DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty futures na Wall Street, kolejny niższy od oczekiwań odczyt inflacyjny w USA | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 sie 2022, 14:57

DZIEŃ NA RYNKACH: Wzrosty futures na Wall Street, kolejny niższy od oczekiwań odczyt inflacyjny w USA

Kontrakty na amerykańskie indeksy giełdowe sygnalizują kontynuację wzrostów z poprzedniej sesji, choć bardziej umiarkowanych. Kolejny odczyt inflacyjny z USA, tym razem PPI, okazał się wyraźnie niższy od konsensusu. Dolar schodzi pod kreskę po porannym umocnieniu, rentowności Treasuries lekko zniżkują.

Kontrakty na DJI, S&P500 i Nasdaq zwyżkują ok. 0,5-0,6 proc.

W handlu przedsesyjnym ok. 8 proc. wzrosty notują akcje Disneya. Koncern filmowy zaraportował wyższe od oczekiwań wyniki kwartalne (zysk na akcję 1,09 USD vs konsensus 0,96 USD, przychody 21,5 mld USD vs 20,96 mld USD). Wyższe od oczekiwań okazały również dane o liczbie subskrybentów - na koniec III kwartału obrotowego baza użytkowników Disney+ liczyła 152,1 mln osób, podczas gdy analitycy liczyli na 147,8 mln. Firma poinformowała ponadto o podwyżce cen usług streamingowych Disney+ oraz Hulu.

Indeks S&P500 wzrósł od lokalnego dołka z połowy czerwca już o 15 proc. i znajduje się najwyżej od 3 miesięcy, ale 12 proc. poniżej historycznych szczytów. Z kolei Nasdaq wszedł w środę w rynek byka, po wzroście o 20 proc. od lokalnego minimum.

Poprzednia sesja na Wall Street upłynęła pod znakiem nawet ponad 2-proc. wzrostów, po niższym od oczekiwań odczycie CPI w USA, co rynek odebrał jako zapowiedź nieco mniej agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. W rezultacie oczekiwania na wrześniową podwyżkę stóp proc. w USA obniżyły się do ruchu o 50 pb. wobec 75 pb. przed danymi.

Czwartkowe dane o PPI za lipiec również okazały się niższe od konsensusu. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w lipcu spadły o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 9,8 proc. Analitycy spodziewali się 0,2 proc. mdm, a w ujęciu rdr oczekiwano wzrostu PPI o 10,4 proc.

Członkowie Rezerwy Federalnej, którzy zabrali głos po odczycie CPI, tonowali jednak rynkową narrację o łagodniejszej polityce Fed.

Prezes Fed z Chicago stwierdził, że inflacja w USA jest nieakceptowalnie wysoka, a Neel Kashkari z Fed Minneapolis i Mary Dalu z Fed San Francisco ocenili, że jest daleko od deklarowania zwycięstwa w walce z inflacją.

Na amerykańskim rynku długu spadki rentowności wzdłuż całej krzywej o 3-7 pb. mocniejsze na krótszym końcu. 10-letnie Treasuries kwotowane są przy dochodowości 2,75 proc. Krzywa rentowności w segmencie 2-10 lat pozostaje odwrócona (-39 pb.), ale o ok. 10 pb. mniej niż minima sprzed publikacji CPI.

Po największym osłabieniu w środę od wybuchu pandemii koronawirusa dolar ponownie traci względem walut z koszyka - o 0,25 proc.

EUR/USD rośnie o 0,2 proc. do 1,034, USD/JPY spada o 0,6 proc. do 131,9, a GPB/USD bez zmian w okolicy 1,224.

Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku drożeje o 1,2 proc. do 93 USD/b, a Brent na ICE Futures Europe w Londynie idzie w górę o 1,1 proc. do 98,4 USD/b.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) podwyższyła o 2 proc. prognozy globalnego wzrostu popytu na ropę do 2,1 mln b/d. Jednocześnie IEA ocenia, że wydobycie ropy w Rosji spadnie o ok. 20 proc. na początku przyszłego roku, gdy wejdzie w życie pełne embargo na surowiec ze strony UE. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości