94 proc. badanych firm odczuło negatywny wpływ wojny na Ukrainie przynajmniej na jeden obszar działalności - PIE, BGK | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 lip 2022, 09:43

94 proc. badanych firm odczuło negatywny wpływ wojny na Ukrainie przynajmniej na jeden obszar działalności - PIE, BGK

94 proc. badanych firm odczuło negatywny, słabszy lub większy, wpływ wojny na Ukrainie przynajmniej na jeden z obszarów swojej działalności - wynika ze wspólnego badania PIE i BGK.

"Z badań przeprowadzonych 1 lipca b.r. wynika, że zdecydowana większość firm (94 proc.) odczuła negatywny, słabszy lub silniejszy, wpływ wojny w Ukrainie na przynajmniej jeden obszar swojej działalności. Skutki wojny dotykają polski biznes bez względu na wielkość firmy czy rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Trwająca wojna przekłada się na dużą niepewność sytuacji gospodarczej" - napisano w omówieniu badania.

Autorzy badania podają, że od wybuchu wojny 75 proc. badanych przedsiębiorstw wskazuje ją jako barierę silnie utrudniającą prowadzenie biznesu.

PIE i BGK piszą, że skutki wojny przekładają się na reakcje firm, które w obliczu zagrożeń i dynamicznie zmieniającej się sytuacji są często zmuszone do podejmowania określonych działań.

"Jednym z nich jest podnoszenie cen na produkty lub usługi oferowane przez przedsiębiorstwa. Z naszych badań wynika, że dla 70 proc. firm na decyzje związane z podnoszeniem cen w silnym stopniu wpłynęła wojna. Częściej na podwyżki cen decydowały się firmy małe (81 proc.) niż duże (63 proc.), a w branżach najczęściej ceny podnosiły przedsiębiorstwa handlowe (79 proc.) oraz TSL (transport-spedycja-logistyka) (74 proc.)" - napisano.

Zdaniem 63 proc. przedsiębiorców wojna silnie wpływa na wyższe koszty prowadzonej działalności, a im większe przedsiębiorstwo, tym więcej firm wskazuje na silny jej wpływ na wyższe koszty.

W mikrofirmach udział takich przedsiębiorstw to 57 proc., a w dużych 69 proc. Najczęściej silny wpływ wojny na wzrost kosztów działalności wskazują firmy handlowe (70 proc.), ale również produkcyjne i usługowe (po 65 proc.), TSL (64 proc) oraz budowlane (53 proc.).

Autorzy piszą, że wojna przyczynia się do zakłóceń w łańcuchach dostaw oraz do pogorszenia współpracy z kontrahentami.

Wśród badanych firm silny wpływ wojny na zakłócenia w łańcuchach dostaw wskazuje 36 proc. Częściej dotyczą one firm handlowych (42 proc.), budowlanych (41 proc.) oraz TSL (40 proc.).

Jednocześnie, blisko co piąta firma (18 proc.) nie widzi wpływu wojny na zakłócenia w łańcuchach dostaw, w szczególności firmy usługowe – niemal co trzecia (30 proc.) takiego wpływu nie dostrzega.

Z badania wynika, że co czwarta firma wskazuje, że wojna silnie wpłynęła na niedostateczny popyt na produkty lub usługi oferowane przez przedsiębiorstwo. Częściej problemy z popytem wskazują mikrofirmy (26 proc.) niż duże przedsiębiorstwa (18 proc.). Najbardziej problemy z popytem w wyniku wojny dostrzegają firmy handlowe (34 proc.) oraz firmy budowlane (30 proc.).

Natomiast 27 proc. firm z sektora TSL nie widzi wpływu wojny na popyt oferowanych przez nie usług. (PAP Biznes)

map/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości