genXone rozszerza współpracę dotyczącą walidacji testów na koronawirusa | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
15 lip 2022, 11:02

genXone rozszerza współpracę dotyczącą walidacji testów na koronawirusa

Biotechnologiczna spółka genXone ma kolejną umowę z Pure Clinical dotyczącą walidacji testów antygenowych. Do dziś od początku grudnia 2021 roku w ramach współpracy z tym partnerem zostało zawartych 13 umów o wartości 985 000 zł netto. Dla spółki genXone, której Laboratorium jako pierwsze w Polsce wykryło obecność brytyjskiej odmiany koronawirusa, walidacja jest kolejnym źródłem dochodów, a zarazem obszarem, gdzie spółka buduje pozycję eksperta na krajowym rynku.

Podpisana 13 lipca umowa między genXone a Pure Clinical, oferującą profesjonalne usługi z zakresu badań klinicznych wyrobów medycznych, dotyczy dokonania oceny skuteczności działania testów antygenowych. Wartość obecnej, już 13. umowy zawiązanej od początku współpracy to 60 tys. zł netto. Łącznie genXone za swoje usługi związane z walidacją otrzymał prawie milion złotych. Sprawdzanie wyrobów medycznych jest regulacyjnym wymogiem, dlatego genXone od początku swojej działalności rozszerza ofertę i aktywnie wykorzystuje nowoczesną bazę laboratoryjną do świadczenia zaawansowanych usług dla podmiotów zewnętrznych.

- Nasze doskonale wyposażone Laboratorium Diagnostyki Molekularnej oraz posiadane technologie uprawniają nas do świadczenia tak zawansowanych i złożonych usług. Wiemy, że ta sfera potrzeb związanych z walidacją będzie się rozszerzać. Jako spółka biotechnologiczna jesteśmy otwarci na wszelkie kontakty i współpracę, która rozszerza obszary badań, diagnostyki i analizy. Pandemia z jednej strony pokazała, jak ważne jest badanie zmienności koronawirusa, aby szukać coraz skuteczniejszych metod walki z nim, ale co ważniejsze zwróciła uwagę na znaczenie i nieodzowność rozwoju badań nad genetyką mikroorganizmów. Nie ukrywamy satysfakcji, że technologia, w której pracujemy daje nam nadal kilkuletnią przewagę nad konkurencją. Nasze niekwestionowane doświadczenie w projektowaniu działających narzędzi np. w sekwencjonowaniu nanoporowym, skutkuje tym, że firmy, które chcą profesjonalnie rozwijać się w biotechnologii, zwracają się właśnie do nas, aby pomóc im we wdrożeniach - podkreśla dr Michał Kaszuba, prezes zarządu genXone.

Spółka z sukcesem przeszła audit certyfikacyjny obejmujący zgodność z normą ISO 9001:2015. Został on przeprowadzony przez jednostkę certyfikującą TÜV SÜD Management Service GmbH. Celem wdrażania systemu zarządzania jakością w genXone jest zapewnienie najwyższego standardu świadczonych usług. Spółka planuje dalsze certyfikacje, co ma przyczynić się do zwiększenia jej konkurencyjności w branży biotechnologicznej, zwłaszcza w sektorze badań ewaluacyjnych.

Potwierdzanie wysokiej jakości działania ma istotne znaczenie dla realizacji elementów strategii zaplanowanej na ten rok. Spółka koncentruje się na trzech obszarach. Pierwszy – to rozwój istniejących produktów do sekwencjonowania dla swoich klientów. Drugim jest dalszy rozwój i praca nad Nanobiome 2.0., a więc wejście w obszar funkcjonalności mikrobioty jelitowej. Tu spółka koncentruje się na rozwinięciu i wprowadzeniu nowych elementów bioinformatyki w celu stworzenia dodatkowych ścieżek analizy danych biologicznych, powiększających wachlarz możliwości wnioskowania na temat mikrobioty jelitowej, oraz rozszerzeniu współpracy ze środowiskiem dietetyków. Trzecim obszarem wynikającym ze strategii jest kontynuacja i rozbudowywanie współpracy z partnerami, z naciskiem na obecność poza granicami Polski.

genXone, będąc jednym z liderów w obszarze sekwencjonowania wariantów koronawirusa obecnych w naszym społeczeństwie kontynuuje także ten obszar aktywności. Spółka wychodzi z założenia, że nadzór nad mutacjami wirusa musi być prowadzony stale, aby można było być przygotowanym na pojawienie się potencjalnie groźniejszej odmiany. To już ma miejsce w związku z rozszerzającą się liczbą przypadków osób zarażonych nowym wariantem tzw. Omikronem. Powoduje on podobne efekty, ale jest bardziej zakaźny niż wcześniejsze warianty koronawirusa. W związku z tym spółka kontynuuje nadal działalność diagnostyczną w zakresie identyfikacji SARS-CoV-2 w Punkcie Pobrań wymazów w Tarnowie Podgórnym.

O spółce genXone:

genXone to dynamicznie rozwijająca się spółka z branży biotechnologicznej, która tworzy nowe rozwiązania oraz produkty wykorzystujące najnowsze technologie sekwencjonowania kwasów nukleinowych. Specjalizuje się w sekwencjonowaniu NGS (ang. next generation sequencing) oraz diagnostyce medycznej. Jest pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych na świecie laboratoriów wykorzystujących technologię sekwencjonowania nanoporowego w obszarach nauki, biznesu i medycyny. Współpracuje, jako partner komercyjny z firmą Oxford Nanopore Technologies – światowym liderem innowacji biotechnologicznych (www.nanoporetech.com) i posiada jej pełne certyfikacje. Od 25 sierpnia 2020 roku akcje spółki notowane są na rynku NewConnect. Laboratorium genXone, jako pierwsze w Polsce wykryło obecność brytyjskiej odmiany koronawirusa.

Źródło: Spółka, #GX1

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości