DZIEŃ NA GPW: Mocne wtorkowe zniżki potwierdzają trend spadkowy | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 lip 2022, 18:08

DZIEŃ NA GPW: Mocne wtorkowe zniżki potwierdzają trend spadkowy

We wtorek indeksy GPW, podobnie jak wskaźniki innych rynków akcji, mocno zniżkowały w związku z rosnącymi obawami o globalne spowolnienie gospodarcze. Zniżki potwierdzają trend spadkowy na warszawskiej giełdzie - oceniają analitycy. Najsłabszym sektorem było górnictwo, mocno zniżkowały też spółki chemiczne, producenci gier oraz banki.

"Ze względu na umocnienie dolara oraz obawy o globalne spowolnienie gospodarcze, a nawet recesję, mieliśmy dziś do czynienia ze spadkami na giełdach, a GPW była jednym z najsłabszych rynków w Europie. Akcje sprzedawano koszykowo, traciły wszystkie płynne sektory, a najmocniej górnictwo. Wielu komentatorów twierdzi, że na spadki na rynkach wpłynął wzrost cen gazu, zwiększający presję na inflację" - powiedział PAP Biznes Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.

"Moim zdaniem nie można jeszcze powiedzieć, że rynek 'rzucił ręcznik', ale na pewno obserwujemy silny wzrost awersji do ryzyka" - dodał.

Zdaniem analityka, dzisiejsza sesja na GPW pokazuje kontynuację trendu spadkowego.

"Widać, że po próbie odbicia mamy znowu wyłamanie dołem" - powiedział.

W kolejnych dniach najważniejszym wydarzeniem dla krajowych inwestorów, zdaniem Ryczko, będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych (czwartek).

"Uważam, że Rada ma przed sobą bardzo trudną decyzję. Mamy dużą presję na rynku walutowym, złoty jest słaby, a RPP odnosiła się do kursu walutowego w swoich wypowiedziach. Z drugiej strony mamy niski odczyt PMI, 44 pkt., czyli jesteśmy na skraju recesji. Pytanie, w którą stronę pójdzie Rada, czy będzie chciała dalej mocno podwyższać stopy, ryzykując mocniejsze schłodzenie gospodarki" - powiedział analityk.

Na zamknięciu indeks WIG20 spadł 2,9 proc. do 1.644 pkt. WIG stracił 2,6 proc., podobnie jak grupujący średnie spółki mWIG40. sWIG80 zniżkował o 1,2 proc. Obroty akcjami wyniosły 1,03 mld zł.

Na giełdach w zachodniej Europie również notowano istotne spadki: CAC40 i DAX zniżkowały około godz. 17 o 2,6 proc, a FTSE250 o 1,5 proc. W Stanach wskaźniki też mocno szły w dół - flagowy S&P500 tracił ponad 2 proc., podobnie jak Dow Jones. Nasdaq Composite spadał o 0,9 proc.

Najsłabiej na GPW radziły sobie we wtorek spółki górnicze, na co wpłynęły spadki cen surowców nieenergetycznych wywołane obawami o stan globalnej gospodarki.

Kurs JSW zniżkował na zamknięciu o 13,5 proc. i był najniższy od marca. Spółka podała pod koniec sesji, że koszt wypłaty nagrody, łącznie z kosztami pracodawcy, wyniesie maksymalnie 480 mln zł i obciąży wyniki spółki za III kwartał 2022 roku.

Giełdowa wycena KGHM zmniejszyła się o 11,8 proc. i jest najniższa od lipca 2020.

O około 7,4 proc. staniały akcje innej spółek górniczej, Bogdanki. Bumech stracił 3,9 proc.

Drugim najmocniej spadającym sektorem była we wtorek chemia, co było związane z drożejącym gazem - ważnym surowcem dla przemysłu chemicznego. Spadek kursu Grupy Azoty wyniósł prawie 8 proc., Ciech zniżkował 5,2 proc.

Mocno spadały również kursy producentów gier, WIG-Gry poszedł w dół o 3,4 proc. Lider branży, CD Projekt, zniżkował 3,6 proc.

Najmocniej w branżowym indeksie, 12,6 proc., zniżkowało Ten Square Games. Firma poinformowała, że szacunkowe płatności użytkowników w grach wyniosły w drugim kwartale 122,9 mln zł, czyli o 14 proc. mniej niż kwartał wcześniej. Równocześnie producent gier na telefony poinformował o zakończeniu prac nad grą "Football Elite" i odpisie kosztów prac, które wyniosły 8,5 mln zł.

Ponad 10 proc. tracił BoomBit, który z kolei w poniedziałek wzrósł o 16 proc. Spółka podała dane o przychodach w czerwcu - były one takie same jak w maju.

WIG-Banki spadł o 2,5 proc., pogłębiając poniedziałkową silną zniżkę (2,7 proc.). Najmocniej w dół szły notowania mBanku (4,5 proc.), ING (3,9 proc.) i Handlowego (3,4 proc.).

W WIG20 wzrosty notowały we wtorek szeroko rozumiane spółki handlowe: CCC (1,6 proc.), LPP (1,2 proc.), Allegro (0,5 proc.) i Dino Polska (0,1 proc.).

W gronie średnich spółek (mWIG40) wzrosły we wtorek notowania zaledwie pięć firm. Liderem było Asseco South Eastern Europe ze zwyżką o 6,2 proc.

Najmocniejsze spadki w mWIG40 zanotowały Ten Square Game, Grupa Azoty, DataWalk (7,7 proc.) i Develia (6,9 proc.).

Kurs Benefit Systems rósł jako jeden z nielicznych w mWIG40 przez większą część sesji, ale na zamknięciu spadł o 1,5 proc. Spółka poinformowała, że liczba aktywnych kart sportowych na koniec drugiego kwartału wyniosła 1,37 mln i była o ok. 114 tys. wyższa niż na koniec marca.

Na szerokim rynku uwagę zwracał wzrost kursu Onde o ponad 17 proc. Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji tzw. ustawy w sprawie elektrowni wiatrowej, których budową zajmuje się spółka. Zgodnie z nowymi przepisami, plan zagospodarowania przestrzennego będzie mógł określać inną niż dotychczas odległość elektrowni od budynku mieszkalnego. Obecnie stosowana zasady to aż dziesięciokrotność wysokości wiatraka. (PAP Biznes)

kuc/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości