DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na rynkach w USA; CPI w USA w centrum uwagi
Giełdy w Europie zniżkowały na zakończenie środowej sesji. W centrum uwagi rynków pozostaje inflacja w USA, gdzie odczyt CPI za czerwiec był wyższy od oczekiwań.
Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował o 0,95 proc., niemiecki DAX spadł o 1,16 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 0,73 proc., a brytyjski FTSE spadł o 0,74 proc.
Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 spadł o 0,94 proc.
Inwestorzy analizują odczyt inflacji CPI w USA za czerwiec.
Ceny konsumpcyjne w USA w czerwcu wzrosły o 9,1 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 1,3 proc. Oczekiwano +8,8 proc. rdr i +1,1 proc. mdm. Inflacja w USA rdr jest najwyższa od 40 lat.
„CPI wywołał kolejny szok, złą wiadomością jest rozszerzający się zakres sektorowy wzrostu cen. Chociaż wzrost CPI jest głównie spowodowany cenami energii i żywności, które są w dużej mierze problemami globalnymi, ceny towarów i usług krajowych nadal rosną, od czynszów po samochody i odzież” - powiedział Robert Frick, ekonomista korporacyjny w Navy Federal Credit Union.
„Wiarygodność Fedu zostanie przetestowana w nadchodzących miesiącach wraz z publikacją kolejnych danych o inflacji i wynikach przedsiębiorstw. Ostatnie agresywne działania Fedu mające na celu obniżenie inflacji, również niosą ze sobą ryzyko przeszarżowania i pchnięcia gospodarki, która wykazywała ostatnio oznaki słabości, w recesję na pełną skalę” – powiedział Andy Sparks, szef badań nad zarządzaniem portfelem w MSCI.
Bayer stracił 0,5 proc. w reakcji na odnowienie spraw sądowych dotyczących środka chemicznego Roundup.
Allianz SE zniżkował o 2 proc. po obniżeniu rekomendacji dla akcji spółki do "neutralnie" przez analityków Citigroup Inc.
JD Wetherspoon stracił 8 proc. Firma spodziewa się w roku finansowym 2022 większych strat niż prognozowała.
Orion Oyj zyskał 9 proc. po podwyższeniu rocznych prognoz sprzedaży netto i zysku operacyjnego.
Elbit System wzrósł o 3 proc. Spółka otrzymała kontrakt o wartości 660 mln USD na dostarczenie systemów wywiadowczych.
Flatexdegiro był na minusie o 3 proc. po aktualizacji swoich wytycznych finansowych.
RYNKI AKCJI
Indeks S&P 500 spada o 0,53 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,71 proc., a Nasdaq Comp. idzie w dół o 0,3 proc.
Akcje Twittera rosną o 6 proc., a Delta Air Lines idą w dół o 7 proc.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 27,27 pkt.
W Japonii Nikkei 225 wzrósł o 0,54 proc., a w Chinach Shanghai Composite Index poszedł w górę o 0,09 proc.
RYNKI OBLIGACJI
Rentowność 10-letnich UST spada 1 pb do 2,95 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rośnie o 9 pb do 3,14 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -18 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi, a 10-letnimi wynosi obecnie 69 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 1,14 proc.
WALUTY
Dolar osłabia się o 0,27 proc. wobec koszyka walut do 107,77 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,5 proc. do 1,0087.
Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,4 proc. do 137,31. Japońska waluta jest najsłabsza od 1998 r.
Kurs funta zwyżkuje o 0,28 proc. wobec dolara do 1,1919.
SUROWCE
Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień są wyceniane po 97,26 USD za baryłkę, po wzroście o 1,49 proc., wrześniowe futures na Brent idą w górę o 0,95 proc. do 100,44 USD/b.
Srebro zwyżkuje o 1,75 proc. do 19,28 USD za uncję, a złoto idzie w górę o 0,91 proc. do 1.741 USD za uncję. (PAP Biznes)
kkr/ asa/
