Rząd liczy, że banki zapewnią klientom atrakcyjne oprocentowanie depozytów i podatek nie będzie konieczny - Soboń, MF | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 lip 2022, 09:22

Rząd liczy, że banki zapewnią klientom atrakcyjne oprocentowanie depozytów i podatek nie będzie konieczny - Soboń, MF

Rząd liczy, że banki zapewnią klientom atrakcyjne oprocentowanie depozytów i podatek nie będzie konieczny - napisał na Twitterze wiceminister finansów Artur Soboń.

"Skoro rynek ma wątpliwości, to precyzyjnie o słowach premiera Jarosława Kaczyńskiego - liczymy, że banki w końcu zapewnią klientom atrakcyjne oprocentowanie depozytów i podatek nie będzie konieczny. Najważniejsze, żeby klienci mieli możliwie wysokie oprocentowanie oszczędności" - napisał Soboń.

Od początku tygodnia przedstawiciele resortu finansów kilkukrotnie odnosili się do sobotnich słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który powiedział, że "banki muszą pójść po rozum do głowy" i radykalnie podnosić oprocentowanie depozytów. Jak dodał - jeśli tego nie zrobią, rząd będzie musiał obłożyć ich zyski podatkiem.

W poniedziałek wiceminister Soboń pytany w Polskim Radiu 24 o ewentualne wprowadzenie tego podatku odpowiedział: "Jeśli mówimy o podatku od nadmiarowych zysków, to ja takiego rozwiązania nie wykluczam".

"Jeśli będziemy widzieli sytuację, w której będzie to skuteczne narzędzie - na reakcję w sytuacji, w której pozycja poszczególnych podmiotów gospodarczych jest nadużywana (...), aby uzyskiwać nadmiarowe zyski kosztem swoich klientów - wtedy możemy reagować" - zaznaczył wówczas Soboń.

Z kolei we wtorek wiceminister finansów Piotr Patkowski powiedział PAP Biznes, że rząd woli używać "miękkich mechanizmów" i zachęcać sektor bankowy do podnoszenia oprocentowania depozytów, ale sobotnie słowa prezesa PiS to "wyraźny sygnał". (PAP Biznes)

pat/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości