Skrót wiadomości - wtorek, 5 lipca, 18.25 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
05 lip 2022, 18:33

Skrót wiadomości - wtorek, 5 lipca, 18.25

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Ceny lokali mieszkalnych w I kwartale 2022 roku wzrosły o 13,6 proc. rok do roku oraz 3,3 proc. wobec IV kwartału 2021 roku - podał GUS.

Przeciw podwyżce stóp o 100 pb. w kwietniu głosował P. Litwiniuk; pozostali byli za - podano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Wolumen obrotu energią elektryczną w czerwcu na TGE spadł rdr o 29,6 proc. do 12.770.004 MWh - poinformowała TGE w komunikacie prasowym.

Popyt na kredyty mieszkaniowe się załamał i w 2022 roku wartość udzielonych przez banki kredytów spadnie o 20-30 proc. - poinformował PAP Biznes główny analityk Biura Informacji Kredytowej, Waldemar Rogowski.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 53,0 pkt. wobec 56,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano wskaźnik na 52,8 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 52,4 pkt. wobec 55,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 52,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Włoch, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 51,6 pkt. wobec 53,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniu Analitycy szacowali 51,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług w Wielkiej Brytanii, wyniósł w czerwcu 54,3 pkt. wobec 53,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu S&P Global. Wstępnie prognozowano, że indeks wyniesie 53,4 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez S&P Global, wyniósł w czerwcu 53,9 pkt. wobec 58,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 54,4 pkt.

Produkcja przemysłowa we Francji pozostała bez zmian w maju mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 0,3 proc., po korekcie z -0,1 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee. Analitycy spodziewali się braku zmian.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w czerwcu 54,5 pkt. wobec 41,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podały Caixin i Markit Economics. Analitycy spodziewali się 49,6 pkt.

W Korei Południowej odnotowano w czerwcu najwyższą inflację od 24 lat; wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 6 proc. w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku – podała we wtorek agencja Yonhap, wśród przyczyn wymieniając wojnę na Ukrainie.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w maju wzrosły o 1,6 proc. mdm - poinformował Departament Handlu USA. Analitycy szacowali, że zamówienia wzrosną o 0,5 proc. mdm.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w maju wzrosły o 0,8 proc. mdm wobec wzrostu miesiąc wcześniej o 0,4 proc. mdm - poinformował Departament Handlu USA w końcowym wyliczeniu. Wstęnie szacowano 0,8 proc. mdm.

BUDŻET, DŁUG

Transfery środków z Unii Europejskiej do Polski w maju wyniosły 1,461 mld euro - podało Ministerstwo Finansów.

Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał trzy serie obligacji za 818,55 mln zł przy popycie 1.010,55 mln zł - podał bank w komunikacie.

Maksymalna wartość wsparcia dla wytwórców sprzedających energię OZE na aukcjach wyniesie 152,96 mld zł - podano w projekcie rozporządzenia przygotowanego przez resort klimatu.

Bank Gospodarstwa Krajowego sprzedał w ramach sprzedaży dodatkowej papiery dwóch serii łącznie za 105 mln zł - podał bank w komunikacie.

GIEŁDA

We wtorek indeksy GPW, podobnie jak wskaźniki innych rynków akcji, mocno zniżkowały w związku z rosnącymi obawami o globalne spowolnienie gospodarcze. Zniżki potwierdzają trend spadkowy na warszawskiej giełdzie - oceniają analitycy. Najsłabszym sektorem było górnictwo, mocno zniżkowały też spółki chemiczne, producenci gier oraz banki.

Na zamknięciu indeks WIG20 spadł 2,9 proc. do 1.644 pkt. WIG stracił 2,6 proc., podobnie jak grupujący średnie spółki mWIG40. sWIG80 zniżkował o 1,2 proc. Obroty akcjami wyniosły 1,03 mld zł.

SPÓŁKI

Grupa Rainbow Tours jest zadowolona ze sprzedaży oferty w sezonie letnim, chce w całym roku przekroczyć 2 mld zł przychodów. Niewykluczony jest powrót do tematu dywidendy za lata 2019 i 2021 po spłacie pożyczki z PFR - poinformował PAP Biznes prezes Grzegorz Baszczyński. Jego zdaniem spowolnienie gospodarcze nie powinno mocno przeszkodzić branży.

Simteract planuje pełną wersję gry „Train Life: A Railway Simulator” na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2022 roku. Spółka rozmawia z potencjalnymi partnerami przy drugiej grze, pracuje też na kolejnymi dwoma projektami - poinformował PAP Biznes prezes Marcin Jaśkiewicz.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej podpisał porozumienie w sprawie wypłaty pracownikom nagrody jednorazowej - poinformowała spółka w komunikacie. Koszt wypłaty nagrody, łącznie z kosztami pracodawcy, wyniesie maksymalnie 480 mln zł i obciąży wyniki spółki za III kwartał 2022 roku.

Zarząd JSW zgodził się na zasilenie JSW Stabilizacyjnego FIZ w ramach emisji certyfikatów inwestycyjnych serii E i nabycie certyfikatów za kwotę nieprzekraczającą 1 mld zł z przeznaczeniem na subportfel płynnościowy - podała spółka w komunikacie.

Dino Polska otworzyło w I półroczu 2022 roku 162 nowe sklepy wobec 150 rok wcześniej - poinformowała spółka na swojej stronie internetowej.

Zarząd Ten Square Games zdecydował o zamknięciu prac nad Football Elite, jedną z gier spółki. Dokona odpisu z tytułu utraty wartości w wysokości ok. 8,5 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Szacunkowe skonsolidowane płatności użytkowników w grach Ten Square Games wyniosły w drugim kwartale 2022 roku 122,9 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Liczba aktywnych kart sportowych Benefit Systems na koniec drugiego kwartału 2022 r. wyniosła 1.371 tys. szt. - podała spółka w komunikacie.

Dr.Finance chce skupić 89.855 akcji własnych, co stanowi 2,4 proc. kapitału zakładowego - poinformowała spółka w komunikacie.

Allianz Polska spodziewa się, że polski rynek ubezpieczeń ochronnych, zdrowia i majątkowych będzie rósł w tempie 5 proc. rocznie w ciągu trzech najbliższych lat i chce brać aktywny udział w tym wzroście - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej Matthias Baltin, prezes Allianz Polska.

Akcjonariusze Elemental Asia zawarli porozumienie w celu ogłoszenia przymusowego wykupu akcji notowanej na NC spółki - podał Elemental Asia w komunikacie.

Oferta Budimeksu za 486,4 mln zł netto została oceniona najwyżej w przetargu GDDKiA, dotyczącym projektu i budowy odcinka drogi ekspresowej S17 Piaski-Hrebenne - podała spółka w komunikacie.

Modelowa marża rafineryjna Grupy Lotos w czerwcu 2022 roku wzrosła do 64,33 USD/bbl z 59,87 USD/bbl w maju - poinformowała spółka na swojej stronie internetowej.

Tomasz Pawluć od 1 lipca 2022 roku dołączył do zespołu zarządzania instrumentami dłużnymi Pekao TFI, gdzie będzie odpowiedzialny za wyniki wybranych funduszy - poinformował fundusz w komunikacie prasowym.

GSA Capital Partners posiada krótką pozycję netto na 0,5 proc. akcji Asbisu - podała KNF w rejestrze krótkiej sprzedaży.

Zarząd CPD zaprasza do składania ofert sprzedaży do 1.672.591 akcji własnych, stanowiących nie więcej niż 18,65 proc. udział w kapitale zakładowym. Oferowana cena to 29,9 zł za sztukę - poinformowała spółka w komunikacie.

Dadelo szacuje przychody ze sprzedaży netto w II kwartale 2022 roku na 41,4 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 37 proc. - podała spółka w komunikacie. Narastająco od początku roku wstępna sprzedaż wyniosła 60,8 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 40,7 proc.

Answear wstępnie szacuje, że sprzedaż online spółki wzrosła w II kw. rdr o 30 proc. do 198 mln zł. Przychody ze sprzedaży, według sprawozdawczości MSSF, w II kw. wyniosły 196 mln zł, co oznacza wzrost rdr o 34 proc. - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Parlament Europejski pozytywnie ocenił kandydaturę Chorwacji do członkostwa w strefie euro od 1 stycznia 2023 roku. "Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę" - napisano w raporcie europarlamentu.

Niekorzystne warunki globalne powodują rosnącą presję na złotego, dla polskiej waluty kluczowa będzie decyzja RPP oraz komunikacja ze strony Rady i prezesa NBP - wskazuje Jarosław Kosaty, analityk Santander Bank Polska. We wtorek PLN mocno osłabia się wobec USD - amerykańska waluta jest najdroższa od 2000 r. Polski dług powinien stopniowo zmierzać w kierunku niższych poziomów rentowności.

Parlament Europejski pozytywnie ocenił kandydaturę Chorwacji do członkostwa w strefie euro od 1 stycznia 2023 roku. "Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę" - napisano w raporcie europarlamentu.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0290 USD i 139,77 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Baryłka ropy WTI na NYMEX w kontraktach na sierpień tanieje we wtorek po południu o 8,5 proc. do 99,3 USD/b. i jest wyceniana poniżej 100 USD/b. po raz pierwszy od maja - wynika z kwotowań Bloomberga. Brent na ICE Futures Europe w Londynie traci na fali globalnych obaw o recesję ponad 9 proc. do ok. 103 USD/b.

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie są blisko 17-miesięcznego minimum. Na rynkach dominują obawy o globalną recesję, co pogarsza popyt na metale bazowe. Miedź na LME w dostawach trzymiesięcznych jest wyceniana niżej o 0,4 proc. - po 7.972,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Wypełnienie magazynów gazu, wg stanu na 4 lipca, osiągnęło 98 proc. - poinformował Gas Storage Poland, spółka celowa PGNiG.

OPINIE, PROGNOZY

Cena ropy naftowej może spaść do 65 USD za baryłkę do końca tego roku i zniżkować do 45 USD/b do końca 2023 r., jeśli nadejdzie recesja paraliżująca popyt na paliwa - ostrzegają analitycy Citigroup Inc.

Bank inwestycyjny Goldman Sachs podniósł prognozy dotyczące cen gazu na holenderskiej giełdzie TTF na III kwartał 2022 roku do 153 euro/MWh z 104 euro/MWh prognozowanych wcześniej. Zdaniem analityków, szanse na rychłe przywrócenie pełnych przepływów przez gazociąg Nord Stream 1 są niewielkie.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Opracowanie nowych ram dla wyznaczenia wskaźnika WIBOR jest zasadne, ale Narodowy Bank Polski opowiada się za stopniowym tempem zmian w tym obszarze - ocenił w trakcie Forum Finansowania MMŚP członek zarządu NBP Paweł Szałamacha.

Nie ma obecnie realnego zagrożenia niedoboru ciepła w sezonie zimowym, ale warto oszczędzać energię elektryczną - poinformował prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafal Gawin.

Projekt nowelizacji tzw. ustawy sankcyjnej został dziś przyjęty przez rząd - poinformował w wtorek w Sejmie wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że nowela ma wprowadzić instytucję zarządu przymusowego, którego zadaniem będzie przygotowanie podmiotów objętych sankcjami do sprzedaży.

Średnia ważona cena BASE na rynku dnia następnego ukształtowała się w czerwcu na poziomie 884,68 zł/MWh wobec 662,40 zł/MWh w maju - poinformowała TGE w komunikacie prasowym.

Średnia ważona cena kontraktu terminowego na rynku gazu w czerwcu BASE_Y-23 wyniosła 470,48 zł zł/MWh, o 1,23 proc. więcej mdm - poinformowała TGE w komunikacie prasowym.

Sieć sklepów Netto uruchamia z platformą z Everli usługę zakupu produktów spożywczych online w Polsce - podało Netto w komunikacie prasowym. Polska jest pierwszym rynkiem, na którym Netto rusza z tą usługą.

Import używanych aut do Polski w czerwcu spadł o 19,5 proc. rdr do 68.162 sztuk - podał instytut Samar.

Liczba nowych rejestracji samochodów ciężarowych w czerwcu wzrosła o 11,1 proc. rdr do 2.802 sztuk - podał Polski Związek Przemysłu Motorowego.

Projekt nowelizacji tzw. ustawy sankcyjnej został dziś przyjęty przez rząd - poinformował w wtorek w Sejmie wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że nowela ma wprowadzić instytucję zarządu przymusowego, którego zadaniem będzie przygotowanie podmiotów objętych sankcjami do sprzedaży.

Łączny koszt, jaki poniosą firmy wytwarzające energię elektryczną, po implementacji rozporządzenia w sprawie zwiększenia zapasów paliw energetycznych, wyniesie 442 mln zł - podano w ocenie skutków projektu.

W przypadku niedoborów gazu władze będą priorytetowo traktować prywatne gospodarstwa domowe – zapowiedział we wtorek minister gospodarki Niemiec Robert Habeck, przedstawiając projekt znowelizowanej ustawy, dającej rządowi m.in. uprawnienia do ratowania przedsiębiorstw energetycznych, które borykają się z rosnącymi cenami gazu.

WYDARZENIA Z KRAJU

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej. Przewidziano, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Decyzja o możliwości lokalizowania nowych inwestycji w zakresie lądowych elektrowni wiatrowych będzie zależała od mieszkańców okolicznych terenów – podała KPRM we wtorkowym komunikacie.

Maturę zdało 78,2 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 15,5 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

1145 decyzji administracyjnych dotyczących ewaluacji do końca lipca trafi do wszystkich uczelni, wtedy będzie też końcowy komunikat o wynikach ewaluacji – poinformował we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Lasy wokół miast i uzdrowisk zyskają status obszarów o zwiększonej funkcji społecznej, co oznacza, że nie będzie tam powadzona klasyczna gospodarka leśna - poinformowały w środę Lasy Państwowe. Dodano, że celem podejmowanych tam prac ma być przede wszystkim zachowanie wartości krajobrazowych.

Minionej doby badania potwierdziły 1075 zakażeń koronawirusem, w tym 166 ponownych. Zmarły dwie osoby z COVID-19 – poinformowano we wtorek na stronach rządowych. Wykonano 6039 testów w kierunku SARS-CoV-2.

We wtorek uroczyście zakończono etap prac przy konstrukcji żelbetowej budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, który powstaje przy placu Defilad w centrum Warszawy. Z tej okazji na najwyższym punkcie obiektu zawieszono wiechę. W wydarzeniu wzięła udział m.in. zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Interwencja policji i straży pożarnej w biurze poselskim Ewy Kopacz i Marcina Kierwińskiego na warszawskim śródmieściu. Nieoficjalnie, pracownicy biura mieli dostać informację o niebezpiecznych substancjach, które miałyby byc w biurze. Maile z podobną treścią trafiły do wielu biur poselskich i instytucji w całej Polsce.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Ukraina prowadzi rozmowy z Turcją i ONZ w sprawie gwarancji na eksport zboża z ukraińskich portów - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Szwecji Magdaleną Andersson.

W odróżnieniu od poprzednich faz wojny, przy zdobywaniu Lisiczańska Rosji udało się osiągnąć w miarę skuteczną koordynację działań co najmniej dwóch Zgrupowań Sił Zbrojnych - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

We wtorek w kwaterze głównej NATO w Brukseli ambasadorowie krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekka Haavisto i szwedzkiej minister spraw zagranicznych Ann Linde.

Dania, Norwegia oraz Islandia jako pierwsze kraje NATO ratyfikowały we wtorek akcesję Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szybkie zatwierdzenie dokumentów było możliwe dzięki specjalnej zgodzie udzielonej poprzednio przez parlamenty w Kopenhadze, Oslo i Reykjaviku.

Uczestnicy międzynarodowej konferencji w szwajcarskim Lugano, poświęconej odbudowie Ukrainy, na zakończenie spotkania we wtorek nakreślili siedem zasad odbudowy tego kraju, który ucierpiał w wyniku rosyjskiej inwazji. Chodzi m.in. o koncentrację na reformach wewnętrznych, poszanowanie prawa, zrównoważony rozwój i demokratyczny udział społeczeństwa ukraińskiego.

Australijski rząd ogłosił, że znosi cła na towary importowane z Ukrainy, co ma być jednym ze środków podjętych w ramach pakietu pomocy ogłoszonego przez premiera Anthony'ego Albanese podczas jego wizyty w Kijowie - napisano w oświadczeniu australijskiego ministerstwa handlu i turystyki.

Granicząca z ostrzeliwanym od miesięcy przez wojska rosyjskie obwodem mikołajowskim Odessa jest gotowa do walki. Punkty kontrolne są ustawione we wszystkich kluczowych dla miasta miejscach. Do większości zabytków nie ma dostępu. Przejść mogą jedynie mieszkańcy okolicznych budynków. Jednak strategicznym miejscem jest wybrzeże, które przygotowane jest na ewentualny atak Rosjan.

USA i ChRL skonsultowały we wtorkowej rozmowie wideo globalne wyzwania gospodarcze, w tym gwałtownie rosnącą inflację i splątane światowe łańcuchy dostaw, w obliczu wojny Rosji z Ukrainą, o czym pisze we wtorek AFP za chińskimi mediami państwowymi.

Gwałtownie zwiększa się absencja personelu w niemieckich szpitalach, co jest wynikiem letniej fali koronawirusa. To stwarza zauważalne problemy dla szpitali, którym coraz trudniej zagwarantować pacjentom właściwą opiekę – pisze we wtorek portal tygodnika „Spiegel”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który we wtorek wziął udział online w konferencji gospodarczej w Atenach, skrytykował greckich armatorów za transportowanie rosyjskiej ropy mimo sankcji nałożonych na Moskwę przez UE i USA.

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące usług cyfrowych i rynków cyfrowych. Nowe zasady regulują świadczenie takich usług w UE, m.in. nakładając na media społecznościowe obowiązek walki z rozprzestrzenianiem nielegalnych treści i dezinformacją.

Ponad 200 tys. nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu minionej doby we Francji; średnia dzienna liczba infekcji z ostatnich siedmiu dni wynosi 120 tys. - powiedział we wtorek w Zgromadzeniu Narodowym francuski minister zdrowia Francois Braun.

Ponad 132 tysiące zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby we Włoszech; zmarły 94 osoby - podało we wtorek ministerstwo zdrowia w Rzymie. Od pięciu miesięcy dzienna liczba nowych infekcji nie przekraczała w kraju 100 tysięcy. Według oficjalnych rejestrów aktywnie zakażonych jest ponad milion osób.

Sri Lanka, której zabrakło dolarów na zakup paliwa i opłaca krajowe pensje w rupiach, zamierza zaprzestać drukowania lokalnej waluty, aby stłumić obecnie najszybciej rosnącą inflację w Azji, która zbliża się do 60 procent - podaje we wtorek singapurski dziennik "The Straits Times".

Z 13 do ośmiu zmniejszyła się liczba osób zaginionych po niedzielnej katastrofie w Dolomitach, gdzie w masywie Marmolada oderwał się wielki blok lodowca. Nowy bilans poszukiwanych podała agencja Ansa, powołując się na ekipy prowadzące postępowanie w sprawie wypadku.

(PAP Biznes)

ana/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości