TYDZIEŃ W KRAJU: Inflacja bazowa, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna i dane o zatrudnieniu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
18 lip 2022, 06:32

TYDZIEŃ W KRAJU: Inflacja bazowa, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna i dane o zatrudnieniu

W najbliższym tygodniu na rynek napłynie wiele istonych danych makroekonomicznych m.in. informacje o inflacji bazowej, płacach i zatrudnieniu, produkcji przemysłowej czy sprzedaży detalicznej. Według ekonomistów, dane zobrazują coraz bardziej hamującą aktywność ekonomiczną przy wysokiej presji cenowej i płacowej.

"Nie ma nudy w te wakacje. Inflacja na świecie rośnie, obawy o globalną recesję też rosną, widmo racjonowania energii w Europie na jesieni i zimą staje się coraz bardziej realne. Dolar się umacnia, słabną waluty rynków rozwijających się, a złoty jest w grupie najbardziej podatnych na wyprzedaż. Po weekendzie nadal nie zabraknie ważnych tematów ekonomicznych i politycznych, które mogą chwiać rynkami" - napisano w raporcie tygodniowym Santander Bank Polska.

Jak wskazali ekonomiści, w krajowym kalendarzu na ten tydzień znajduje się spora porcja czerwcowych danych.

W poniedziałek opublikowana zostanie inflacja bazowa, a w środę: płace i zatrudnienie, produkcja przemysłowa, PPI oraz koniunktura konsumencka. W czwartek na rynek napłyną dane o produkcji w budownictwie i sprzedaży detalicznej, a w piątek o koniunkturze gospodarczej i podaży pieniądza.

"Obstawiamy, że będzie się z nich wyłaniać obraz coraz bardziej hamującej aktywności ekonomicznej, przy wciąż wysokiej presji cenowej i wysokiej, chociaż

już lekko słabnącej presji płacowej" - ocenili ekonomiści Santander Bank Polska.

Konsensus PAP Biznes zakłada, że w czerwcu wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 13,3 proc. rdr, a zatrudnienie poszło w górę o 2,2 proc. rdr. Zgodnie z zebranymi przez PAP Biznes prognozami, sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w czerwcu zwiększyła się o 6,8 proc. rdr, a mdm wzrosła o 0,7 proc. Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła z kolei o 11,2 proc. rdr, a w ujęciu miesiąc do miesiąca o 0,9 proc.

Ekonomiści Santander Bank Polska wskazali w raporcie, że EURUSD po chwilowym przełamaniu parytetu cofnął się nieco w górę, co w piątek pomogło złotemu i innym walutom EM.

"Technicznie widzimy miejsce na zejście EURPLN do 4,78 na początku tygodnia, ale potem znowu powrót w górę powyżej 4,80. Wiele będzie zależało od globalnych nastrojów. Ryzyka, które mogą osłabić euro do dolara w połowie tygodnia, a przez to też zaszkodzić złotemu, to: wydłużenie ‘konserwacji’ Nord Stream 1 przez Rosjan, zamieszanie polityczne we Włoszech, rozczarowanie decyzją EBC i/lub jego narzędziem antyfragmentacyjnym" - ocenili ekonomiści.

"Większość z tych czynników sprzyjałaby awersji do ryzyka, a więc niższym rentownościom na rynkach bazowych. Wpływ na polską krzywą jest jednak mniej oczywisty – w szczególności ryzyko niedoboru gazu może zwiększać obawy inflacyjne i dot. skali ekspansji fiskalnej, co może być negatywne dla rentowności. W bazowym scenariuszu zakładamy wahania rentowności 10L wokół obecnego poziomu 6,76 proc. i wzrost krótkiego końca krzywej" - dodali.

Zgodnie z najnowszym konsensusem PAP Biznes, kurs EUR/PLN na koniec lipca znajdzie się na poziomie 4,80, a USD/PLN zakończy miesiąc na poziomie 4,79. Rentowność polskiego długu na koniec lipca wyniesie odpowiednio: 7,70 proc. dla 2Y, 7,10 proc. dla 5Y i 6,80 proc. dla 10Y.

*****************

UBIEGŁY TYDZIEŃ

NBP spodziewa się, że pod koniec 2023 r. będzie wyraźnie widać trend spadkowy inflacji i wtedy RPP być może będzie mogła obniżać stopy procentowe – powiedziała w TVP Info wiceprezes NBP Marta Kightley. Dodała, że szczyt inflacji na poziomie nieco powyżęj 15,6 proc. przypadnie podczas wakacji, a pod koniec 2024 r. CPI może wejść w pasmo odchyleń od celu.

Według najnowszej projekcji NBP luka popytowa w latach 2023-2024 będzie ujemna, co będzie przyczyniać się do obniżenia inflacji - wynika z najnowszego raportu o inflacji NBP.

Bilans czynników niepewności wskazuje na wyższe prawdopodobieństwo ukształtowania się aktywności gospodarczej poniżej ścieżki centralnej oraz na zbliżony do symetrycznego rozkład ryzyk dla inflacji CPI w horyzoncie projekcji - wynika z najnowszego raportu o inflacji NBP.

Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja CPI w 2022 r. wyniesie 14,2 proc., w 2023 r. znajdzie się na poziomie 12,3 proc., a w 2024 r. wyniesie 4,1 proc. - wynika z lipcowej projekcji NBP. Centralna ścieżka projekcji zakłada dynamikę PKB Polski w 2022 r. na poziomie 4,7 proc., w 2023 r. na poziomie 1,4 proc. i w 2024 r. na poziomie 2,2 proc.

Najnowsza projekcja NBP zakłada w centralnym scenariuszu obowiązywanie tarczy antyinflacyjnej do października 2022 r., co obniży CPI o 3,2 proc. względem scenariusza bez tarczy - wynika z najnowszego raportu o inflacji NBP.

Przy skrajnym założeniu, że wszyscy uprawnieni kredytobiorcy skorzystaliby z wakacji kredytowych, koszt dla sektora bankowego sięgałby 0,5 proc. PKB w 2022 r. i 0,3 proc. PKB w 2023 r. - podał NBP w najnowszym raporcie o inflacji.

Saldo rachunku bieżącego Polski w 2024 r. wróci do równowagi i wyniesie 0,1 proc. PKB, po odnotowaniu deficytów 3,7 proc. i 1,4 proc. PKB w 2022 r. i 2023 r. - wynika z najnowszego raportu o inflacji NBP.

Dynamika inwestycji prywatnych pozostanie w horyzoncie projekcji pod silnym negatywnym wpływem bezpośrednich i pośrednich skutków agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie, kształtując się średnio na poziomie zbliżonym do 1 proc. rdr. - prognozuje w lipcowej projekcji Narodowy Bank Polski.

Tempo wzrostu PKB w II kw. wyniosło 5,5 proc. wobec 8,5 proc. w I kw. - podał NBP, przy okazji publikacji najnowszego raportu o inflacji.

Nasilają się sygnały spowolnienia na rynku pracy, a popyt na pracowników prawdopodobnie będzie słabł - powiedział wicedyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski

Koszt przedłużenia Tarczy Antyinflacyjnej do końca '22 dla sektora finansów publicznych wyniesie w tym roku 39 mld zł - podał NBP w prezentacji projekcji.

Prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w Polsce w 2023 r. jest bardzo niskie - powiedział na konferencji wicedyrektor Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski.

Podwyżka stóp procentowych o 100 pb. w krótkim okresie obniża CPI o 0,2 pkt. proc., a w długim o 0,4 pkt. proc. - powiedział wicedyrektor departamentu analiz i badań ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski.

Szczyt inflacji w Polsce przypadnie w miesiącach wakacyjnych, a wobec spodziewanego obniżania się inflacji i spowolnienia wzrostu PKB kolejne decyzje w sprawie stóp proc., jak komunikuje to RPP, powinny być ostrożne i wyważone, także z uwzględnieniem skutków wojny w Ukrainie i problemów z łańcuchami dostaw - ocenia wiceprezes NBP Marta Kightley.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w maju o 12,5 proc. rdr, po wzroście o 15,1 proc. rdr miesiąc wcześniej - podał Eurostat.

Obecnie prognozowanie jest bardzo utrudnione, ale w 2023 r. inflacja powinna być już wyraźnie niższa - ocenił w rozmowie z "Super Expressem" wiceminister finansów Artur Soboń. Jak zaznaczył Soboń, średnia inflacja CPI w 2022 r. na poziomie blisko 10 proc. - założona w APK - jest już prawdopodobnie nierealną prognozą.

Jeżeli zmaterializuje się scenariusz z ostatniej projekcji inflacji, to według dzisiejszej oceny możliwe będzie szybkie zakończenie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, a w 2023 r., przy spadającym szybko tempie wzrostu PKB, możliwe będą obniżki stóp - napisał w odpowiedzi na pytania PAP prezes NBP Adam Glapiński.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w lipcu wzrósł o 0,6 pkt. do 101,5 pkt. - wynika z badań Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. do 5,2 proc. i obniżyła szacunki na 2023 r. do 1,5 proc. - wynika z najnowszej, letniej rundy prognostycznej. KE podwyższyła też swoje szacunki dla inflacji HICP w Polsce na lata 2022-2023 do odpowiednio: 12,2 proc. i 9,0 proc.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę wprowadzającą m.in. wakacje kredytowe dla osób, które zaciągnęły złotowy kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy, reformę wskaźnika WIBOR oraz wydłużenie tarcz antyinflacyjnych do końca października br.

MRiPS skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie waloryzacji przyszłorocznych emerytur i rent ze wskaźnikiem 9,6 proc., a koszt szacowany jest na 27,5 mld zł - podano w uzasadnieniu projektu.

Deficyt w obrotach bieżących w maju 2022 r. wyniósł 1.909 mln euro wobec konsensusu 3.597,4 mln euro deficytu - podał Narodowy Bank Polski. Eksport wzrósł o 26,4 proc. rdr wobec konsensusu wzrostu o 19,2 proc., a import zwiększył się o 35,8 proc. wobec mediany prognoz wskazującej na wzrost o 34,4 proc.

Deficyt w obrotach towarowych handlu zagranicznego po maju 2022 r. wyniósł 10,8 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,5 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny.

Stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec czerwca 2022 r. wyniósł łącznie 5.898,5 mln euro wobec 6.656,9 mln euro na koniec poprzedniego miesiąca - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

W czerwcu z rejestru REGON wyrejestrowano 14.701 firm, o 13,0 proc. mniej mdm - podał GUS.

Wyprzedzający wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w czerwcu spadł o 0,80 proc. rdr, a mdm spadł o 0,37 proc. i wyniósł 99,91 pkt. - podała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Czerwiec jest kolejnym miesiącem spowolnienia w przemyśle przetwórczym, jednak o pogorszeniu się koniunktury informują tylko firmy prywatne - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Ankietowane firmy znacznie gorzej niż przed miesiącem oceniają ogólną sytuację gospodarczą w kraju i perspektywy jej zmiany, nie spodziewają się też istotnej poprawy koniunktury w nadchodzących miesiącach. (PAP Biznes)

sar/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości