Skrót wiadomości - czwartek, 11 sierpnia, 18.25 | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
11 sie 2022, 18:30

Skrót wiadomości - czwartek, 11 sierpnia, 18.25

Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W lipcu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 288 tys. nowych ofert pracy, to o 6 proc. mniej rdr - podano w raporcie Grant Thornton i firmy Element.

Członek zarządu NBP Rafał Sura nie jest sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), ponieważ nie złożył ślubowania jako sędzia przed prezydentem - napisał w odpowiedzi na pytania PAP Biznes rzecznik prasowy NSA sędzia Sylwester Marciniak.

Narodowy Bank Węgier (MNB) podtrzymał 1-tygodniową depozytową stopę procentową na dotychczasowym poziomie - poinformował bank w komunikacie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 262 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 265 tys. wobec 248 tys. poprzednio, po rewizji z 260 tys.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w lipcu spadły o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, rok do roku wzrosły o 9,8 proc. - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 37,06 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

GIEŁDA

Czwartkowa sesja przyniosła wyraźne wzrosty głównych krajowych indeksów, a rynek nadrabiał stracony dystans do parkietów światowych - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, Sobiesław Kozłowski. Jego zdaniem na WIG-u wybicie z konsolidacji "rodzi się w bólach", a wzrost obrotów powyżej 1 mld zł i dobre zachowanie banków mogą to wybicie potwierdzić.

WIG20 zakończył czwartkową sesję wzrostem o 1,82 proc. do 1.724,98 pkt., WIG zyskał 1,49 proc. do 55.774,95 pkt. W górę poszły również indeksy małych i średnich spółek: sWIG80 o 0,93 proc. do 17.886,98 pkt., a mWIG40 o 0,92 proc. do 4.220,12 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy BNP Paribas Bank Polska w II kwartale 2022 roku wzrósł do 257,7 mln zł z 132 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk banku okazał się zgodny z oczekiwaniami rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 255,4 mln zł.

Prawdopodobieństwo wypłaty dywidendy przez BNP Paribas Bank Polska w krótkim okresie jest niskie, bank nie planuje podniesienia kapitału. Liczba złożonych wniosków o udzielenie wakacji kredytowych jest zgodna z oczekiwaniami banku - poinformował Przemysław Gdański, prezes banku.

Adam Bugajczuk zrezygnował z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu ds. rozwoju KGHM Polska Miedź z dniem 31 sierpnia 2022 r. - podała spółka w komunikacie. (PAP Biznes)

Zysk netto AC w pierwszym półroczu 2022 r. wzrósł do 15,7 mln zł z 14,1 mln zł przed rokiem - wynika z raportu okresowego spółki. W samym drugim kwartale zysk, według wyliczeń PAP Biznes, wyniósł ok. 8,7 mln zł, wobec oczekiwanego przez rynek poziomu 7,6-8 mln zł zysku.

Dzięki utrzymującemu się wysokiemu popytowi na papier i celulozę, drugie półrocze zapowiada się dla Arctic Paper optymistycznie. Grupa w całym 2022 roku może osiągnąć rekordowe wyniki - poinformował podczas telekonferencji z dziennikarzami prezes spółki Michał Jarczyński.

Ronson Development miał w pierwszym półroczu 2022 roku 9,8 mln zł zysku netto wobec 21,9 mln zł przed rokiem - podała spółka w komunikacie.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy całkowicie wstrzymuje produkcję melaminy od dnia 11 sierpnia 2022 roku do odwołania - poinformowała spółka w komunikacie. Przyczyną zatrzymania produkcji są wysokie ceny gazu oraz znaczące obniżenie popytu na melaminę.

Asbis odnotował w II kwartale 2022 roku 11,1 mln USD zysku netto wobec 15 mln USD przed rokiem - podała spółka w raporcie. Konsensus PAP Biznes zakładał, że zysk netto wyniesie 8,6 mln USD.

Po pierwszym półroczu Asbis liczy na wykonanie rocznej prognozy wyników finansowych. Ewentualna aktualizacja prognoz jest możliwa po publikacji raportu za III kw. - poinformował dyrektor finansowy Marios Christou.

PKP PLK są otwarte na rozmowy w kwestii waloryzacji. Statusy umów na roboty budowlane, dotknięte bezpośrednio wpływem wojny na Ukrainie i jej skutkami, zostaną omówione na spotkaniu, które planowane jest w drugiej połowie sierpnia - poinformował PAP Biznes zespół prasowy spółki. PLK podały, że wychodząc naprzeciw wykonawcom już od dłuższego czasu w nowych umowach zakładają 10 proc. waloryzację, zwiększając ten limit z wcześniejszych 5 proc.

Photon Energy w drugim kwartale 2022 r. zwiększył przychody do 23,2 mln euro, a skons. EBITDA wzrosła do 8,1 mln euro - podała spółka w komunikacie. Photon Energy, mając na uwadze dużą dynamikę sprzedaży energii elektrycznej, zdecydował o podwyższeniu celów finansowych na 2022 r. i spodziewa się wypracować 85 mln euro przychodów oraz 24 mln euro EBITDA.

Unimot szacuje, że skorygowana EBITDA grupy w drugim kwartale 2022 r. wyniosła 64,1 mln zł - podała spółka w komunikacie. Przed rokiem skorygowana EBITA wyniosła 17,2 mln zł.

Strata netto PKP Cargo w pierwszym półroczu 2022 r. wyniosła, według szacunków, 42,4 mln zł - poinformowała spółka. Przed rokiem strata sięgnęła 130 mln zł.

Zysk netto grupy GPW w II kw. wyniósł 38,1 mln zł wobec konsensusu 39,7 mln zł.

Elektrotim zwiększył o 8,7 mln zł do 278,7 mln zł wartość netto umowy zawartej ze Skarbem Państwa - Komendantem Głównym Straży Granicznej - na zaprojektowanie i wybudowanie bariery elektronicznej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na granicy polsko-białoruskiej na odcinku Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej o długości ok. 202 km - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Czynniki globalne decydują w ostatnim czasie o trendach walut z rynków EM i to one w najbliższej przyszłości mogą podtrzymać siłę złotego - powiedział PAP Biznes strateg rynkowy PKO BP Mirosław Budzicki. Zdaniem eksperta, na krajowym długu można oczekiwać dalszych spadków rentowności, jednak przestrzeń do takiego ruchu jest krótkoterminowo ograniczona.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,0338 USD i 136,57 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY, PALIWA

Ceny ropy w USA zniżkują po restarcie naftociągu "Przyjaźń", którym transportowana jest ropa naftowa z Rosji do Europy. Do tego rosną amerykańskie zapasy ropy - informują maklerzy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie wzrosły do najwyższego poziomu od niemal 6 tygodni w reakcji na niższą od oczekiwań inflację w USA w lipcu. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany wyżej o 0,3 proc. - po 8.107,00 USD za tonę - informują maklerzy.

W ciągu miesiąca średnia cena benzyny PB95 w Polsce spadła o 0,71 zł - podaje Polska Izba Paliw Płynnych.

Ceny gazu w Europie rosną i są najwyższe od ponad 2 tygodni. Magazyny gazu w regionie zapełniają się coraz bardziej. Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) są wyceniane wyżej o 3,2 proc. - po 212,00 euro za MWh - podają maklerzy.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W lipcu 2022 roku z funduszy inwestycyjnych klienci wypłacili łącznie 2,5 mld zł, o 0,3 mld zł więcej niż w czerwcu. Był to tym samym już dziesiąty z rzędu miesiąc z ujemnym bilansem sprzedaży - wynika z szacunków przedstawionych przez portal Analizy pl. W sumie przez 7 miesięcy tego roku z funduszy wycofano już ponad 22,6 mld zł.

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce obejmują 13,1 mln m kw. W pierwszej połowie 2022 r. rynek powiększył się o 121,1 tys. m kw. powierzchni - wynika z raportu CBRE. W budowie pozostaje 360 tys. m kw. powierzchni handlowej, która zasili głównie małe miasta.

W lipcu z rejestru REGON wyrejestrowano 13.683 firmy, o 6.9 proc. mniej mdm - podał GUS.

Ceny sosny W_Standard na portalu e-drewno spadły w lipcu o 4,6 proc. mdm do 392 zł/m sześc. - podał portal w komunikacie.

Przezroczystą powłokę ochronną, która ulega samoregeneracji w ciągu 30-minutowej ekspozycji na promienie słoneczne opracowali badacze z Korei Płd. Może to być przełom w przemyśle motoryzacyjnym; dzięki nowym powłokom zarysowania na karoserii będą naprawiać się same.

Francja nie jest już wiodącym eksporterem netto energii elektrycznej w Europie z powodu problemów z infrastrukturą jądrową – wynika z raportu ośrodka analitycznego, cytowanego w czwartek przez francuskie media.

WYDARZENIA Z KRAJU

Do zmian w ordynacji wyborczej cały czas jest tak samo – daleko i blisko, bo nie ma jeszcze rozstrzygających decyzji. Wszystko zależy od pana prezydenta - powiedział portalowi polskatimes.pl wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki odnosząc się do doniesień medialnych.

Kadencję samorządów być może należałoby wydłużyć nawet o rok; to nie sprawa polityczna, a techniczna związana z "kolizją" terminów wyborów samorządowych i parlamentarnych - ocenił wiceszef MON Marcin Ociepa. Dodał, że rozstrzygnięć w tej sprawie spodziewa się we wrześniu lub październiku.

Krajowy Plan Odbudowy jest zatwierdzony przez Komisję Europejską, przygotujemy wniosek o wypłatę pierwszej transzy i powinniśmy te pieniądze otrzymać - powiedział w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.

Z przełomem września i października muszę mieć uchwalone ustawy o sędziach pokoju oraz o referendum lokalnym; jeśli tak się nie stanie przestanę głosować razem z PiS - powiedział w czwartek lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. Dodał, że rozwiązania ws. sędziów pokoju blokuje lider SP Zbigniew Ziobro.

Należy skrócić wakacje sejmowe i jak najszybciej wypracować rozwiązania, które pomogą Polakom poradzić sobie z problemem gwałtownego wzrostu cen ogrzewania - uważają politycy Lewicy. Wezwali rządzących by przestali opowiadać, że chcą pracować tylko nie mają możliwości.

Mamy pozytywną decyzję, żeby personel medyczny, który ma kontakt z pacjentami chorymi na COVID-19 mógł już teraz zaszczepić się czwartą dawką szczepionki - powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Od 1 września 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 4 432,15 zł. To jest wzrost wynagrodzenia o 20 proc., czyli o 738,69 zł - powiedział w czwartek w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Wszystko wskazuje na to, że zanieczyszczenia w Odrze, które doprowadziły do śnięcia wielkiej liczby ryb, mogą być pochodzenia przemysłowego – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej zastępca głównego inspektora ochrony środowiska Magda Gosk.

Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze z zawiadomienia WIOŚ we Wrocławiu zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu – ustaliła w czwartek PAP.

Minionej doby badania potwierdziły 4321 zakażeń koronawirusem, w tym 727 ponownych. Zmarło 20 osób z COVID-19 – poinformowano w czwartek na stronach rządowych. Wykonano 12 268 testów w kierunku SARS-CoV-2.

Do Polski od 24 lutego przyjechało 5,417 mln osób z Ukrainy, wyjechało na Ukrainę 3,545 mln osób - podała Straż Graniczna.

Warszawski sąd apelacyjny oddalił w czwartek w większości apelację redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" Tomasza Sakiewicza w procesie przeciwko Bartoszowi Kramkowi z fundacji "Otwarty dialog" za okładkę tygodnika, przedstawiającą Kramka jako żołnierza Wehrmachtu. Dziennikarz musi przeprosić Kramka i wypłacić mu zadośćuczynienie.

Biuro podroży „U Brata Józefa”, które zorganizowało tragiczną w skutkach wycieczkę do Medjugorie, działało bez wpisu do rejestru organizatorów turystyki, dlatego mazowiecki urząd marszałkowski skierował sprawę do organów ścigania.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY

Komisja Europejska zaakceptowała w czwartek zmiany zgłoszone przez Polskę w programie pomocy publicznej dla firm w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Modyfikacja dotyczy m.in. zwiększenia budżetu planu wsparcia o 5,1 mld euro (24,5 mld złotych).

Wielka Brytania przekaże Ukrainie trzy kolejne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe M270 MLRS, a także "znaczną liczbę" pocisków, wykorzystywanych do prowadzenia ostrzałów z tego typu broni - zadeklarował brytyjski minister obrony Ben Wallace, cytowany przez ukraińską redakcję stacji BBC.

Od poniedziałku do środy dwa rosyjskie samoloty naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Stanów Zjednoczonych w pobliżu Alaski - powiadomiło na Twitterze Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD).

Ukraiński urząd dozoru jądrowego poinformował Państwową Agencję Atomistyki (PAA) o skutkach ostrzału Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej; odnotowano kilka uszkodzeń infrastruktury, które nie mają wpływu na bezpieczeństwo jądrowe - przekazał resort klimatu i środowiska.

Władimir Putin to zbrodniarz wojenny, a prowadzona przez niego wojna z Ukrainą to „wojna kryminalna” – oświadczył w czwartek w Berlinie kanclerz RFN Olaf Scholz. Niemcy będą ścigać wszystkie zbrodnie wojenne, za które odpowiedzialny jest Putin, łamiący zawarte porozumienia – dodał szef rządu.

Irańskie MSZ odrzuciło w środę jako "bezpodstawne" oskarżenia USA o próbę zamordowania byłego doradcy ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Według Amerykanów miała to być zemsta za udział Boltona w zamachu na życie irańskiego generala Kasema Sulejmaniego w styczniu 2020 r.

Większość Amerykanów opowiada się za bezpośrednimi wyborami prezydenta, bez udziału Kolegium Elektorów, które formalnie decyduje kto ma być prezydentem. Sondaż Pew Research Center wskazuje na rosnące poparcie Amerykanów dla takiego rozwiązania.

Na skutek aktywizacji ruchów antyszczepionkowych w okresie pandemii Covid-19 w wielu krajach spada tempo rutynowych szczepień – ostrzega na łamach „Nature” prof. Peter J. Hotez. Jego zdaniem w USA i na świecie zagrożone są szczepienia u dzieci i dorosłych.

Naukowcy przewidują, że coraz cieplejsze noce wynikające ze obserwowanych zmian klimatu zwiększą wskaźnik śmiertelności na całym świecie nawet o 60 proc. do końca wieku - informuje pismo „The Lancet Planetary Health”.

Pożar w masywie górskim Serra da Estrela pochłonął już ponad 10 tys. hektarów kompleksów leśnych oraz nieużytków rolnych - podały w czwartek służby Obrony Cywilnej Portugalii. Ogień spowodował obrażenia u siedmiu osób.

W Niemczech w Odrze wykryto tysiące śniętych ryb. Niepokoi to wędkarzy i władze Brandenburgii na granicy z Polską. Miasto Frankfurt nad Odrą oraz powiaty Maerkisch-Oderland i Uckermark zaleciły, by unikać kontaktu z wodą z Odry oraz nie jeść ryb z rzeki - podaje portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". (PAP Biznes)

ana/ gor/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości