Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 6-7 sierpnia | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
07 sie 2022, 20:15

Skrót wiadomości: sobota - niedziela, 6-7 sierpnia

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata z soboty i niedzieli, 6-7 sierpnia.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE KRAJ I ŚWIAT-----------------------

Niemcy blokują wypłatę kolejnych transz pomocy makrofinansowej UE dla Ukrainy – przekazały PAP unijne źródła dyplomatyczne. Powodem jest kwestia gwarancji dla 8 miliardów euro pożyczek, które mają być udzielone Ukrainie w związku z rosyjską agresją. Strona niemiecka nie komentuje tych doniesień.

Polska sprzeciwia się zmuszaniu krajów do dzielenia się gazem oraz decydowaniu na poziomie UE w sprawach bezpieczeństwa energetycznego państwa - poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Większością jednego głosu w sobotę wieczorem amerykański senat przegłosował projekt ustawy wartej 430 miliardów dolarów, która reguluje masowe inwestycje w ochronę klimatu, a także w opiekę medyczną. Projekt zaproponowany przez Demokratów zakłada również wyższe podatki dla korporacji i dla osób najlepiej zarabiających.

Państwa Zachodu są coraz bardziej zaniepokojone pogłębianiem współpracy gospodarczej między Turcją a Rosją i biorą pod uwagę podjęcie działań przeciw Ankarze, jeśli będzie ona pomagać w unikaniu sankcji nałożonych na Moskwę - podał "Financial Times".

Do ukraińskiego portu w sobotę wpłynął pierwszy od początku rosyjskiej inwazji statek w celu załadunku - poinformował minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. Jak podkreślił, oznacza to pełnowartościowe funkcjonowanie korytarza eksportu zboża z Ukrainy. W niedzielę z portów nad Morzem Czarnym, w Odessie i Czornomorsku wypłynęły cztery statki transportujące prawie 170 tys. ton ukraińskiej produkcji rolnej.

Ukraiński koncern Enerhoatom oświadczył, że celem dokonanych przez wojska rosyjskie ostrzałów na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest odłączenie siłowni od systemu energetycznego kraju i pozbawienie południa Ukrainy elektryczności. Położona na południu Ukrainy i pozostająca pod kontrolą wojsk rosyjskich Zaporoska Elektrownia Atomowa została w sobotę wieczorem po raz kolejny ostrzelana rosyjskimi rakietami.

Rosyjski terror związany z obiektami nuklearnymi musi spotkać się z silniejszą odpowiedzią świata, w tym sankcjami na rosyjski sektor jądrowy i paliwo nuklearne - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę, po rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.

Musimy opracować i wdrożyć takie procedury, które umożliwią sprawny wywóz węgla z portów - ocenił w rozmowie z weekendowym "Naszym Dziennikiem" prezes PKP Cargo Dariusz Seliga.

Udział polskiego zadłużenia zaciągniętego za granicą spadł w czasie rządów Zjednoczonej Prawicy do 23 proc. z 35 proc. - poinformował wiceminister finansów Artur Soboń.

WYDARZENIA Z KRAJU----------------------

Prokuratura Okręgowa w Warszawie na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry wszczęła śledztwo ws. wypadku polskiego autokaru w Chorwacji.

Nie ma zagrożeń radiologicznych dla Polski w związku z piątkowym ostrzałem terenu w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - poinformowała w sobotę Państwowa Agencja Atomistyki.

Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na duże kompromisy, ale dziś widać o co chodzi. Jeżeli wygramy, stosunki z UE będziemy musieli ułożyć po nowemu - mówi w tygodniku "Sieci" prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany o relacje z Komisją Europejską. Na pytanie, czy korekta linii politycznej będzie wymagała zmian kadrowych, Kaczyński odparł, że "kilku na pewno". "Ale proszę nie żądać dzisiaj ode mnie nazwisk. Nie będzie zmiany premiera czy rządu, to w tej chwili z wielu względów niemożliwe. Ale wnioski musimy wyciągnąć. Ustępstwa nic nie dały, choć poszliśmy daleko, według mnie ryzykownie daleko. Trzeba uznać tę prawdę i skupić się na zabezpieczeniu polskich obywateli" - podsumował lider PiS.

Politycy opozycji zamierzają aktywnie spędzić drugi miesiąc wakacji, jeżdżąc po Polsce. Trzeba dobrze wykorzystać ten czas, jest istotny, bo ludzie obawiają się, co będzie zimą - mówią. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość wraca na trasę dopiero we wrześniu, choć nie wyklucza spotkań regionalnych.

W sobotę Ministerstwa Zdrowia poinformowało, że minionej doby potwierdzono 4410 zakażeń koronawirusem, w tym 698 ponownych. Zmarło 15 osób z COVID-19. W niedzielę poinformowano o potwierdzonych 698 zakażeniach koronawirusem, w tym 82 ponownych. Nie zmarła żadna osoba z COVID-19.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

12 osób zginęło, a 32 zostały ranne w wyniku wypadku polskiego autokaru, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od stolicy Chorwacji Zagrzebia. Wszystkie ofiary wypadku to polscy obywatele, którzy pielgrzymowali do Medjugorje.

Podczas manewrów chińskie wojska ćwiczyły atak na Tajwan - podało w sobotę ministerstwo obrony w Tajpej. Według komunikatu resortu, wiele chińskich samolotów i okrętów wojennych operowało w pobliżu Tajwanu, symulując atak na jego główną wyspę.

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że wysłało samoloty i statki, aby "odpowiednio" zareagować na chińskie ćwiczenia wojskowe wokół wyspy.

Ministerstwo transportu poinformowało w niedzielę, że loty w przestrzeni powietrznej Tajwanu są stopniowo przywracane, ponieważ większość powiadomień o chińskich manewrach wojskowych w pobliżu wyspy "straciło na aktualności".

Ostatnie działania Chin związane z Tajwanem pokazują, że Pekin oddala się od rozwiązywania sporów drogą pokojową i przesuwa się w stronę stosowania przymusu i używania siły – oświadczył w sobotę sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przebywa na Filipinach.

Rosja przerzuca swoje siły z Donbasu i innych okupowanych terenów na południe Ukrainy, zwłaszcza w okolice Chersonia; tam, na ok. 350-kilometrowym odcinku między Zaporożem a Chersoniem będę teraz toczyć najcięższe walki - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

Armia rosyjska rozlokowuje dodatkowe siły i środki obrony przeciwlotniczej na terytorium Białorusi - poinformował w niedzielę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wojska rosyjskie zaminowały w okupowanym Chersoniu infrastrukturę dostarczającą gaz, prąd i wodę - poinformował w sobotę Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

Kreml wysyła swoich urzędników, przyspiesza wydawanie paszportów, narzucanie waluty i zbieranie danych osobowych mieszkańców na okupowanych przez wojsko rosyjskie obszarach Ukrainy w celu przyłączenia tych terenów do Rosji – poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Papież Franciszek odwiedzi Ukrainę przed swą wrześniową podróżą do Kazachstanu - ogłosił w sobotę na Twitterze ukraiński ambasador przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz po audiencji w Watykanie. Jego spotkanie z papieżem poświęcone było planom papieskiej podróży do Kijowa.

Izraelskie siły zbrojne poinformowały w sobotę, że od piątku organizacja Palestyński Islamski Dżihad wystrzeliła ze Strefy Gazy w kierunku Izraela 200 rakiet w odwecie za zabicie jednego z jej przywódców. W wyniku izraelskich kontrataków zginęło 14 Palestyńczyków, a 110 osób zostało rannych.

Władze Izraela i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu uzgodniły dzięki mediacji Egiptu zawieszenie broni, które ma wejść w życie w niedzielę wieczorem - podała agencja Reutera, powołując się na źródła egipskie.

Izraelskie ataki lotnicze na Strefę Gazy mają być w poniedziałek przedmiotem obrad Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Prezydent USA Joe Biden otrzymał w niedzielę, drugi dzień z rzędu, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformował Biały Dom. Amerykański prezydent zakończy izolację i wróci do swoich obowiązków.

Były amerykański prezydent Donald Trump zaapelował o zlikwidowania ministerstwa edukacji w związku z kontrowersjami dotyczącymi edukacji seksualnej w szkołach - poinformowała niemiecka agencja DPA.

W amerykańskim stanie Indiana uchwalono ustawę prawie całkowicie zakazującą wykonywania aborcji. To pierwsze takie przepisy przyjęte po wydaniu w czerwcu przez Sąd Najwyższy USA orzeczenia o tym, że konstytucja nie gwarantuje prawa do przerywania ciąży i decyzje w tej kwestii należą do władz stanowych.

Władze nadmorskiego miasta Sanya na tropikalnej chińskiej wyspie Hajnan wprowadziły w sobotę lockdown po wykryciu setek nowych przypadków Covid-19. W mieście utknęło około 80 tys. turystów, którzy będą mogli wyjechać dopiero po siedmiu dniach testów.

Wraz z nawrotem tropikalnych upałów władze kilkudziesięciu gmin w Mołdawii wezwały mieszkańców do ograniczenia zużycia wody, a także zmniejszyły jej dostawy wodociągami. Ograniczenia dotyczą też stolicy kraju, Kiszyniowa.

We Francji trwają przygotowania do czwartej fali upałów w trakcie najgorszej odnotowanej w tym kraju suszy - podała w niedzielę agencja Reutera. Biuro premier Francji Elisabeth Borne powołało zespół kryzysowy. (PAP Biznes)

doa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości