Skrót wiadomości - środa, 10 sierpnia, 18.35 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
10 sie 2022, 18:43

Skrót wiadomości - środa, 10 sierpnia, 18.35

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), mierzący nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce, spadł w sierpniu o 3,8 pkt. do poziomu 98,6 pkt. - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego. W kolejnych miesiącach spowolnienie gospodarcze i rosnąca inflacja będą prawdopodobnie wpływać na dalsze pogarszanie się nastrojów firm.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w lipcu pozostały bez zmian w ujęciu mdm, a rdr o wzrosły o 8,5 proc. - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Oczekiwano 0,2 proc. mdm i 8,7 proc. rdr.

Zapasy amerykańskich hurtowników w czerwcu wzrosły o 1,8 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował w końcowym odczycie Departament Handlu wobec wstępnego szacunku 1,9 proc.

Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w lipcu o 2,7 proc. rdr - podało biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się +2,9 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 2,5 proc.

GIEŁDA

Na GPW wciąż brakuje wewnętrznych sygnałów inwestycyjnych, a WIG20 pozostaje w konsolidacji. Aktualny poziom wsparcia dla indeksu wynosi 1.610 pkt., a poziom oporu to okolice 1.740 pkt. - poinformował PAP Biznes Przemysław Smoliński, analityk BM PKO BP. Jak wskazał, przełamanie oporu przez S&P500 i kontynuacja wzrostów w USA mogą wesprzeć notowania na GPW, ale nie należy spodziewać się silnej reakcji.

Ostatecznie WIG20 zamknął środową sesję wzrostem o 0,59 proc. na poziomie 1.694 pkt. mWIG40 wzrósł o 0,01 proc., a sWIG80 poszedł w górę o 0,13 proc. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,42 proc.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy BOŚ w pierwszym półroczu 2022 roku wzrósł do 83,9 mln zł z 6,9 mln zł zysku osiągniętego rok wcześniej - poinformował bank w raporcie.

Zarząd Globe Trade Centre zdecydował o zmianie orientacji poprzednio ogłoszonej i realizowanej strategii spółki. Nowe sektory zidentyfikowane jako cele inwestycyjne obejmują inwestycje w parki innowacji i technologii, obiekty energii odnawialnej oraz w budowę aktywów mieszkaniowych na wynajem (PRS) - podała spółka w komunikacie.

Grupa Torpol wstępnie szacuje, że w pierwszym półroczu 2022 roku zysk netto wzrósł do 65,2 mln zł z 20,3 mln zł rok wcześniej - podała spółka w komunikacie.

Groclin zawarł porozumienie inwestycyjne ze znaczącymi akcjonariuszami spółki, w tym Dawidem Urbanem oraz Gerstner Managementholding. Spółka pozyskała 3 mln zł kapitału obrotowego na realizację inwestycji - podał Groclin.

Passus złożył w UKNF wniosek o zawieszenie postępowania o zatwierdzenie prospektu emisyjnego - podała w komunikacie realizująca projekty IT spółka. Zarząd zdecydował o czasowym zawieszeniu realizacji publicznej emisji akcji w związku z niekorzystną sytuacją na rynkach finansowych.

TFI PZU przejęło zarządzanie aktywami litewskich UAB PZU „Lietuva gyvybes draudimas” i „Lietuvos Draudimas” AB oraz łotewskiego AAS „Balta” w wyniku czego zwiększyło wielkość zarządzanych aktywów o około 1,4 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Lena Lighting szacuje, że jej skonsolidowany zysk netto w pierwszym półroczu 2022 roku wzrósł o 28 proc., do 4,83 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Przychody zwiększyły się w ciągu sześciu miesięcy o 21 proc. i wyniosły 81,3 mln zł.

Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej, plan udzielenia przez Polskę ok. 22 mln euro (100 mln zł) pomocy restrukturyzacyjnej spółce Rafako.

Węgierski koncern MOL przelał należność za tranzyt ropy naftowej ukraińskim odcinkiem rurociągu "Przyjaźń", dzięki czemu dostawy surowca mogą ruszyć południowym odcinkiem ropociągu w ciągu kilku dni – poinformowała spółka w środę.

Akcje Lotosu zostaną wykluczone z obrotu na GPW w piątek, 12 sierpnia - poinformowała Giełda w uchwale zarządu.

Zarząd DataWalk zdecydował o podwyższeniu kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego, poprzez emisję do 274,1 tys. akcji z ceną 155 zł za walor, bez prawa poboru dla obecnych akcjonariuszy - poinformowała spółka. Firma planuje zainwestować środki w zwiększenie zatrudnienia, rozwija jednocześnie bardziej skalowalne formy sprzedaży.

Synektik podpisał ze szpitalem w Libercu w Czechach umowę na dostawę systemu robotycznego da Vinci - poinformowała spółka. Łączna wartość kontraktu to 5,7 mln euro.

WALUTY

Złoty umacnia się w środę zarówno wobec dolara, jak i euro. Okolice 4,54 na USD/PLN mogą się utrzymać, a kurs EUR/PLN może zejść poniżej 4,69 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Łukasz Zembik, kierownik departamentu analiz DM TMS Brokers. Jak dodał, dalszy spadek rentowności polskich obligacji jest jak najbardziej realny.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0252 USD i 138,16 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie spadają przed publikacją wskaźnika CPI w USA. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniana niżej o 0,7 proc. - po 7.921,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Ceny ropy w USA spadają w trakcie środowego handlu. Inwestorzy czekają na informacje, czy kluczowy naftociąg "Przyjaźń", którym transportowana jest ropa naftowa z Rosji do Europy, wznowi działanie - informują maklerzy.

Ceny gazu w Europie rosną po 3 poprzednich sesjach ze spadkami notowań tego paliwa. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) są wyceniane wyżej o 2,0 proc. - po 196,00 euro za MWh - podają maklerzy.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 5,46 mln baryłek, czyli o 1,3 proc. do 432,01 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

Konstytucjonaliści, z którymi rozmawiała PAP Biznes, zgodnie twierdzą, że R. Sura może pełnić funkcję członka zarządu NBP, wobec braku złożenia ślubowania po powołaniu na sędziego NSA. Eksperci są jednak podzieleni, czy Sura będzie musiał powtórzyć postępowanie nominacyjne do NSA po odejściu z NBP.

W lipcu sprzedano łącznie 455 luksusowych apartamentów, co oznacza wzrost o 72,3 proc. mdm i o blisko 26 proc. w stosunku do średniej miesięcznej sprzedaży za pierwsze półrocze, ale spadek o 11,5 proc. rdr - poinformowała w komunikacie prasowym firma redNet24 w oparciu o dane portalu luksusowemieszkania. pl. W ocenie ekspertów, rynek nieruchomości w segmencie premium jest odporny na podwyżki stóp procentowych oraz inflację.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Złożonych zostało ok. 850 tys. wniosków w sprawie wakacji kredytowych - poinformował prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

W pierwszej połowie 2024 r. Polska Grupa Górnicza (PGG) uruchomi w kopalni Ziemowit w Lędzinach nową instalację do produkcji tzw. ekogroszku o rocznej wydajności pół miliona ton. Zakład umożliwi też tworzenie mieszanek energetycznych dostosowanych do potrzeb odbiorców - wynika z informacji spółki.

W 2021 roku firmy windykacyjne przyjęły do obsługi 7,7 mln wierzytelności o wartości nominalnej 31,9 mld zł - podał GUS.

Makrowskaźniki MF będą stanowić górną granicę poziomu wzrostu taryf wodno-kanalizacyjnych - podała Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie" po spotkaniu z Wodami Polskimi w sprawie ponownej weryfikacji taryf.

Revolut uruchomił w Polsce dostęp do usługi ratalnej pod nazwą Pay Later - poinformowała spółka w komunikacie.

Pomimo zakazu importu rosyjskiego węgla, niemieccy importerzy nie spodziewają się wąskich gardeł w dostawach - wynika z wypowiedzi szefa stowarzyszenia importerów węgla (VdKi) Alexander Bethe dla agencji dpa.

22 hybrydowe autobusy miejskie zamówiło, korzystając z unijnej dotacji, samorządowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach (PKM). Wartość inwestycji wyniesie ok. 50 mln zł, przy 20 mln zł dofinansowania. Wybrano oferty producenta wozów marki volvo.

WYDARZENIA Z KRAJU

Minionej doby badania potwierdziły 4482 zakażenia koronawirusem, w tym 735 ponownych. Zmarło 31 osób z COVID-19 – poinformowano w środę na stronach rządowych. Wykonano 12 221 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Od 4 do 10 sierpnia badania potwierdziły 24 918 zakażenia koronawirusem, w tym 4 070 ponownych. Zmarło 109 chorych z COVID-19 – poinformowało w środę w cotygodniowym zestawieniu Ministerstwo Zdrowia.

Będziemy w relacjach z Brukselą stosować zasadę wzajemności; będziemy twardo egzekwować te uprawnienia, które Polsce przynależą i skrupulatnie pilnować, żeby instytucje europejskie nie zapędzały się na pola, gdzie traktaty nie dają im kompetencji - stwierdził w środę rzecznik PiS Radosław Fogiel.

10 osób poszkodowanych w wypadku w Chorwacji zostanie w środę przetransportowanych z Zagrzebia do Polski. Stan pacjentów jest stabilny, ale wymagają oni dodatkowej diagnostyki. Poszkodowani zostaną rozlokowani w szpitalach woj. mazowieckiego, łódzkiego i wielkopolskiego.

Premier Mateusz Morawiecki przedłużył decyzję dotyczącą zakupów węgla przez spółki energetyczne z końca października do końca sezonu grzewczego.

W okolicach Oławy (woj. dolnośląskie) wyłowiono z Odry około 5 ton śniętych ryb. Proces ich zbioru w okolicach dolnośląskiego Głogowa i Cigacic (woj. lubuskie) wciąż trwa - przekazał w środę prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Zaznaczył, że nie odnotowano obumierania innych organizmów.

Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Wody Polskie stale monitorują sytuację na Odrze w zw. ze zjawiskiem śniecia ryb - przekazali w środę przedstawiciele obu instytucji. Dodali, że prowadzone są analizy, jaka substancja jest za to odpowiedzialna.

Biskup kielecki Jan Piotrowski upomniał proboszcza parafii Pacanów za jego niestosowne zachowanie wobec parafian – wynika z oświadczenia rzecznika diecezji kieleckiej. Mieszkańcy parafii domagali się odwołania ks. Leszka Domagały, zarzucając mu mobbing, zastraszania i poniżanie.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Rosja "niemal na pewno" utworzyła nową formację sił lądowych, 3. Korpus Armijny, który stacjonuje w miejscowości Mulino, leżącej około 360 kilometrów na wschód od Moskwy - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Rosyjska rakieta wyniosła we wtorek na orbitę okołoziemską irańskiego satelitę zwiadowczego, który może zostać wykorzystany do zbierania wojskowych danych wywiadowczych na temat Ukrainy – ocenia amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Ukraina chce podjąć wszelkie wysiłki, by przed nadejściem zimy zakończyć aktywną fazę wojny wszczętej przez Rosję - powiedział w środę Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Wielka Brytania planuje w zimie przerwy w dostawach energii elektrycznej dla przemysłu i gospodarstw domowych, kiedy to zimna pogoda może zbiec się z niedoborem gazu - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na raport agencji Bloomberg News.

Premier Japonii Fumio Kishida ogłosił w środę zmiany w rządzie i kierownictwie rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP), by powstrzymać spadek poparcia społecznego – podała agencja Kyodo. Stanowisko ministra obrony objął Yosukazu Hamada, a resortem przemysłu pokieruje Yasutoshi Nishimura.

Były prezydent USA Donald Trump odmówił w środę złożenia zeznań w biurze prokuratora generalnego stanu Nowy Jork powołując się na piątą poprawkę do konstytucji USA. Zezwala ona każdemu obywatelowi na nieobciążanie siebie podczas przesłuchań.

Niski poziom wody na Renie budzi duże obawy operatorów żeglugi śródlądowej. Sytuacja znacznie utrudnia transport np. węgla i podnosi koszty frachtu, ponieważ towary muszą być rozdzielone na większą liczbę statków o mniejszej ładownośc - informuje w środę „Tagesschau”.

(PAP Biznes)

gor/ ana/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości