okręgowej partii, wybrał również zastępcę sekretarza generalnego partii; został nim Piotr Milowański - poinformował we wtorek po posiedzeniu gremium rzecznik PiS Radosław Fogiel.

Oferta, dotycząca budowy w Polsce elektrowni jądrowych, złożona polskiemu rządowi w kwietniu przez Korea Hydro&Nuclear Power zawiera też propozycje współpracy w innych obszarach, jak półprzewodniki, czy wodór - poinformował wiceprezes KHNP Yoh-Shik Nam.

260 tys. obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce na podstawie uproszonych procedur – podała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w Polskim Radiu 24.

Doniesienia "Super Expressu" o rozłamie w naszym ruchu to są bzdury i takie brednie, że aż szkoda to czytać; opierają się na sfałszowanych przeciekach do mediów; konkurencja polityczna robi kolejny nalot dywanowy, musimy to przetrwać - powiedział we wtorek lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Jesteśmy otwarci na rozmowy ze środowiskami lewicowymi o współpracy - powiedział PAP współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń odnosząc się do zawaracia umowy o współpracy przez: PPS, Unią Pracy, SDPL oraz WiR. W jego ocenie, te formacje lewicowe "niepotrzebnie się marginalizują".

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił we wtorek na rozprawie skargi kasacyjne od orzeczenia lubelskiego WSA unieważniającego uchwałę gminy Serniki ws. ideologii LGBT. Po południu - na posiedzeniach niejawnych - NSA oddalił skargi w analogicznych sprawach Klwowa, Istebnej i Osieka.

Do Polski od 24 lutego przyjechało 4,386 mln osób z Ukrainy, wyjechało na Ukrainę 2,428 mln osób - podała Straż Graniczna.

Minionej doby badania potwierdziły 696 zakażeń koronawirusem, w tym 71 ponownych. Zmarły 3 osoby z COVID-19 – poinformowano we wtorek na stronach rządowych. Wykonano 5238 testów w kierunku SARS-CoV-2.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Amerykański resort finansów ogłosił we wtorek, że zakaże importu złota z Rosji oraz obejmie sankcjami 70 podmiotów i 29 osób związanych z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym, w tym państwowy koncern Rostec. Nowe sankcje są efektem porozumienia państw G7.

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wyda opinię dotyczącą skargi Komisji Europejskiej w sprawie systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce 15 grudnia. KE podczas wtorkowej rozprawy podtrzymała swoje zarzuty wobec polskich przepisów, wskazując, że są niezgodne z prawem UE. Polska podkreślała, że zakwestionowane przepisy są zgodne z prawem UE, a skarga jest bezzasadna.

Podczas szczytu NATO, który we wtorek rozpocznie się w Madrycie, prezydent USA Joe Biden planuje ogłosić przedłużenie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz zmiany w rozmieszczeniu wojsk USA w krajach bałtyckich - podała NBC News, powołując się na dwóch urzędników administracji Białego Domu.

Świat jest przerażony rosyjskim atakiem rakietowym na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie - przekazał w poniedziałek na Twitterze szef dyplomacji USA Antony Blinken. Stany Zjednoczone zamierzają pociągnąć sprawców do odpowiedzialności - dodał.

Prezydent Rosji Putin i osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności - napisali w poniedziałek wieczorem we wspólnym oświadczeniu przywódcy państw grupy G7 w związku z rosyjskim atakiem na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie.

USA i Iran rozpoczną w tym tygodniu pośrednie rozmowy w Katarze o ożywieniu umowy nuklearnej z 2015 roku - potwierdził w poniedziałek wcześniejsze informacje mediów amerykański Departament Stanu. Strona irańska poinformowała, że negocjacje rozpoczną się w Ad-Dausze we wtorek.

Rosja stała się największą organizacją terrorystyczną na świecie - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ocenił, że rosyjski atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku to jeden z "najbardziej zuchwałych" zamachów w historii Europy.

Jakakolwiek ingerencja na Półwyspie Krymskim państwa członkowskiego NATO może być potraktowana jako wypowiedzenie wojny Rosji, co może doprowadzić do trzeciej wojny światowej - powiedział w przeddzień szczytu NATO były rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew, cytowany przez agencję Reuters, która powołuje się na rosyjską prasę.

Dyrektor ds. komunikacji w kancelarii prezydenta Turcji Fakhrettin Altun poinformował w poniedziałek, że osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia "centrum operacyjnego", zajmującego się eksportem zboża z Ukrainy - donosi włoski dziennik "Il Messaggero".

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 35 250 żołnierzy, w tym około 250 w ciągu ostatniej doby - podał we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rząd Austrii, zaniepokojony możliwością dalszej redukcji dostaw rosyjskiego gazu, podjął decyzję o ponownym otwarciu elektrowni węglowej w Mellach na południu kraju "na wypadek, gdyby okazała się potrzebna" - poinformowała we wtorek telewizja France24.

Według szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde negocjacje z Turcją w sprawie wniosku o wejście Szwecji do NATO "posunęły się naprzód". Podobnie rozmowy ze stroną turecką ocenił prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

Władze ChRL ogłosiły we wtorek skrócenie obowiązkowej kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy z trzech tygodni do 10 dni. To złagodzenie restrykcji covidowych, które ograniczyły liczbę lotów międzynarodowych do zaledwie 2 proc. poziomu sprzed pandemii.

Liczba ofiar śmiertelnych po rosyjskim ataku rakietowym na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku wzrosła do 18 - poinformowała we wtorek rano na Telegramie Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Doniesienia o 18 zabitych przekazał też szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin.

"Proszę Francuzów, by zakładali maseczki w transporcie publicznym" - powiedziała minister zdrowia Francji Brigitte Bourguignon w poniedziałek w wywiadzie dla telewizji RTL. Zastrzegła, że nie jest to obowiązkowe, ale powinno być "obywatelskim obowiązkiem" ze względu na nową falę Covid-19.

Rada UE przedłużyła we wtorek o rok - do 30 czerwca 2023 r. - obowiązywanie przepisów, umożliwiających działanie unijnego cyfrowego certyfikatu Covid. Jeśli sytuacja na to pozwoli, można je będzie uchylić wcześniej.

Chińscy cenzorzy usunęli z sieci burzliwą dyskusję na temat sugestii sekretarza partii w Pekinie Caia Qi, że restrykcje covidowe, w tym zamknięcie granic dla turystów, ograniczenia podróży i masowe testy, zostaną utrzymane przez pięć lat – podała we wtorek stacja CNN. (PAP Biznes)

asa/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości