Polski Fundusz AVIA Capital zainwestował w litewskiego producenta ładowarek do aut elektrycznych | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
14 lip 2022, 11:35

Polski Fundusz AVIA Capital zainwestował w litewskiego producenta ładowarek do aut elektrycznych

 Polski fundusz wzrostowy AVIA Capital i litewski fundusz LitCapital wspólnie zainwestowały 7 mln euro w Elinta Charge, litewską spółkę specjalizującą się w projektowaniu i produkcji rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych.

Elinta Charge produkuje stacje ładowania przeznaczone zarówno do użytku domowego, korporacyjnego jak i do przestrzeni publicznych, które sprzedaje w 30 krajach. Ponadto, spółka oferuje oprogramowanie oparte o rozwiązania chmurowe dla różnego rodzaju użytkowników, w tym menedżerów flot samochodowych i operatorów ogólnodostępnych sieci ładowania. Z rozwiązań Elinty Charge korzystają z m.in. biura, hotele, sieci handlowe i firmy kurierskie.

– Elinta Charge to innowacyjna spółka działająca na dynamicznie rozwijającym się rynku elektromobilności. Klienci i eksperci branżowi doceniają funkcjonalność, trwałość i estetykę rozwiązań firmy – powiedział Piotr Panasiewicz, dyrektor w AVIA Capital. Elinta obsługuje wymagających klientów korporacyjnych oraz miasta, które stawiają na ekologiczny transport i którym zależy na rozwiązaniach wpisujących się w miejski krajobraz. Cieszymy się, że możemy wspierać dalszy rozwój Elinty, również dlatego, że ta inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na środowisko – dodał.

Spółka może się pochwalić licznymi wyróżnieniami, w tym RedDot, jedną z najważniejszych nagród w świecie designu, którą w 2018 roku otrzymała ładowarka CityCharge V2.

– Olbrzymi potencjał rynkowy, talent inżynierski i wyjątkowy produkt to czynniki, które zdecydowały o tym, że zainwestowaliśmy w Elintę Charge, z czego jesteśmy niezmiernie zadowoleni – powiedział Šarūnas Šiugžda, założyciel i partner zarządzający LitCapital.

Rynek elektromobilności rośnie bardzo dynamicznie. Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii, do 2030 roku liczba ogólnodostępnych punktów ładowania wzrośnie na świecie osiemnastokrotnie. Unia Europejska postawiła sobie za cel, aby do 2025 roku liczba punktów do ładowania wzrosła trzykrotnie - do jednego miliona. Od 2035 roku w Unii obowiązywać będzie też zakaz sprzedaży nowych samochodów wyposażonych w silniki spalinowe.

– Przyspieszenie procesów dekarbonizacji transportu na świecie staje się faktem. Inwestując w Elintę Charge uczestniczymy i wspieramy ten proces – powiedział Marcin Wysocki, partner w AVIA Capital.

– Już rośniemy bardzo szybko, a dopiero zaczynamy wykorzystywać ogromny potencjał, jaki stwarza rozwój technologii w obszarze elektromobilności – powiedział Ignas Mikutis, prezes Elinta Charge. – Pojazdy elektryczne stają się naturalnym elementem naszego życia. Działamy na fascynującym rynku, a uwaga, jaką przykładamy do designu, dopracowywania rozwiązań inżynieryjnych i nowych funkcji sprawia, że nasze produkty cieszą się uznaniem zarówno operatorów infrastruktury, jak i kierowców – dodał.

Środki pozyskane od inwestorów spółka przeznaczy m. in. na rozwój nowych produktów i usług w tym na rozwijanie oprogramowania nowej generacji i dalszą międzynarodową ekspansję. Dzięki inwestycjom Elinta Charge planuje zwiększyć tempo wzrostu przychodów.

Przy finansowym i merytorycznym wsparciu AVIA Capital, Elinta Charge planuje ulokować w Polsce część działalności badawczo-rozwojowej i produkcyjnej, wykorzystując siłę krajowego sektora komponentów samochodowych i elektromobilności oraz rodzimą infrastrukturę B+R, jak również dostępność wykwalifikowanej kadry inżynierów i programistów.

– AVIA Capital otwiera nam dostęp do polskiego rynku. Liczymy na współpracę z polskimi firmami technologicznymi i planujemy wykorzystywać wysokie kwalifikacje polskiej kadry technicznej – powiedział Ignas Mikutis.

Obecnie Polska odpowiada za 30% europejskiej produkcji komponentów do pojazdów elektrycznych, a w naszym kraju zlokalizowana jest m.in. największa fabryka baterii samochodowych w Europie.

Inwestorom przy transakcji doradzali kancelaria Walless oraz audytor Persense, a doradcami Elinta Charge byli Deloitte i kancelaria Glimstedt.

O Elinta Charge:

Założona w 2018 roku Elinta Charge to litewska spółka, która projektuje i produkuje stacje ładowania pojazdów, oprogramowanie do ich obsługi oraz usługi EMSP (umożliwiające pobieranie płatności za ładowanie za pośrednictwem aplikacji mobilnej Elinta Charge). Spółka została wydzielona z grupy Elinta, która specjalizuje się w opracowywaniu rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej, urządzeń pomiarowych i elektromobilności.

O AVIA Capital:

AVIA Capital to polski fundusz private equity inwestujący w spółki w fazie wzrostu, które mają sprawdzony know-how, technologię, unikalny produkt czy usługę i których celem jest ekspansja za granicą. AVIA wspiera przedsiębiorców planujących znacząco zwiększyć skalę działania np. rozbudować moce produkcyjne, przeznaczyć znaczne środki na rozwój produktów czy przejęcie innej firmy. Fundusz pozyskał 60 mln euro finansowania m.in. z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego i Banku Gospodarstwa Krajowego poprzez PFFW a także z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR NCBR CVC FIZAN oraz PFR KOFFI FIZ). Ostatnio AVIA zainwestowała w Pro-Project, jednego ze światowych liderów w obszarze rozwiązań do kontroli jakości medycznych urządzeń diagnostyki obrazowej.

O LitCapital:

LitCapital to litewski fundusz wzrostowy działający na rynku od 2010 roku i inwestujący w zaawansowane technologicznie firmy. LitCapital wspiera przedsiębiorców i zespoły menedżerskie nie tylko kapitałem, ale również doradztwem w tworzeniu strategii i modeli biznesowych, finansach, przejęciach oraz pozyskiwaniu kadry. Swój pierwszy fundusz LitCapital stworzył przy wsparciu Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, a kolejny - LcX Opportunity Fund - jest wspierany przez INVEGA, litewskie fundusze emerytalne, family office, i zamożnych inwestorów prywatnych. Fundusz wcześniej z powodzeniem inwestował w firmy technologiczne jak Altechna (optyka laserowa), Whatagraph (IT) i Brolis Semiconductors (systemy optyczne).

Źródło: Spółka, #AVIA CAPITAL

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości