Skrót wiadomości - środa, 6 lipca, 19.00 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
06 lip 2022, 18:57

Skrót wiadomości - środa, 6 lipca, 19.00

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 4,9 proc. wobec 5,1 proc. w maju – wynika z wypowiedzi wiceministra rodziny i polityki społecznej Stanisława Szweda w TV Republika.

Sprzedaż detaliczna w Polsce w maju wzrosła o 11,2 proc. rdr, po wzroście o 21,1 proc. rdr w kwietniu - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż spadła o 0,8 proc.

Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w maju o 0,1 proc. mdm - podał Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm spadną o 0,5 proc., po zniżce miesiąc wcześniej o 1,8 proc., po korekcie z -2,7 proc.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w maju w ujęciu miesiąc do miesiąca, wzrosła o 0,2 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 1,4 proc., po korekcie z -1,3 proc. - poinformował w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się mdm +0,4 proc.

Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w maju wyniosła 11,254 mln wobec 11,681 mln odnotowanych miesiąc wcześniej po rewizji - podało Biuro ds. Statystyki amerykańskiego Departamentu Pracy.

Wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA w czerwcu wyniósł 55,3 pkt., wobec 55,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 54,0 pkt.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, spadł w czerwcu do 52,3 pkt. wobec 53,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano 51,2 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym przygotowywany przez Markit Economics, spadł w czerwcu do 52,7 pkt. z 53,4 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w finalnym wyliczeniu. Wskaźnik wstępnie szacowano na 51,6 pkt.

BUDŻET, DŁUG

Rząd liczy, że banki zapewnią klientom atrakcyjne oprocentowanie depozytów i podatek nie będzie konieczny - napisał na Twitterze wiceminister finansów Artur Soboń.

GIEŁDA

Na zamknięciu środowej sesji WIG20 wzrósł o 0,6 proc., ale już mWIG40 oraz sWIG80 zanotowały spadki. To korekcyjne odbicie w trwającym trendzie spadkowym - uważa Michał Krajczewski, analityk BM BNP Paribas. Jego zdaniem, obawy o wzrost gospodarczy widać na rynku surowców, co przekłada się na polskie spółki z sektora. Gwiazdą sesji GPW okazało się Allegro, które zyskało 15,7 proc.

Na zakończenie środowej sesji na GPW WIG20 wzrósł o 0,6 proc. do 1.654 pkt. mWIG40 zniżkował o 1,1 proc. do 3.910 pkt., sWIG80 poszedł w dół o 1,9 proc. do 16.596 pkt., a WIG zyskał 0,14 proc. i wyniósł 52.139 pkt.

SPÓŁKI

Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen wzrosła w czerwcu do 34,4 USD z 24,3 USD w maju - poinformował PKN Orlen na stronie internetowej. Dyferencjał zwiększył się w czerwcu do 12,4 USD z 9,8 USD w maju.

Lokum Deweloper sprzedał w II kwartale 2022 roku 104 lokale wobec 240 lokali przed rokiem - podała spółka w komunikacie. Grupa rozpoznała w wyniku tego okresu 28 lokali wobec 285 lokali rok wcześniej.

Develia sprzedała w I półroczu 2022 roku 966 lokali wobec 1.062 przed rokiem - podał deweloper w komunikacie. Spółka przekazała klientom w tym czasie 206 lokali wobec 758 rok wcześniej. Zarząd Develii obniżył cel sprzedażowy na 2022 rok do 1600-1800 mieszkań. Wcześniej spółka celowała w sprzedaż na poziomie 2.300-2.450 mieszkań.

Victoria Dom sprzedała w I półroczu 525 lokali, czyli mniej rdr o 43 proc. - podał deweloper w komunikacie. Zarząd liczy na odbicie sprzedaży w drugiej połowie roku, w czym ma pomóc planowane zawarcie umów z funduszami PRS.

PKO Bank Hipoteczny uplasował pierwszą benchmarkową emisję zielonych listów zastawnych w euro - poinformowała spółka w komunikacie.

R.Power rozpoczyna proces pozyskania kapitału poprzez emisję nowych akcji w celu sfinansowania i przyspieszenia rozwoju w Polsce i na rynkach europejskich - podała spółka w komunikacie prasowym.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Wojasa wyniosły w czerwcu 2022 roku 36,4 mln zł i były wyższe rdr o 53,1 proc. - podała spółka w komunikacie. Łącznie w okresie styczeń-czerwiec 2022 roku grupa odnotowała 147,5 mln zł przychodów, co oznacza wzrost rdr o 23,1 proc.

Warimpex kupił od firmy OCTA RT biurowiec Red Tower w Łodzi - podała spółka w komunikacie prasowym. Nie podano wartości transakcji.

W dniu 11 lipca nastąpi zmiana rynku notowań akcji Creotech Instruments z NewConnect na rynek główny GPW - podała giełda w komunikacie.

WALUTY

Złoty jest pod dużą presją, problemy z gazem kształtują obecnie rynek walutowy, a RPP prawdopodobnie nie pomoże polskiej walucie - uważa Łukasz Zembik, analityk DM TMS Brokers. Jego zdaniem globalna awersja do ryzyka sprzyja spadkom rentowności obligacji.

Rządowi zależy, żeby złoty był stabilny i żeby odzyskiwał swoją wartość - powiedział podczas briefingu wiceminister finansów Artur Soboń.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0177 USD i 137,71 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Narodowy Bank Węgier (MNB) mocno podwyższy w czwartek 1-tygodniową depozytową stopę procentową w związku z dynamicznym osłabieniem forinta - poinformował w komunikacie wiceprezes banku Barnabas Virag.

TOWARY

Ceny ropy w USA są w pobliżu 100 USD za baryłkę i nieznacznie rosną. Trwa odrabianie strat po tym, jak we wtorek surowiec na NYMEX zniżkował o 8 proc. Stratedzy z banków inwestycyjnych, w tym Goldman Sachs Group Inc., oceniają, że ostatnia wyprzedaż na rynkach ropy - wywołana obawami o recesję - była przesadzona. Do tego poprawiają się perspektywy zużycia ropy w Chinach - podają maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie są poniżej 7.500 USD za tonę, ponieważ globalne obawy o spowolnienie gospodarcze zwiększają presję na rynki metali przemysłowych. Miedź na LME w dostawach trzymiesięcznych staniała aż o 2,7 proc. - do 7.462,50 USD za tonę - informują maklerzy.

W ciągu miesiąca średnia cena benzyny PB95 w Polsce spadła o 0,13 zł - podaje Polska Izba Paliw Płynnych.

OPINIE, PROGNOZY

PKB Polski w III kw. 2022 r. spadnie o 0,5 proc. kdk, a w IV kw. dynamika wyniesie 0 proc. kdk, co oznacza, że gospodarka znajduje się u progu technicznej recesji - prognozują ekonomiści Banku Pekao. Ich zdaniem, w całym 2022 r. wzrost gospodarczy wyniesie 4,5 proc., a w 2023 r. 1,5 proc. Szczyt inflacji przypadnie na koniec III kw. i znajdzie się poziomie ok. 16-16,5 proc.

Notowane od kilku miesięcy spadki cen na rynku miedzi wynikają z obaw o globalną recesję, fundamenty ich na razie nie uzasadniają - oceniła w rozmowie z PAP Biznes Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ. Jej zdaniem w najbliższych tygodniach nie można wykluczyć korekcyjnego odbicia, szansą na krótkoterminową poprawę sytuacji jest ożywienie gospodarki Chin.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu spadła do 4,9 proc. z 5,1 proc. w maju, jednak - ze względu na spowolnienie koniunktury - wkrótce można spodziewać się wzrostu wskaźnika - oceniają ekonomiści.

Wysokość zapowiedzianej przez JSW nagrody jednorazowej dla pracowników, w łącznej kwocie do 480 mln zł, jest duża mimo rekordowego dla spółki roku. Analitycy oceniają informację negatywnie, wskazując na pogarszające się otoczenie spółki.

Vienna Institute for International Economic Studies prognozuje spadek dynamiki PKB Polski w '22 do 4,2 proc., w '23 do 3,6 proc. - podał Instytut w komunikacie.

Darmowe wakacje kredytowe, rosnące czynsze najmu i nadzieja na ochronę majątku przed inflacją to główne powody, dla których mamy dziś do czynienia z mniejszą skłonnością do sprzedawania nieruchomości. Mimo, że na portalach ogłoszeniowych liczba dostępnych ofert wzrosła, to w dużej mierze są to zduplikowane ogłoszenia – wynika z danych Unirepo, na które powołują się eksperci HRE Investments.

W pierwszych tygodniach wojny co druga osoba przełożyła decyzję o zakupie nieruchomości lub całkowicie z niej zrezygnowała. Po czterech miesiącach od jej wybuchu widać jednak wyraźną stabilizację nastrojów - wynika z danych obido i Otodom. Obecnie na preferencje kupujących znacznie większy wpływ ma aktualna sytuacja gospodarcza w kraju.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W czerwcu liczba umów o udzielenie wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wzrosła do 1.521, podczas gdy w maju BGK zarejestrował łącznie 968 umów - poinformował w środę PAP Biznes Bank Gospodarstwa Krajowego. Pod koniec czerwca pozostało do wykorzystania z funduszu 423,95 mln zł.

W drugim kwartale 2022 roku przeniesiono w Polsce 313,1 tys. numerów komórkowych - podał UKE w komunikacie.

Luki w sankcjach nałożonych na Rosję i Białoruś grożą zapaścią w polskiej branży meblarskiej i branża prosi premiera o pilne wprowadzenie zakazu importu mebli z tych krajów - podała Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli.

Ukraina spodziewa się, że tegoroczne zbiory zbóż wyniosą co najmniej 50 mln ton, mimo trudności, z jakimi muszą się mierzyć rolnicy w związku z rosyjską inwazją - zapowiedział w środę w ukraińskiej telewizji wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.

Parlament Europejski opowiedział się w środę przeciwko wyłączeniu energii jądrowej i gazu z procesu transformacji energetycznej w UE. Oznacza to, że te źródła energii będą uznawane za "zielone" i na inwestycje w nie będzie można pozyskać środki unijne.

WYDARZENIA Z KRAJU

Za prowokacjami i włamaniami na skrzynki polityków stoją rosyjskie i białoruskie służby, których celem jest skłócenie Polaków i klasy politycznej; różne redakcje wpadają w sidła Władimira Putina - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. W poniedziałek część mediów informowała o opublikowanych w sieci zrzutach ekranu mających pokazywać korespondencję mailową szefa KPRM Michała Dworczyka ze stycznia 2019 r., w której miał relacjonować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rozmowę z prezes TK Julią Przyłębską, dotyczącą trzech spraw oczekujących w TK na rozstrzygnięcie. "Nigdy z nikim nie omawiałam żadnych wyroków Trybunału, żadnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego" - oświadczyła we wtorek wieczorem Przyłębska.

Przewiduję, że nie będziemy przedłużać koncesji na odcinek autostrady A4 między Katowicami a Krakowem. W 2027 r. państwo polskie przejmie odpowiedzialność za zarządzanie tym odcinkiem – zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w środę.

W Polsce, w tygodniu od 30.06-06.07 stwierdzono 4.163 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Trudno jeszcze przewidzieć, jak może wyglądać jesienna fala pandemii. Obecnie nie pracujemy nad zmianą przepisów, ale na bieżąco monitorujemy sytuację – poinformowało PAP Ministerstwo Zdrowia.

Konfederacja zapowiada ofensywę programową "Po Stronie Polski”, podczas której politycy koalicji spotkają się w lipcu z wyborcami w 16 miastach wojewódzkich. Będą przekonywać m.in. do projektów ustaw obniżających wzrost cen, energetyki jądrowej, rozwoju przemysłu zbrojeniowego i "podmiotowych relacji" z Ukrainą.

92 proc. ankietowanych popiera przynależność Polski do UE, a 5 proc. jest jej przeciwna - wynika z badania CBOS. 70 proc. badanych popiera wycofanie się przez Polskę z części zmian w sądownictwie, by uruchomić wypłaty z unijnego Funduszu Odbudowy, przeciwnych ustępstwom jest 12 proc.

Utracone podczas wojny obrazy: „Most Augusta w Dreźnie” Gotthardta Kuehla oraz „Marchijskie wrzosowisko” Karla Kaysera-Eichberga, niedawno odzyskane przez MKiDN, trafią do kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego. Oba dzieła można oglądać od środy w warszawskiej Kordegardzie.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Musimy przygotować się na dalsze zakłócenia dostaw gazu, a nawet całkowite odcięcie go przez Rosję - ostrzegła w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat priorytetów prezydencji Czech w Radzie UE. Dodała, że plan na wypadek sytuacji nadzwyczajnej zostanie przedstawiony do połowy lipca.

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck powiedział w środę, że obecne niedobory surowców energetycznych mogą doprowadzić do recesji, zmniejszenia dostępności kredytów i pogorszenia kondycji gospodarczej kraju. Ryzyko powiększa jeszcze spekulacja na rynku paliw kopalnych.

Chiny są skłonne wzmocnić strategiczną koordynację z Rosją oraz dalszą współpracę w formułach wielostronnych, w tym w grupie G20 – powiedział rosyjskiemu ambasadorowi w Pekinie Andriejowi Denisowowi wiceszef MSZ ChRL Ma Zhaoxu, cytowany w środę na stronie resortu

Ukraina może do końca roku zwyciężyć w wojnie z Rosją, jeśli otrzyma wystarczającą ilość wysokiej jakości broni - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow, cytowany we wtorek przez portal NV.ua.

Potwierdzam, że od zachodnich sojuszników nadchodzą dostawy potężnych systemów obrony powietrznej - ogłosił w środę prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski. Nie podał dalszych szczegółów, ale podkreślił, że wzmocnienie tej obrony umożliwi uciekinierom wojennym powrót do domów.

Wśród wyznaczonych przez rosyjskie władze celów inwazji na Ukrainę pozostaje obalenie rządu w Kijowie, ograniczenie suwerenności ukraińskiego państwa i zajęcie terytoriów nie tylko w Donbasie – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Wojska rosyjskie umacniają swoją kontrolę nad Lisiczańskiem i obwodem ługańskim na Ukrainie, a także zbliżają się do Słowiańska, który zapewne będzie celem kolejnego kluczowego starcia w walce o Donbas - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Siły rosyjskie przeobrażają największą siłownię nuklearną Ukrainy, Zaporoską Elektrownię Atomową, w bazę wojskową, rozmieszczając tam m.in. wyrzutnie rakietowe – pisze amerykański dziennik „Wall Street Journal”.

Dotychczasowy minister edukacji Nadhim Zahawi został ministrem finansów, a pełniący tytularną funkcję kanclerza księstwa Lancaster Steve Barclay będzie nowym ministrem zdrowia - ogłosiło we wtorek wieczorem biuro brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.

Po raz pierwszy także większość wyborców Partii Konserwatywnej chce, aby brytyjski premier Boris Johnson zrezygnował - wynika z sondażu, który we wtorek wieczorem przeprowadził ośrodek YouGov.

W ciągu kilkunastu godzin z szeroko rozumianego rządu Borisa Johnsona odeszło 15 osób. Wśród nich wprawdzie tylko dwie były na szczeblu ministrów, ale skala rezygnacji jest na tyle duża, że brytyjski premier raczej nie utrzyma się na stanowisku.

Władze francuskiego miasta Nicea postanowiły w środę o wprowadzeniu od poniedziałku ponownego obowiązku noszenia na twarzach maseczek w środkach komunikacji miejskiej w celu ochrony przed koronawirusem.

107 tysięcy zakażeń koronawirusem stwierdzono minionej doby we Włoszech, zmarły 72 osoby - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Obecnie aktywnie zakażonych jest ponad 1,1 miliona osób; liczba ta stale rośnie.

Minister obrony Łotwy Artis Pabriks zapowiedział we wtorek przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej w tym kraju w związku z narastającymi napięciami w stosunkach z Rosją i jej agresją na Ukrainę.

Polscy leśnicy przekonywali w środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu komisarza UE ds. środowiska Virginijusa Sinkevicziusa, że obowiązkowa ścisła ochrona lasów to zły pomysł. „Tam, gdzie pozyskiwanie drewna zostanie radyklanie ograniczone, pojawi się jego import” – mówił na konferencji prasowej Jan Tabor z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Dziesiątki milionów osób znalazło się w lockdownie z powodu nowych ognisk epidemii Covid-19 w Chinach, a lokale w dużych miastach zostały zmuszone do zamknięcia, co wzmaga obawy przed dalszymi restrykcjami w kraju - informuje w środę AFP.

20-letnia białoruska studentka Danuta Piarednia została skazana na 6,5 roku więzienia za udostępnienie na czacie tekstu, krytykującego liderów Rosji i Białorusi za wojnę na Ukrainie – podały we wtorek media niezależne, powołując się na aktywistów praw człowieka.

Sri Lanka jest bankrutem, kraj pogrążony jest w najgorszym kryzysie finansowym od dziesięcioleci - powiedział premier Sri Lanki Ranil Wickremesinghe, cytowany w środę przez CNN. Władze przyznają, że miliony ludzi z trudem zdobywają żywność, leki i paliwo.

Minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias zarekomendowała z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych oraz w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Zalecenie odnosi się zwłaszcza do osób podatnych na infekcje.

Władze Cypru zdecydowały w środę o ponownym wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych w celu ochrony przed koronawirusem. Przepis wchodzi w życie w najbliższy piątek.

W czwartek w Japonii zaczynają obowiązywać wyższe kary za obrażanie w sieci; za cybernękanie grozi teraz kara do roku pozbawienia wolności i grzywna do 300 tys. jenów (ok. 10 tys. zł) - informuje agencja Kyodo. Zmianę w prawie wprowadzono po samobójstwie gwiazdy telewizyjnej, która otrzymywała nienawistne wiadomości.

Linie lotnicze British Airways ogłosiły w środę, że do końca października skasują z rozkładu kolejne 10,3 tys. lotów na krótkich trasach. Zaledwie dzień wcześniej brytyjski przewoźnik ogłosił odwołanie 1500 lotów, głównie jeszcze w lipcu.

(PAP Biznes)

ana/ gor/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości