DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany indeksów giełdowych w Europie, traciły rynki długu | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 sie 2022, 17:58

DZIEŃ NA RYNKACH: Niewielkie zmiany indeksów giełdowych w Europie, traciły rynki długu

Czwartek przyniósł niewielkie zmiany głównych indeksów giełdowych na Starym Kontynencie. Po południu doszło do przeceny na europejskich rynkach długu. Drożała ropa, dolar ponownie się osłabiał.

Stoxx Europe 600 zyskał niecałe 0,1 proc., DAX spadł o 0,1 proc., CAC40 wzrósł o 0,3 proc., a FTSE spadł o 0,5 proc. Przed publikacją amerykańskiej CPI Stoxx600 pozostawał przez większą część sesji bez większych zmian.

W ujęciu sektorowym najmocniej zyskiwały spółki związane z energetyką, przy bijących nowe rekordy cenach prądu. W dostawie na przyszły rok jedna megawatogodzina kosztowała w Niemczech nawet 455 euro (wzrost o niemal 7 proc.), a we Francji nawet 622 euro (+8 proc.), co dla baryłki ropy oznaczałoby ekwiwalent 1.100 USD.

Holenderski ubezpieczyciel Aegon zyskał ponad 9 proc. wobec podniesienia prognoz kluczowych wskaźników finansowych.

Zurich Insurance Group zaraportował wyższy od oczekiwań 25-proc. wzrost zysku operacyjnego i wart 1,8 mld CHF skup akcji własnych. Kurs spółki wzrósł o niecałe 2 proc.

Orsted, największy na świecie konstruktor morskich farm wiatrowych, stracił niemal 8 proc., mimo że podwyższył prognozę przychodów na bieżący rok o 1 mld koron do 20-22 mld.

Kurs Siemensa zwyżkował o ok. 1 proc. Spółka zanotowała pierwszą kwartalną stratę od 12 lat, która wynikała jednak z uznania w wynikach jednorazowego odpisu niegotówkowego z powodu utraty wartości spółki-córki Siemens Energy. Spółka prognozuje solidną dynamikę popytu na swoje produkty, czyli dobra kapitałowe wykorzystywane głównie w przemyśle.

Stoxx600 stracił od początku roku 9 proc. wobec 11-proc. spadków S&P500.

Inwestorzy z uwagą śledzą odczyty inflacyjne z USA, które kolejny raz zaskoczyły niższym od konsensusu odczytem, co może mieć przełożenie na mniej agresywne zacieśnianie polityki przez Fed. Po środowej publikacji CPI, statystycy z USA podali, że ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w lipcu spadły o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 9,8 proc. Analitycy spodziewali się 0,2 proc. mdm, a w ujęciu rdr oczekiwano wzrostu o 10,4 proc.

Na europejskim rynku długu po południu doszło do przeceny. 10-letnie bundy osłabiały się o 8-10 pb. do ok. 0,97 proc. przed godz. 18. Po 5-7 pb. rosły rentowności 10-latek Francji, Finlandii, czy Danii.

Po największym osłabieniu w środę od wybuchu pandemii koronawirusa dolar ponownie traci względem walut z koszyka - o ok. 0,2 proc.

EUR/USD rośnie o 0,1 proc. do 1,034, USD/JPY bez zmian na poziomie 132,4, a GPB/USD idzie w dół o 0,2 proc. do 1,222.

Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku drożeje o 1,5 proc. do 93,3 USD/b, a Brent na ICE Futures Europe w Londynie idzie w górę o 1,2 proc. do 98,7 USD/b.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) podwyższyła o 2 proc. prognozy globalnego wzrostu popytu na ropę do 2,1 mln b/d. Jednocześnie IEA ocenia, że wydobycie ropy w Rosji spadnie o ok. 20 proc. na początku przyszłego roku, gdy wejdzie w życie pełne embargo na surowiec ze strony UE. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości